Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 17de Jaarg. Vrijdag 15 Juni 1894. No. 4914. bureau peterstraat 50. algemeen ovebziciit. Feuilleton. De voorzichtige kleine man, PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1-50 Franco per post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers- O.Oo PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regelsf 0-60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 14 Juni '94. Blijkens berichten uit Rome is eerlang een nieuwe encycliek te wachten. Deze nieuwe encycliek heeft ten doel de volken en bewindvoerders aan te sporen van den Beilzamen invloed gebruik te maken, welke het Pausdom in dezen tijd vol gevaren en °nzekerheid kan uitoefenen. De bij uitstek Vreedzame en vaderlijke toon van het Pau selijk document waarin Leo XIII zijne grootsche ideëen ontwikkelt omtrent den be- schavenden invloed welke de H. Stoel altijd vervuld heeft en altijd zal vervullen, zal onge- tvvijfeld den diepsten en besten indruk maken. Het nieuwe geschil tusschen Frankrijk en Siam dateert eigenlijk in zijne wording nog Van het vorig jaar, toen, naar men weet, de hransche inspecteur Grosguérin, op de 1' ransch- Siameesche grens vermoord was geworden, nog vóór dat het eigenlijke con flict, 't welk tot de blokkade van Bangkok aanleiding gaf, tot een uitbarsting kwam. ^oodra later bekend werd, dat de moord geschied was met voorkennis van den man darijn Phrayot, eischten de Franschen diens Bestraffing door de rechtbank. Niet alleen v°or het Siameesche gerecht moest de man darijn terecht staan, maar ook voor het Hof van appèl, samengesteld uit 3 Franschen en Siameezen. Op den dag der terechtzitting Verscheen echter de beschuldigde niet. En tot heden is hij nog niet voor den dag ge komen. Volgens sommige Parijsche bladen, die overal la perfide Albion zien spoken, zouden de Engelschen aan de Siameezen hebben wijsgemaakt, dat de Franschen van plan waren om den mandarijn tijdens de voorlezing van het vonnis te grijpen en naar een kanonneerboot te sleepen, teneinde hem fiaar Fransch recht te behandelen. Intus sen is nu reeds bepaald, dat Phrayot zijn straf te Bangkok zal ondergaan, onder toe- 2lcht van den Franschen gezant. Uit Madrid wordt geseind, dat de Spaan. i) Op een Novemberavond, een paar jaar geleden, half elf 's avonds stond ik op een terras, bij het station Perrache in Lyon. He avond was somber en mistig. Beneden het terras lag de groote place Parrache, Hyons kermisplaats. Door den mist heen kon ik de groote tenten, de zwevende schom mels en de draaiende caroussels zien, het geschreeuw en geroep van heesche stem men en de valsche tonen der orgels be reikten mijn oor. Ik zou Lyon verlaten en met den expres- rein van 10.50 naar Parijs gaan, maar wilde nog een laatsten indruk medenemen Achter de place Perrache begon de stad hlimü u met uï- 00g de rue de la RéPU 9 e prachtige straat, die Lyon van sche regeering krachtige militaire maatre gelen beraamt tot handhaving van Spanjes rechten in Marokko, maar zij zal overigens handelen naar het voorbeeld der andere mogendheden. Verscheidene mogendheden lieten reeds te Madrid verklaren, dat zij met Spanje willen medewerken tot handhaving van den status quo in Marokko. De Spaan sche gezant telegrafeerde aan zijne regee ring, dat de nieuwe Sultan beschikt over 15000 getrouwe soldaten hij geniet ook den steun der ministers zijns vaders en der hovelingen, alsook den steun der kuststam- men, maar de houding van het volk der grootere steden in het binnenland en de houding der geestelijken, is twijfelachtiger. Niettemin gelooft maarschalk Martinez Cam pos, dat de nieuwe Sultan zijn gezag ge makkelijk zal vestigen, wanneer Spanje en de andere mogendheden hem dadelijk erken nen en steunen. De Correspondencia ver neemt, dat een gedeelte van het Marok- kaansche leger de troonsverheffing wenscht van den broeder des overleden Sultans. De nieuwe Sultan rukt aan het hoofd zijner troepen op Fez aan. Volgens een dépêche van Hongkong waren er eergisteren aldaar 86 sterfgevallen aan de pest9 Engelsche soldaten werden aangetast. De meeste Chineezen verlaten de stad, bovenal naar Kanton. Eene Chinee- sche kanonneerboot is behulpzaam bij het vervoer van zieken naar de Chineesche kust. Een wonderbare genezing te Lourdes. Den 15en Mei 11. vertrok de jaarlijksche Belgische bedevaart naar Lourdes onder de pelgrims bevond zich een zieke, Jan De Brouwer, van Audenaarde (België) een jonge man van 29 jaar, die sedert 13 jaren ziek was. Tevergeefs had hij hulp gezocht bij ver schillende geneesheeren, die hem ongenees lijk verklaarden. Behalve een lamheid in het rechterbeen, leed de zieke aan eene gevaarlijke buikvliesontsteking en aan eene longziekte, welke laatsten doodelijk waren. Vol vertrouwen vertrok hij met de bede vaart naar Lourdes, om, waar menschelijke hulp niet hielp, de machtige voorspraak van de Onbevlekte Moedermaagd, de Troost der bedrukten en het Heil der kranken in te roepen. Met zeven mannen werd hij op een bed naar het station vervoerd, en in den trein was een bijzonder rijtuig voor hem beschik baar gesteld. Zijn toestand was zoo ellen dig, dat men reden had te vreezen, of hij nog wel Lourdes levend zou bereiken. Maar het vertrouwen van den zieke was groot, en werd niet te schande gemaakt. Aan de grot te Lourdes vond hij de zoo vurig afgesmeekte genezing. Geheel her steld, van al zijne ziekten genezen, verliet hij de grot, onder uitbundig gejuich en de geestdriftige aandoening der talrijk verza melde menigte, en van die zijner landge- nooten niet het minst. Zijne aankomst en tocht door zijne vader stad, waar eenieder wist, dat hij sedert 17 maanden reeds het bed moest houden, was een ware zegetocht. Hierover ontleenen wij aan het Vlaamsche Weekblad, de Werkman het volgende, dat wij in zijn geheel en in zijn ongekunstelde taal weergeven 't Was Dinsdag morgen te 6£ ure, dat de Belgische bedevaarders uit Lourdes vertrok ken, het hart vol dankbaarheid tot Maria voor debekomene gunsten want de genezing van Wantjen (Jan) was de eenige niet, waarmede O. L. Vrouw de Belgen had begunstigd. Bij de aankomst van den trein uit Char leroi steeg er uit de toegestroomde menigte een algemeen gejuich een ieder wilde den genezene van Audenaarde zien en de hand drukken, en de liberale dokter, door wiens toedoen Wantjen in den trein opgenomen was, trok zich nog al behendig uit den slag met te beweren, dat hij den zieke maar het Noorden tot het Zuiden doorsnijdt, maar al wat ik onderscheiden kon, waren de gaslichten, die, door den mist omkransd, een matten, roodachtigen schijn van zich gaven. Ik keerde mij naar het Westen en giste waar de kerk Notre Dame stond, dat machtige gebouw, dat van het hoogste punt der stad als een citadel de omgeving be- heerscht. Maar dien avond was niets te zien dan mist en ik keerde mij daarom om, ten einde de wachtkamer in te gaan. Bij die snelle omwending had ik bijna een kleinen man, die achter mij stond, om vergeworpen. Met een verontschuldiging wilde ik verder gaan, toen het mannetje zei 't Is vervelend, dat het van avond zulk donker en mistig weer is, vindt u ook niet Als buitenlander, die elke gelegenheid aangrijpt om zich in de taal van het land te oefenen, antwoordde ik oogenblikkelijk dat het zeer treurig was door dien mist. U stond zoo in gedachte naar de stad te zien; was het misschien een afscheidsbllk vroeg hij. Ja, het was een vaarwel! Dat dacht ik wel En ziet u, ik neem van avond ook afscheid van Lyon. Ik ben hier zeker wel meer dan vijftig keeren ge weest, maar nu kom ik misschien nooit terug. Zoo Over een kwartier gaat eerst mijn trein, zeide hij. Gaat u misschien ook naar Parijs Ja. Ik zou graag een glas wijn drinken voor mijn vertrek. Houdt u mij gezelschap Ja, met genoegen. Wij gingen de wachtkamer in, hij bestelde een liter vin blanc en wij klonken. U is een vreemdeling? vroeg hij. Ja, ik ben van Denemarken. Denemarken Dat ligt erg in het Noor den. Ik ben nooit noordelijker dan Parijs geweest, maar later hoop ik toch eens naar Noorwegen en Zweden te gaan. Van het Zuiden met zijn ondraaglijke warmte en zijn onrustige menschen, heb ik genoeg gekre gen. Nietwaar, het is koud in Denemarken en de menschen zijn kalm en bedaard. Ja, dat is ongeveer zoo. Hij nam een grooten slok wijn, bracht zijn stoel dicht bij den mijnen, nam mij vriendschappelijk bij de hand en zei, terwijl een glimlach zijn gezicht verhelderde Vandaag over acht dagen houd ik bruiloft. oppervlakkig onderzocht had. Zij hebben oogen en willen niet zien. Een nog schitterender onthaal wachtte den genezene te Audenaardeuit den trein stappende, werd hij door honderden armen ontvangen en meegedragen. Op weinige uitzonderingen na waren alle huizen bevlagd en vele verlicht. De pogingen der politie waren onmach tig, om den stroom van het volk te be dwingen, dat zich rond Wantjen verdrong. Nooit zag men meer volk in de straten onzer stad, nooit hoorde men blijder gejuich. En geen wonder Onze bevolking is Vlaamsch en Katholiek, en is niet beschaamd aan hare gevoelens van Geloof lucht te gevendaar enboven, iedereen had het zieke Wantjen gekend en had er medelijden meê gehad eenieder wilde het gezond Wantjen zien en geluk wenschen. Aandoenlijk was de ont moeting van den genezene en zijne zuster aan doenlijker nog het onthaal dat men hem in het hospitaal deed. De groote plaats was luis terrijk verlicht, te midden, neven de ingang deur, prijkte op eenen autaar het beeld van Onze Lieve Vrouw van Lourdes, vóór het beeld eene kniebank voor den held van het feest. De Geestelijken der stad, en al de Ileeren van 't Hospitaal namen plaats neven hem. Aller oogen schoten vol tranen, wan neer de heer Dokter van Butselen zijnen genezen zieke vuriglijk omhelsde en geluk wenschte. De zeereerwaarde heer deken verwelkomde in welgepaste en beweeglijke woorden den gunsteling van Maria; daarna nam een zieke uit het Hospitaal het woord, en wenschte, in naam van al zijne makkers hartelijk welkom en geluk aan den genezen lijder. Met vuur en geloof weerklonk het Magnificat" uit duizende borsten. Wantjen nam alsdan het woord, en in zijne eenvou dige taal bedankte hij de menschen, die hem zoo talrijk kwamen gelukwenschen hij had voor allen gebeden, zegde hij, en zou nog voortbidden, opdat allen zouden braaf en gelukkig leven op de aarde en Zooik feliciteer u wel. Dank u kent u Parijs Ik ben er vroeger eens geweest. Dan kent u misschien het quartier Marais. Dat kalme quartier, waar de meeste handelaars in antiqiteiten en curiositeiten wonen. Daar, in de rue des Vosges, heb ik een winkelals ik weg ben, bestuurt mijn moeder hem, en weet ge, waarin ik handel Neen. In Bedouïnen-zaken en allerlei rari teiten uit Afrika. Och mijn zaak is eigen lijk doodeenvoudig. Drie of vier keer in het jaar vul ik een grooten koffer met Parijsche kleinigheden, met duizend goedkoope vodjes, die hier altijd in menigte te krijgen zijn, kleinigheden, van porselein, metaal of terra cotta, miniatuurspiegels,schitterende speldjes en zoo meer. Dan reis ik naar Algiers, maar daar houd ik niet op, omdat daar winkels zijn, die dezelfde goederen verkoopen, alleen vijfmaal duurder dan te Parijs. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDA nlHuniiniiiiminimillHilH

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1