»Leve Carnotweerklonk het langs den geheelen weg van het Elysée naar het sta tion te Parijs, en evenzoo bij aankomst te Lyon en in de Tentoonstelling aldaar. «Leve Carnotweerklonk het ook Zondag-avond kwart over negen nog, toen de president, na het feestmaal in het palais de Commerce, waar hij een zeer toegejuichte rede had gehouden, het tentoonstellingsterrein verliet om zich naar den schouwburg te begeven. Op zijne gewone minzame wijze dankte de President voor de hem gebrachte ovaties, met de linkerhand den hoed afnemende en met de rechter de handen drukkende, die naar de zijne werden uitgestrekt. Halver wege tusschen de Place des Cordeliers en de Place de la Bourse drong een jongmensch met grijze pet en jas op het rijtuig aan, alsot hij den President een smeekschrift wilde aanbieden, dat hij in de hand hield. Toen Carnot zich uit het rijtuig boog om het aan te nemen, stiet de ander hem den in het papier verborgen dolk in de zijde ter hoogte van de lever. Carnot zonk achterover. De prefect van de Rhone, Rivaud, die naast hem zat, gaf den moordenaar een vuistslag, die hem af deed deinsen. De menigte stortte zich op den kerel en wilde hem op de plaats dooden. Tien politie-agenten trachtten hem voor het razende volk te beschermen, maar dit gelukte eerst met de hulp van een aan tal gardes te paard, die de agenten om ringden. Het rijtuig met den President en generaal Borius reed terug naar de Coeur d'honneur de la Prefecture, en Carnot werd bleek, bewusteloos, met loshangend vest en bebloed overhemd, binnengedragen. Intusschen was de prefect Rivaud met een landauer in vol len ren naar de schouwburg gesneld, waar een vaag gerucht van het gebeurde niet werd geloofd. Toen hij met twee ande ren het gebouw binnentrad, brulde de menigte hen tegen: y>Vive Carnot! s Vive la Republique Maar zij Roept niet De President der Republiek is het slacht offer van een aanslag geworden En daarop de Presidentsloge binnentredend, roept Ri vaud met snikkende stem: »Mijne heeren, de President der Republiek is vermoord." Woedende kreten van wraak beletten hem een oogenblfk voort te gaan, en eerst als hij verzocht zijne zending niet nog moeilijker te maken en mededeelt, dat Carnot onder dokters behandeling is, zwijgt het publiek, en verlaat verslagen en ontdaan den schouw burg om aan de menigte daarbuiten mede te deelen wat ze hebben vernomen. De geneesheeren achtten eene operatie nood zakelijk. De dolksteek had een diepe breede wond veroorzaakt en toen deze was open- gelegd, wat een kreet»0 dokter, ge doet mij pijn!" aan den gewonde ontlokte, bleek dat de lever was geraakt. De toestand was des te ernstiger, omdat de patient een leverkwaal had, zoodat men voor complicaties vreesde. Ook inwendige bloeding was niet uitgesloten. Men slaagde erin deze te ver hinderen en ging over tot de operatie. Bij de eerste snede van het mes slaakte de pa tient, die weer in verdooving was gevallen, hartverscheurende kreten »Genoeg! genoeg ge doet mij te veel zeerOm twaalf uur hadden de dokters nog een flauwe hoop op herstel, maar om half een werden den ster vende door den aartsbisschop Couillé de HH. Sacramenten toegediend en om kwart vóór eenen gaf hij den geest. Het stoffelijk overschot van den President is gisteren gekist, nadat mevrouw Carnot, inmiddels te Lyon aangekomen, hare toe stemming geweigerd had om het lijk te bal semen. Daarop werd de lijkkist gisteren avond te zes uren van de prefectuur naar het station overgebracht. Aan het station werd het lijk in een salonwagen geplaatst, waarin de officieren van het Militaire Huis plaats namen. Mevr. Carnot nam met drie zonen plaats in een ander spoorrijtuig. De menigte hield zich langs den weg, waar alle winkels gesloten waren, toen het lijk voorbij trok, zeer eerbiedig. Toen de lijkstoet ge passeerd was, kwam ze echter in beweging. Benden vormden zich en plunderden de win kels, wier eigenaars voor Italianen werden gehouden. Om half vier was er reeds op drie plaatsen in de woningen van Italianen brand ontstaan. De politie was de opge wonden menigte niet meer de baas. Men was beducht voor andere brandstichtingen. Het café Casati werd vernield. Van het Italiaansche consulaat moesten wapenbord en vlag worden weggenomen om de menigte te doen bedaren. In het geheele zuiden van Frankrijk, waar de Italianen talrijk verte genwoordigd zijn, is de verbittering tusschen de beide natiën groot. Te Toulon voerden de kurassiers charges uit. Een Italiaansche losser werd, wegens gezegden tegen Carnot, door een Fransch matroos vermoord. En de massa daar buiten, die vóór eenige uren, feestvierende en uitgelaten, beschenen door het schitterend licht der illuminaties, rondjoelde, had zich intusschen verspreid, dezen naar de Prefecture om meer te hoo- ren, genen om schreeuwende met de drie kleur voorop het Italiaansche consulaat te bestormen, andere eenige kolfiehuizen met Italiaansche bediening binnendringende, an deren naar de gevangenis om den moorde naar op te eischen. Maar de lichten werden spoedig gedoofd, de koffiehuizen gesloten en allengs bedaarde het rumoer en volgde eene doodsche stilte. Mevrouw Carnot had verscheidene telegrammen ontvangen en vertrok tegen elf uur vergezeld door hare twee zoons, op een vierde dépêche van generaal Borius met een extra-trein die voor haar was gereed gehouden. Te Parijs verspreidde zich het gerucht van den aanslag eerst tegen elf uur. De opgewondenheid was hevig en nog om drie uur in den och tend bevonden zich talrijke groepen op de boulevards en in het Quartier Latin,die den aanslag bespraken. Overigens heeft Parijs zijn gewoon aanzien behouden. Van uiter lijke rouwteekenen was gisteren nog weinig te zien. Te Marseille, waar de St. Jansdag feestelijk werd gevierd, maakt de uitgela- tenste blijdschap in een oogenblik plaats voor doffe stilte. Het blijkt meer en meer, dat de moord het werk is van anarchisten, die zich op den President, waarschijnlijk wegens zijne weigering om den veroordeelde anarchisten gratie te verleenen, hebben willen wreken. Vooral onder de uitgeweken Italianen in het zuiden van Frankrijk, tellen de anarchisten vele aanhangers. De moordenaar van pre sident Carnot, de Italiaan Cesare Giovanni Santo, behoort tot een groep van anarchis ten hij heeft zelfs getracht een anarchis tisch blad te stichten, maar hij heeft het daarvoor noodige geld niet kunnen vinden. Het verblijf van den moordenaar is nage spoord hij heeft verblijf gehouden bij een bakker te Cette. Van daar vertrok hij via Tarascon naar Lyon, na bij een wapenkoop man een dolk te hebben gekocht. Terwijl hij zijn snoode daad pleegde, riep hij leve de anarchie De ellendeling heeft zijn mis daad volkomen bekend, maar weigert de beweegredenen daarvoor op te geven. Onder voorzitterschap van Dupuy zijn gisteren de ministers in het ministerie van buitenlandsche zaken te Parijs, in kabinets raad vergaderd geweest. Dupuy deelde zijn ambtgenooten de toedracht van den aanslag mede en kondigde aan, dat het lijk van Carnot heden-nacht te Parijs zou komen. Het ministerie zal de Kamer voorstellen, Carnot eene nationale begrafenis te geven. De voorzitter van het Kabinet zeide, dat een aantal afgevaardigden zich verrast betoonden, over den dag welke voor de bijeenroeping van het Congres was gekozen. De minister raad erkende echter, na de praecedenten te zijn nagegaan, dat Challemel Lacour als voorzitter der Nationale Vergadering in volheid van rechten gehandeld had, met Woensdag voor de aanstaande vergadering van het Congres te bestemmen. In de Kamer van afgevaardigden te Parijs heerschte gisteren eene buitengewone be- weging. De zaal was geheel vol. Voor de eerste maal sedert jaren wellicht liet de Voorzitter zich wachten. Het was kwart over tweeën toen de Voorzitter door de gelederen der soldaten door zich naar de vergaderzaal begaf. Toen de deurwachter zijn, Monsieur le President! liet klinken, rezen allen van hun zetels op en met hen de meeste toe schouwers in de loges en tribunes. Zoo in plechtige stilte, zag de vergadering, welke alle ministers in haar midden telde, Casimir Perier de treden opgaan naar het voorzitters gestoelte. Daar aangekomen, nam hij on middellijk het woord, zonder de bel te laten klinken, welke anders het sein tot de ope- ning geeft. »Mijne heeren, zeide hij met een volle stem, waardoor eenige zenuwach tigheid trilde vDe geheele Kamer zal de smartelijke aandoening deelen welke ik ondervind op het oogenblik dat ik deze ver gadering open." Hij las vervolgens het schrij ven voor, waarin de Regeering in zeer ge voelvolle en waardeerende woorden de Kamer kennis gaf van het overlijden van Carnot en sloot zich hierbij aan met een korte rede welke hij aldus eindigde Wij brengen hulde aan den grooten burger dien wij betreuren, eene hulde welke hem waardig is, met te toonen dat Frankrijk moedig en sterk blijft, in deze dagen van nationalen rouw." In den Senaat las de President den brief van Dupuy voor, en prees Carnot, wiens uitstekende hoedanigheden door gansch Europa werden erkend. Het congres zal vertrouwen betoonen in de hechtheid der staatsinstellingen en zijne keus zal goed gekeurd worden door de meerderheid der Franschen, die met zooveel recht begeeren de eer van den Staat naar buiten en de eendracht te verzekeren. De officieele candidaat van het centrum der Kamer en van het linker-sentrum van den Senaat, voor het presidentschap der Republiek, schijnt Casimir Perier te zullen worden. Henri Brisson zou de stemmen der verschillende radicale groepen op zich ver eenigen. De democratische unie zal zich met de andere groepen verstaan. De socialisten zullen aan de stemming deelnemen om alle reactionaire candidaten te weren. In af wachting van de benoeming van een opvol ger van president Carnot is het ministerie, overeenkomstig art. 7 van de wet van 25 Februari 1875 met de uitvoerende macht belast. In geheel Europa heeft de moord op den President der Fransche republiek groote ont steltenis en algemeene deelneming verwekt. In de Kamer van Italië, het land dat er op zoo treurige wijze bij betrokken is, sprak Crispi met tranen in de stem eenige woor den waarmede de Kamer levendig instemde. De Kamer besloot een telegram van rouw beklag aan de Fransche Kamer te zenden en hief de zitting op Alle openbare gebou wen in het rijk vlaggen halfstok. Koning Humbert zond een telegram, waarin gezegd wordt, dat de beide natiën, als vroeger in den gemeenschappelijken strijd, thans in rouw zijn vereenigd. Ook vele andere Euro- peesche vorsten en staatshoofden, o. a. keizer Willem en koning Leopold zonden telegram men van rouwbeklag aan mevr. Carnot. In het Engelsche Lagerhuis werd het °p- zienwekkend feit met deelneming besproken. In Duitschland rekent men vooral met de politieke gevolgen en meent men zich op zijn qui vive te moeten houden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 26 Juni 1894. Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam. De collecte Zondag 11. alhier gehouden tot ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden bracht op f 176.45. In 189J bedroeg de opbrengst ruim f224. Nu de afschuwelijke moord op den Pre sident der Fransche republiek door een Italiaan gepleegd, ook in onze stad aller aandacht bezig houdt, herinneren vele be jaarde stadgenooten zich nog, dat ook voor vele jaren hier ter stede door een Italiaan, een ingezetene dezer gemeente laaghartig werd vermoord. De Schiedamsche Courant van 21 Augus tus 1862 meldt daaromtrent het volgende: G epasseerden Zondagmiddag, ten omstreeks vijf ure, werd alhier een vreeselijke misdaad gepleegd. Zekere Gerrit Kleineen oppas send huisvader, schipper van beroep, wo nende alhier, stond aan het uiterste einde van het Westerhavenhoofd, over den kant gebogen, te spreken met een schipper, die zich op zijn vaartuig bevond, dat voor het Hoofd in de Maas Jaggeheel onverwacht en zonder dat er iets was voorgevallen, naderde hem een persoon, die hem, ten aanzien van verschillende omstanders, een dolk tot aan het gevest in den hals stiet, zoodat hij onmiddellijk op de plaats dood ter aarde stortte. De moordenaar, na het plegen van den moord den dolk in de wond latende, sprong in een oogwenk in het water, waarschijnlijk om naar het schip waartoe In de vergadering door de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond Zondag 11. gehouden, ver kreeg de heer J. J. van Hees het woord, om naar aanleiding van de vergadering den 4 Juni 11. door hem in Musis Sacrumbijgewoond, eenige inlichtingen aan zijne medeleden te verstrekken en hen aan te sporen zich niet als lid van het Volkshuis te laten inschrijven. Daartoe zette spr. uiteen wat de gevolgen zijn van het liberalisme. Het liberalisme heeft het masker af gelegd 5 het komt er voor uit, dat het katholicisme, dat Rome de moderne beschaving in den weg staat. Al zijne slagen vallen daarom op de Kerk, op haar geloofs- en zedeleer, op haar invloed op het maatschappelijk en huiselijk leven j het neemt het afschuwelijkste ongeloof en de meest verfijnde zedeloosheid van onzen tijd in bescherminghet vertrapt de heiligste rechten der ouders en heeft van de school zijn voornaamste kweek plaats gemaakt, om zijn bedorven beginselen en denk beelden in de harten der kinderen te planten. Het liberalisme heeft vooral door de godsdienstlooze school, ongeloof en zedeloosheid gekweekt, en uit het ongeloof en de zedeloosheid zijn bet socialisme en het anarchisme geboren. Het is daarom, dat spr. op de vergadering 4 Juni 11. door hem bijgewoond, in debat kwam met den spre ker, die voor hij over het Volkshuis sprak, veel over het onderwijs aanhaalde, hetgeen hij noemde de gou den eeuw, de eeuw van verlichting en beschaving. Spr. meent, dat wij als R. K. ons niet als lid vau het Volkshuis kunnen laten inschrijven. Vooral, omdat in dit Volkshuis vele couranten en tijdschriften en boeken zullen ter lezing liggen, wellicht ook Recht voor Allen welker lezing voor den Katholiek schadelijk is. Neen vrienden, zoo besluit ongeveer spr., laten wij ons daar niet bij aansluiten, maar geduld oefenen tot wij zelf een eigen gebouw hebben. Daar zullen onze katholieke bladen, tijdschriften en vakbladen worden ter lezing gegeven, hetwelk voor de Schiedamscbe Katholieken en voor het opkomend geslacht een prikkel zal wezen, zich bij den Ned. R. K. Volksbond aan te sluiten. Het daverend applaus, dat op deze wel doordachte rede volgde, bewees dat de heer Van Hees der vergadering als uit het hart gesproken had. De eerw. adviseur, die daarna den katheder besteeg, was volkomen van hetzelfde gevoelen als de vorige spreker. Voor leden van den Ned. R. K. Volksbond is het zaak zich te onthouden van de neutrale stich tingen en yereenigingen. Het woord neutraliteit dat zinverwant is met halfslachtig, is een vrucht van deze halfslachtige eeuw. Neutraal is geen oprecht Hollandsch Katholiek daverend applaus). Weg dus met de neu traliteit. Toonen wij wie wij zijn en laten wij zien wat we kunnen. Spr. betoogde daarop, dat de strijd voor de rechten van den werkman moet rusten op den grondslag van het geloof; en omdat op dit punt onze beginselen geheel uiteenloopen, kunnen wij als leden van den Volksbond niet met de neutrale vereenigingen medewerken. Zij weten zeer wel, dat er een diepe klove tusschen hen en ons bestaaten daarom zijn de Katholieken daar ook eigenlijk niet gewild, en worden zij alleen in het belang van eenig uiterlijk machts- en krachtsvertoon aangenomen. Spr. moest dan ook het deelnemea aan neutrale vereenigingen beslist ontraden. De ondervinding nog van den laatsten tijd heeft ge leerd, dat het buiten de Katholieke Kerk onmogelijk is zich van de besmetting van het socialisme vrij te hou den. Met eene krachtige opwekking om nooit te dul den, dat onze vaan omver gehaald worde, maar zich nauw aaneengesloten onder die vaan te scharen, besloot spr. dit gedeelte zijner toespraak. Het was sprekers harteweusch dat de leden, wanneer zij op werkplaatsen of fabrieken iets omtrent de sociale kwestie zouden hooren, hem dit zouden mededeelen, opdat hij dan het gewenschte licht omtrent die strijd vragen zou kunnen ontsteken. Hij dankt een der leden, die hem daartoe het eerst in de gelegenheid stelde. De volgende kwestie omtrent het vereenigingsleven was gesteld: waartoe dient het vereenigingsleven, wat richt het eigenlijk uit Tot beantwoording dezer vraag stelde spr. in het licht, dat het vereenigingsleven pas begint te bloeien en dus nog geen rijke vruchten kan ople veren. Tot voor korten tijd stond de werkman geheel op zich-zelvenhij had de kracht niet om zijne rech ten te verdedigen Toch begreep men, dat er iets moest gedaan worden. Tegen de vereeniging van on- geloovige socialisten, moest de vereeniging van goed- gezinden gesteld worden Is deze vereeniging alleen eene bescherming van de bezittende klasse tegen het socialisme of is zij ook in het voordeel van den werk man zoo vroeg spr. Zeker is zij ook in het voordeel van den werkman. Waar de stem van een enkele verloren ging, zullen de stemmen van zoovelen zeker gehoord worden. In onzen strijd voor Zondagsrust, voor een voldoend loon, voor bescherming in tijd van ziekte en op den ouden dag kunnen wij slechts door ver eeniging tot ons doel komen. Nu kan menig welge zind patroon, gedwongen door de concurrentie, die billijke eischen niet inwilligen; maar als straks het vereenigingsleven tot vollen wasdom zal zijn geraakt, zullen alle patroons de stem van den werkman hoo ren. Als men een klein appelboompje plant, kan men het volgend jaar nog geen vruchten verwachtenzoo zal men ook hier moeten wachten tot de boom tot vollen wasdom is gekomen, en dan zullen de rijke vruchten zeker niet uitblijven. Blijven wij strijden voor waarheid en recht, dan zullen wij volgens de belofte van den Eeuwige eens de overwinning behalen Het krachtig en herhaald applaus dat op deze schoone rede volgde, bewees dat de eerw. adviseur aller gevoe len op de meest juiste en treffende wijze had vertolkt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2