communewaren de kreten welke boven het lawaai uitklonken. Nog een oogenblik kwam er stilte, toen de woorden werden uitgesproken »En aldus verklaar ik Casimir Perier gekozen tot president der republiek". Eene herhaling volgde van het geschreeuw van daareven, en achtereenvolgens ve rsche- nen nu de socialisten De Jeante, Avez, Michelin en de anti-semiet d'Hugues op de tribune, wier onbeteekenende opmerkingen zich verloren in het rumoer. Zoo ging de Nationale Vergadering in groote opgewon denheid uiteen. Op het plein voor het oude Paleis van Frankrijk's koningen was intusschen een escadron dragonders, wier vaantjes vröolijk in de lucht wapperden, opgereden om den nieuwbenoemden president het geleide te geven tot Parijs. Want Casimir Perier, zeker van de benoeming, was even voor drieën uit Parijs gekomen. Eene dichte men- schenmenigte was bijeengestroomd om den nieuwen president op zijn eersten rit te begroeten. Maar zij had geduld te oefenen. De verschillende formaliteiten en de geluk- wenschen van kiezers en journalisten vor derden den tijd, en Casimir Perier, die zeer aangedaan is geweest, had eenige oogen- blikken noodig om te bekomen. Het was bij zessen, toen het detachement gendarmes dat den stoet opende, de sabels trok en zich in draf zette. De nieuwe president volgde, met Dupuy aan zijne linker hand en twee hoofdofficieren voor zich, onder wie de militaire commandant van het paleis-Bourbon. Het escadron dragon ders had zich voor en achter het rijtuig verdeeld' Met ontbloot hoofd reed Casimir Perier tusschen de rijen der menigte door, aldus beantwoordende de zwakke toejuichin gen, welke zich deden hooren. Rechtuit ging de stoet den breeden weg op naar Parijs, en was weldra in een wolk van stof aan het oog onttrokken. Wegens de omstandigheden werd Perier niet naar het Elysee gebracht, maar in het ministerie van buitenlandsche zaken geïn stalleerd. Het ministerie heeft zijn ontslag aangeboden. Burdeau zal de waarschijnlijke opvolger zijn van Dupuy als minister-presi dent en het is niet onmogelijk dat deze weer geroepen zal worden het voorzitters gestoelte in de Kamer in te nemen. De socialistische groep der Kamer heeft een manifest aargenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de verkiezing van Perier als de vrucht eener coalatie van de clericalen, de rallié's en kapitalisten, door welke de republiek in gevaar wordt gebracht. Het stoffelijk* overschot van Carnot zal Vrijdag en Zaterdag in het Elysee te Parijs ter bezichtiging worden gesteld. De begra fenis van den president, die gestorven is na gebiecht en het H. Oliesel ontvangen te hebben, zal natuurlijk kerkelijk geschieden. In de Notre Dame zal Zondag een plech tige uitvaartdienst worden gehouden, terwijl daarna het lijk in het Pantheon naast het stoffelijk hulsel van des presidents groot vader, Lazare Carnot, zal worden bijgezet. De H. Vader droeg eergisteren in zijn kapel eene H. Mis voor de zielerust van den president op. Ook te Lyon zal een plechtige lijkdienst worden gehouden. De Aartsbisschop die Carnot bediende, heeft een herderlijk schrijven uitgevaardigd, waarin Z. D. H. in gevoelvolle bewoordingen aan de gruweldaad herinnert en de geloovigen aanspoort voor den ontslapen president te bidden. Volgens berichten uit Lyon wordt daar uit goede bron verzekerd, dat de plunde ring op eergister-avond het werk was van geïsoleerde groepen. Die pogingen zijn mislukt. De strenge maatregelen van den prefect hebben vrucht gedragen, want twee duizend arrestatiën zijn zonder genade be werkstelligd. Door plunderaars is brand ge sticht in een depot. Dertig hunner zijn gearresteerd. In draad berichten uit 3Iarseille wordt gemeld, dat daar eergisteren niets bijzon ders tegen de Italianen is voorgevallen. Tal van Italiaansehe werklieden hebben zich evenwel tot den Italiaanschen consul om ondersteuning gewend, daar zij na hun vaderland willen terugkeeren. Teneinde een ongerechtvaardigde paniek te voorkomen heeft de consul geweigerd aan hun verzoek te voldoen. Hij wees op de kalme houding der bevolking en brandmerkte de uitge strooide insinuatie, dat de Italianen te vuur en te zwaard zouden verdelgd worden. De politie spoort die lieden op. Volgens berichten uit Kaapstad neemt de spanning tusschen de Tranvaalsche boe ren en de Engelsche kolonisten nog steeds toe. In het Kaapsche parlement keurden de ministers de betoogingen der Engelschen te Pretoria ter gelegenheid van sir Henry Loch's bezoek ten sterkste af. Eenige rede naars spraken de hoop uit dat sir Henry Loch zijn voornemen om een bezoek aan Witwatersrand te brengen, niet zal volvoeren, omdat de geringste prikkeling aanleiding kan geven tot ernstige gebeurtenissen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 28 Juni 1894. Burgemeester en Wethouders van Schie dam doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 12 Juni 1894 is vastgesteld de volgende verordening. Verordening op het bouwen en betrekken van nieuwe of gedeeltelijk vernieuwde wo ningen, de verplichtingen van eigenaars van naburige erven, en het sloopen uitbreken en herstellen van bouwvallige gebouwen dat deze verordening aan de Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland volgens hun be richt van den 19den/23sten Juni 1894, B. no. 486 (2e afd.) G. s. no. 50, in afschrift is medegedeeld, en dat hiervan aikondiging is geschied, waar het behoort den 26sten Juni 1894. De politie verzoekt ons te berichten, dat de openbare zwemplaats aan het Spuikanaal heden geopend is. Het zal wellicht niet ondienstig zijn aan deze mededeeling toe te voegen, dat het zwemmen in de havens en grachten dezer gemeente verboden is. Tot leeraar in de Fransche taal en letter kunde aan de 4e hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus voor jongens te Amsterdam is benoemd de heer G. Walch Wzn., leeraar aan de hoogere burgerschool en het gym nasium te Schiedam. In het nummer van gisteren hebben wij den naam van den directeur van het Harmonie-orkest »St. Ambrosius" abusief vermeld. Zooals velen onzer lezers weten, is de heer J. F. M. Smits directeur van het verdienstelijk orkest van de Schiedamsche afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond. Heden-ochtend omstreeks 10 ure stond een wagen met hooi voor de schuur van den landbouwer L. Ham aan de overzijde van de Schie nabij de Spoorbrug, toen het paard opeens vooruitschoot en met den wa gen over de pont in de Schie stortte. Her arme dier raakte onder den wagen, waarvan het lemoen brak terwijl het hooi in de Schie dreef. Met veel moeite gelukte het den wagen en het hooi weder op het droge te brengenhet paard werd slechts als cadaver aan den kant gebracht en voor den vilder bestemd. De landbouwer Ham lijdt door een en ander groote schade, te meer, daar hij paard en wagen slechts van den landbouwer A. Treurniet in gebruik had- Bij herhaling hebben de keurmeesters van voedingsmiddelen in de laatste dagen op de melkmarkt aan de Cool vest te Rotterdam, dikwerf meermalen op één dag, melk aan getroffen, die in ondeugdelijken toestand bleek te verkeeren. Deze melk was gewoon lijk afkomstig uit den polder Kethel, Delft en de Zwet. Vijf volle vaten en meer werden somwijlen tegelijkertijd ongeschikt verklaard en teruggezonden. Men schrijft uit Rotterdam Als een staaltje, dat men zich hier ter stede nog al eens vergrijpt aan eens anders eigendom, kan dienen, dat in de laatste veertien dagen aan een enkel politiebureau (dat in de Pauwensteeg) ruim dertig pro cessen-verbaal wegens diefstal zijn opge maakt, terwijl zeven personen wegens dief stal in arrest zijn gehouden. Er loopen dus nogal eenige dieven op vrije voeten. De nieuwe zwem- en badinrichting te Vlaardingen zal Maandag a. s. worden geo pend. De Harmonie-vereeniging sConcordia" zal zich daarbij doen hooren. Gisteren-nacht is in de haven te Vlaardin gen verdronken de 34-jarige zeeman Jacobus Tegelaar, uit Helder, behoorënde tot de bemanning van den logger Neptunus I. De man laat eene vrouw en 7 kinderen na. Naar de Vlaard. Crt. verneemt, heeft schip per A. van Deventer van de Voorlichter (Reederij Doggermaatschappij) een gouden horloge en het volk f100 van de firma A. Hoogendijk Jz. cadeau gekregen, wegens het feit, dat hij de grootste aanbrengst dezen winter gehad heeft. BINNENLAND. H. M. de Koningin-Regentes heeft een som van f60 beschikbaar gesteld voor Hen- drika v. d. W. te Kralingen, die sedert 10 jaren aan zenuwziekte lijdt, om daarvoor een kuur van 6 weken te Zandvoort te ondergaanblijkt het, na verloop daarvan, dat een nieuwe kuur van 6 weken noodig is, dan wordt opnieuw nog eenmaal f60 beschikbaar gesteld. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanhebbenden, dat geen jongelingen meer tot de Pupillenschool zullen worden toegelaten, en in verband daarmede geene oproeping van adspiranten voor die school meer zal plaats hebben. De Ministers en de leden der Tweede Kamer zullen Vrijdag-ochtend per extra- trein naar Rotterdam vertrekken. Het gezelschap bestaande uit pl. m. 80 personen, zal gebruik maken van de nieuwe harmonica-waggons. Van uit Rotterdam zullen zij een boottochtje maken langs den waterweg naar den Hoek van Holland, al waar zij het station, de forten en de boot van de Harwich-maatschappij, die vaart tus schen den Hoek en Londen, in oogenschouw zullen nemen. Deze boot zal daartoe Vrijdag a. s. iets vroeger dan gewoonlijk aan den Hoek van Holland voor den wal komen. De heeren zullen in den namiddag per extra-trein in de residentie terugkeeren. Aan het Departement van Binnenlandsche Zaken wordt druk gearbeid aan de samen stelling van een wetsontwerp tot wijziging van het kiesrecht. Het onderzoek van het wetsontwerp tot goedkeuring der verlenging van den proef tijd der gemengde rechtspraak in Egypte, gaf in de afdeelingen der Tweede Kamer aanleiding tot het verzoek aan de Regee ring iets omtrent de uitkomsten der ge mengde rechtspraak mede te deelen en tevens of zij enkele belangrijke vonnissen, in de laatste vijf jaren gewezen, zou willen open baar maken. De katholieke Kamerclub heeft Dinsdag avond vergaderd en een nieuw bestuur ge kozen, bestaande uit de heeren Bahlman, Haffmans en Michiels van Verduynen. In de zitting gisteren door het Congres voor Intern. Privaatrecht gehouden heeft de Fransche gezant de heer Legrand, die des ochtends in de residentie terugkeerde, zijn dank betuigd aan de Nederlandsche re geering voor de blijken van belangstelling en sympathie, getoond door de verdaging van de opening van die conferentie ten teeken van rouw over den geweldadigen dood van den President der Fransche Re publiek. Door verschillende gedelegeerden werden mededeelingen gedaam omtrent de ziens wijze der regeeringen die zij vertegenwoor digen, over de in September voorloopig ge regelde onderwerpen. Uit die mededeelingen bleek dat door onderscheidene regeeringen eenige reserves waren gemaakt, meerendeels van vormelijken aard, doch de indruk was dat in 't algemeen bij de Regeeringen geen hoofdbezwaren tegen den inhoud der rege lingen van September bestonden. Er is be sloten ze nu andermaal door de Commissiën in de afdeelingen te doen behandelen, die daartoe gisteren—middag hun arbeid zouden aanvangen. De volgende vergadering is be-j paald op Vrijdag-middag 3 ure. Ook de Minister van Justitie is gisteren tot een der eerepresidenten van de confe rentie benoemd. De directeur der Nederlandsche Tramweg maatschappij neemt tegenwoordig proeven om den conducteur, die dienst doet op de tram, in de gelegenheid te stellen, anders dan met een hoorn den machinist te seinen. Daartoe is eene electrische verbinding ge maakt van de rijtuigen naar de locomotief. Het voorloopig resultaat moet naar wensch zijn. Hulde aan de kiezers in het district Eist Beide partijen hebben een grooten stembus ijver aan den dag gelegdde strijd was warm, doch de zegepraal bleef aan de anti- radicalen, omdat zij eendrachtig en getrouw aan de stembus verschenen. De heer Van Basten Batenburg is niet dan na'een heeten strijd tot lid der Kamer gekozen. Wij hopen en vertrouwen, dat hij de verwachting der anti-radicale kiezers niet zal teleurstellen, maar zich een krachtig bestrijder van Tak's kiesrechtstreven zal toonen. Het cijfer der anti-Takkianen in de Kamer is nu tot 53 geklomme/i. (D.) Aan te vangen op Maandag 2 Juli a. s. zullen de bureaux van het Italiaar.sche ge zantschap te 's-Gravenhage geopend zijn, eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag van 's morgens 10 tot 's middags 12 ure, ter behandeling van de affidavit voor de cou ponbetaling der Italiaansehe schuld. Er worden ernstige pogingen in het werk gesteld, om een locaal-spoorweg Utrecht- De Bilt—SoestBaarn in het leven te roe pen, waartoe reeds een concessieaanvraag door den ingenieur Krieger bij de Regeering werd ingediend. Daar er te Krommenie geene geneesmid delen meer verkrijgbaar zijn, worden door sommige kruideniers geneesmiddelen ver kocht. Men haalt voor een dubbeltje of een kwartje chinine, magnesia, rhabarber en zoo voort. Op hoeveelheid en hoedanigheid is daardoor geen toezicht. Vroeger jaren waren daar drie geneesheeren en een apotheker. Over het dure oorlogsschip de Koningin W'ilhelmina die de vorige week op de Harsens strandde, zal, volgens de Zw. Ct. in de Tweede Kamer nog wel eens een hartig woordje gesproken worden. Van wel- onderichte zijde wordt aan het blad gemeld, dat de inrichting voor het electrisch licht aanvankelijk geheel vergeten is. Men is, om dit verzuim te herstellen, in het schip aan het losbreken moeten gaan, hetgeen natuurlijk geldverlies veroorzaakt heeft en ook de aanleiding is geweest, dat de be zichtiging van den bodem door de Koningin nen, waarop vóór haar vertrek plan bestond, achterwege gebleven is. Nu schijnt het, en dit is erger, dat het schip slecht te be sturen is. Het spijt de Zw. Ct., dat de tegenstanders van 's lands werf van aanbouw in deze zeer onbevredigende feiten argumenten moeten vinden om tegen de handhaving der werf op te komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2