hage een plechtige lijkdienst met requiem ■worden gevierd. De in Nederland vertoevende Franschen worden langs dezen weg tot bijwoning van die plechtigheid uitgenoodigd. Aan het panorama «Jeruzalem" te Am sterdam meldde zich eergisteren de 100.000ste bezoeker aan. De directie was zoo beleefd dezen persoon kosteloos toegang te verlee- nen met bijvoeging van een beschrijviug en een fraaie photografie. Men schrijft uit Utrecht aan de N. R. Ct. In den loop van den dag zijn eergisteren weder een tiental der ontslagen arbeiders bij de stations alhier aan het werk gesteld. Zij hebben allen met lust den arbeid ondernomen en het is te verwachten, dat zij, voorgegaan door het goede voorbeeld der Belgische werk lieden, thans ook met ijver aan het werk zullen blijven. Wanneer zij toonen den noodigen lust en geschiktheid voor het moeilijke werk dat van hen geëischt wordt, te bezitten, dan zal er bij de Belgische Maatschappij zeker geen bezwaar bestaan om hen weer in dienst te nemen, daar het werk wel zoo ver ten achteren is, dat om nog eenigszins bijtijds gereed te komen, stellig een groot aantal arbeiders noodig zijn. De socialist Troelstra trad eergisteravond in het bierhuis van Van Hattum te Utrecht als spreker op. Na afloop der vergadering werd hij door een zingenden troep, grooten- deels opgeschoten jongens, huiswaarts ge leid. Op enkele plaatsen werden door hen ruiten ingeworpen, terwijl voor de woning van den burgemeester het vrijheidslied werd aangeheven. Nog weinige jaren zoo wordt uit Oos- terwolde geschreven en het afgraven op groote schaal der hooge venen in Friesland behoort tot de geschiedenis. Ten tijde dat de abt Siardus (11941230) werd begiftigd met het klooster Mariën- gaarde en vele venen te Bakkeveen, moet met het turfgravenzijn begonnen, en omtrent de 15e en 16e eeuw werd met de vervening in verschillende gemeenten aangevangen, tot eindelijk op het einde der 17e eeuw werd begonnen met een uitvaart boven Gorredijk en iets vroeger boven Ureterp, in de richting naar de Haulervenen—Bau- lerwijk. In 1827 is men met het kanaal gekomen tot Appelscha, het laatste veendorp in Fries land. Gedurende zeven eeuwen heeft alzoo de vervening plaats gehad. Te Harderwijk is op verzoek der Deut sche politie aangehouden en naar Delft over gebracht F. D. geschorste postbode te Delft, die van den postdirecteur, in last hebbende een bedrag van f 75.30 aan een landbouwer onder de gemeente Vrijenban ter hand te stellen, de daartoe betrekkelijke postwissels valschelijk met den naam van den geadres seerde geteekend en de hem toevertrouwde gelden ten eigen bate heeft aangewend. Op het punt bij het O. I. leger dienst te nemen, werd hij in de kazerne gearresteerd. Op de Veluwe schijnt men met de voor drachten voor onderwijzers al zeer vreemd om te springen. Zoo plaatste men te Eede op de voordracht ter benoeming tot onder wijzer aldaar den heer J. J. Van Burken te Venendaal, wat zelfs voor de derde maal geschiedde, zonder dat hij solliciteerde. Als verontschuldiging geeft men nu aan, dat men den schoolopziener toch een volledige voordracht moet toezenden en men had geen genoegzaam aantal sollicitanten. (Hbl.) Een Katholiek kiezer, uit het district Eist, die om gezondheidsredenen te Dusseldorf vertoeft, gaf zijne kuur er aan, om zijn kiezersplicht te komen vervullen. De gemeenteraad van Numansdorp heeft gunstig beschikt op het adres der Rotter- damsche Tramweg-Maatschappij in zake het aanleggen en exploiteeren van een stoom tram Rotterdam—Numansdorp, en daarvoor beschikbaar gesteld eene jaarlijksche bij drage groot f200, gedurende een termijn van 10 jaren. GEMENGD NIEUWS. De voortvluchtige'presidentvan den Algem. Nederl. Politiebond is acht dagen geleden in Monaco gezien. Men meent, dat hij 3 maanden geleden eenige effecten van den Politiebond reeds te gelde gemaakt heeft. Zondag-avond gevoelde de zoon van zeke ren H. Higler in de Kleine Drift te Hilver sum zich niet wel. De vader raadde hem aan, om maar kan jenever in te nemen, dan zou hij wel weer beter worden Zij gin gen daarop samen naar een herberg, van waar ze in beschonken toestand huiswaarts keerden. Den volgenden morgen vond men den zoon dood te bed. Een jonge zeehond, door schipper J. Kaan op Texel gevangen, is thans zóo tam dat hij naar de schuit terugkeert als de opva renden hem fluiten. Meermalen per dag wordt het beestje in zee gelaten en kan dan uren in zijn element ronddartelen. Soms gaat hij ver van de schuit, maar telkens is hij er ook weer teruggekeerd. In zeker Friesch dorp werd aan een vrouw, die op verzoek van haar man geruimen tijd bij zijn ouders aldaar logeert, door een deurwaarder een vonnis beteekend, waarbij werd uitgesproken scheiding van tafel en bed tusschen haar en haar man, zonder dat zij er iets van wist, dat die zaak bij de Rechtbank te A. was aanhangig geweest. Haar man woont in N.-Holland en ten zijnen huize waren (de oproepingen om voor den President der Rechtbank en later de dag vaarding, dat zij voor de Rechtbank moest verschijnen, beteekend. De man, in plaats van aan den deurwaarder mede te deelen, dat zijn vrouw in Friesland vertoefde, hield stilletjes de stukken achterwege, waaruit volgde, dat de vrouw noch voor den Presi dent noch voor de Rechtbank verscheen, waarop de scheiding van tafel en bed bij verstek werd uitgesproken. Ten eenenmale onbekend met de wetsbepaling, dat zij van deze uitspraak binnen 14 dagen in verzet kon komen, verstreek die termijn zonder verzet, en het is een feit, dat zij zonder haar voorkennis en tegen haar wil van haar man is gescheiden. Te Oosterbeek (gem. Renkum) is een smid uit Eist, werkzaam aan de spoorbrug over den Rijn, uit de spanning op de spoor baan gevallen. Hij werd inwendig zoo zwaar gekwetst, dat hij reeds den volgenden dag te Arnhem in het St. Elisabeth-gesticht, waar hij ter verpleging was opgenomen, is overleden. Bij een bruiloftspartij te Wageningen, kre gen de gasten, verhit door den drank, plot seling een hevige woordenwisseling. Van woorden kwam het tot daden. De vader van de bruid geraakte onder den voet, en werd zoodanig toegetakeld, dat hij met een ge broken been uit den strijd verwijderd moest worden. Hij werd per brancard naar het Zie kenhuis vervoerd. Donderdag werd door de marechaussees te Tilburg de hand gelegd op twee perso nen, aldaar woonachtig, die te Goorle zich bij eenen linnenfabrikant aan diefstal van linnen hadden schuldig gemaakt en bij eenige ingezetenen de op de bleek liggende wasch hadden ontvreemd. Het vaartuig van den beurtschipper J. Van Rumpt, varende van Dirxland op Dordrecht en terug, is op de reis van Dordrecht in «Het vuile Gat" lek geslagen en op de rivier het Haringvliet in de rechte richting van de haven te Middelharnis gezonken. De mast van het schip is voor een gedeelte zichtbaar. De opvarenden wisten zich met de boot te redden. Of het vaartuig gelicht zal kunnen worden, is nog onbekend. Op den spoorweg tusschen Tongeren en St. Truiden werd Zondag-avond tegen 8 uur een zeer groote steen gelegd, om zoo den trein te doen ontsporen. Gelukkig zag de machinist nog tijdig het gevaar. De justitie doet onderzoek. In Luik en zijne omstreken heerscht sedert eenige dagen de cholera, die er zich den geheelen winter door nu en dan heeft ver toond, heviger. Te Jemeppe zijn reeds een twintig personen aan de ziekte bezweken en komen eiken dag nieuwe gevallen voor, niettegenstaande de genomen maatregelen. Ook in de nabijgelegen plaatsen Tilleur en Seraing en tot in Luik toe zijn reeds ge vallen voorgekomen, waarvan een paar zeer hevig waren. Men vreest dat de Maas besmet is, en het gebruik van Maaswater is verboden helaas wordt het verbod niet altijd nagekomen. De ziekte is tot nog toe beperkt tot achterbuurten en krotten, waar zij een vruchtbaren bodem vindt. De stad Hamburg heeft als een blijk harer dankbaarheid voor de hulp, haar in den noodlottigen cholera-tijd geboden, een prach- tigo medaille laten slaan, ontworpen door den beeldhouwer Vagel en den graveur aan de munt Von Langa, beiden aldaar. De medaille, die niet alleen historische, maar oók kunstwaarde heeft, vertoont aan de voorzijde in relief, links, de veelhootdige Hydra, die zich begeerig opheft, rechts voor een lauwrierboschje, Herakles, die met op geheven knots op het monster aanvalt, bijgelicht door den fakkel van Jolaos, een tafereeluit den fabelleer, marr dat uitmnntend van toepassing is op de cholera-epidemi. Aan de keerzijde der medaille, tusschen twee leeuwen, het wapen van Hamburg, dat omgeven is door een krans van eikenloof en disteltakken, die uitloopt in twee rozen. Het opschrift luidt op de voorzijde «Aan de helpers in den nood," op de keerzijde op een lint onder het wapen «Het dnnkbare Hamburg 1892". In Tabernacle-street, Finsbury kwartier Londen, heeft een hevige brand gewoed, een der grootsten, die Londen ooit aan schouwd heeft. Het vuur brak uit in een meubelfabriek en in den tijd van een uur stonden er verscheidene gebouwen in vlam men 35 brandspuiten waren op de plaats des onheils, maar de wind wakkerde het vuur aan en verspreidde de vonken tot op grooten afstand. Nog een tweede meubel fabriek in een naburige straat, is door het vuur aangetast en beide zijn geheel ver woest. Twintig gebouwen zijn in de asch gelegd, terwijl nog verscheidene huizen zwaar beschadigd zijn. De schade, die nog maar oppervlakkig te bepalen is, wordt geraamd op 150.000 pond sterling. Het aantal officiëele portretten van presi dent Carnot is betrekkelijk gering. Dat van Mathey, hetwelk den president staande in zijn Cabinet afbeeld, is nu op de groote schaal gereproduceerd en in den handel gebrachtde reproducties zijn buitengewoon slecht. Des te grooter is het aantal carica- turen, dat in de verschillende Fransche bladen van hem verschenen is. Eenige jaren geleden zeide de president zelf echter in een interview, dat Caran d' Ache de eenige was, die hem goed treffen kon. De dierentemmer Julliane, die te Neuilly een voorstelling heeft gegeven met zijn menagerie, is, toen hij in het hok van den leeuw kwam, aangevallen door dat dier, dat hem de borst openreet. Julliane verloor zijn tegenwoordigheid van geest niet en sloeg den leeuw met zijn karwats. Eindelijk werd het dier door de knechts gedwongen zijn prooi los te laten, waarna Julliane weg gedragen werd. Zijn toestand is bedenkelijk. Het publiek, door schrik bevangen en ont steld door het schouwspel, had middelerwijl haastig de tent verlaten. Een landbouwer van het Fransche dorp Haudivillers, die 43 jaar oud, gehuwd en vader van een 20-jarigen zoon is, heeft te zijnen huize een dienstmeisje van 16 jaren dood geschoten. Dezer dagen begaf hij zich naar een kamer van zijn huis, waar hij wist, dat het meisje alleen was en bleef daar een tijd lang met haar in gesprek, tot dat de huisgenooten verschrikt werden door drie op elkaar volgende revolverschoten. Toen zij naar de kamer snelden, vonden zij het dienstmeisje dood, met twee kogels i® het hoofd en één in de borst. De moorde naar, die gevlucht was, kwam een paar uur later op de gendarmerie en vertelde daar met de grootste kalmte zijn misdaad. Dff drama heeft in het vreedzame dorpje een groote ontroering te weeg gebracht. Het Russische Keizerlijk echtpaar woonde eergisteren te Borki de inwijding bij van de ter herinnering aan hun redding bij die plaats gestichte kerk. Edison heeft een ongelukkigen val gedaant waardoor hij inwendige kneuzingen bekwam- Zijn toestand wordt als ernstig, maar waar schijnlijk niet gevaarlijk beschouwd. Huwelijken bij verrassing zijn thans i® de Amerikaansche maatschappij zeer gewild0 nieuwigheden. Men zendt uitnoodiginge® rond voor een middagmaal en als het din®1' ten einde is, wordt een predikant binnen geleid in eenige welgekozen woorden nee®*4 de bruidegom zijne gasten in het vertronwe® de bruid neemt blozend hare plaats in het huwelijk wordt ingezegend. De gaste® gaan weer aan tafel en beginnen, na he4 jonge paar heildronken gebracht te hebbe®; met het dessert. Een der laatste huwelij ken bij verrassing was, dat van den geweze® gouverneur Cornellniemand wist zelfs, dat hij verloofd was. Rusland wapent zich tegen pestziekte- Alle schepen komende uit China en Japa® moeten in de Russische havens geneeskun dig onderzocht worden, besmette goedere® ontsmet en zieken en verdachten afgezon derd worden. Den goeverneur-generaal van het gebied van de Amoer is aangezegd voor de op richting van barakken en ontsmettingssta tions te zorgen. Geregeld wordt de regeering te Peters burg telegrafisch aangaande den loop def epidemie ingelicht. Een treurig ongeluk is te Boegoelma, i® het Russisch gouvernement Samara, gebeurd- Zeventig jongelingen en meisjes, die va® een feest terugkeerden, lieten zich de rivie1' overzetten, toen de te zwaar beladen po®4 midden op de rivier met het vroolijk g®' zeischap zonk. Slechts de helft der opva renden kon gered worden. Vijf-en-öertif> verdronken. Een standbeeld van den Chinees chen On derkoning Li-Hung-Tschang een geschenk van den Duitschen «Kanonnenkoning" KrupP aan dien machtigen Staatsman zal 40 Tientsin voor het Raadhuis geplaatst worde®' Het wordt gemaakt door den beeldhouw®4 Otto Lang, te München, en het is nu bij®® voltooid. Laatste Berichten. Kolonel jhr. La man Trip, commandant va® het regiment grenadiers en jagers, is hed®® ochtend naar Parijs vertrokken tot het vol brengen zijner missie om H. M. de Koning®? bij de begrafenis van wijlen den president d®r Fransche republiek te vertegenwoordig®®' Bij den plechtigen lijkdienst voor nagedachtenis van President Carnot zal 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 6