m Stads- en Gewestelijk Nieuws. ^0\ van 1500 bondstroepen blijkt onmachtig te zijn de staking in den loop der treinen te verhelpen. Duizenden hebben hongersnood. Middelerwijl beletten verwoede groote volks- hoopen het vervoer van levensmiddelen. Er liggen overal massa's vleesch' te ver rotten. Chicago doet denken aan een belegerde stad. Er worden alle nachten goederenwagens en zelfs heele stations leeggeplunderd. De bloedroode hemel ver kondigt van verre, dat er wagens in brand worden gestoken. Er moeten wel 2000 wa gens in brand zijn gestoken. De schade beloopt millioenen dollars. Volgens berichten uit Californie heerscht aldaar een ware opstand. Negen tienden van de bevolking doet met de werkstakers mee. Bijna iedereen, zelfs de militie van Sacramento, draagt de witte linten van de werkstakers. De militie weigert tegen de werkstakers op te treden. De bevolking van San Francisco begroet met toejuiching elk bulletin, dat vermeldt, hoe deze of die compagnie geweigerd heeft tegen de werk stakers op te treden. De grevisten van Sa cramento oefenen zich in den wapenhandel en krijgen munitie van de militairen-zelven. Schiedam, 9 Juli 1894. De laatste dagen van de Kermis hebben zich evenals de vorige door bijzonder goed weer onderscheiden. Het was Zaterdag droog en niet te warm, juist zooals men het voor een Kermisgang wenschen wou. Reeds vroeg in den avond begaven zich dan ook velen naar het terrein der vermakelijkheden. Zoo wel op het Kermisterrein als in den Officie- rentuin was het merkbaar, dat het publiek zeer verdeeld was, waartoe ook de vele gele genheden tot amusement wel aanleiding hebben gegeven. De soiree in den Officierentuin werd ge opend met het eerste nummer van het militair concert door de Jagerkapel van het regiment Grenadiers en Jagers, dat ook in het verder verloop van den avond verschil lende compositiën verdienstelijk ten gehoore bracht. Daarna nam de uitvoering van het zaalprogram een aanvang. De verschillende amusementen werden voorafgegaan en be geleid door het groot orkest onder leiding van den heer J. van der Spek. Een zeer varieerend program werd tot aller genoegen uitgevoerd. In aangename atwisseling hielden couplet en soubret-zangeressen, automaten acrobaten en gymnasten, verschillende co- mischeduos en exentriciteiten het publiek tot een vergevorderd uur bezig. Er heerschte dan ook eene gulle vroolijke stemming onder het talrijk publiek, dat op ondubbelzinnige wijze blijk gat, het zich uitstekend vermaakte. Toen de tweede aldeeling van het zaal program iets later dan het bepaalde uur was afgewerkt, verspreidde het publiek zich door den tuin, waar nu weldra het vuur werk een aanvang nam. Het goed gekozen program van dit gloriepunt van het feest voldeed blijkbaar de talrijke menigte uitne mend. Verschillende fraaie nummers wekten kreten van bewondering en voldoening. Het verrassend slotnummer, een scharenslijper, geheel van vuur in een regen van brillanten, die zich oplosten in een bombardement, had een uitbundig succes. Het publiek kon zich niet genoeg verzadigen aan het gezicht van dien vurigen slijper, die zoo vlijtig werkte, alsof hij voor geheel Schiedam te slijpen had. Na afloop van het vuurwerk werd het program in de zaal ten einde gebracht. Het hield het intusschen reeds veel verminderd publiek tot een vergevorderd uur bezig, tot dat ook de laatste bezoekers scheidden onder de opwekkende tonen van de finale, wel voldaan over hetgeen zij op dezen Kermis avond in den Tuin hadden mogen genieten. Ook op het Kermisterrein heeft het publiek zich Zaterdag blijkbaar uitstekend vermaakt. De kramen en tenten, nu tusschen en bij de huizen der ingezetenen geplaatst, maak ten het verblijf op de Kermis aangenaam en gezellig. De Kermis deed zich op onze gedempte grachten goed voor. Het zooge naamde Bokkeneiland aan de Broersvest, bezet met de theaters van Spriet en Lorange, bood in den avond, wanneer zich de talrijke lichten tusschen het groen van boomen en plantsoen vertoonden, met een tallooze me nigte overdekt, van de Vest gezien, een waarlijk verrassend effect. Ook de Lange Kerkstraat en het Broersveld deden zich met hunne lange rijen van kramen tusschen het jong geboomte goed aanzien. Den laatsten Zondag werd onze Kermis meer dan gewoonlijk door vele vreemdelin gen uit de naburige plaatsen bezocht. Lange tramtreinen reden aanhoudend heen en weer. Vooral in de late avonduren was het tram verkeer bijzonder druk. Over het geheel heeft het publiek zich bij deze Kermis vrij ordelijk gedragen. Vooral het Schiedamsche publiek behoort een woord van lof te wor den gebracht voor de ordelijke wijze, waarop het deze dagen van vermaak wist door te brengen. Zaterdag-middag hebben wel een acht honderdtal kinderen een paar genoeglijke uren doorgebracht in het theater Praiss en Mullens. Een kindervriend had hen daartoe in staat gesteld om hun de ondervonden te leurstellingbij het theater Spriet te vergoeden. In den Zoutenveenschen polder onder de gemeente Kethel moeten Zaterdag-ochtend eenige runderen in de weide door den blik sem zijn gedood. Op de werf van den veehouder W. Holier- hoek, aan den Rotterdamschen dijk, werd een kastanjeboom door den bliksem vernield. Voor het eerste gedeelte van het notari eel examen is Zaterdag 11. te 's-Gravenhage geslaagd de heer H. Hoek Azn., van Schiedam. Een geval van pokken doet zich te dezer stede voor in het winkelhuis aan de Hoog straat no. 64. Een biljet, dit vermeldende, is voor het raam geplaatst. Gedurende* de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 111 schepen, waarvan 6 zeilschepen. Hiervan waren be stemd voor Rotterdam 106, voor Schiedam 2 en voor Vlaardingen 3. In hetzelfde tijdperk van 1893 kwamen 103 schepen binnen, waarvan 11 zeilsche pen voor Rotterdam waren jlOO schepen bestemd. De machinist Daniël Pigge, die bij het spoorwegongeluk bij Barendrecht zulk een moedige rol speelde, verliet Zondag gene zen het Ziekenhuis te Rotterdam. De stoker Hendrik Albrecht zal, hoewel zijn wonden gunstig staan, nog eenigen tijd in die richting moeten vertoeven. Vrijdag-middag omstreeks 4 uren geraakte een zesjarig knaapje, bezig zijnde met het dezer dagen zoo dikwijls gevaarlijk werkje van vischjes-vangen, in het water aan den Verversdijk te Delft. De knaap verkeerde reeds in zinkenden toestand, toen de aldaar wonende boekhandelaar W. B. Iperna niet aarzelde en gekleed in het water sprong en het geluk mocht smaken den drenkeling op het droge te brengen. BINNENLAND. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens eene bekendmaking voorkomende in den Belgischen Moniteur van 4 dezer, het houden van veemarkten in de Belgische provinciën Luxemburg en Namen, wegens het heerschen van mond- en klauwzeer, tot nader order is verboden. (Sf.-C<.) Van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië is bij het departement van koloniën, onder dagteekening van heden (7 Juli) ontvangen het navolgende telegram, betreffende de expeditie tegen Lombok »Voorspoedwensch beide Koninginnen door land- en zeemacht te Ampenan geestdriftvol ontvangen. Vijfden dezer expeditie aldaar vereenigd en ultimatum gezonden. Zesden vroeg kwamen drie hoofden berichten dat 24 uur tijd voor antwoord te kort was. Dien ochtend debarqueerde expeditie in beste orde te Ampenan zonder tegenstand, zelfs met eenige hulp der bevolking. Lom- boksche vlag door onze vlag vervangen. Volgens bericht is vijand te Mataram en Tjakranegara verzameld en zal hij aldaar stand houden. Gezondheid zeer goed." (St. Ct.) H. M. de Koningin-Regentes heeft aan het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genoot schap te 's Gravenhage geschonken een zilve ren en een bronzen medaille met de beel tenis van H. M. de Koningin, om te dienen als prijzon bij de tentoonstelling van zang en kamervogels, te houden in Augustus, benevens een zilveren en een bronzen me daille met de beeltenis van H. M. de Konin gin-Regentes, om te dienen als prijzen bij de tentoonstelling van chrysanthemums en sierplanten, te houden in November en uit geschreven, evenals eerstgenoemde tentoon stelling, door voornoemd genootschap. Volgens het verslag van den toestand der provincie Zuid-Holland in 1897 [zijn er in dat jaar 74.971 schepen door de bruggen over de Koningshaven gevaren. Dit getal werd in geen der voorafgaande jaren bereikt. Te 's-Gravenhage is op 83-jarigen leef tijd overleden de gepens. luitenant-generaal A. E. Mansfeldt, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. De overledene was ridder van het Meta len Kruis en mocht zich in de bijzondere gunst van Z. M. den Koning verheugen; ook was hij gerechtigd tot het dragen van de orde van den Ned. Leeuw, alsmede van tal van buitenlandsche orden. Zaterdag-ochtend brak boven 's-Gravenhage een hevig onweder los, vergezeld van zware regenbuien. De bliksem sloeg op den Zuid- wal in een perceel, baande zich een weg door het dag sloeg in een der kamers een stuk van den marmeren schoorsteenmantel en verliet langs de goot het huis zonder verdere schade aan te richten. De bliksem vernietigde ook nog eenige glasruiten op enkele plaatsen in de stad. Te Monster zijn wederom ongeregeldheden voorgevallen, ook nadat de Gemeenteraad besloten heeft inzake de verhuring van het gebouw voor den telegraafdienst en de pos terijen toe te geven. Toen de burgemeester een voorloopig onderzoek instelde naar de belhamels bij de eerste opstootjes, en daarvoor een jongen ondervroeg, die, niets willende uitlaten, eenigen tijd in het arrestantenhuisje werd opgesloten, liep het volk te hoop en eischte de invrijheidstelling van den knaap. Daarbij werd ernstig gedreigd om met allerlei wa pens het gebouwtje open te breken, zoodat de gemeente-politie, niet bestand tegen de steeds aangroeiende, opgewonden menigte, moest toegeven. Opnieuw werd cavalerie ontboden voor de handhaving van de rust in de plaats. Voor landgenooten, die naar Duitschland reizen, is het van belang te herinneren, dat daar te lande aan stations, waar zij slechts een kaartje kunnen krijgen voor een deel van den weg, dien zij in eens per spoor wenschen af te leggen, altijd gelegenheid bestaat de verdere plaatsbewijzen en bagage biljetten vooruit te bestellen, tegen betaling van 25 pfennige. De stationschef zorgt dan voor overzending van een telegram, waarvan hij zich ook met het opstellen belast, en men krijgt dan de kaartjes enz. aan den trein bezorgd bij aankomst ter plaatse, waar de verdere reis begint. Altijd wanneer de trein, waarvan men gebruik moet maken, van dat station vertrekt. (D.) De beweging, door de kappers-en barbiers bedienden te Amsterdam gewekt ten gunste van Zondagsrust, vindt bij den Bond van kap perspatroons steun. Trouwens, bedoelde Bond heeft ook reeds sedert lang den strijd voor Zondagsrust aangebonden, en ten einde nu tot een afdoenden maatregel te komen, heeft het bestuur een bijeenkomst uitgeschreven tegen Maandag-avond a. s. te 9£ uur in »Con- cordia". Alle barbiers en kappers, ook niet- leden van den Bond, worden met den mees ten aandrang uitgenoodigd hun meening te komen zeggen, en zoo hoopt men er einde lijk in te slagen, een algemeenen rustdag te verkrijgen. Te Breukelen zoo wordt medege deeld heeft zich bet volgende geval voor gedaan. Zekere heer D. v. T. moest geld ontvangen van een aldaar bestaande inrich ting en was na inzending zijner vordering uitgenoodigd, dit persoonlijk in ontvangst te nemen. Ter bestemder plaatse gekomen, werd de schuldeischer in een kamer gelaten deuren en vensters werden gesloten, en in plaats van geld werd eene schuldbekentenis voor den dag gehaald ten bedrage van eenige duizenden guldens en de eisch gesteld, dat de heer D. v. T. deze zou teekenen, onder be dreiging, dat het anders slecht met hem zou afloopen. Toch weigerde de heer D. v. T. volstandig en bracht het eindelijk zóó ver, dat men hem liet vertrekken. De werkzaamheden aan den weg uit de haven van Harlingen naar zee gaan goed vooruit. Van de 5000 meter, welke de geul over de Pollen lang is, zijn er reeds 3500 op de diepte van 55 dM. gebaggerd, en wat uitgebaggerd is, blijft gelijk de vorige winter heeft bewezen niet alleen op dezelfde diepte, maar wordt zelfs door de schuring van den stroom nog wat dieper. De nog te verrichten uitdiepingen moeten verricht worden 1000 meter aan den oost kant en 500 meter aan de westzijde van de geul. De oostelijke en westelijke ver lengingen van den dam, tot leiding en ver sterking van den stroom, geschieden alleen onder water, door met steenen bezwaarde zinkstukken. Ten aanzien van het vermoedelijk geval van vergiftiging van het 2-jarig zoontje van den houtzaagmolenaar G. de J. aan den Augustijnenkamp te Dordrecht, is aan de D. Ct. nader het volgende gebleken De vrouw van de J. was de vorige week bevallen, maar nog niet hersteld. De ge neesheer schreef haar jl. Dinsdag een drank voor, welke in de gemeente-apotheek in het gasthuis zou worden klaargemaakt, 's Avonds werd een 11-jarig zoontje gezonden om dien te halen (gelijk steeds met de geneesmid delen uit die apotheek geschiedt), maar naar het schijnt heeft die knaap, die wel eens poeders voor zijn jongste broertje uit die apotheek gehaald heeft, bij vergissing ook thans gevraagd om »de poeders voor de J." Toevallig stonden er voor iemand van dien naam poeders gereed, welke door den apo thekers-bediende werden afgegeven. Een grootmoeder gaf er daarvan nog 's avonds een aan het jonge kind en den volgenden ochtend nog een. Het knaapje is dienzelfden dag bezweken. Eerst toen de geneesheer Woensdag de moeder een an deren drank had voorgeschreven en ook die weer in de Gemeente-apotheek besteld werd, bleek de vergissing. De politie, die thans in de zaak betrokken werd, deed het lijkje terstond in beslag nemen, terwijl zij inmid dels van het gebeurde kennis gaf aan de justitie, die de overbrenging daarvan naar het Gasthuis gelastte, waar een gerechte lijke lijkschouwing werd gehouden. Het is nog niet uitgemaakt, dat de dood van het kindje aan het gebruik der poeders is te wijten. MmA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2