Een telegram nit Colon meldt, dat er een ernstig conflict is ontstaan in Cornis- land aan de kust van Mosquito tusschen Engelsche onderdanen en Nicaraguaansche troepen. Dezen laatsten werden geslagen. De gouverneur vluchtte naar een bosch. Van de bureaux werd de regeeringsvlag neer gehaald. De inboorlingen wapenden zich en herstelden den gouverneur in zijn gezag. Er zijn verscheidene gekwetsten aan beide zijden. De staat van beleg is afgekondigd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 16 Juli 1894. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad no 951, geven kennis aan de ingezetenen, dat de navolgende ver gunningen zijn verleend lo. aan J. H. Ris Hz en zijne recht verkrijgenden tot oprichting van een gist- pakkerij met gaskrachtmachine van 2 paardenkracht, in het pand aan de Zijl straat no 38, kadaster sectie H no 609; 2o. aan L. N. Per qui n en zijne recht verkrijgenden tot oprichting eener sme derij in het pand aan de Nieuwe Haven no 243, kadaster sectie M no 226; 3o aan W. F. Tak en zijne rechtverkrij genden tot uitbreiding zijne branderij aan de Frankestraat No 4, kadaster sectie M no 260, door plaatsing daarin van een stoomketel met een verwarmingsoppervlak van 3 M2 ter vervanging van dien van kleiner afmeting. 4o aan J. D. C. Steenberg en zijne rechtverkrijgenden tot oprichting van een koper- en blikslagerij in het pand aan de Hoogstraat no 94, kadaster sectie B no 2671. Bij het hevig onweder dat Zaterdag middag boven onze stad woedde, is de bliksem geslagen in de woning van T. Lelie in de Dirkje Meesterstraat alhier, waardoor het platond geheel werd verbrijzeld. Door het geheele huis was het gruis verspreid, zoo dat er nogal iets beschadigd is. Ook sloeg de bliksem in de woning van De Jager in dezelfde straat, waar een gat in het pla fond werd geslagen. In beide woningen werd een begin van brand veroorzaakt, dat echter spoedig werd gebluscht. Heden-nacht omstreek drie ure hoorde de heer F. Boulonois, importeur aan de Hoog straat alhier, gerucht in zijnen winkel. Bij onderzoek bleek hem, dat het tuimelraam boven de winkeldeur geheel was geopend en de koperen gasreep in de winkelkast was ontzet. Daar er evenwel niets werd vermist, verkeert men omtrent de drijfveer tot deze vreemdsoortige handeling in het onzekere. Ook der politie is het nog niet gelukt, deze duistere zaak tot klaarheid te brengen. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 114 sche pen, waarvan 15 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 113, voor Schie dam 1. In hetzelfde tijdperk van 1893 kwamen binnen 131 schepen, waarvan 26 zeilsche pen hiervan waren bestemd voor Rotterdam 128 schepen. Tijdens het onweder, dat Zaterdag-namid dag boven Rotterdam woedde, is de bliksem geslagen in het noordelijkste torentje van Plan C aan de zijde der Oudehavenkade De leien, waarmede dat torentje gedekt is' werden grootendeels vernield. Ook sloeg de bliksem in een in aanbouw zijnd pand op den hoek van de Prins Hendrikkade en Anjerstraat en richtte eenige verwoestingen aan. Te Rotterdam heeft, naar de Nederlander meldt, een man aangifte gedaan bij de po litie dat hij op den Visschersdijk was aan gesproken door twee onbekenden, die hem vroegen of hij genegen was tegen betaling des avonds een pakje voor het Stadhuis neder te leggen. De man weigerde. Daar men echter nu beducht was voor een dyna- mietaanslag, werd eenige dagen het Stadhuis bewaakt door rechercheurs. Men heeft ech ter niets verdachts bespeurd. Door de commissie voor de Gemeente gasfabriek te Delft, is bij onderhandsche overeenkomst aan de Maatschappij Ijzer gieterij »de Prins van Oranje" te 's-Gra- venhage opgedragen, het vervaardigen, le veren en opstellen van een gegoten ijzeren gashouderkuip met telescopeerenden gas houder van 3000 M8 nuttigen inhoud, tot uitbreiding der gasfabriek aldaar. Men schrijft uit Vlaardingen dd. 13 Juli Sedert meer dan 10 jaar bestaat hier eene harmonie-vereeniging, die zich geheel en al mag verheugen in de sympathie der burgerij. Geen plan tot feestviering wordt geopperd, of men heeft zich eerst de mede werking van Concordia" verzekerd. En dat moet gezegdmen klopt nooit tevergeefs bij haar aan. Zelve gaat zij dikwijls voor in het vieren van nationale gedenkdagen of oranjefeesten. Zoo onlangs nog den 1*8 Juni. Het festival en concours, toen door haar gegeven, zit nog te versch in het geheugen dan dat het noodig zou zijn en hier over uit te weiden. Slechts éen roep ging er uit, n.l. dat het was een grootsch en prach tig feest. Zooals het echter wel meer in de wereld gaat, werd ook nConcordia" ten laatste be nijd. Men trachtte haar reeds op verschil lende wijzen afbreuk te doen, nu laatst door de oprichting van een muziekkorps bij de dienstdoende schutterij. De pogingen, daar toe aangewend bij het Gemeentebestuur, leden echter schipbreuk. De raad was van oordeel, dat de gemeente-financiën eene uit gaaf daarvoor niet gedoogden. Het spreekt van zelf dat zij, die het initiatief hadden genomen, met dit besluit allesbehalve inge nomen waren. Men beproefde de noodige gelden te vinden, wat intusschen niet ge lukte. Het meerendeel der ingezetenen toch achtte één muziekkorps voor Vlaardingen voldoende. De ontwerpers hadden evenwel vast besloten, hun plan door te zetten. Vandaar dat van het begin der zomeroefe- ningen af een muziekkorps bij de schutterij bestaat, al is het door de stedelijke overheid niet officieel erkend. Dit korps nu trachtte j.l. Donderdag deel te nemen aan het concours voor liefheb berij-gezelschappen te Gorinchem. Het had zich daartoe aangegeven in de afdeeling voor vereenigingen uit gemeenten beneden 6000 zielen, doch daar bij onderzoek bleek, dat Vlaardingen bijna 44000 zielen telt, werd het door de jury niet toegelaten. Met veel moeite werd evenwel verkregen, dat men buiten mededinging speelde. Een 2e prijs was het loon. Aan de afdeeling slecture a vue" mocht door alle gezelschappen worden deelge nomen, dus ook door dat uit Vlaardingen, ofschoon sommige vereenigingen hiertegen opkwamen, bewerende, dat zich onder de leden musici van beroep bevonden. Dit be lette intusschen niet, dat Vlaardingen een 3e prijs ten deel viel. Hedenavond ongeveer halfacht keerde de directeur de heer L. P. Gaillard te Vlaar dingen terug, waar hij aan het station werd opgewacht door eenige leden der schutterij. Namens heeren officieren sprak de heer Hummelinck, kapitein-commandant hem toe, het geheele korps en den directeur geluk- wenschend met de behaalde overwinning. Hierna ging het in optocht langs de voor naamste straten naar het gewone oefenings lokaal, waar men uiteenging. Met »Concordia" begonnen, wenschen wij ook met haar te eindigen. Menigeen zal misschien vragen, waarom zij niet aan het concours te Gorinchem heeft deelgenomen, eere vraag, waarop wij een antwoord heb ben uitgelokt van het bestuur der vereeni- gir.g. En wat hield dit in Dat, zoolang musici van beroep niet worden geweerd op wedstrijden voor liefhebberij-gezelschappen, »Concordia" nimmer aan eenig concours denkt deel te nemen. (R. JV.) VLAARDINGEN, 16 Juli. Volgens een tweede uitspraak van de jury, te Gorin chem gedaan in den avond van den con coursdag, moet de tweede prijs behaald door het schutterij-muziek-corps van Vlaar dingen, niet buiten concours, maar in con cours verkregen zijn. Daarenboven is aan hetzelfde corps de derde prijs voor Lecture a vue toegewezen. BINNENLAND. Aan het ministerie van Binnerdandsche Zaken kwamen Vrijdag de leden der com missie bijeen, bij koninklijk besluit aange wezen om eene herziening, voor te bereiden van de maatregelen, welke genomen moeten worden tot bestrijding der besmettelijke veeziekten. De Holl. Spoorweg-maatschappij heeft thans een tweede zg. harmonica-rijtuig doen vervaardigen. Deze rijtuigen zullen eerst daags loopen in de snelverbinding tusschen den Hoek van Holland via Den Haag Am sterdam naar Berlijn. De R. K. kiesvereeniging te Wateringen heeft voor de a.s. verkiezing van 6 leden van den gemeenteraad de afgetreden leden met algemeene stemmen weder candidaat gesteld, op grond dat zij de houding der raadsleden in zake de kwestie van de aan stelling van een tweeden veldwachter vol komen goedkeurt, gelijk reeds is gebleken, toen voor eenigen tijd het meerendeel der kiezers per adres zijn adhaesie aan den Raad betuigde. Zaterdag is het Noordzeebad te Scheve- ningen geopend. Het onjuist bericht, dat de opening Zondag zou plaats hebben maakte dat het bezoek niet druk was. Om twee uur waren er 30 baden genomen. De Katholieke Hoogleeraar te Amsterdam. Met vreugde zullen ongetwijfeld onze lezers gisteren de benoeming hebben ver nomen van den hooggeleerden heer P. V. de Groot, een der katholieke geleerden, die reeds door de vox populi waren aangeduid, om den nieuwen leerstoel aan de Amster- damsche Universiteit te bekleeden. Deze benoeming, door het doorluchtig Episcopaat gedaan, de officieele opname van den geleerden priester in de rangen van de leeraren aan de Amsterdamsche Universi teit, het bepalen van een zaal voor zijn lessen, en de inschrijving daarvan in de Series Lectionum voleindigen het werk, zetten de kroon op het feit, dat époque zal maken in Nederland's kerkelijke historie. Ouden van dagen die de Aprilbeweging nog mede hebben gemaakt, wrijven zich de oogen en meenen te droomen. Zelf het jonge geslacht zag, voor twee, drie jaar terug, in het streven naar zoo iets, het jagen naar hersensschimmen. Wat al vooroordeelen moesten er niet vallen, alvorens een veertigtal van die hoog leeraren naast zich een roomsch priester gedoogden, die in deze eeuw van vooruit gang, terug zou gaan roepen tot de wijs heid van zes eeuwen voor dezen. Het gedoogen is er thans niet alleen, zelf de verzoening met het. idee en een verzoening, die, wij durven het beweren, veel meer geven zal, dan men zich thans nog waagt te beloven. Dominus Bronsveld was zoo mis niet, als hij zoo hevig tegen dien zetel aan het woeden is geraakt, Wat ervan zij, de katholieken dienen thans te toonen hun plicht te beseffen. Hoe menig ouderhart beefde, wanneer het voorheen zijn kind zag vertrekken naar onze darwinistische en materialistische hooge- scholen 1 Hoe menig geloof is in die atmos feer allengs gedoofd en verstikt Thans is dit gevaar geweken. Een aspirant-jurist moge al een college loopen, waar onkatho lieke theorieën de basis zijn, waarop het wetenschappelijk gebouw wordt gegrondvest» hij is thans gewaarborgd, dat hij in een volgend uur, in een belende zaal, gezonde leer zijn geloof zal bevestigen en hem zai doen zien, dat de echte wetenschap en de waarheid van zijn geloot één harmonisch geheel uitmaken* Katholieke studenten drukken wij daarom op het hart de lessen van hun katholieken hoogleeraar getrouw te volgen. De opofferingen, die het Episcopaat zich voor dien leerstoel getroost, de heerlijke triomf door het katholieke Nederland hierin behaald, maken hen tot gebiedenden plicht er op deze wijze aan te beantwoorden (C.) Uit Helder wordt ons omtrent een aldaar voorgekomen cholerageval medegedeeld, dat nog door bacteriologisch onderzoek der uit werpselen moet uitgemaakt worden of men te doen heeft met een geval van cholera asiatica of cholera nostras. Vrijdag-namiddag ontstond in de zeepfa briek van den heer Bloys en Treslong te Meppel brand, die ten gevolge van de aan wezige licht brandbare stoffen in korten tijd zoo zeer in hevigheid toenam, dat het gebouw weldra was uitgebrandte ongeveer 7 uur was men den brand, die omstreeks 5 uur ontstond, meester. Veel is gered, maar ook veel is in de vlammen vernield. De oorzaak is vermoedelijk het in brand gera ken van de kokende olie Te Schoonhoven is een vereeniging »On- derling Belang" opgericht van patroons in het bouwvak en aanverwante vakken. De vereeniging zal trachten de belangen te bevorderen van den werkgever en van den werkman, en ten behoeve van den laatste een fonds in het leven roepen ter onder steuning bij ziekte of invaliditeit. De directie der gemeente-waterleiding te Breda mag groot gaan op het resultaat van haren arbeid. Sedert Januari van dit jaar hebben ruim 1200 aansluitingen plaats ge had, zoodat met 1 Juli, toen het gratis-aan sluiten was opgeheven, ruim 1600 woningen waren aangesloten, een getal dat nog nimmer door eene andere gemeente in ons land bin nen zoo kort tijdsbestek werd behaald. De goedkoope prijs van het water voor arbei derswoningen heeft daartoe veel bijgedragen. Vrijdagnacht is bij den heer Blijdorp te Oud-Beierland ingebroken. De dieven zijn het achterhuis binnengekomen en hebben verschillende gouden en zilveren voorwerpen, alsmede contanten meegenomen. Honderd gulden, die apart lagen, hebben zij onaan geroerd gelaten. Het bestuur der gemeente Tholen heeft, nu het contract met eene particuliere gas fabriek weldra ten einde loopt, zich gewend tot de Internationale Electrische Maatschappij Volta, te Rotterdam, om tot eene overeen komst te geraken voor de levering van electrisch licht. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Met X, den schrijver van het ingezonden stuk i» nommer 4939 uwer courant, ben ik het volkomen eens dat een Volks-Badhuis meer eeu eerste vereischte i» voor de volksgezondheid dan eeu Volkshuis, en gaarne voor dat doel wat wil ofleren aan de commissie, welke zich daarvoor vormen wil. Als dan het Volks-Badhuis in den trant als te Rot terdam kon opgericht worden, tegen vergoeding van B of 7cent per bad, mij dunkt het dan wel rede» van bestaan zal hebben. U, M. de R., dankzeggende voor de opnaera verblijf ik met hoogachting, Uw Dw. Dienaar, D. J. V,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2