maakte van deze tijdelijke stilte gebruik om te verklaren, dat zelfs generaal Foy had toegegeven, dat de gehoorzaamheid van den soldaat slechts voorwaardelijk kan zijn, wan neer hij gekeerd staat met het gezicht naar zijne medeburgers. De minister Guérin kwam het amende ment bestrijden, zeggende, dat sedert '71, sedert de nederlaag en het verlies der twee provinciën, het leger de oogen slechts ge richt kon hebben naar over de grenzen. De Montfort, een oud-officier, protesteerde met de meeste verontwaardiging tegen beschou wingen als die van Rouanet, welke den krijgstucht zouden ondermijnen en baron Demarcay had eene uitgave van Foy's rede voeringen weten op te diepen en las daar uit de door Rouanet aangehaalde zinsnede voor. Die woorden zouden betrekking hebben op de gendarmerie, en generaal Foy, vertelde Demarcay, had juist het optreden van het leger verlangd. Dit alles geschiedde, ter wijl de vergadering in de grootste opge wondenheid verkeerde. Een werkje werd er bijgehaald van Dubost, oud-minister van justitie, even revolutionair toen, als hij nu gematigd is, en zelfs de zaak Cornelius Herz kwam er bij te pas. Eindelijk kon worden overgegaan tot stemming over het sluiten dezer incidenteele beraadslaging. Met 330 tegen 140 stemmen werd hiertoe besloten. Het amendement—Rouanet werd vervolgens met eene meerderheid van 356 stemmen verworpen. Chapuis, afgevaardigde van Toul, was van te voren komen verklaren, dat hij altijd tegenstander bleef van de wet, maar als vertegenwoordiger van eene grenspro vincie een te grooten eerbied had voor het leger en het in zijn midden levendig te houden gevoel van krijgstucht. Pourquéry de Boisserain legde eene dergelijke verkla ring afhooger dan het militair commando stond en bleef staan de Grondwet. Artikel een, de berechting van sommige pers-delic ten overbrengende naar de correctioneele rechtbank, werd kort daarna met 297 tegen 205 stemmen aangenomen. Volgens den Echo de Paris zou het mid denpunt der Internationale zich heimelijk naar Brussel verplaatst hebben en daar buiten weten der Engelsche politie werken. De leiders van het anarchisme zouden Lon den verlaten hebben, daar de politie er te zeer van hun drijven en doen op de hoogte is, en de overheid in den laatsten tijd eene minder lijdzame houding aanneemt. Het Storthing te Christiania heeft eer gisteren met 63 tegen 48 stemmen de begrooting voor de gemeenschappelijke di plomatieke vertegenwoordiging van Zweden en Noorwegen aangenomen onder voorwaarde dat het gezantschap te Weenen zal worden opgeheven. In den loop der beraadslagingen verklaarde de minister-president Stang, dat deze voorwaarde onuitvoerbaar was. Het Storthing heeft daarop met alle stemmen der linkerzijde tegen die der Rechterzijde en de gemagtigden het voorstel der commis sie aangenomen, om de uitgaven voor het gemeenschappelijk consulaatswezen voor het loopende jaar toe te staan en daaraan toe te voegen, dat na 1 Januari 1895 het con sulaatswezen van Zweden en Noorwegen zal gescheiden worden. In den Senaat van Italië had gisteren de behandeling plaats der financieele maat regelen. Crispi weerde de beschuldiging van grootdoenerij van zich af. Hij twijfelde niet aan de steun van den Senaat en vroeg een tijd van rust. Hij bracht in herinne- ring, dat hij er aanvankelijk over dacht de Kamer te ontbinden, maar dat dit niet noo- dig was. De algemeene beraadslaging werd daarop gesloten. Aan de Univers wordt uit Rome gemeld Na ingewonnen informaties kan ik u mede- deelen, dat de II. Vader zijn encycliek over het Oosten bijna voltooid heeft. De oprichting van een Congregatie buiten de Propaganda ad fovendam unionem is door Leo XIII in overweging genomen. Tijdens zijn jongste verblijf te Rome is kardinaal Langénieux, die het Eucharistisch Congres te Jeruzalem heeft gepresideerd, door den H. Vader over dit onderwerp gehoord. De Londensche Times verneemt uit Lis sabon, dat een diplomatiek geschil is ont staan tusschen Duitschland en Portugal over de bezetting van de Kiongobaai in Oost- Afrika door vijf Duitsche oorlogsschepen. De Portugeezen toch maken aanspraak op Kiongo. Het blijkt, dat het recht van den Sultan van Zanzibar daarop nooit is uitge maakt, maar de Duitschers beweren de rech ten des Sultans op Kiongo te hebben over genomen. De gouverneur van Texas in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft ter gele genheid van een parade en revue te Austin eene buitensporige toespraak tot de Staats- troepen gehouden. Hij keurde in zijne rede voering Clevelands inmenging in Illinois en Californië scherp af. Hij had terstond aan Cleveland geseind, dat deze het niet wagen moest, Unietroepen naar Texas te zenden. Met evenveel recht zou Engeland of Mexico troepen daarheen kunnen sturen. Spreker voorspelde de afkondiging der krijgswet voor Kansas, Illinois, Californië en Colorado binnen zes maanden, alsook anarchistische dynamietaanslagen te Chicago, voorts een algemeenen burgeroorlog, tenzij deze door een buitenlandschen oorlog wordt afgeleid. Spreker verwachtte uiteenspatting van den Statenbond, waarna Texas weder het oude gemeentebest moest worden. »Bij mij gaat Texas vóór Amerika." Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 21 Juli 1894. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van de ingezetenen, dat het kohier voor de belasting op het Personeel no 1 dezer gemeente over het dienstjaar 1894/95 door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 17 Juli 1894 executoir verklaard* den ontvanger der directe belastingen ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt herinnerd, dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat den 19 dezer de termijn van drie maanden is ingegaan, binnen welken reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gelet op art. 8 der wet van den 2n Juni 1875 (Staatsblad no. 95), geven kennis aan de ingezetenen, dat aan J. H. van der Klink en zijne rechtverkrijgenden vergun ning verleend is tot o p r i c h t i n g van eene slachterij, in het pand aan de Lange Kerkstraat no. 25, kadaster sectie B no. 777. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, Dinsdag 24 Juli 1894, nam. l»/4 uur. Te behandelen onderwerpen 1. Vaststelling der notulen van de laatst gehouden vergadering. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Benoemen van a. Een curator van het Gymnasium b. Een regent van het St. Jacobs-Gasthuis. c. Een administrateur der fondsen van het voormalige Oude-mannenhuis. d. Een onder wijzeres 3e kl. aan de openbare school met uitgebreid leerplan voor meisjes. 4. Ont- werp-besluit tot verhooging der gemeente- begrooting voor 1894. 5. Vaststelling van het 2e voljaarskohier der pi dir. belasting naar het inkomen, dienst 1894/5. 6. Adres van F. E. Numan, om ontheffing van pl. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1893/4. 7. Idem van J. G. Fuchs, om ont heffing van pl. dir. belasting naar het in. komen, dienst 1894/5. 8. Idem van Mr. A. K. J. van der Drift, om gedeeltelijke restitutie van betaalde pl. dir. bel. dienst 1894. 9. Idem van G. Walch Wz., om eervol ontslag als leeraar aan het Gymna sium en aan de H. B. School. -— 10. Idem van J. Hoek Az. om aanstelling tot make laar in effecten enz. 11. Idem van J. H. Berghout met betrekking tot zijne jaar wedde als waagmeester. i<2, Rekening der Stedelijke Gasfabriek over 1893, met de daartoe betrekkelijke rapporten van de Financ. commissie en van de commissie dier tabriek. 13. Voorstel van Burg. en Weth. a. Tot bepaling van het tijdstip waarop de Burgerschool voor gewoon 1. onderwijs zal worden opgeheven, b. Tot het uit de hum- nemen van 2 Hectaren grond en water van de plaat in de rivier de Maas, in huur bij P. Kalis te Puttershoek; en zplks in ver band met den verkoop van een gedeelte van die plaat aan de firma Van Deventer en Zoon. c. Tot aanvulling van de rechtsvor dering, ingesteld tegen den ontslagen ge meente-ontvanger VV. Beffers. 14. Voor stel van de raadsleden, de heeren Van Westendorp, de Groot en Hoogendam tot benoeming eener commissie ad hoe, tot voorbereiding van eenige onderwerpen, het Hooger- en Middelbaar onderwijs alhier be treffende, en c. q. benoeming van de leden dier commissie. En verdere voorstellen en mededeelingen. Tot ontvanger der registratie en domei nen te Schiedam is benoemd de heer F. Kist, ontvanger der registratie, burgerlijke akten en successierechten te Middelburg. Wij vertrouwen, dat er dit jaar velen met de Schiedamsche processie ter bede vaart naar de graven der HH. Gorkumsche martelaren te Brielle zullen opgaan. Is het voor den Nederlandschen Katholiek een hemelsch genot te toeven op de ge wijde dierbare plaats, waar zoovele Vader- landsche geloofshelden het katholiek geloof, het kostbaarst kleinood ods door Gods goed heid geschonken, tot in den dood hebben beledente meer zal het voor Schiedam's Katholieken een waar genoegen zijn daar te vertoeven ter gelegenheid van het zilve ren jubilee der Schiedamsche processie. De omstandigheid dat de plechtigheden op het H. Martelveld zullen vereerd worden met de tegenwoordigheid van den hoogeerw. vicaris-generaal van Haarlem's bisdom, die er het H. Misoffer zal opdragen, zal zeker aan de dankbare herdenking van het 25-jarig bestaan der processie nieuwen luister schen ken en tot eene geestdriftvolle feestviering opwekken. Gaan wij dan, zoo velen wij kunnen, Dins dag ter bedevaart naar Brielle opWorde de Schiedamsche processie eene grootsche betooging van het katholieke Schiedam, het bewijs, dat het katholiek geloof in St. Li- duina's veste steeds blijft leven en bloeien Wij kunnen den pelgrims naar Brielle, die wenschen aldaar het middagmaal te gebruiken, gerustelijk aanbevelen gebruik te maken van de gelegenheid door den heer Simons geboden. Het diner door dezen res taurateur te leveren, is, zooals velen bij ervaring weten, zeer goed. Daarenboven doet de heer Simons al het mogelijke om het zijnen gasten aangenaam en geriefelijk te maken. Nog onlangs heeft hij zijne in richting verfraaid en vergroot, zoodat hij alleszins in staat is een groot en verscheiden publiek te ontvangen. Te Rotterdam is gisteren-nacht brand ontstaan in een kelder, gevuld met scheeps- benoodigdheden en behoorende tot het pand van de firma H. Loock Co., Leuvehaven 44, hoek Twee Leeuwensteeg. Ofschoon de brand spoedig gebluscht werd, zijn er sterke vermoedens van kwaadwillig heid. In den kelder, welke nooit afgesloten is, werd aan de straatzijde een brandend stuk hout gevonden, in een vat gevuld met pek. De commissaris van politie heeft een per soonlijk onderzoek ingesteld en de verdachte voorwerpen in beslag genomen. Ruim 6 uren gisteren-avond kwam prins Karei van Denemarken, met den état-major van de Helgoland, in drie open rijtuigen aan in het Ilotel de France aan de Hoog- stiaat te Rotterdam, ter deelneming aan een diner aangeboden door de officieren der te Rotterdam ter reede liggende Hollandsche oorlogsschepen Guinea, Stier, Matador en Dufa. Behalve prins Karei namen vijf en twintig officieren aan het diner deel. Door jhr.Wichers werd de eerste dronk ingesteld op den Koning en de Koningin van Denemarken, de tweede door een der andere Hollandsche zeelieden op den Prins. In antwoord op den toost van jhr. Wichers stelde Z. K. H. een dronk in op de Koningin en de Koningin- Regentes der Nederlanden. Later stelde jhr. Wichers nog een toost in op de Deen- sche officieren, die hij met een driewerf »leve Denemarken!" namens de geheele Nederlandsche marine besloot. Een der Deen- sche officieren dankte met een toespraak, waarin hij onze groote mannen, als De Ruijter en Tromp in herinnering bracht en die hij besloot met een driewerf sieve de Hollandsche officieren I" Alle toosten werden in de Fransche taal gevoerd. Een prettige opgewekte toon heerschte aan den disch, die in een der bovenzalen van het hotel, keurig met bloemen versierd, was aangericht. Na afloop van het diner begaf men zich in een vijftal open rijtuigen langs den kortsten weg naar het circus nabij het station D. P. en van daar naar de Diergaarde, waar de prins door het orkest met het Deen- sche Volkslied werdhegroet. Hier vertoefde Z. H. ongeveer een uur in gezelschap van de officieren der scherpschutters en enkele commissarissen der Diergaarde. Te ongeveer 11 uren keerden de prins en zijn gevolg aan boord terug. De Deensche prins Carl, die thans met de Helgoland te Rotterdam vertoeft, is de tweede zoon van den Deenschen kroonprins, die gehuwd is met eene dochter van wijlen koningin Louise van Zweden en Noorwegen oudste dochter van wijlen prins Frederik. De Prins is dus een achterkleinzoon van een prins der Nederlanden en aldus met ons Vorstenhuis verwant. Heden zal prins Karei met gevolg een bezoek brengen aan Soestdijk en bij Hare Majesteiten het middagmaal gebruiken. Door de Denen overvallen. De komst van den Deenschen prins heeft zeer veel ontsteltenis teweeggebracht in officieele kringen, daar men hem eerst na den 20n had verwacht en hij nu reeds den 18n dezer met de Helgoland binnenviel. Vooreerst waren niet aanwezig de Neder landsche marine-vaartuigen, welke waren aangewezen om de Helgoland bij het bin nenvallen in de Haven te Rotterdam te begroeten. De Helgoland kwam Donder dagochtend voor de stad en Harer Majesteits Guina en Stier kwamen eerst des namid dags te twee uren aan. Toevallig lag te Rotterdam in de haven het Fransche oorlogsschip Mouette. Wat door de Nederlandsche marine werd ver zuimd, werd door de Mouette gedaan. Dit schip liet ter begroeting van den Deenschen prins zijne vuurmonden spelen. Maar niet alleen de Nederlandsche marine is door de Helgoland verrast, maar ook de Deensche consul-generaal en de Rotter- damsche burgemeester, Te 10 uren meldde zich de kommandant van de Helgoland, Wandel, bij den burge meester aan, maar deze was »niet thuis." Des burgemeesters echtgenoote, mevrouw 's Jacob, liet telefoneeren, en de burge meester meldde, dat hij zijn opwachting bij den Prins aan boord zou komen maken. Daarop reed de commandant Wandel naar het consulaatgebouw, maar de consul-gene raal was »niet thuis." Deze bevond zich te Zandvoort. Er werd natuurlijk dadelijk heen getelegrafeerd en de heer Viruly kwam met den eersten trein naar Rotterdam en legde een bezoek aan boord af. Gelukkig was de Deensche vice-consul wel »thuis" en deze liet zich naar de Hel goland brengen en maakte daar excuses.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2