pansch kamp bezocht, door de officieren die hem niet kenden en geen Engelsch ver stonden, buiten de linie gebracht. Volgens een telegram uit Tientsin zou tot den oorlog tusschen China en Japan besloten zijn. De Chineesche onderkoning Li-Hung-Chang heeft verklaard, dat in de keizerlijke fabrieken voldoende ammunitie is voor een veldtocht van zes maanden. De legermacht, welke de Onderkoning in het district Tientsin ter zijner beschikking heeft» telt 30.000 man infanterie en kavalerie, hoofdzakelijk de laatste; het moeten alle reusachtige kerels zijn en zij berijden Mon- goolsche ponies. Er komen dagelijks nieuwe bataljons aan en zoodra mogelijk zou een nieuwe bezending troepen naar Korea gaan. De Japanneezen hebben een vloot van 4 pantser-oorlogsschepen, 8 gepantserde en vele andere kruisers en berichtschepen en 40 torpedobooten. Alle schepen zijn van staal en een der kruisers is een der snel- varendste en krachtigst gewapende ter we reld. De vloot is even uitstekend bemand als het leger gedrild is en beide branden van verlangen zich met de Chineezen te meten. In den Senaat te Washington duurt het gehaspel over het ontwerp-tariefwet nog steeds voort in ten deele openbare, ten deele geheime vergadering. De leiders der democratische partij in den Senaat, leggen het er op aan, om het ontwerp aan de uit den Senaat en het Huis van afgevaardigden gecombineerde commissie, zonder nadere instructiën terug te zenden, maar Sherman wist met nadruk zijne meening te doen gelden, dat bij het gekibbel der democra ten, de kansen voor het ontwerp toch hope loos staan. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 27 Juli 1894. De heer Ph. J. Dodenhuis, stationschef alhier, is met ingang van 1 dezer tot sta tionschef le klasse bevorderd. Het bericht van eenige bladen, dat notaris Lau in zijn ambt is geschorst, kunnen wij beslist tegenspreken. Zooals wij hebben ge meld, heeft hij om gezondheidsredenen ver zocht, zijne zaken in andere handen te mogen stellen. Een door den bliksem gedood rund van K. Koopmans te Overschie, dat naar de slachtplaats van H. Vrijenhoek alhier werd vervoerd, werd Dinsdagnacht door de politie aangehouden. Het rund is, na voor de con- sumtie te zijn afgekeurd, onder politietoe zicht begraven. Volgens eene mededeeling van den in specteur van het loodswezen, in het 4e en 5e district, zullen van 20 Augustus tot 29 September a. s. in den Nieuwen Rotter- damschen Waterweg, bez. de roode tonnen- lijn, ongeveer ter hoogte van het Fort aan den Hoek van Holland, oefeningen plaats hebben in het leggen van ongeladen torpedo's Het onveilige terrein zal worden aange geven door roode spitse tonnen op den Noordkant en groene spitse tonnen op den Zuidkant. Op den Binnenweg te Rotterdam schrik ten eergisteravond van de stoomtram twee voor een gistwagen gespannen paarden. De dieren sloegen op hol en de voerman viel, door een schok, welken de wagen kreeg, van den bok. De man bekwam een paar kneuzingen en verloor zijn bewustzijn. Spoe dig bijgebracht kon hij zijn weg weder ver volgen. De paarden waren inmiddels tot staan gebracht zonder meer onheil aange richt te hebben. Na afloop van het vuurwerk op de Maas, werd te 11^ uur eergisteren avond door de houdster van een koffiehuis, gelegen op de grens van Rotterdam en Katendrecht, de hulp der politie ingeroepen om een aantal onwillige bezoekers uit hare inrichting te verwijderen. Een vijftal politie-agenten be gaven zich derwaarts om aan dit verzoek te voldoen, doch ontmoetten bij een aantal bewoners van Charlois een hevig verzet. Met steenen en kluiten aarde werden de agenten door een talrijke menigte ont vangen. Nadat een der agenten door een steenworp een gat in het hootd had be komen, trokken zij, op zelfbehoud bedacht, de sabels, en onder het toebrengen van eene menigte goed aankomende slagen deden zij het koffiehuis ontruimen en de verzetplegers uiteen stuiven. Door hun ge ring aantal waren zij niet bij machte een der belhamels te vatten. Uit Rotterdam schrijft men aan de Tijd Het bericht, dat hier een vrouwen-kies- vereeniging zou zijn opgericht, is onjuist. Zóo ver is het nog niet. De opgerichte vereeniging, waarvan mevr. Rutgers-Hoit- sema voorzitter is, is een afdeeling van de vereeniging voor vrouwenkiesrecht, die on langs te Amsterdam werd opgericht en wier doel is te streven naar een herziening der wetten, waardoor aan beide geslachten het kiesrecht zou worden toegekend. De Jaffabuurt te Kralingen werd eergis teren middag in rep en roer gebracht door een groot aantal vrouwen, die eenen aldaar wonende jonkmam te lijf wilden, omdat hij de verkeering met een meisje, aan hetwelk hij trouwbelofte had gedaan, plotseling had verbroken. Twee politieagenten slaagden er niet in de verontwaardigde vro.uwen tot kalmte te brengen. Eerst nadat er meer hulp van de politie was komen opdagen, gelukte het de menigte te doen uiteengaan. Te Delft doet zich thans wederom een geval van pokken voor in een gezin aan den Rotterdamschen weg, waar reeds meer personen door die ziekte werden aangetast. Kerknieuws. De Jubilee-processie naar Brielle. Onder begunstiging van buitengewoon goed weder: droog en niet te warm, juist zooals men het voor een pelgrimstocht wen- schen zou, heeft gisteren de Schiedamsche processie ter vereering van de HH. Marte laren van Gorkum, haar 25e bedevaart naar het H. Martelveld te Brielle volbracht. Ruim 800 pelgrims, waaronder ook eenige weezen en leden van de koorgezelschappen der verschillende kerken, togen gisteren ochtend omstreeks 8£ ure met drie stoom- booten naar Brielle. De booten waren met vlaggen en wimpels feestelijk versierd en de directie deed op onderscheiden wijze blijken, dat zij met het feest der pelgrims instemde. Met den geestelijken leider der processie, den hoogeerw. pastoor mgr. Lans, namen ook de eerw. heeren Hafkenscheidt en Zuidgeest, kapelaans der O. L.Vrouwe parochie, de eerw. heeren J. C. F. Jansen, kapelaan te Hille- gersberg, en J. L. Stams, rector der H. Sacra mentskapel te Rotterdam, aan de bedevaart deel. Ook de zeereerw. heer J. M. Daniels, pastoor der St. Jansparochie, vereerde deze jubilee-pelgrimage met zijne tegenwoor digheid. Op het H. Martelveld te Brielle werd de plechtige Hoogmis opgedragen door den hoogeerw. heer A. J. Callier, vicaris-generaal van het bisdom van Haarlem, die te dezer gelegenheid eene treffende toespraak tot de jubileerende pelgrims hield. De hoogeerw. vicaris werd bij het opdragen van het H. Mis offer door de eerw. heeren Stams en Zuid geest geassisteerd. Met bijzondere opge wektheid en stichtende devotie werden de oefeningen op het Martelveld gehouden. Bij de namiddag-plechtigheid werd door den weleerw. heer Zuidgeest, kapelaan der O. L. Vrouwe-parochie, de feestrede uitgesproken. Wel voldaan keerden de pelgrims om streeks 6^ ure te dezer stede terug. In de O. L. Vrouw Visitatiekerk werd daarop een plechtig Lof gecelebreerd door den hoog eerw. pastoor Lans, geassisteerd door de weleerw. heeren Jansen en Stams. In eene korte toespraak richtte zich de geestelijke leider der processie tot de jubileerende pel grims, en uit de volheid des harten her haalde hij het woord, dat de oudste van Gorkum's heldental in foltering en doods angst bij herhaling had gesproken Deo Gratias. De weldaden door den Algoede in een tijdsverloop van 25 jaren bewezen aan zoo velen, die aan de pelgrimage naar Brielle deelnamen de krachtige openba ring van levend geloof, zooals deze jubilee processie te zien gafde omstandigheid dat zij door zoovelen werd medegemaakt, die getrouw alle jaren aan de processie deelna men en dus nu mede hun zilveren jubilee als pelgrim vierden; dit alles gaf spr. aan leiding uit de volheid des harten het een voudig maar veelzeggend woord Deo Gratias te herhalen. Met het uitspreken van den wensch, dat Schiedams Katholieken het ge loof, dat zich nu zoo krachtig in hen had geopenbaard, tot hunne laatste ure getrouw zouden belijden, besloot spr. zijne opwekkende toespraak, die blijkbaar onder deze omstan digheden op allen een diepen indruk maakte. In plechtigen beurtzang van geestelijkheid en geloovigen, werd daarop in het Te Deum den Allerhoogste dank gebracht, waarop tot besluit het afscheidslied der pelgrims werd gezongen. De 25ste beèvaartreize der Schiedamsche processie, die zeker bij allen die er aan deelnamen in onuitwischbaar aandenken zal blijven, was daarmede volbracht. De R. K. kerk van den H. Verlosser aan den Goudschen Rijweg te Rotterdam, werd dezer dagen verrijkt met een kostbaar kunst werk een reusachtig baldakijn, dat het Gothische altaar overhuift, rustende op 12 eikenhouten pijlers met heiligenbeelden ver sierd. Het ontwerp is van den architect Kaiser te Maastrichtde uitvoering van het snij- en beeldhouwwerk geschiedde door de hee ren Oor en Zn. te Roermond, de koperen kolommen op zwart granieten voetstuk wer den geleverd door de firma G. H. Brom te Utrecht en de stijlvolle draperie door den heer H. Funnekotter te Rotterdam. Door tusschenkomst van den Pauselijken Internuntius ontving het comité voor de te houden loterij voor de St.-1 anskerk in Kla- rendal (Arnhem) van Z. H. den Paus eene camee, in goud gevat, het portret van Z. H. voorstellende. BINNENLAND. Bij koninklijk besluit van 46 September 1891 werd eene Staatscommissie benoemd ter voorlichting van de Regeering omtrent de grondslagen, waarop de regeling van de administratie rechtspraak volgens de Grond wet behoort te berusten. Deze Staatscom missie heelt op 15 Mei jl. haar verslaguit- gebracht, vergezeld van voorstellen, bevat tende de uitwerking harer denkbeelden in een vorm van vier ontwerpen van wet. Hare taak kan thans geacht worden te zijn voleindigd. Bij koninklijk besluit is nu voormelde Staatscommissie ontbonden met dankbetuiging aan haren voorzitter, haren secretaris en hare verdere leden voor den volbrachten arbeid. De heer Mr. F. J. M. A. Reekers, door verschillende bladen als vermoedelijke op volger van den onlangs overleden Commis saris der Koningin in Noord-Brabant ge noemd, heeft, naar ons uit goede bron ver zekerd wordt, aan de regeering verklaard voor dat ambt niet in aanmerking te willen komen. Men deelt aan het Dagblad mede, dat H. K. H. de Groothertogin van Saksen aan het Koninklijk Penningkabinet te 's-Graven- hage ten geschenke gegeven heeft een zil veren en bronzen exemplaar der medaille, die Haar bij Hdr. gouden bruiloft is aan geboden. Het Volkszeebad te Scheveningen, dat zich den eersten dag in 300 bezoekers verheug de, maar dit getal in de volgende dagen verontrustend zag verminderen, heeft deze week, dank het gunstig weder, dagelijks tusschen 3 a 400 baders gesteld. Door het bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond is thans aan de wed. Van Oosterom te Leiderdorp, uitbe taald eene som van f 522.25, welk bedrag reeds door den voortvluchtigen president Tuinenberg had moeten worden voldaan, doch die de weduwe op het sleeptouw hield en de uitbetaling steeds verschoot tot he' te laat was. Naar wij vernemen, worden sedert de afschaffing van het patentrecht van rijks wege geene binnenvaartuigen meer gemeten, waardoor verscheidene gemeentebesturen in moeielijkheden geraken met de invordering van havengelden, die meestal geheven wor den naar de grootte der vaartuigen. Me' het meten van zeeschepen wordt intusschen voortgegaan. RN.) Toen eergisteravond de trein van 7.41 nit Rotterdam te Haarlem binnenstoomd®, sloegen de vlammen van onder den laatsten goederenwagen uit. Het bleek, dat de wie* len waren heet geloopen. Het onheil was spoedig hersteldde twee laatste wagen3 werden afgehaakt en de trein had slechts een paar minuten vertraging. Dinsdag is aan de Twentsche Bank te Amsterdam een bankbiljet van honderd gulden in betaling aangeboden, dat de kas sier onmiddellijk als valsch herkende. De politie werd aanstonds gewaarschuwd et' het valsche bankbiljet in beslag genomen- De heer, die het ter betaling had aangebe den, kon gaan, daar het bleek, dat hij gehee' te goeder trouw was. De te Hilversum wonende forensen van Amsterdam pleegden eergisteravond overleg in zake de forensen-kwestie. Deze bijeen komst kenmerkte zich door meer bezadig' heid dan die te Bussum, waar de president» de heer Platte, de Amsterdamsche raadsle' den stommeriken noemde, het besluit fleS' schentrekkerij, en verklaarde, dat Amsterdam1 door financieel wanbeheer in een staat va11 bankroet is geraakt. Van de 46 aanwezige" verbonden zich te Hilversum 36 forensel1 om gezamenlijk op te treden. Gistere"1' avond vergaderen de Nieuwer-Amstelsd10 en heden de Haarlemsche forensen. De burgemeester van Zwammerdam waar schuwt tegen een jongmensch, naar gissing tusschen 22 en 25 jaren. Hy geeft zi® uit voor bediende in het gesticht voor oof?' lijders te Utrecht en heeft aan eene vrou^' onlangs aldaar verpleegd, die een goed3" bril van dr. Snellen ontvangen had, volg®11 zijn zeggen op order van genoemden dok'®^ eenen bril gebracht, waarvoor hij f l-4 ontvangen heeft en welke bleek zeer slecht*1 zijn, in ruil en onder medeneming van de" goeden bril. Bij onderzoek is geblek®11' dat van eene dergelijke order bij dr. Snell®11 niets bekend was. Te Assen zagen de omwonende bewoneI_ van het gemeentehuis Dinsdag-avond ongeveer 10 uur gloeiende vonken vuur z'c verspreiden uit den toren van dat geboft Het bleek bij onderzoek, dat de werklied®^ die in den toren een zinkbekleeding brengen, de daarbij gebruikt wordende t<"r enz. bij het eindigen van 't werk niet ha den gedoofd, zoodat nu nog tijdig een onh^ kon worden voorkomen, dat van groote volgen kon zijn, ook met het oog op aangesloten gebouwen voor 't provind* bestuur. Omtrent den dood van zekeren E. P,fl' te Culemborg, loopen verschillende geruch Pin moet achter zijn huis in de Prijsstf®

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2