Lagerhuis der Unie en verklaart dat de Senaat moet toegeven, waarop echter geen kans is. De kansen der tariefwet heeten dan ook hopeloos. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 31 Juli 1894. Aan heeren leden van den Gemeenteraad is kennis gegeven, dat door Burgemeester en Wethouders, gevolg gevende aan de hun verstrekte opdracht in de raadszitting van 22 Juni jl. op heden de aanbeveling is opgemaakt van drie personen voor de be trekking van Directeur der Gemeentewerken. Op genoemde aanbeveling, welke door hen werd vastgesteld in overleg met de Commissie van Fabricage, en welke voor de leden ten Raadhuize ter inzage ligt om in de raadszitting van 7 Augustus a. s. tot eene benoeming over te gaan, zijn geplaatst de heeren lo. J. M. A. Zoetmulder, civiel-ingenieur te Maastricht. 2. J. W. van Marle, civiel-ingenieur te 's-Gravenhage. 3. J. C. van der Muelen, civiel-ingenieur te 's-Hertogenbosch. Gisteren werd ook op het Westerhaven hoofd alhier een bord geplaatst met het opschrift: uitvoer van herkauwende dieren en varkens verboden. Door het Bestuur van de Schiedamsche Spoeling-Vereeniging en een aantal branders te dezer stede is het volgende adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gericht Aan Zijne Exellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken. Geven met verschuldigden eerbied te ken nen Theodorus Johannes Siemes, Stephanus Johannes Zoetmulder en Gregorius Ignatius Wittkampf, allen branders, wonende te Schiedam en te zamen uitmakende het Bestuur der Schiedamsche Spoeling-Ver eeniging, aldaar gevestigd, en de mede- ondergeteekenden allen insgelijks branders en te Schiedam woonachtig; dat zij, gaarne hulde brengende aan de verschillende maatregelen tot bestrijding van het binnen deze gemeente en in de naburige gemeenten Overschie en Kethel, heerschende mond- en klauwzeer van het rundvee, evenwel zich gedrongen zien, de zeer belangrijke bezwaren, welke daaruit voor gemelde Vereeniging en voor de bran ders ontstaan aan de overweging Uwer Exellentie te onderwerpen dat het toch den veehouder, in wiens stal of weide die besmettelijke veeziekte is ge constateerd, verboden wordt vee te brengen op alle perceelen weiland bij hem in gebruik, hoever die perceelen ook van de besmette plaats verwijderd mogen zijn; dat naar der adressanten bescheiden meening, hoe rationeel het verbod van vee te brengen, op feitelijk besmette plaatsen, weiden of hoeven ook zij, de wijde strekking welke aan bovenvermeld, van dat verbod wordt gegeven, noodeloos kwellend is zoo voor den veehouder als voor de met diens bedrijf in verband staande nijverheid. dat dientengevolge vele landerijen onge bruikt zullen blijven en derhalve ook het verbruik van spoeling, het voornaamste voedsel van het vee in de weide, aanzienlijk zal verminderen tot groot nadeel en belang rijke schade van genoemde Vereeniging en van alle branders. En dat zij mitsdien Uw Exellentie ver zoeken aan het hierboven aangevoerde al die aandacht te schenken, waarop het belang der zaak aanspraak schijnt te geven en zoo mogelijk de ondergeteekenden te be hoeden voor het gevaar dat hen bedreigt. Hetwelk doende enz. Met genoegen vernemen wij, dat de Ver eeniging van Gisthandelaren, in eene alge- meene vergadering gisteren-avond alhier gehouden, opnieuw geconstitueerd is. Voor de verkiezing van twee bestuursleden der afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond bleken gisteren-avond bij de stem bus-opening te zijn uitgebracht 479 stemmen waarvan 11 van onwaarde, zoodat de volstrek- Ste meerderheid 235 bedroeg. Er waren uitgebracht op de gestelde candi- daten het volgend aantal stemmen: H. A. Bac ker 65, W. Blok 88, C. Gunnewegh 112, J. van Hees 163, J. J. Heilker 22, J. Jocker 137, J. T. Melchers 53, L. v. d. Toorn 119 en J. van Riet 169 stemmen. Herstemming moet dus plaats hebben tusschen de heeren J. van Hees, J. Jocker, L. v. d. Toorn en J. van Riet, die de meeste stemmen verkregen. Van 22 tot en met 28 Juli zijn in den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg bin nengekomen 101 stoom- en 6 zeilschepen, vertrokken 111 stoom- en 6 zeilschepen. Eenige jaren geleden werd te Pernis een plan besproken tot het maken van eene tweede haven, tusschen het havenhoofd en de zalmvisscherij. Dit plan bleek toen on uitvoerbaar, en men hoorde er niets meer van. Nu weer zijn er plannen beraamd om de bestaande haven te verbreeden, waartoe vermoedelijk wel zal besloten worden. Naar wij vernemen, komt het in den laatsten tijd weder herhaaldelijk voor dat winkeliers en ook huurders van panden waarin kantoren worden gehouden, de een voudigste maatregelen van voorzorg, als het sluiten hunner ramen, deuren of tuimelra men, verwaarloozen. Door dit verzuim ver gemakkelijken zij het plegen van misdrijf. In het algemeen belang mag hierop nog wel eens nadrukkelijk de aandacht worden gevestigd. NR. Ct.) Hoogstwaarschijnlijk heeft de cholera weder hare intrede te Rotterdam gedaan, zij het ook niet in hare meest gevreesde openbaring, dan toch onder de verschijn selen die wij cholera nostras noemen. Een werkman, die Zondag-ochtend te 7 uren in zijne woning aan de Wollefoppen- straat ongesteld werd, is Maandag-avond onder verdachte omstandigheden overleden. Het lijk is kort daarna naar de begraaf plaats te Crooswijk overgebracht en men ontsmette de woning van gemeentewege. Een ander ziektegeval van twijfelachtigen aard deed zich reeds Zaterdag-middag voor bij een 7-jarig knaapje aan boord van een in de Nassauhaven liggend vaartuig, welk kind ook overleden is. De schuit werd verhaald naar de quarantainehaven te Ka- tendrecht. Volgens het Rott. Nwsbl., waaraan wij deze bijzonderheden ontleenen, wordt dit laatste geval van ernstigen aard beschouwd, daar in het vaartuig graan geladen werd uit Constantinopel en het knaapje ongesteld werd, na in het graan te hebben gespeeld. De Commissie, welke in 4890 belast is geweest met de samenstelling van een adres aan Z. M. den Koning in zake de vervuiling van het grachtwater te Delft, heeft opnieuw van gedachten gewisseld over de oorzaken van de vervuiling van het grachtwater, en over de pogingen, om evenals in 1890 te trachten verbetering te krijgen in den be- staanden toestand. Na breedvoerige beraadslagingen besloot de Commissie op dit oogenblik geen stappen te doen als in 1890, doch zoo de zeker zeer onaangename, maar volgens deskundigen voor de gezondheid niet bepaald nadeelige toestand mocht aanhouden, over een of twee weken weder bijeen te komen om te trach ten de bevoegde machten alsdan te bewegen in de abnormale omstandigheden door bui tengewone maatregelen verbetering te brengen. BINNENLAND. De Minister van Binnenlandsche zaken, overwegende dat volgens ingekomen ambts bericht de gele koorts te Rio de Janeiro niet meer epidemisch heerscht, heeft de be schikking van zijn ambtsvoorganger van 13 Februari jl. (Staatscourant van 14 Februari daaraanvolgende) waarbij Rio de Janeiro is besmet verklaard, ingetrokken. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is aan de commissarissen der Konin gin verzocht, hem opgave te doen van het getal armlastige krankzinnigen, die uit de provinciën in het krankzinnigen-gesticht te Gheel of in andere huitenlandsche krank zinnigen- of idiotengestichten worden ver pleegd, en, zoo mogelijk, ook van het getal niet-armlastige krankzinnigen, die buitens lands worden verpleegd. De kommiezen bij 's rijks belastingen hebben een adres aan den minister van financiën gezonden, waarin zij verzoeken de kon. besluiten van 2 Sept. 1885 (Stbl. No. 192) en 18 Sept. 1877 (Stbl. No. 13) zoodanig te wijzigen, dat kostgelden kunnen worden geheven in alle gevallen, waarin zij in het belang van den handel de gelegen heid missen om tehuis het middagmaal te gebruiken, en voorts dat hun een grooter aandeel worde toegekend dan een vierde van de door de handel betaalde veertig cent per uur. Door het Hoofdbestuur der schippersver- eeniging Schuttevaer" zijn adressen ver zonden aan den Minister van Waterstaat, verzoekende lo. dat aan de schipbrug bij Vreeswijk twee vakken zullen worden uitgenomen in plaats van één 2o. verplaatsing van den N. Westelijken dukdalf tusschen de schutsluizen te Gorin- chem in het Merwedekanaal, waar de Linge dat kanaal doorsnijdt 3o. het plaatsen van een onderscheidings- teeken bij nacht op de voetbrug ten Zuid westen der spoorbrug bij Arkel 4o. het plaatsen van een paal op het einde van den Oostelijken buitenhavendijk te Gorinchem 5o. opruiming van het wrak (muur of toren van Roemerswaal) in het Bergschediep op de Ooster-Schelde. De Nederlandsche regeering heeft het advies van het Indische bestuur ingewonnen op het verzoek van den heer S. Kalff, om zich bereid te verklaren op de door hem aangegeven wijze mede te werken tot het nemen van eene proef met kolonisatie door Nederlandsche landbouwersgezinnen in eene daartoe geschikt geachte bergstreek in den Oosthoek van Java. De groote vlootmanoeuvres zullen, naar men verneemt, plaats hebben tusschen 13 Aug. en 13 Sept. Uit Frankrijk enDuitsch- land worden marine-officieren verwacht. Den 10 Sept. zullen HH. MM. de Koningin nen te Den Helder komen om een reveu te houden over de vloot, waarvoor het jacht De Valkio. Sept. in dienst zal gesteld worden. Naar De Telegraaf verneemt, zullen twee schepen, waarvan het eene bestemd wordt voor de Indische marine en het andere voor de gouvernements marine in Ocst-Indië, in ons land bij particulieren worden aange bouwd. De poging, door de gehuwde onderofficie ren op het getouw gezet, om rijkspensioen voor hun weduwen te erlangen, kan »voor- loopig" als mislukt worden beschouwd. (Tel.) Met de stoomtram van de Staatsspoor werden Zondag naar en van Scheveningen vervoerd 16000 personen en op de beide lij nen van de Haagsche Tramweg-Maatschappjj 27.526 personen, een cijfer te voren nooit bereikt. Een controleur, dienstdoende aan het strand vóór het Kurhaus te Scheveningen, vond gisteren achter de tentjes aldaar eene por tefeuille met eene aanzienlijke geldswaarde. De eigenaar, door hem opgespoord, schonk hem eene goede belooning. De directie van het Kurhaus te Scheve ningen zal den verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes evenals andere jaren her denken, maar niet op den dag zelf wegens de feesten in Den Haag. De viering heeft plaats op Zaterdag 4 Augustus d.a.v. door een groot bal in de Kurzaal en een bal in de open lucht op het terras, dat verlicht zal zijn. Voorts is het aan de directie gelukt, dien dag de beschikking over het gebouw Sein post te verkrijgen, om daarin door het ge zelschap, onder leiding van Frits van Haar lem, van 3 tot 5 uur namiddag een gala voorstelling te doen geven, uitsluitend toegankelijk voor geabonneerden op het Kurhaus, waaronder ook de te Schevenin gen verblijvende vorstelijke familiën be- hooren. Zondag-ochtend te ongeveer 5 uren werd te Leiden door een politiebeambte ontdekfi dat brand was uitgebroken in een perceel aan de Haarlemmerstraat, hoek Sionsteegi waarin gevestigd is het Café Ephraim. Door de krachtige hulp van de brandweeri spoedig ter plaatse aanwezig, was men den brand weldra meester, echter niet dan nadat het achtergedeelte van het gebouw een prod der vlammen was geworden. Bij dezen brand heeft nog een zeef betreurenswaardig voorval plaats gehad- Een jeugdige huisschildersgezel, De Graai genaamd, dienstdoende als spuitgast, had zich op het dak der brandende woning be geven, toen hij daar werd getroflen doof een omstortend stuk muur, ten gevolge waarvan hij viel en een schedelwonde be kwam. Overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis, werd zijn toestand hoogst be denkelijk geachtmen vreest dat de patiënt het onheil, dat hem trof, niet zal te boven komen. Zondag werd door eene dame van 20 jaren, aan het Groot Badhotel te Katwijk aan Zee, een zeebad genomen. Hoewel Z'J nimmer in zee was geweest, ging zij hief' toe over zonder eene badvrouw mede t0 nemen. Zij waagde zich daarbij te ver i" zee, zelfs zoover, dat haar broeder haft' toeriep terug te keeren. Plotseling echte'' verdween zij als werd zij door een duizeling overvallen. Spoedig werd zij op het strand ge' bracht, doch, hoewel er zes doctoren tegen woordig waren, haar levensgeesten konden niet worden opgewekt. Te Haarlemmermeer is men bezig een mac-adam-weg te maken langs den inundatie' dijk, van de Vijfhuizen tot aan de sluizen van de Haarlemmermeer, zijnde eene leng'0 van ongeveer 11.000 M. Die weg dient to' jaagpad van getrokken vaartuigen. Het monument voor pastoor Brouwer8 z. g., door den heer dr. Cuypers ontworpen en vervaardigd in diens atelier te Roermond is gereed en wordt a. s. Dinsdag nan* Amsterdam verzonden. Na aankomst 40 Bovenkerk zullen de werkzaamheden voöf de opstelling onmiddellijk aanvangen, zo"' dat de onthulling in Augustus zal kunne" plaats hebben. Amstelbode De giftmenger P. J. Van der Linde, de Palmdwarstraat te Amsterdam, die zij" moeder en zijn oom met vergif om het leve" trachtte te brengen, zal de volgende week voor dit feit terecht staan voor de arrondi8' sements-rechtbank aldaar. Minimum loon en maximum arbeidstijd De gemeenteraad van Amsterdam n°^ onlangs een proef met de opneming va" minimum loon en maximum arbeidstijd 10 gemeentebestekken. Voorloopig werd h'J elke aanbesteding door de aannemers d0 inschrijvingssom opgegeven met en zond8' de bepalingen. Later zou de gemeenteraad naar aanleg ding van deze proefneming een definit'0 besluit nemen. In zijne jongste zitting nu heeft de g0 meenteraad van Amsterdam met 16 teg"'1 10 stemmen besloten de proef, als geslaag te doen eindigen, waarvan thans het ge"1 zal zijn dat zonder eenige beperking otë ie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2