en de aartshertog stortte ruggelings op den grond, waarbij de linkervoet in den stijg beugel geklemd bleef. Het hoofd van den ruiter sloeg op de spitse keien het schuwe paard sleepte zijn afgeworpen berijder in dezen toestand on geveer tien schreden ver over de rails hier raakte de beklemde voet los en in razende vaart vloog het paard vooruit, terwijl de aartshertog zwaar gewond bleef liggen. Ver scheidene voorbijgangers schoten toe, tilden den aartshertog, die het bewustzijn had verloren en uit eene wonde aan het achter hoofd bloedde, op en droegen hem naar het naburige gasthuis Deisenhofer. Fluks werd ijs aangebracht voor koude omslagen, werden geneesheeren ontboden en waar schuwde men de op Weilburg wonende aartshertogin Elisabeth, die, doodelijk ge schrikt, binnen enkele minuten aanwezig was. De ijsomslagen hadden het bloeden gestelpt, maar nu volgde hevige brakingen, welke een zware hersenschudding deden vermoeden. Na een klein halt uur opende de aarts hertog de oogen en fluisterde met nauwelijks hoorbare stem»Rust, alleen rust.In middels was op verlangen der aartshertogin Elisabeth de pastoor der St. Helena-kerk gehaald, om den stervende het H. Oliesel toe te dienen. Flauw, maar met het volle bewustzijn, herhaalde de hertog de woor den, welke de geestelijke hem voorzeide. 's Middags werd hij op een draagbaar ge legd en naar zijn villa vervoerd. Te 5.25 constateerden de geneesheeren, dat de dood was ingetreden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 2 Augustus 1894. Voor de vierde maal sedert Zij door het verscheiden van Haar hooggeëerden Gemaal tot de zwaarwichtige regeertaak werd ge roepen, viert het Nederlandsche volk de verjaardag van H. M. de Koningin-Weduwe, Regentes van het Koninkrijk. De nationale driekleur op de torenspitsen, de molens, de schepen in de haven en uit de huizen van vele ingezetenen wapperend, verkondigt den heugelijken geboortedag der Regentesse. Uit ieder rechtgeaard Neder- landsch hart stijgt de innige wensch en de vurige bede, dat Zij, die als 's Lands Moeder terecht wordt gevierd en geëerd, nog vele gelukkige jaren beleve. Zij het Haar gegeven eenmaal Haar hartewensch vervuld te ziei:Haar Kind, het voorwerp Harer teederste en onvermoeide zorgen, als eene gelukkige, beminde, wijze Vorstin het Nederlandsche volk in voorspoed en tevre denheid te zien regeeren 1 Het katholieke volk van Nederland, dat getoond heeft het gezag steeds hoog te houden en te eeren, smeekt de vervulling van dien hartewensch van 's Hemels goed heid af. Het bidt den Algoede, dat Hij de Regentesse beware en Haar kracht en wijs heid schenke al de dagen Haars levens, terwijl Hij Haar dierbaar Kind sterke en bekwame voor de vervulling van de groote taak die Haar wacht. De inspectie over de dd. Schutterij, die heden ten 1 ure in het exercitieveld zou worden gehouden, kon wegens het minder gunstige weder niet plaats hebben. Verbe tert het weer voor den avond nog, dan zal althans de uitvoering door de stafmuziek der dd. Schutterij in de Plantage kunnen doorgaan. Met deze uitvoering zal dan de feestelijke dag worden besloten, die het aloude Schie dam gelegenheid geeft zijne traditioneele oprechte gevoelens voor Vaderland en Vor stenhuis te doen blijken. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van de ingezetenen, dat het Kohier voor de belasting op het Personeel no. 4 dezer gemeente, over het dienstjaar 1894/95, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam executoir ver klaard, den ontvanger der directe belastingen ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt er aan herinnerd, dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat den ln dezer de termijn van 3 maanden is ingegaan, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. Bij Burgemeester en Wethouders van Schiedam is ingekomen een verzoek van de Directie der Stearine-kaarsen- fabriek »Apollo" om vergunning tot uitbreiding dier fabriek staande aan den Buitenhavenweg no. 6, kadaster sectie L no. 1621. Gelegenheid tot het inbrengen van be zwaren tegen het toestaan van dit verzoek zal op Woensdag den 15n Augustus aanst., des namiddags ten 2 ure, ten raadhui ze worden gegeven, terwijl drie dagen vóór genoemd tijdstip van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. Door eenige wielrijders alhier, leden van den Alg. Nederl. Wielrijdersbond, is opge richt de Wielrijdersvereeniging »de Postduif." Het bestuur bestaat uit de heeren K. Rovers, J. L. Melchers, J. A. van de Ven en G. H. Schuurman. De Rotterdamsche Tramwegmaatschappij vervoerde in de maand Juli 11. 705.024 reizigers met een opbrengst van f 55602.61 tegen 678.872 reizigers met een opbrengst van f53274.07 in dezelfde maand van het vorig jaar. Het totaal vervoer over de afgeloopen maanden van 1894 heeft bedragen 3.775.057 reizigers met een ontvangst van f 299.379.84 tegen 3.728.305 reizigers met een ontvangst van f294.119.84 oyer hetzelfde tijdvak in 1894. Blijkens eene kennisgeving van den bur gemeester van Rotterdam is gebleken, dat een kind, dat Vrijdag 27 Juli in die haven aan boord van een vreemd vaartuig onder verdachte verschijnselen overleden is, door Aziatische cholera aangetast was doch dat dit geval tot dusver geheel op zichzelf staat en dat de andere opvarenden van bedoeld vaartuig verder gezond gebleven zijn. Brutaler dan alle in de vorige dagen aldaar gepleegde inbraken was die, welke gister nacht bij den heer H. J. Dupont op de Delftschevaart te Rotterdam heeft plaats gehad. Terwijl een aantal op den uitkijk stonden aldus meldt de N. R. Ct. hebben twee hunner makkers een raam opengeschoven, de zich daarachter bevinden de luiken opengeduwd, en binnenshuis ge komen, zich op goed geluk at naar boven begeven. Zij belanden in de kamer eener dame uit Breda, die voor enkele dagen over was, doorzochten haar nabij het bed gelegen kleeding en kregen daarbij een portemonnaie, 5 gouden tientjes en enkele guldens inhoudende, te pakken. Een retour kaartje naar Breda, een rozenkrans en nog een paar voorwerpen, zich mede in den zak der dame bevindende, werden mede buit verklaard. Inmiddels had de politie het op den uit kijk staande viertal in het vizier gekregen, doch tevens hadden zij ook de politie opge merkt waarom zij op den loop gingen. Twee hunner werden evenwel gegrepen en inge rekend. Het rumoer in den stillen nacht, door een en ander veroorzaakt, trok ook de aandacht van het zich op dat oogenblik nog binnenshuis bevindende tweetal en van de bewoners. De dame werd wakker en, een vreemden man in haar kamer ziende, riep zij om hulp, waardoor de heer Dupont ge wekt werd. De beide inbrekers zochten daarop een goed heenkomen langs den- zelfden weg, dien zij gekomen waren, en de straat veilig ziende (de politie was in middels met de beide aangehoudenen ver trokken), namen zij met den gestolen buit de vlucht. Men schrijft ons van eergisteren uit Rot terdam Heden-ochtend arriveerden hier per Har- wichboot 24 schipbreukelingen, wier schip in het kanaal door een Duitsche bark was aangevaren, en die door de Harwichboot waren opgenomen en naar hier gebracht, om verder per spoor naar hun land te reizen. Toen zij den vasten wal weer onder de voeten hadden, dachten zij waarschijnlijk dat zij aan het einde van hun ramp waren, doch van den tramwagen met imperiaal, waarop en waarin zij hadden plaats geno men, om naar het station-Beurs te worden vervoerd, brak op het Beursplein een wiel, waardoor de tramwagen omviel en de schip breukelingen opnieuw in gevaar kwamen. Doch, gelukkig, was de wagenbreuk minder ernstig dan de schipbreuk. De zeelieden konden allen nog uit den wagen kruipen en liepen verder, zonder ernstig letsel be komen te hebben, naar het station. (T.) Op verschillende plaatsen in de gemeente Kralingen zijn aan de ingezetenen verstrekt bleekersdranken met de noodige gebruiks aanwijzing, bij het eventueel uitbreken der cholera. De graven der Gorkumsche martelaren te Brielle werden verleden Woensdag be zocht door de Vlaardingsche pelgrims 275 in getal, waaronder ook parochianen van Kethel begrepen zijn. De weleerw. heeren Koevoets, pastoor van Kethel, C. Bramlage en J. Waterreus, beiden kapelaans te Vlaar- dingen, namen aan de processie deel. De weleerw. heer Bramlage droeg de H. Mis op, terwijl de andere weleerw. heeren door hunne predikatie de geloovigen in hun liefde voor Gods bloedgetuigen nog meer trachtten te versterken. Bij het uitzeilen te Vlaardingen van den logger »Sch. 233", schipper L. Den Duik, is de matroos J. B. overboord geslagen en verdronken. BINNENLAND. Staatsblad no. 139 bevat een Koninklijk besluit van den 26sten Juli, waarbij het besluit van den gemeenteraad van Roer- moud van 2 Juli 1894 en besluiten van bur gemeester en wethouders van Roermond van 2 en 3 Juli 1894, wat het laatste betreft, met uitzondering van het gedeelte, hetwelk strekt tot het nemen van gerech telijke maatregelen. alsmede het besluit van den gemeenteraad van Roermond van 19 Juli 1894 geschorst worden tot 1 Juli 1895: salie welke besluiten ten doel heb ben de verplaatsing van rijksarchieven uit Roermond te verhinderen," luidt het in de considerans. De vraag, of leges-gelden mogen geheven worden op eene gunstige beschikking van Ged. Staten bij aanvragen van subsidiën voor bijzondere scholen, krachtens art. 54bis der wet op het lager onderwijs, is naar De Tijd verneemt door den Minister van Binnenlandsche Zaken in ontkennenden zin beslist. Een request van het bestuur eener bijzondere school in Gelderland aan den Minister heeft geleid tot teruggave van de reeds over 1894 onder protest voldane leges- gelden. Blijkens een bij het Fransche consulaat te Rotterdam ontvangen telegram van den Franschen gezant te 's-Gravenhage, jieeft de minister van landbouw in Frankrijk bij be sluit van 30 Juli den uitvoer van vee uit Nederland verboden, wegens het heerschen van mond- en klauwzeer. De zes herkozen leden van de gemeen teraad, die wegens de aanstelling van een agent van politie te Kwintsheul ontslag hadden genomen, hebben allen hun mandaat aanvaard. Door den Raad van Toezicht op de Spoor wegdiensten zal den 15n Augustus a. s. te 's-Gravenhage eene conferentie gehouden worden ter bespreking van den aanstaanden winterdienst, waarbij alle binnenlandsche maatschappijen vertegenwoordigd zullen zijn. Ongeveer een jaar geleden, is men te Haarlemmermeer begonnen, pogingen aan te wenden de dorpen dier Gemeente van goed drinkwater te voorzien. Het maken eener arthesische put, die honderden guldens gekost heeft, mislukte. Nu is men reeds geruimen tijd bezig te Hoofddorp en NieuW Vennep met het slaan van northonpijp L"' Men vreest echter, dat dit geld en moeite vergeefsch zal zijn, wijl men nu reeds te Hoofddorp is genaderd op 70 M. diepte en te Nieuw-Vennep op minder, doch van beiden is het opgepompt water ondrinkbaar en schadelijk voor de consumptie. In een druk bezochte zeer rumoerige vergadering, onder voorzitting van Brants, is te Amsterdam een Nederl. Bakkersgezellen- bond opgericht. Vertegenwoordigd waren een 8-tal vereenigingen4 uit Amsterdam en één uit Rotterdam, Den Haag, Leeuwar den, Alkmaar. De Gemeenteraad van Hilversum heeft in zijne vergadering van Dinsdag aan de Nederlandsche Bell-Telephoon-Maatschappij» voor den tijd van tien jaren en onder zekere bepalingen, vergunning verleend om in de kom der gemeente een telephoonnet te legge® en daartoe palen bij voorkeur ijzeren naar keuze van het Gemeentebestuur te plaatsen. Ter gelegenheid van den verjaardag van de Regentes zal er Vrijdag op het paleis te Soestdijk aan het personeel der hofhouding een feest worden gegeven, waarvan de leiding wederom is opgedragen aan den heer M. P* Okhuijsen. Het muziekkorps der schutterij te Utrecht zal heden de onderscheiding genieten bij gelegenheid van den verjaardag van H. M- de Koningin-Regentes te Soestdijk, gedu* rende den maaltijd, eenige muziekstukkei1 uit te voeren. Van 'een der gebouwen der rijks-univef' siteit te Utrecht, dat verleden jaar geheel nieuw afgeleverd werd, zijn nu de opschuiven de ramen reeds zóó slecht, dat zij met gutta percha band geheel dicht gemaakt moeten worden. Te Sneek tracht men het loon van den timmermansknecht tegen het volgende jan® in overeenstemming te brengen met he4 minimum-loon dat de gemeenteraad heef4 vastgesteld bij aanbesteding van gemeente' werk, nl. 16 ct. per uur voor den timmerman en 13 ct. voor den opperman. Ook den werktijd wil men brengen van 13 op 11 ureü' Onlangs/zijn ongeregeldheden gebleken in de levering van de voedingsstoffen aan he4 weeshuis te Vrouwenparochie. Door den weesvader en de weesmoeder van genoen1 gesticht en door de betrokken armvoogden waren nl. de leveranciers genoedzaakt onwaf® vorderingen in te dienen ten opzichte d®4 geleverde stoffen. Eveneens was echt®4 gebleken, dat men hier te doen had me' een misbruik van jaren her, waarin de be' trokken personen door een lange gewoon4® geen euvel hadden gezien en waarbij in h® allerminst aan kwade trouw kon word®® gedacht, daar zich niemand van hen daarb!) J financieel bevoordeelde. Inmiddels waren do®4 een nieuwe verordening op de levering do®4 het burgerlijk armbestuur tegen een herb®' ling van deze misbruiken reeds maatregel®" genomen. In de raadszitting, waarin dez® zaak te berde werd gebracht, is een mot'® van vertrouwen in het beleid van het bui' gerlijk armbestuur en van de betrokk®" weesouders aangenomen. Uit Terborg wordt ons nader gem®^' dat het eerste bericht over eene werks4® king op de fabrieken der firma Von R®e* feld, de Both Co. overdreven is gewe®5

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2