staat onder volledige censuur. De Japansche regeering gaat iritusschen voort met het zenden van troepen naar Korea, waar het Japansche leger nu 50.000 man heet te tellen. De Senaat der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, die in zijne Dinsdag te Washington gehouden zitting reeds de door het Huis van afgevaardigden in allerijl aan genomen ontwerpen (tot vrijstelling van prikkeldraad, ijzererts, steenkolen en suiker) de eerste lezing had laten passeeren, opende daarover gisteren de tweede lezingmaar er werden zooveel amendementen ingediend, dat het vooralsnog niet tot een stemming kwam. De pers drijft trouw den spot met die ontwerpen, waardoor de Kamer nog hare capitulatie tegenover den Senaat wilde verbloemen, en noemt ze propgun bills, goed om als prop te dienen op een geweer of proppenschieter, en de senator Villas noemde ze sarcastisch «kussentjes voor de Kamer om op te knielen 1" Het tarief- ontwerpzelt is intusschen eergisteren-mid- dag reeds aan Cleveland ter onderteekening voorgelegd, maar men veronderstelt, dat hij het eenvoudig ter zijde zal leggen, daar hij het te hevig bestreden heeft om het te kunnen onderteekenen. Tot een veto zal hij echter evenmin besluiten. Men verwacht alleen, dat hij den termijn van 10 dagen, binnen welken hij de beslissing in handen heeft, zal laten verstrijken, waarna de wet van zelf onmiddellijk van kracht wordt, zoo dat zij op 27 dezer voor het eerst zal wor den toegepast. Naar de Times uit Managua verneemt, hebben Guatemala, Nicaragua, Honduras en San Salvador een tractaat gesloten, waarbij de bovengenoemde Staten vereenigd worden tot eene Midden-Amerikaansche republiek Costa Rica doet niet mee. Uit Philadelphia verneemt hetzelfde blad, dat de regeering der Vereenigde Staten de vloot der Unie aan de kust van Oost-Azië aanzienlijk versterkt: vier oorlogsschepen zullen in den loop der maand derwaarts vertrekken. Cholera. Sedert de laatste opgave is in Amster dam geen sterfgeval door cholera voorge komen. Wel heeft het bacteriologisch onder zoek van vier der in het Wilhelmina-Gast- huis verpleegden, omtrent wie nog twijfel bestond, cholera asiatica geconstateerd. In het geheel worden op het oogenblik te Amsterdam in het Wilhelmina-gasthuis 20 cholera-lijders verpleegd. Te Amstelveen is een 13 jarig meisje aan cholera overleden. Te Maastricht is sedert de vorige opgave 1 persoon door cholera aangetast en geen daaraan overleden. In het geheel zijn tot heden aangetast 21 personen, van welke 28 met doodelijken afloop. Te Haarlem is een cholera-geval voorge komen bij een schipper uit Wilnis. Hij is naar de barak gebracht. Verder zijn twee ver dachte ziektegevallen waargenomen, een bij een rustend schipper, op den Burgwal, die weigert naar de barak te worden gebracht, en een bij eene vrouw uit de Zuiderstraat. Het bestuur der Dordr. Zwem- en Bad inrichting, te Dordrecht, heeft op het aan B. en W. gerichte verzoek, om de beide zwem-inrichtingen weder te mogen openen, ten antwoord gekregen, dat, na ingewonnen advies der gezondheidscommissie, de her opening dezer beide inrichtingen niet wen- schelijk is. Het cholera geval met doodelijken afloop te Mijdrecht betreft een alleen wonende bejaarde weduwe. Zij was eenigen tijd bij haren schoonzoon aan boord geweest en deze had met zijn schip bezocht Haarlem, het Merwedekanaal en Amsterdam. Van deze plaats kwam hij met een vracht vuilnis naar Mijdrecht, waarna zijne schoonmoeder werd aangetast. Stads- en Gewestelijk Nieuws Schiedam, 17 Augustus 1894. In ons feestverslag op gisteren verzuimden wij nog te melden, dat ook door de koor sectie van de Congregatie der H. Familie den hoogeerw. pastoor Lans de tekst harer liederen, in prachtband met inscriptie vervat, werd aangeboden. De uitvoering dezer lie deren, door den heer II. Veugelers getoonzet, werd door den heer C. Landsbergen gediri geerd. Eene bijzondere vermelding verdient ook de veelomvattende taak der Feestcommissie, bestaande uit de heeren J. J. G. Nolet, mr. W. H. Jansen, G. C. Beukers, P. Meijer JDzn., W. A. Beukers, H. R. M. A. van Gent, A. C. A. Nolet, Th. C. Melchers, W. A. J. Wittkampf, die krachtig werd bijge staan door de eerw. heeren kapelaans J. S. van Buchem, J. J. G. Hafkenscheidt en VV. C. Zuidgeest, en door het damescomité wel willend in het bijeenzamelen van de feest gave werd geholpen. Zij hebben ons een feest bereid, dat voorzeker bij Schiedams Katholieken in onuitwischbare aangename herinnering zal blijven. Door het uitblijven van een regel is onze bedoeling om het verslag ter gemakkelijker lezing in Vouravond, F eestdag en Avondstond te verdeelen, niet tot haar recht gekomen. De aandachtige lezer zal echter dit gemis nauwelijks hebben opgemerkt. De weleerw. pater B. A. J. M. Siemes, den 15n dezer in de Metropolitaankerk te Utrecht tot Priester gewijd, zal Woensdag 22 dezer, des ochtends ten 8 ure, in de parochiekerk van den H. Joannes den Dooper zijne Eerste Plechtige H. Mis opdragen. Naar de meening van B. en W. van Rot terdam kon thans de vernieuwing der Rotte- brug geschieden en mitsdien het doortrek ken van de tram langs den Noordsingel naar den Bergweg. Sedert geruimen tijd is men bezig met plannen. Van een eerste ontwerp is afge zien, wegens weigering van Schieland, om vernauwing van den Boezem toe te laten. Over een tweede plan (beweegbare brug) wordt thans het oordeel van het Geweste lijk- en het Waterschapsbestuur gevraagd. Evenwel wenschen B. en W., als de Tramweg-Maatschappij haar aanbod hand haaft, de Rottebrug op de begrooting van 1895 te brengen, de kwestie der brug voor- loopig te laten rusten en op andere wijze te beschikken over het batig saldo, zooals in de stukken nader wordt aangetoond. De pokziekte kan te Kralingen als gewe ken worden beschouwd. Sedert een gerui men tijd heeft zich aldaar geen nieuw geval van dien aard voorgedaan. In het geheel zijn 18 personen aan die ziekte overleden. In tegenwoordigheid van tal van genoo. digden, onder wie de minister van binnen- landsche Zaken, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland en het dagelijksch bestuur der gemeente, is eergisteren te Delft het buitengesticht van het St. Joris Gasthuis geopend. Reeds gisteren kwamen de pa tiënten. Door de kiesvereeniging Gemeentebelang te Maassluis zijn tot candidaat voor den gemeenteraad geproclameerd de heeren A. van Rees en T. van der Del. BINNENLAND. Naar aanleiding van de voorgekomen cholera gevallen heeft de minister van oorlog een circulaire a*an de commissarissen der Koningin uitgevaardigd, waarin in verband daar mede, bepalingen worden getroffen met betrekking tot de inlijving van militieplich- tigen en de opkomst of den terugkeer onder de wapenen van verlofgangers der militie. Voor de avondfeestviering op den verjaar dag van Koningin Wilhelmina heeft het Gemeentebestuur van 's-Gravenhage een groot vuurwerk in de Maliebaan bestemd. Te Scheveningen heeft zekeren Jan Paschier in het Waaigat bij een graafwerk voor de fundeering op zijn erf gevonden een nage noeg verteerd kistje, inhoudende oude Ilollandsche en Zeeuwsche zilveren geld stukken, de oudste van 1680, en de nieuwste van 1794. In het geheel zijn er 790 guldens, 93 daalders, 120 drieguldenstukken. Vermoedelijk is djt geld begraven in den Franschen tijd. De stukken waren nog goed geconserveerd. Te Haarlem is overleden op 97-jarigen leeftijd de oudste inwoonster dier gemeente, mevr. de wed. J. C. Richemont, geb. J. W. Druijvesteijn. Zij werd geboren 6 Augustus 1797. Met het stoomschip Maasdam, dat eer gisteren van Rotterdam naar New-York is vertrokken, werden geene Russische emi granten vervoerd, niettegenstaande er velen waren, die vijf dagen of langer in quaran taine zijn geweest. Met de Zaandam, welke Zaterdag van Amsterdam vertrekt, zullen zij nu de reis aanvaarden. In het hooihuis der Wed. Kool aan den Amstelveenschen weg ontstond brand door broeiing van hooi. De brandspuiten van Amstelveen en de Kalfjeslaan waren spoedig aanwezig, en door een krachtdadig optreden van het personeel wist men een uitslaanden brand te voorkomen en der eigenares eene belangrijke schade te besparen. De gemeente Spanbroek mag bogen op een ijskelder, die een paar jaar geleden voor rekening der afdeeling West-Friesland van de Noordhollandsche vereenigings'tVv itte Kruis" gebouwd is. Maar meer dan den kelder bezit zij echter niet. Hoewel deze verleden jaar nog geheel met zoden belegd is geworden, is er thans geen korreltje ijs meer in te vinden. Door de verbazende warmte van dezen zomer kan het toch zeker niet komen De dubbele moord te Schagen Nog is niets naders bekend omtrent den moordenaar of de moordenaars van de we duwe Bute en haar 17-jarig nichtje Anna Beijen. Anna had, zooals reeds is gemeld, in de laatste maanden verkeering met een bak kersknecht uit Amsterdam, doch juist Za terdag (den dag van den moord) moet zij dat verbroken hebben, omdat zij nog te jong was. Het voornemen daartoe heeft zij tenminste eenige dagen te voren te kennen gegeven. De bakkerersknecht was toevallig juist te Schagen, deze heeft zijn alibi kunnen bewijzen. Als iets eigenaardigs omtrent de wed. Bute (Jans Bute werd zij door jong en oud genoemd) wordt gemeld dat zij veel belang stelde in politieke zaken. Bij lezingen van dien aard was zij dikwijls aanwezig en meestal de eenige vrouwelijke aanwezige. Ook de tegenwoordige minister van Justitie, mr. W. Van der Kaay, zal bjj een van zijn lezingen te Schagen wel een oude vrouw opgemerkt hebben, die vlak vóór den spreker met gebogen rug aandachtig zat of stond te luisteren, met de hand aan het oor, opdat haar geen woord van het gesprokene zou ontgaan. De burgers van Schagen en omliggende gemeenten stellen f750 beschikbaar voor de ontdekking van den moordenaar der twee vrouwen. De laatste getuigen van Wormer's groo- ten bloei en welvaart, de beschuittoren, zal weldra in sloopers handen vallen. Opgericht in een tijd, toen er te Wormer 150 beschuitbakkerijen waren en men f170.000 aan gemaalbelasting betaalde, dien de deze toren om door het gelui der daarin geplaatste klok aan te kondigen, wanneer de bakkers de ovens mochten stoken en wanneer ze hunne vuren moesten dooven. Dinsdag, bij de aanwijzing in loco voor de aanbesteding van den bouw voor het krankzinnigengesticht te Zuidlaren, was het aantal aannemers zoo groot, dat 2 traffl^"1 gens van Groningen noodig waren om '1Ê. naar terrein te brengen, terwijl ondersche' dene aannemers uit Holland waren ov6' gekomen om den grond in oogenschoivw nemen. De justitie uit Assen zou gisteren naar Odoorn vertrekken, waar een man ten Se volge van mishandeling is overleden. Ë6" op last van den Burgemeester van Odo°'j| door de marechaussees ingesteld onderz°6 heeft daaromtrent het volgende aan het l'c gebracht. Prucher en drie kameraden hadden sterken drank opgewonden, een zeker6' Steffen Groen ongeveer een kwartier aC'' tervolgd, vrij zeker met het doel met he(fl in gevecht te komen. Groen liep uit vre6- voor zijne vervolgers een boerenwoning b"1 nen en vertelde daar zijn wedervaren, waai-0! zich spoedig eenigen bij hem aansloten de vervolgers tegen te gaan. Dezen dit ziende, gingen zonder iets ëe daan te hebben terug behalve Prucher, staan bleef. Nadat, naar men zegt, tussd'6 Prucher en Groen eenige scheldwoord^ waren gewisseld, werden eerstgenoem1 door Groen met een zwaar stuk hout een'b slagen toegebracht. In het eerst liep Prucher nog een honde' passen weg, maar zakte toen ineen. 1 werd daarna door een zijner kamerad^ opgezocht, die hem met moeite voorthielp tot achter een turfhoop, waar hij door z'J" vrouw werd gevonden. Voor de internationale tentoonstelling v9' oude schilderkunst te Utrecht welke de 20sten Augustus a. s. te 2 uren zal word6 geopend zijn thans de toegezegde c° lectiën uit Petersburg, Leipzig, Brusse' Berlijn, Dusseldorf, enz. in het Gebouw v6°< Kunsten en Wetenschappen aldaar aan£e komen. Een twintigtal schilderijen uit Ma',,Z' zes uit Osnabrück en vier uit Stockh0 zijn onderweg, terwijl van de KoninkbJ verzamelingen te Kopenhagen ook nog ®tü ken worden verwacht. Omtrent den spoorweg van Utrecht SoestSoestdijk—Baarn, waarvoor door de^ ingenieur Krieger te Amersfoort conces® is aangevraagd, kan het Hbl. met juisth6' berichten, dat het in de bedoeling ligt d6^ Centraalspoorweg tot nabij het stat1^ SoestSoesterberg te volgen. Van zou een aansluitingslijn worden gelegd la"^ het paleis te Soestdijk naar Baarn, lijn ongeveer 9 kilometer lang zal zijn. den weg, die door de Ned. Centraalsp°°j weg-Maatschappij zal worden geëxploite®' zullen slechts weinig kunstwerken voof1 men, hetgeen van zeer gunstigen invl°6 zal zijn op de kosten en den duur van aanleg. De geheele afstand van Utrec naar Baarn zou ongeveer 22 kilometer dragen. Gisteren-ochtend is bij het binnenrij0 te Arnhem een wagen van een goeder6^ trein ontspoord en zwaar beschadigd. schillende treinen ondervonden door ongeval eenige vertraging. i De gouverneur van Suriname, jhr. nar- A. J. Van Asch van Wijck en echtgeno6 vertoeven sedert eenige dagen te Valkenl,6 (Geuldal) en hebben hun intrek genotf in het Kurhaus »'t Huis ter Geul". Te Rosmalen is bij een hevig onwedet bliksem geslagen in de landbouwers^"3'^, van den heer J. Van der Donk. Hui® inboedel werden een prooi der vlamf" j Het vee werd gered. Alles was verzek6' De onderhandelingen tusschen het R'J de firma Van Rijckevorsel, te 's-Hertog^ bosch over den aankoop van de perc®6^ dier firma, teneinde die te veranderen kazerne voor de maréchaussée, zijn il sprongen. Waarschijnlijk zal het RÜ*4 jeJj met de gemeente onderhandelen over aankoop van grond in het nieuwe gede6 der stad. (fB fjij "A$ "k

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2