De Rotterdamsche Kermis werd als ge woonlijk Zaterdag-avond door honderden, ook uit de omliggende gemeenten, bezocht. Op het Kermisterrein vooral was het bij zonder druk. De politie had dan ook de handen vol om de orde alom te handhaven. Op het kermisterrein werd des avonds de 10-jarige J. R., wonende aan de Slaak- kade, door een meisje van 13 jaar, in de Mauritsstraat woonachtig, met een knipmes in den rug gestoken. Het verwonde kind werd naar het ziekenhuis gebracht en het meisje, dat zich door de vlucht aan de han den der politie zocht te onttrekken, ge arresteerd en naar het bureau van politie in de Meermansstraat gebracht. De aan leiding tot deze verwonding was het werpen van een stuk peer door het meisje naar den jongen die haar daarop een klap wilde geven. Te 11 ure 's nachts had een vechtpartij plaats op de Nieuwe Markt. Een der vech tenden kwam op den grond terecht en werd boven het rechteroog deerlijk verwond. Bovendien mistte hij na afloop zijn porte- monnaie, met ongeveer f10, waarvan zijn aanranders hem beroofden. Te middernacht werd den 16-jarigen smid J. H. L, op het kermisterrein onverwachts met een mes een vrij diepe en breede wonde in de rechterborst toegebracht. Men bracht hem naar het café van H. Telders aan de Veemarkt, waar hij ineenzakte, en van daar naar den politiepost. De politie vervoerde hem vervolgens per brancard naar het zie kenhuis. De dader is onbekend. De politie heeft des avonds den poffer- bakker V. gearresteerd. De man was in zijn kraam op het kermisterrein met zijne vrouw aan het vechten, mishandelde haar en verwondde zijn 18-jarige dochter met een bord aan het hoofd. Ter gelegenheid der Rotterdamsche ker mis zal aanst. Dinsdag kapitein Léon Mary uit 's-Gravenhage aldaar opstijgen met vier ballons tegelijk, waarbij ook de be roemde ballon «Koningin Wilhelmina". De jeugdige aeronaut Léon Mary Jr. zal dan zijn debut maken. Door de Delftsche politie is aangehouden en naar het Huis van bewaring te 's-Gra venhage overgebracht een 24 jarig Delftenaar, zonder beroep, wegens diefstal van twee muntbiljetten van f 10, ten nadeele van eenen zandschipper. Met dat geld trok H. naar de Rotterdamsche kermis en toen alles op 15 cent na op was, meldde hij zich vrijwil lig aan Uit Maasland wordt aan de Msb. geschreven Onze schoone kerk is weder een keurig sieraad rijker geworden, een godslamp van cuivre-doré met twaalf lumières. Het geheel maakt een prachtig effect en doet het atelier van den heer Herman Funnekotter te Rotterdam alle eer aan. Naar wij vernemen, is de godslamp een geschenk van een der parochianen. VLAARDINGEN, 20 Augustus. Onze bur gemeester, Jhr. Mr. Falck, die voor herstel zijner gezondheid sedert eenige weken in Duitschland vertoefde, is verleden Zaterdag avond alhier teruggekeerd, maar helaas niet hersteld. Een nierkwaal schijnt hem der mate aangetast en gesloopt te hebben, dat de kans op een spoedige genezing zeer gering is. In een specialen ziekenwagon, vergezeld van den dokter, die hem in Duitsch land behandelde, heeft de lijder de reis naar hier afgelegd. (Maandag) van Soestdijk per extra trein naar Vlissingen. Naar Het Vadt. verneemt, bestaat er kans dat Scheveningen een nieuw post- en te' legraafkantoor krijgt, waaraan sedert lan8 groote behoefte bestaat. Onderhandeling0" zijn geopend met een eigenaar van op0" grond gelegen aan de Badhuisstraat aldaar voor den aankoop van terrein. Het hoofdbestuur der Hollansche Maat' schapppij van Landbouw ondersteunt pogingen voor den aanleg eener tramver' binding Rotterdam Hoekschewaard. In de jongste te 's-Gravenhage gehouden Vergadering van het Hoofdbestuur der Hol' landsche Mij. van Landbouw, is breedvoerig besproken de zich meer en meer verspre1* dende besmettelijke ziekte «mond en klauW' zeer" onder het rundvee, en het vertrouwen geuit, dat, zoo opstalling van vee wordt gelast, het Rijk de daaraan verbonden kos* ten zal vergoeden. De wenschelijkheid werd besproken va" het stichten door particulieren van eene gelegenheid tot het slachten van vee aan den Hoek van Holland, waartoe tot heden de noodige bouwgrond niet is kunnen wor* den verkregen. Daar bekend is, dat het Nederlandse!1 Landbouw Comité aan den Minister van Binnenlandsche Zaken heeft verzocht een post van f 10.000, op de begrooting te brem gen, om de verbetering van mannelijk fokdieren bij 't rundvee te bevorderen, wei'd besloten dit verzoek bij genoemden Minister te ondersteunen. Zaterdag-ochtend te zes uren reeds heerschte op de Turfmarkt te 's-Graven hage een buitengewone drukte. Van all0 zijden kwamen de Haagsche turfdragers op dagen, om hun jaarlijksch tochtje naar de Rotterdamsche kermis te ondernemen. Na in hun vergaderlokaal op de Schedel- doekshaven te zijn bijeengekomen, mar cheerden zij onder de vroolijke tonen van een voorafgaand muziekkorps naar de Turf markt, waar een flinke gondel, van een ruim dek voorzien en aardig versierd, hun wachtte. Nadat allen met het muziekkorps aan boord waren, plaatste zich de vaandrig met de banier der Vereeniging op de voorplecht van de schuit, te midden van Bestuursleden) terwijl het muziekkorps het Wien Neef landsch Bloed en het Wilhelmus deed hooren. Daarna werden de kabels los gemaakt, en zette de boot koers naar Rotterdam. BÜ de terugkomst des avonds werd de uit gaansdag met een bal besloten. Geen Kiezers geen Kamers. Wie zullen, nu de bedrijfsbelasting het patent heeft vervangen, voortaan kiezers voor de Kamer van Koophandel zijn zo" wordt aan de Haagsche Ct. gevraagd. Tot dusverre waren kiezers voor dat lichaam zij, die tot een zeker bedrag in de patent belasting betaalden. Als antwoord op die vraag diene, da* deze zaak door de Regeering nog niet ge* regeld is. De in 1892 vastgestelde kiezers lijsten voor de Kamers van Koophandel zijn van kracht tot November 1894. Wordt de zaak niet geregeld, dan zouden wellicht de Kamers van Koophandel van zeiven vervallen en zouden vele landgenootem die leden zijn van zulke belangwekkend0 handelscolleges, de dupes worden. geschreven van 50 millioen dollars. Zij hebben verder, om de Engelschen gunstig te stem men dezen beloofd Wei-Hai-Wei niet aan te vallen en Chefoo niet te bombardeeren dan na 48 uren te voren daarvan aan Enge land kennis te hebben gegeven. Donderdag hebben de Chineesche en Japansche vloot elkander ontmoet, doch de eerste verlangde den strijd nog niet en trok zich in de haven Liu-King-Tao terug. Vanwege het Chineesche gezantschap te Berlijn wordt gemeld dat de Chineezen voorloopig groote zeeslagen zullen vermijden, maar beproeven meer landtroepen naar Korea te zenden. De oorlogsverrichtingen zouden trouwens waar schijnlijk in September, wegens het invallen van den regentijd, worden gestaakt en eerst in Januari weder beginnen. In den Senaat te Washington heeft Sher man tusschen de vijftig en honderd belang rijke fouten in het tariefwet-ontwerp aan gewezen. Als de fout aangaande bet toestaan van vrijdom van rechten voor alcohol tot kunstdoeleinden gebruikt, niet wordt wegge nomen, zal dat volgens hem de Regeering op een verlies van tusschen de twintig en dertig millioen dollar inkomsten te staan komen. De Senaat heeft een besluit geno men, waarin wordt verklaard, dat de aan neming van de laatste wetten over de betwiste zaken gedurende de tegenwoordige zitting onmogelijk is en het wenschelijk zal zijn de zitting zoo spoedig mogelijk te verdagen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 20 Augustus 1894. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van de ingezetenen, dat het kohier van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten no. 4 dezer gemeente, over het dienstjaar 1894/95, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 15 Augustus 1894 executoir verklaard, den ontvanger der directe belastingen ter invor dering is overgemaakt. Voorts wordt er aan herinnerd, dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat den 18n dezer de termijn van drie maanden is ingegaan, binnen welken recla mes tegen dezen aanslag behooren te wor den ingediend. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gezien het advies der Gezondheids commissie, waarschuwen de ingezetenen bij vernieuwing tegen het gebruik van onge kookt water en onrijpe vruchten. De politie heeft Vrijdag alhier in beslag genomen een partij bedorven ooft die werd rondgevent. De O. L. Vrouw Visitatiekerk aan de Nieuwe Haven heeft dezer dagen een ander aanzien gekregen. Nu de schutting die sedert vele weken aan de zijde der Liduinakapel was geplaatst, is weggenomen, vertoont zich een half achtkantige uitbouw van de zijbeuk met geornamenteerde spits, naar het plan van den bekenden architect Cuypers te Amsterdam. Deze uitbouw, die uit aesthe- tisch oogpunt geen onverdeelden bijval vindt, dient tot uitgang der kerk, waartoe aan de beide zijden gelegenheid wordt gegeven. Het doel dat de vrome schenker er mede beoogt, de Liduinakapel tot meerdere stich ting niet meer als uitgang te doen gebruiken, zal er zeker mede worden bereikt. De parochiekerk van O. L. Vrouw Visi tatie, welke nog geheel prijkte met de feest versiering, welke haar 11. Woensdag ter gelegenheid van het Zilveren Priesterfeest van haren volijverigen herder ten tooi ver strekte, was 11. Zondag meer dan gewoonlijk met geloovigen bezet. De hoogeerw. pastoor mgr. Lans, door de weleerw. heeren kape laans J. S. van Buchem en J. J. G. Hafken- scheidt geassisteerd, celebreerde eene plech tige Hoogmis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn zijner gemeente. Na het Evangelie besteeg de hoogeerw. celebrant den kansel. Toen hij de gebruikelijke afkondigingen had gedaan, richtte hij zich in een hartelijke toespraak tot zijne gemeente. Op hem rustte nog een plicht, een plicht te gemakkelijker te vervullen, daar het hier gold dankbaar heid voor genoten vreugde en weldaden uit te spreken. De feestvreugde die er was betoond, het goede dat hem was bewezen, hij kon het te eerder aanvaarden, nu het zijn oorsprong vond in het geloof en den eerbied zijner parochianen voor het priester schap, en het dus niet op de eerste plaats gold zijnen persoon, maar de hooge gave hem door God geschonken. In dit oogenblik herinnerde spr. zich het woord van den koninklijken profeet David «Zalig het volk dat weet te jubelen." Werd er van Davids volk getuigd, dat het zich meer om zijn Koning schaarde, naarmate het meer met zijn heer en meester kon jubelen, ook hier mocht spr. het zeg gen, dat in de onderlinge feestvreugde van herder en geloovigen de band inniger, de liefde sterker, de aanhankelijkheid grooter was geworden, tot meerdere eer en glorie van God, tot heil der zielen en tot meer dere verzekering van 's priesters eigen zalig heid. Daarvoor bracht hij iri de eerste plaats dank aan God, maar ook dank aan allen, die er op eenigerlei wijze toe hadden mede gewerkt om dezen grooten en onvergete- lijken jubeldag te maken tot een der schoonste dagen zijns levens, een dag zooals hij wel nooit meer beleven zou. Dank bracht spr. ook allen, die hadden medegewerkt om de feestgave bijeen te brengen. In heilige geestdrift en door levendig geloof bezield, is hier door de gaven der meergegoeden en het penningske der armen, een feestgave gevormd, om de zending en bediening des priesters te eeren. Spr. meent het beste bewijs van dankbaarheid te kunnen geven, door hier in tegenwoordigheid van allen aan God weg te schenken, wat hem door de liefde en dankbaarheid der parochianen werd geschonken. De feestgave hem bij zijn zilveren feest geboden, hij schenkt ze voor dezen tempel, die financieel zooveel moeite en zorgen geeft. Daardoor zullen wij ons een nieuwe bron van zegeningen ope nen. Door aldus te handelen, zal de band tusschen herder en geloovigen inniger, de liefde versterkt, de aanhankelijkheid beves tigd worden. Aldus zal deze feestviering strekken tot bevordering van uwe zaligheid en de mijne en tot meerdere glorie van God en mag ik de hoop koesteren, eenmaal met heel mijn volk te jubelen voor den troon van God. Ook in de Vergadering van de Mannen- Congregatie der H. Familie, die door het uitvoeren van verschillende feestliederen tot eene feestelijke bijeenkomst werd gestem peld, sprak de hoogeerw. jubilaris op dezen dag, waarop hij juist 25 jaar geleden zijn Eerste Plechtige H. Mis had opgedragen, een woord van hartelijken dank voor al hetgeen de Congreganisten ter eere van zijn 25-jarig priesterschap hadden verricht. In 't bijzonder herdacht spr. het schoone cadeau, waarmede zij reeds voor eenige maanden als 't ware het feest hadden ge opend. Met het uitspreken van den wensch dat de Congregatie der H. Familie tot in lengte van dagen zou blijven de kroon en de vreugde van alle priesters dezer stad, besloot spr. zijne hartelijke toespraak in deze Feest-Congregatie, die door hem ten einde toe werd geleid. Met de vervulling van de vacature van ds. Haverschmidt te dezer stede door ds. A. Tap, van Gameren, zullen alle predikanten alhier van beslist rechtzinnige richting zijn. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg binnengekomen 116 schepen, waarvan 13 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 113, voor Vlaardingen 1 en voor Maassluis 2. In hetzelfde tijdperk van 1893 kwamen binnen 101 schepen en 1 sleepboot, waarvan 7 zeilschepenhiervan waren bestemd voor Rotterdam 100 schepen. BINNENLAND. De Koningin-Regentes heeft dr. S. Grei- danus te Soestdijk benoemd tot geneesheer harer hofhouding, De bedienden, rijtuigen, paarden enz. van H.H, M.M. de Koninginnen, benoodigd bij het bezoek aan Zeeland, vertrekken heden Binnenkort wordt te Scheveningen aan het Oranje-Hotel verwacht Z. D. H. Prin® Adolf van SchaumburgLippe, gemaal van H. K. H. Prinses Victoria, Zuster van de» Keizer van Duitschland, die aldaar sedert eenige dagen verblijft. Zondag-ochtend zijn op verschillende ge' deelten van het strand te Scheveningen een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2