gewag werd gemaakt, aanzegging gekregen Egypte binnen twee maal vier-en-twintig uur te verlaten. Het blijkt dat de Italiaan- sche regeering de Egyptische tot dien maat regel heeft aangespoord. Naar men uit Sjanghai verneemt taant de invloed van Li Hoeng Tsjang meer en meer. Zijn vrienden aan het hof trachten te beletten dat hij geheel bij den Keizer in ongenade valtmaar hun pogingen zullen alleen dan slagen als de Onderkoning zijn toezegging vervult dat de Chineezen eene over winning op de Japanners zullen behalen. De kansen voor zulk een overwinning staan evenwel niet gunstig. De onmogelijkheid om over land troepen naar Korea te ver voeren, niettegenstaande de Onderkoning alle pogingen in het werk stelt om dat door te zetten, maakt dat van een over winning geen sprake kan zijn. De Chinee- sche troepen zitten overal vast. Het zijn meerendeels tuchtlooze ruwe recruten, die het als een gepast tijdverdrijf beschouwen de bevolking schrik aan te jagen en te brandschatten. Zulk een schrikbewind van soldaten heerscht thans te Tientsin. Alle gegoede burgers vluchten uit de stad. De handel staat stil. De Fransche gezant te Peking heeft bij de Chineesche regeering geprotesteerd tegen de poging, van de Chineesche be ambten te Sjanghai om een Fransche mail boot te doorzoeken, waarop zij meenden dat zich Japansche officieren bevonden. Nicolaas Beets. Heden beleeft onze gevierde Nederland- sche dichter en letterkundige Nicolaas Beets zijn tachtigsten verjaardag. Het N, v. d. D. wijdt den populairen schrijver der Camera Obscura te dezer gelegenheid een hoofdartikel, waaraan wij het volgende ontleenen: Allen die Nederlandsch lezen, wijden U morgen eene dankbare en eerbiedige ge dachte, morgen, den 13n September, Uw tachtigsten verjaardag. Tachtig jaren worden niet doorleefd, ook door den meest gezegende niet, zonder ver lies van idealen. Maar éen groot blinkend ideaal door U gekoesterd, is werkelijkheid geworden. Dat was Uw ideaal, en dat is door U bereikt. Want wat Gij hebt gedacht en wat Gij hebt gezongen, het is opgevangen en verstaan door alle leeftijden en door alle richtingen. Het beste dat in den boezem van ons volk leeft, en dat wat leeft in de beste van ons volk, is door U gevoeld en verstaan en gebracht onder woorden, die, wijl zij zoo teekenachtig waren, slechts behoefden te worden gehoord om voor goed het eigen dom te blijven van het geheugen. In de negentiende eeuw is in Nederland door nie mand in hooger mate dan door U het na tionale populair gemaakt. man betreft" hij wendde zich tot Shel- ton »ik vestig uwe aandacht er op hem te behandelen in overweging met de inlich- lichtingen, die hij ons van morgen gebracht heeft. Maar als onze jeugdige vriend, Rus sell, wenscht hem in hechtenis te laten nemen, wegens straatrooverij en geweld pleging, zal het »0 neen meneerIk vergeef hem van ganscher harte," viel Russell hen in de rede op een toon, die trilde van vreugde volle opgewondenheid. »Ik ben maar al te blij, te weten, dat er niet de geringste verdenking op mij rust, dank zij mijn vergeetachtigheid. En, wel, ik begin thans eerst te zien, welk eene vreeselijke samenzwering er is ge smeed tegen mij 1" Dienzelfden dag bekleedde Howard Russell de vacatuur, die door het onverwachte en gedwongen vertrek van Arnold Rorke was veroorzaakt, en deze betere positie be loonde hem ruimschoots voor de harde be jegening die hem te beurt gevallen was. (Tel.) Allen die Nederlandsch lezen, denken daarom op dezen dag aan U, aan hun Denker en Dichter, en allen beseffen het, de een met een helder inzicht, de andere met een onbestemd gevoel, dat door U naar de waar heid is gezocht en dat zij door II gevoerd worden naar die diepten, waarde verschillen tusschen inzicht en inzicht wegvallen, naar de diepten des harten. De menschelijke voorraadschuur van eer is ten Uwen opzichte uitgeput. Titels en ridderorden kunnen U nauwelijks meer wor den aangeboden. Wat aan te bieden was, is U aangeboden. Maar toen alle titels de Uwe waren, schreef Uw hand nog onder Uw naam den eersten titel, dien Gij ver- wierftV. D. M. Verbi Divini Minister, Bedienaar des Goddelijken Woords, dienaar van dat woord, dat »in het menschelijk hart te lezen staat," dat was Uw eerste, dat is Uw laatste, dat blijft Uw hoogste titel. Daarom, ja daarom hebt Gij kunnen schrijven voor gansch uw volk, wjjl Gij dat woord hebt trachten te vertolken, en daartoe onze schoone rijke taal hare verborgenste geheimen hebt ont worsteld, haar hebt bespied in hare fijnste schakeeringen, uit haar mijnen haar rijk ste schatten hebt opgedolven. Wees op dezen Uwen tachtigsten geboor tedag van ons allen gegroet, Gij, die het Goddelijk Woord hebt gediend met Uwe heerschappij over het menschelijke! Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 13 September 1894. Wij herinneren onzen lezers, die tot heden- nog geen gebruik maakten van de gelegen heid om Edison's phonograaf te hooren, dat het toestel nog tot morgen (Vrijdag) avond in »Musis" blijft. Het aanvankelijk succes deed besluiten het te hooren stellen der phonograaf nog met twee dagen te verlengen. Zooals wij reeds meldden, is hetgeen dit kleine toestel te hooren geeft, waarlijk ver rassend. Het geringe geldelijk offer dat voor het hooren der verschillende nummers ge vorderd wordt, wordt door het genot dat men smaakt, ruimschoots beloond. De firma J. H. Drayer te Delft is op de Antwerpsche Tentoonstelling bekroond met de gouden medaille, de hoogste onderschei ding, voor hare inzending sigaren en tabak voor export. Vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Schiedam, op Zaterdag 8 September 1894. Afwezig de heer Prins. De Vergadering werd door den Voorzitter, den heer J. J. G. Nolet, geopend. Na de lezing en vaststelling der notulen werd er voorlezing gedaan van de ingeko- stukken, die tot geenerlei opmerking aan leiding gaven. De beschouwingen over het Belastingwezen en de Muntkwestie, in de vorige vergadering door een der Leden ingediend, en thans gedrukt en aan de Leden rondgedeeld (naar aanleiding van het adres der Nederl. ProtectionistischeLandbouwvereenigingen) werden thans door den Voorzitter in discussie gebracht. Nadat het exposé nogmaals in zijn geheel door den Secretaris was voorgelezen, wezen enkele Leden op daarin vervatte stellingen, die, naar hun oordeel, niet genoeg ontwikkeld en verdedigd waren. Ook meende een Lid, dat het zich mengen in den strijd, die groote financieele lichamen dezer dagen vooral bezig houdt, minder op den weg dezer Kamer ligt, en dat vooral het veroor- deelen van het thans vigeerend stelsel van directe belastingen ernstige bestrijding zou ontmoeten. Aan de andere zijde werd opgemerkt, dat, uit den aard der zaak, niet tot eene breede ontwikkeling der daarin vervatte denkbeelden kon worden overgegaan dat er eene algemeene ontevredenheid heerscht over de nieuwe belastingen, zij het dan ook, dat de opheffing der Patentwet aan Schiedam vooral ten goede kwam dat herziening der Tarieven door de tijds omstandigheden ongetwijfeld wordt gevor derd dat zelfs Bastiat, de economist, eerst vurig voorstander der Indirecte Belas tingen, thans integendeel tot de conclusie kwam a Je vois pour V avenir la douane l'ancre de salut pour nos finances." En wat de oplossing der muntkwestie aangaat, dat het groot nut kan hebben, op de denkbeelden, in dit exposé ontwikkeld, de publieke aandacht te vestigen, waartoe een afdruk van het geprojecteerde adres aan H. M. de Koningin-Regentes ook zal verzonden worden aan de Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de be trokken Ministers, den Commissaris der Ko ningin in Z. H., de Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland en de voornaam ste dagbladen. Verder werd door een der Leden betoogd, dat het door de Commissie uit de Kamer aanbevolen denkbeeld, aan de munt eene constante waarde te verschaffen, door een enkelen standaard aan te nemen, bestaande uit een mengsel van goud en zilver (met de noodige alliage) alleszins uitvoerbaar is, en tengevolge zal hebben, dat het munt- materiaal zooveel mogelijk aan de speculatie onttrokken wordt, waardoor zal worden belet, dat een kleine stijging der marktwaarde reeds voldoende is, om de munt, uit het geappreciëerde metaal geslagen, uit de cir culatie te doen verdwijnen. En wat aangaat de bedenking, dat deze Kamer minder geroepen zou zijn hare stem in de bovengenoemde gewichtige vraagstuk ken te doen hooren, werd door den Voorzitter gewezen op de feiten, dat ook zij vroeger reeds meermalen zich ten plicht heeft ge steld, hare stem over gewichtige aangele genheden te laten hooren b. v. de afschaffing der Scheldetol, de differentiëele rechten in Indië enz. Ten slotte vereenigde de Kamer zich unaniam met het voorstel van den Voorzitter het adres, zooals het nu is gearresteerd, aan H. M. de Koningin en in afdruk aan de voorgestelde hooge personen en colleges te verzenden, benevens ter bevordering van de publiciteit ook enkele exemplaren aan de pers ter kennisneming aan te bieden. De Vergadering werd daarop, na de ge wone rondvraag, door den Voorzitter ge sloten. BINNENLAND. Lombok. Het N. v. d. D. publiceerde gisteren het volgende telegram uit Batavia: »De kolonne onder commando van den tweeden bevelhebber, generaal M. Segov, trekt naar Rombega en beschiet den vijand, die daarop witte vlaggen vertoont. »Te Mataram is t rustig, s Hevige branding maakt de ontscheping van het geschut gevaarlijk." De minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevonden lo. het vervoer van herkauwende dieren en varkens te verbieden uit den kring om vattende het eiland Rozenburg (gemeente Rozenburg), waarvan de grenzen zijn als volgt het Scheur, de Nieuwe Waterweg en de Botlek 2o. te bepalen, dat, wanneer bijzondere redenen de afwijking van het verbod van vervoer van herkauwende dieren en var kens uit den in deze beschikking aangewe zen kring noodzakelijk maken, zoodanige afwijking kan worden toegestaan door den burgemeester, na advies van den districts veearts. Stct Een aantal Forensen heeft zich per ge motiveerd adres tot de Koningin-Regentes gewend, teneinde, zich beroepende op art. 145 der Grondwet en 153 der Gemeente wet, om formeele zoowel als principiee'e redenen, van de Koningin te verkrijge"> vernietiging of schorsing van het beslu't van den Amsterdamschen Gemeenteraad dd- 10 Juli 1894, waardoor zij in de stedelijk® inkomstenbelasting werden aangeslagen- Door de arrondissementsrechtbak te 's-Gra* venhagen is, ter vervulling van cacature van griffier van dat college, opgemaakt d® volgende alphabetische lijst van aanbeveling' mr. J. Lechner, griffier der arrondissement5' rechtbank te Zierikzee mr. L. B. Lohrna"' substituut-griffier bij eerstgemelde recht' bank, en mr. C. Witholt, rechter in de arrondissements-rechtbank te Heerenvee"' Gisteren-middag is te 's-Gravenhage ze' kere W., teekenaar aan het zegelkantoo' aldaar aangehouden, onder verdenking p°st' wissels valschelijk ingevuld en de gelde" daarop in Amsterdam, Rotterdam en te Utrecht te hebben geïnd. Eenige dage" geleden werd hij te Amsterdam reeds aa"' gehouden, doch bij gebrek aan bewijs wede' op vrije voeten gesteld. W., een jongmensch van 20 jaar, is naar het Huis van bewaring overgebracht. Hij genoot als teekenaar een hoog salaris. Te oordeelen naar den inho" van eene briefkaart, welke men bij he"1 vond, heeft hij medeplichtigen. Te Amsterdam is in bewaring gebrach' een 18-jarige jongen, wegens diefstal f440 ten nadeele van een timmerman aa" den Binnenkant. Bij fouilleering is op he1" bevonden f7.50 en bij een vriend van he"1 is f 96 in beslag genomen. Hij bekent he1 feit en zegt het resteerende geld te hebbe" verteerd. Hij is sedert 4 maanden als knech' ontslagen en heeft den diefstal gepleeS met behulp van een sleutel, dien hij in zij0 bezit had gehouden en waarmee hij bij dag' als er niemand aanwezig was het kanto"1" opende. De vorige week had hij f200 e" gisteren f240 op die wijze ontvreemd. ^'3 verdacht van medeplichtigheid is in be^9 ring gebracht een 25-jarig kellner. Een eigenaardig militair vertoon had eer gisteren te Baarn plaats. Het geheele 5e reg. inf. maakte ee" militairen marsch naar Baarn. Toen me" voor het paleis te Soestdijk gekomen vv9=' verschenen de Koninginnen op het bale"11 en lieten de troepen voorbij defileeren. e jonge Koningin knikte de troepen vriende lijk toe. Deze marcheerden voort naar het statie"3 plein. Toen zij daar aangekomen wafe' reed juist de Vorstin van Schaumburg LipPa' zuster des Duitschen Keizers, in een h° rijtuig voorbij. Ook haar werd een ova1 gebracht. Door de Exploitatie-maatschappij is l°e gestaan, dat leerlingen van inrichtingen vaI1 onderwijs, reizende met collectief biljet, stations, gelegen tusschen het station v vertrek en dat van bestemming van collectief biljet, ongehinderd ten ver?0' e( he1 kunnen worden toegelaten, voor zoover aantal, op het collectief biljet aangegeve"' niet overschreden wordt. oh Te Oudega (Fr.) is zekere M. D., die jaren geleden, wegens medeplichtigheid9^ moord op twee bejaarde lieden aldaar, levenslange gevangenisstraf werd ver" deeld, uit het tuchthuis te LeeuwaT" teruggekeerd. De Koningin-Regentes hee hem wegens zijn goed gedrag in de &eV'i)tl genis, gratie geschonken. Hij heeft ziek gevestigd te Surhuisterveensterheide, bij Oudega. Zijn vader, die ook medeplichtig v stierf in de gevangenis, zijn neef, die dwong mede te doen, ondergaat nog zlJ straf. De trein 205, die namiddags te 5.5 ,g van Groningen te Leeuwarden aankon' eergisteren vóór het hoofdperron vanoord station der laatstgenoemde plaats ontsp bij den kruiswissel. Het geschiedde na 'k Wil aan geheel mijn volk behooren, Mijn ernstig woord, mijn vroolijk lied Moet zijn voor aller hart en ooren. Men bedenke dat Nic, Beets Hervormd predikant is, en dat het een Protestant is die hier het woord voert. è\0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2