ook de kardinaal-primaat Mgr. Varaftry een toespraak zou houden, welke noodzakelijk op die gespannen verhouding zou moeten zinspelen en dus allicht een ot andere ge wichtige repliek van keizer Frans Jozef kon uitlokken. Vooral de Joodsche en Calvinis tische vrijmetselaars hoopten op een aan duiding der nog steeds hangende keizerlijke sanctie voor het ontwerp tot verplichtstel ling van het «burgerlijk huwelijk." Van katholieke zijde was echter bij ingewijden bekend, dat de kardinaal slechts even het kritieke punt zou aanraken, zonder zulk een beslissend woord des Keizers uit te lokken, waar tegenover dan ook door bevoegde be middelaars was toogezegd, dat Z. M. zijne beslissing zou opschorten. Zoo is dan ook Maandag 11. bij de plechtige begroeting werkelijk geschied, tot groote teleurstelling der liberalen. Met voorzichtigheid doch tevens met waardigheid en vrijmoedigheid heeft de kardinaal-primaat het standpunt der Kerk uiteen gezet, daarbij den Keizer de verzekering gevend van de onwankelbare genegenheid en onbezweken trouw der ka tholieke geestelijkheid. En de Keizer heeft geantwoord in diplomatieke en weinigzeg gende bewoordingen, waaruit met zekerheid niets voor de toekomst is af te leiden. In de laatste dagen heeft, volgens be richten uit Parys, de bekende Jules Simon, hoewel nog altijd niet geheel tot de gods dienstige beginselen bekeerd, weer eens getuigenis der waarheid gegeven. Hij heeft den krijg verklaard aan de neutrale scholen enz. en hen de «kweekplaatsen der anar chisten" genoemd. In de volgende bewoor dingen heeft hij de resultaten van het neu traal onderwijs geschetst«De verbanning van den geestelijke uit de school, de uit sluiting der Congreganisten, het weren van den Catechismus als een slecht boek, het nalaten en soms verbieden van het gebed, het houden der godsdienstige bijeenkomsten in besloten kring, dit alles sprak duidelijk en voortdurendhet kind bemerkte dat de maatschappij het ontsloeg van elke gods dienstige voogdij en dit beteekende voor hem al spoedig, dat het zich van elke voogdij kon ontslaan. De maatschappij welke het kind op zijn scholen hield, oefende op zijn zwakheid het eenige recht uit, hetwelk de mensch kan bezittenhet recht van den sterkste. Sterk geworden op zijn beurt, zal zijn recht slechts tot perk hebbea de grens wan zijn kracht. Hij zal den levensstrijd voeren zonder teugel of regelhij zal zijn verlangen en hartstochten niet onderwerpen aan zoogenaamde regels, welke door een handjevol bevoorrechten, die tegen het volk samenspannen, zijn uitgevonden hij zal alle herinneringen aan het verleden afschudden, als een kwade droom en zonder traditie, zonder eerbied en zonder geloof, zonder een vrees dan die voor een grootere kracht dar. de zijne, zonder andere zorg dan voor de bevrediging zijner wenschen, zal hij zich eindelijk voldaan verklaren, omdat hij van mensch wild beest zal zijn geworden. Het gisteren gemelde bericht, als zou te Berlijn eerstdaags de opheffing te wachten zijn van het verbod tot beleening van Rus sische fondsen door de Duitsche Rijksbank, wordt door de Nat. Ztg. beslist tegenge sproken. De Germania ziet nu in het be richt een Beursmanoeuvre en wenscht dat de herkomst nagevorscht zal worden. Naar de limes uit Kaapstad verneemt, staan drie honderd Portugeezen met vier duidend inlandsche bondgenooten gereed aan de Delagoa-baai om de opstandelingen aan te tasten. Er wordt verteld dat Mahazoelie zes duizend krijgslieden heeft. Ook gaat het verhaal, dat de inboorlingen den agent der Chartered Company, Longden, gevan gen houden. De Londensche bladen bevatten omtrent den zeeslag in de baai van Korea berichten, uit Tientsin (China), welke geheel van de totnogtoe gegeven lezing afwijken. De Chineesche vloot kwam Maandagochtend bij de monding der Jaloe-rivier aan. Om 14 uur zag men de Japansche vloot aan den hori zon opdagen. Het chineesche eskader schaarde zich in twee liniën. De Japansche vloot bestond uit. 9 pantserschepen en 3 kanonneerbooten en 5 torpedo's. Onmid dellijk werd kanonvuur geopend en gedu rende anderhalf uur onafgebroken voortge zet. De Japansche kruiser Saikio werd zwaar beschadigd. Een Chineesch pantser schip raakte aan den grond bij zijne pogin gen om aan de torpedobooten te ontkomen. Ondanks hun succes slaagden de Japanners er niet in de transportschepen nabij te komen. Na drie uren werd het kanonvuur zwakker, maar hield toch nog tot den avond aan, toen de Japansche vloot in zuidelijke richting aftrok. De hoofdzaak van de Tientsir.-lezing van den zeeslag is de erkenning van Chineesche zijde, dat de tactiek der Japanners supe rieur was. De Chineezen bleven dezelfde stellingen behouden, die zij bij den aanvang van het gevecht innamen, terwijl de aan vallers voortdurend manoeuvreerden en drie malen poogden de Chineesche slagorde te verbreken, waarin zij echter, altijd volgens de lezing van Tientsin, telkens faalden, zoodat zij de achter de linie liggende transport schepen onmogelijk konden genaken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 22 September 1894. De Burgemeester van Schiedam, gezien de missive van den heer Commissaris der Ko ningin van den 7n September 1894, A no 2941 (2e afd.) doet te weten, dat bij koninklijk besluit van 25 Juli 1894 zijn vastgesteld de voorloopige regelingen a van het korps officieren, b van het per soneel matrozen en torpedisten, c van het personeel machinisten en stokers der Ko ninklijke Nederlandsche marine-reserve, en dat een exemplaar van de voorwaarden van dienstneming bij die reserve voor een ieder ter inzage is nedergelegd ten raadhuize der gemeente. Heden-ochtend omstreeks vier ure werd door het personeel der distilleerderij van de firma J. J. Melchers Wzn. aan den Noord- vestsingel brand ontdekt in de naburige stoomhoutzagerij van de firma Wouterlood Berkelaar. Spoedig daarop was de brand spuit van de stoombranderij der firma Th. C. Melchers op het terrein, terwijl later achtereenvolgens een viertal spuiten ver schenen en de eerst sedert kort ter plaatse aangebrachte waterleiding ook hare diensten bewees, zoodat een stroom van water over het brandend perceel werd uitgestort. De brand werd echter door de talrijk aan wezige brandstoffen maar al te veel aan gewakkerd, zoodat hij zich weldra over het geheele terrein, waar de houten loodsen van de stoomhoutzagerij waren geplaatst, had uitgebreid. De brandweer vermocht alleen de belendende perceelen te behouden, die hoofdzakelijk slechts waterschade hebben geleden. De stoomhoutzagerij brandde ge heel uit, zoodat het uitgestrekte terrein waar de houten loodsen geplaatst waren, niets meer dan eene geweldige ruïne vertoont. De opstand van de fabriek en de daarin geborgen goederen waren voor circa f50.000 op Amsterdamsche Beurspolis verzekerd. De oorzaak van den brand, die de fabriek, gisteren-avond te acht uren verlaten, eenige uren later in de asch legde, is onbekend. Wij herinneren onzen lezers, die van de buitengewone tooneelvoorstelling in de zaal der Officieren-Vereeniging op Zondag-avond willen gebruik maken, aan de gelegenheid tot plaatsbespreking welke morgen (Zondag) middag van 42 tot 2 ure wordt gegeven. Het zal zeker zaak zijn, zich tijdig van eene goede plaats te voorzien, daar, naar wij vernemen, het getal kaarten reeds voor een goed deel is uitverkocht. Dat deze buitengewone tooneelvoorstelling door de tooneelafd. „St. Cornelius" der Schiedamsche afd. van den Ned. R. K. Volksbond te geven, zulk een grooten bijval b(j het publiek zou vinden, hadden wij wel voorzien. Immers het is bekend, dat hetgeen door «St. Cornelius" wordt gegeven, in allen deele goed is. Niet alleen behoeft men niet het minst te vreezen, dat er iets zal zijn dat voor personen van verschillenden leeftijd en kunne stootend zal zijn, maar men kan zich er tevens van verzekerd houden een recht genoeglijken avond te zullen door brengen. Vanwege de Vereeniging «Het Vaderland getrouw", gevestigd te 's-Gravenhage, wier doel is onderstand te verleenen aan weduwen en weezen van oudstrijders der Nederland sche zee- en landmacht van Nederlandsch Indië, voor alle gezindten, wordt ingevolge vergunning van onzen commissaris van politie Maandag en volgende dagen met gesloten, verzegelde bussen, voorzien van een stempel der Vereeniging, rondgegaan tot inzameling voor genoemd doel. Vooral nu door de gebeurtenissen op Lombok zoo velen weduwe en wees zijn geworden, zal deze inzameling tot boven genoemd liefdadig doel voorzeker bij al onze stadgenooten bijval vinden. Worde de Ver eeniging door ruime giften in staat gesteld aan haar liefdadig doel ten volle te beant woorden Bij gunstig weder zal Dinsdag-avond ten 5| ure in de Plantage alhier de 7e uitvoe ring door het muziekkorps der dd. Schutterij worden gegeven. Tot deskundigen bij de waarde-bepaling der gronden, benoodigd voor de verbinding van het Maasstation met dat aan de Delftsche poort te Rotterdam, met afbuigingen in de richting van Schiedam en Kapelle a/d. IJsel zijn door de Hollansche IJzeren Spoorweg maatschappij benoemd de heerenE. van der Gijp Barendrecht, burgemeester van Barendrecht; P. Lamaison van Heenvliet, secretaris van Kralingen, en M. W. Baten burg, landbouwer te Hillegersberg. Donderdag-avond is door den Rijks-en gemeente veldwachter te Overschie, aldaar aangehouden zekere A. W. B., verdacht van oplichting te hebben gepleegd in 1892 te 's Gravenhage zijn opsporing was verzocht Gevankelijk is hij naar 's Gravenhage overgebracht. Door de Westlandsche stoomtramweg maatschappij te Loosduinen is bij het gemeen tebestuur aldaar een plan ingediend tot het verlengen harer lijn langs de gemeente De Lier en Maasland tot het stations-emplace ment te Maassluis, in verband met eene eveneens door haar ontworpen lijn, uitgaande van de gemeente De Lier, langs Schipluiden en Den Hoorn (gemeente Hof van Delft) naar Delft. Aan de gemeente wordt een subsidie ge vraagd van f 10.000. BINNENLAND. H. M. de Koningin Regentes bracht gis teren een vrij langdurig bezoek aan de verzameling kunstwerken van de Rotter- damsche Kunstclub te Scheveningen, waar H. M. werd ontvangen en rondgeleid door den directeur, den heer Jos. De Kuyper en den secretaris, den heer Ekker. H. M. be tuigde Hare bijzondere ingenomenheid met de keurige verzameling en wijdde Hare aandacht vooral aan de werken van Hamel, Jan Vrolik, Detaille en Berne Bellecour. H., K. H. de Vorstin van Wied, geboren prinses Maria der Nederlanden, is gisteren voormiddag met haren oudsten zoon en twee dochters te 10 u. 12 min. per Holl. spoor uit Middelourg te 's Gravenhage aangeko men. De familie werd door verschillende personen uit de aanzienlijke en ambtelijke kringen verwelkomd. De Prinses toonde groote blijdschap over het terugzien van zoovelen, die de herinnering aan hare vroe gere woonplaats bij haar levendig houden. Na zich een poos met allen in de gere serveerde wachtkamer le klasse te hebben onderhouden, werd H. K. II. door den sta- be{ doof tionschef naar den hoofdingang van station geleid, alwaar een hoflandauer H. M. ter beschikking gesteld, gereed stol waarin de Prinses met hare kinderen n3,3" Scheveningen plaats nam. In de vestib" van het station twee trouwe hofbeambte" in dienst van wijlen prins Frederik opm9' kende, drukte de Vorstin hun met eenig6 vriendelijke woorden de hand. De vorstelijke familie Von Wied leg^e gisteren-middag kwart voor vieren een be' zoek aan Hare Majesteiten de Koningin116" ten paleize af. De Erfprins droeg bij gelegenheid de uniform van luitenant Pruisische uhlanen. Heden verwacht Vorstin von Wied een bezoek der Kon"1 ginnen in het vorstelijk paviljoen aan be zeestrand, alwaar H. K. H. een five o'cl°c tea zal houden. Een gedeelte van het Koninklijk gta' departement is te Apeldoorn aang ekomf' Zoowel ten paleize als in het Koninkl'J^ Park aldaar wordt alles voor de ontvang' van HH. MM. in gereedheid gebracht. dagen wordt het Park voor het publ'e gesloten. Het wetsontwerp tot afschaffing der be ving van scheepvaartrechten aan de sluizen op het Zederikkanaal te Via«9'" enz., gisteren bij de Tweede Kamer i"^ komen, is gelijkluidend aan dat wat in ',e vorig zittingjaar onafgedaan is gebleven- Al het mogelijke zal worden gedaan °'f de belofte van net vorig Kabinet, tot 3 schatfing der door den Staat geheven ^'e° en watertollen, te verwezenlijken. Vóór alles zal echter moeten worden 3 gewacht welke opbrengst de Bedrijfbe':'s ting zal geven en hoe de Rijksmidd9'6' kunnen versterkt worden. Eenige landbouwers uit Zevenhuizen e Moordrecht hebben persoonlijk het verz°e aan den Minister van Binnenlandsche Zake gedaan om opheffing of anders verzacht" van de maatregelen tegen het mond- klauwzeer. Wat het vervoer van het dende vee betreft, is aan hun wensch te gemoet gekomen. a3" d« Dezer dagen werd gemeld dat e9"1^ volksvertegenwoordigers zich vereen1^ zouden hebben, om door het vormen 1 een plattelandsclub in de Volksvertege'| woordiging de belangen van het plattel3" wat meer op den voorgrond te breng9"' Een der Kamerleden, tot wien De Av° post zich om inlichting wendde, schrijd dit blad daaromtrent het volgende «Reeds tijdens de behandeling van begrooting voor 1894 heeft zich eene F mer-club gevormd als door u bedoeld. Ik betwijfel niet of het plan bestaat, die club opnieuw te constitueeren, te m6^ omdat de samenstelling der nieuwe Ka"1 ons waarborgen geeft, dat meerder 'e' bereid zijn ons te steunen, ,fit Tot het vormen evenwel is het nog g gekomen, maar zal misschien in de ni9" zitting eerstdaags worden overgaan." Lombok. i K Te Nijmegen is op initiatief van den 1 Loging Tobius, oud-gouverneur van eene Lombokcommissie tot stand gek0'" ep Te Haarlem kwamen eergisterenavond een twintigtal ingezetenen bijeen om t te constitueeren als sub-comité van hoofdcomité te 's Gravenhage ten hebbende een fonds bijeen te breng9"," b3' d °el vo"f weduwen en weezen van kolonialen mil't3" ■ef Besloten werd met het hoofdcomite m te overleg te treden alvorens een beroeP doen op de liefdadigheid der medebu'fe De vergadering koos tot voorzitte"^fjs heer A. Resink en tot theausier-sec10^- de heer D. Matuk-Fontein. Behalve d9 wezigen hadden nog een tiental ing9zel J\e zich bereid verklaard in de sub-com"1 zitting te nemen, onder welke de meester jhr. mr. J. W. G. Boreel van landen als eerevoorzitter uit

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2