flöS fel ilr GEMENGD NIEUWS. Burgerlijke Stand. en M* Correspondentie. Yisscherij-Berichten. Kerknieuws. Zeetijdingen. rd; Handelsberichten. 38.1° 60Vr r' uuf) Wisselkoersen te Rotterdam. Beursbericht van Amsterdam1' H sl* 797/» 46 421/* 31 ll* 2J/« fiengekomen, die van het jongste stormweer veel te lijden hebben gehad, merkbaar aan de beschadiging en het verlies van netten en aan geringe vangst. Een der schuiten kwam aan met twee verwonde matrozen en had averij. Een correspondent van den Tijd in het kiesdistrict Den Helder schrijft ons: Het is heelaas, gebleken, dat mijn vrees voor het slagen van den R. K. candidaat den heer J. J. Kraakman niet ijdel was. Papenhaat en papenvrees hebben hun dienst gedaan. Staalman is gekozen. Geko zen ondanks den haat, welken de liberalen tegen hem koesteren, ondanks de aanbeveling van den heer J. J. Kraakman door de kies- vereenigingen Burgerplicht en Vooruitgang. Wat ik verleden week voorspelde is gebeurdverscheiden liberalen zijn tehuis gebleven, want de heer Kraakman is katholiek, en seen Katholiek kiezen doe ik nooit", zeide een mij bekend zeeofficier, die overigens den heer Kraakman kent als een kundig en achtenswaardig man, en, hij was de eenige niet, die zoo sprak en han delde. Intusschen levert Staalman's verkiezing tot lid van de Tweede Kamer het bewijs, dat degenen die bij verkiezingen het volk lang genoeg weten te bewerken, eindelijk zegevieren, van welk gehalte hun candidaat overigens ook zijn moge. En van dit stand punt levert de jongste verkiezing een krach tig argument tegen invoering van algemeen stemrecht. Uif Middelburg meldt men, dat door de Justitie een onderzoek ingesteld wordt naar de oorzaak der ontzettenden ramp aan de bemanning der Belgische loodsboot, voor Vlissingen overkomen. Volgens gerucht zou een Engelsch stoom schip Seagull, geen pogingen aangewend hebben om de drenkelingen te redden, maar zou dit vaartuig doorgestoomd zijn. Door de justitie te Dordrecht is opnieuw de instrutie geopend in zake den diefstal van 11034 het vorige jaar gepleegd te Oud- Beierland ten huize van den bedelaar Jo hannes Edel. Thans wordt daarvan eene bnurvrouw verdacht, die hoewel zij steeds door bedelen in haar onderhoud voorzag, den laatsten tijd belangrijke inkoopen heeft gedaan. Door den brigadier der rijksveld- wacht werd reeds bij haar huiszoeking gedaan. Twee knapen vonden Woensdag op de markt te Schoonhoven een bankbiljet van f 100. Een hunner ijlde onmiddelijk naar den burgemeester, die bij bekkenslag den eigenaar liet opsporen. Deze beloonde de eerlijkheid der knapen, door hun ieder een rijksdaalder te schenken. weldadige inrichtingen, ook de armen der stad Kleef en omstreken niet vergeten. Zoo ontving o. a. de Vincentius-Vereer.i- ging 400 mark, de stedelijke armen-weezen- inrichting 200 mark, de St. Elisabethsbe- waarschool 400 mark, de armen der Isr. gemeente 250 mark en het armbestuur van Keilen 250 mark. Op den Ebersberg, achter Dürkheim (Palte), heeft men onlangs 25 heidensche grafheuvels ontdekt. Zes werden, na het verwijderen van de zware steenen, welke ze bekroonden, opengemaakt. Men vond er overblijfselen van urnen, bronzen en andere voorwerpen in, welke aanwijzen, dat de graven dagteekenen van 400 jaren vóór Christus. In het hoofdpostkantoor te Brussel is thans een automaat geplaatst, waarin men een nikkelstuk van 10 centimes werpt en dan 2 briefkaarten krijgt. Dit bespaard vele menschen het lange wachten aan een loket. Goboren: 15 Nov. Elizabeth, dochtc* van J. Leuman en N. Nagtegaal, Raam. 16. Maria, dochter van C Stolk Westhuis, Overschiesche-straat. Magdalena, dochter van A. M. J. Marks, Emmastraat. Overleden: 15 Nov. Janna VerhoeveI', oud 3 weken, Oosterstraat, 16. Dirk L" kus, oud 72 jaar en 5 maanden, Hoofdstraf Mar'a de Lange e" niet Naar Het (Amsterdamsche) Dagbladver- neemt, heeft de niet-forens, welke zich tot de Koningin-Weduwe-Regentes had gericht, met het verzoek tot vernietiging van de bekende raadsbeslissing in zake de belas tingschuldigheid van niet te Amsterdam wonenden, tot antwoord bekomen, dat deze uiting van 's Raads gevoelens niet bindend was voor hen, die geroepen waren de ko hieren op te maken, op welken grond voor vernietiging geen termen waren. Aangaande den vermoedelijke moord te Enkhuizen is nog niets bekend, dc zaak is nog duister. Wederom zijn vele personen in verhoor geweest. In de hoop dat het eenig licht in deze zoo duistere zaak zal brengen, is het touw, dat om den hals van den vermoedelijk vermoorde was gebonden, voor ieder op het stadhuis ter bezichtiging gesteld. De Heer Dr. P. C. F. Frowein, die in Juni 11. werd benoemd tot lid van den Raad der gemeente Helder, doch, uithoofde van zijne weigering om den bij art. 39 der Gemenntewet bedoelden eed af te leggen, tot nu toe niet als zoodanig werd toegelaten, heeft, nu zijn beroep op den Minister van Binnenlandsche Zaken vruchteloos is geble ven, eergisteren den gevorderden eed af gelegd en als Raadslid zitting genomen. De werkstaking der Utrechtesche typo grafen is nog niet geëindigd. Namens een commissie uit de ingezetenen hebben gis teren prof. mr. Molengraaf en de zeer eerw. heer pastoor Essink een conferentie gehad met de firma van de Weijer ten einde te trachten tot een voor beide partijen aan nemelijke oplossing der grève te geraken, De firma verklaarde echter niet in eenige onderhandeling te kunnen of te willen treden. De commissie beschouwt echter haar taak nog niet als geëindigdzij zal vooreerst een onpartijdig onderzoek instellen omtrent de bewering van beide partijen. Begin dezer week ontdekte den koster in de katholieke kerk te Goes, dat de offer blokken geforceerd, opengebroken en geledigd waren. Natuurlijk werd aan diefstal gedacht, te meer daar hij op het altaar eene jon gensklomp vond. De dief scheen dus overhaast gevlucht te zijn. Aangifte werd bij de poli tie gedaan, aan wie het met behulp van den klomp gelukken mocht twee jeugdige knapen op te sporen en tot bekentenis te brengen. Te Loosdrecht heeft de jongste storm niet alleen geen schade veroorzaakt, maar aan een ingezetene zelf buitengewoon voor deel opgeleverd. Vermoedelijk opgedreven door den hevigen wind, heeft eene school snoeken hare toevlucht gezocht in een paar slootjes ter breedte van circa 1 meter ron dom de hofstede van den visscher en visch- handelaar Frese. Zonder veel moeite maakte hij al de vluchtelingen buit. De vangst be droeg een paar honderd pond. Te Heemskerk (N.-H.) is eergisteren door de politie gearresteerd een Duitscher, die in Augustus 11. een offerbus in de R. K. kerk aldaar had geledigd. Ook thans was hij weder bezig om, onder den schijn van zijne godsdiensplichten te vervullen, als hij zich alleen in het kerkgebouw waande, was met vischlijm, het geld uit de offerbus te halen. De politie, die van zijne aankomst was verwittigd en hem uit het koor kon be spieden, betrapte hem thans op heeterdaad. De Kamer van koophandel en fabrieken te Enschedé zond gisteren een adres aan de Tweede Kamer om te protesteeren tegen de verhoogde invoerrechten op manufac turen enz. in Indië, wijl dit tegen het be lang zal zijn van den inlander zoowel als tegen dat van de Twentsche indostrie. De in zake den moord op den onbezol- digden rijksveldwachter G. Hommen te Vlodrop, te Roermond gedetineerde ver dachte S. Janssen, oud 34 jaren, arbeider, wonende te Gebroek (Maasniel), is na een preventieve hechtenis van 5£ maand, gis teren op vrije voeten gesteld. In een oud boekje staat het volgend ver schil opgeteekend tusschen een Hollander en een Belg een Hollander eet 2 maal meer brood dan een Belg, 5 maal meer vleesch, 6 maal meer zout, 7 maal meer suiker en drinkt 10 maal meer jenever 17 maal meer rum en brandewijn. en dagen is Te Elten, bij Zevenaar, deed zich deze een geval voor hetwelk de gent deren zeer druk bezighoudt. Bij een familie zou een bruiloftsfeest gehouden worden Een woordenwisseling was voorafgegaan en een uur later vond men een der fami lieleden opgehangen. Het feest ging evenwel door en was er niets minder vroolijk om, wat aanleiding gaf dat de politie zich met de zaak bemoeide. Twee broeders van den overledene werden vervolgens op vermoeden van moord aan de justitie te Wezel over geleverd. De heer S. v. d. Bergh te Rotterdam eigennaar der margarinefabriek te Kleef, heeft ter gelegenheid zijner 50-jarige echt vereeniging, op 3 November, behalve ver schillende bedeelingen van geld aan andere De leden van de Franschen Senaat en van de Kamer zenden gezamelijk, uit naam van het parlement een krans naar St. Petersburg voor de begrafenis van Czaar Alexander III. die krans kost 80ü fr. De door Koningin Victoria gezonden krans samengesteld uit palmbladeren, die een hart vormen. Zij zijn bijeengebonden met wit satynen linten, waarop staat:»Témoig- nage d'amitié et d'estime de son affectionée soeur et parente." De krans is vijf voet breed. A. B. Uw schrijven tot instemming 1 het ingezonden stukje in ons numh1^ van gisteren, zullen wij gaarne plaatse"' mits wij met den naam van de geachte 'n zendster mogen bekend worden, lngezonde" stukken, waarvan de naam van de inzenderS ons niet bekend is, worden niet geplat SCHIEDAM, 16 November aangekom6" de loggers Paulina f S. D. M. 9, schipp®1" W. Seis, met 16 last haring van de vijf 6 reis. en Harmonie S. D. Af. 6, schipPe^ J. Groeneveld, van de zesde reis met last haring, beide van de haringvisschCÜ' Dr. Haughton, een Iersch geestelijke, hield dezer dagen in de Koninklijke Iersche Academie eene lezing, waarin hij verklaarde dat Nansea en diens expeditie naar de Poolstreken als verloren moeten beschouwd worden en hun terugkeer onmogelijk is. De expeditie zal, volgens hem, door het ijs ingesloten en blootgesteld worden aan aller lei verschrikkingen, tot de laatste den ngerdood sterft. De poging om de Pool te bereiken veroordeeld hij als een dwaas plan, gegrond op gebrekkige wetenschappe lijke kennis, en hij betreurde, dat de Re geering van Noorwegen eene expeditie, die zeker ellendig zou mislukken niet verboden had. Eenige Kaapsche spoowegambtenaren zijn thans in Pretoria, om daar regelingen te maken voor het internationaal verkeer. Zij zijn daarin geslaagd, als men althans een Times-telegram uit Pretoria gelooven mag, Wanneer de lijn van Natal geopend wordt, zal eene nadere conferentie gehouden wor den van de hoofden der Kaapsche, Neder- landsche en Natal-spoorwegen, om het tarief definitief vast te stellen. Men gelooft, dat er thans alle kans is om een tarieven- oorlog te voorkomen. In de Vereenigde Staten zijn opnieuw boschbranden uitgebroken. De stad Memphis in den staat Tennessee wordt aan drie zijden door het vuur bedreigd. Groote rookwolken verduisteren den hemel boven de stad. De weleerw. heer Waterreus, aalmoeze nier in het Britsch-Indische leger, die zijn verloftijd bij zijn familie te Scheveningen doorbracht, is gisteren vandaar vertrokken, thans de reis aannemende naar Afghanistan. Braila, 14 November vertrokkenS' Thornaby, naar Schiedam. Oostmahorn, 16 November gepasseei Trientje Schuitema, schipper E. J. M°01' van Hamburg naar Schiedam. BEURS TE SCHIEDAM, 17 Nov. 1894- Spoeling f 1.40. Moutwijn Noteering makelaars f 5y4. Brandersbond - 47/85. Stemming Vast. Berlijn. (Slotk.) 1 Rogge, Spiritus Nov. Dec. Mei Nov. Mei Parijs. Hamb. 1 Meel 12 Merk. 1. md. 12 Nov. I Rogge, loop. md. Nov. Spirit. Nov./Dec. Apr./Mei 16 Nov. 116.— 119.50 36.50 38.10 41.50 41.75 11.25 11.25 41$ 11.3" 19.37^19-^? 19.75 19.6^1 16 Nov. 60. 17 Nov- De noodkerk, welke onlangs in gebruik is genomen in de nieuw gestichte parochie St. Joachimmoer, gemeente Loon-op-Zand (N.-Br.), is deze week tijdens de storm 'n- gestort. Alleen de kap staat nog op de palen. Het zangerskoor is blijven staan; de mu ren zijn rondom ingezakt. Van de meubelen is geheel vernield de Kruisweg, een Kroon en een Godslamp. Zoowel aan het altaar als aan de overige kerkmeubelen is aan zienlijke schade veroorzaakt. New-York. Maïs Amsterdam. 16 Nov. Rogge op lev. iets lager f99, 98; Mei f100, 99. 17 Nov. Rogge op lev. weinig v derdMaart f97, 98; Mei f99. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 16 Nov. 3.72. M. 17 Nov. 3.56. Per Telegraaf Londen kort f 12.07 Disc. 2 pCt. Parijs - 48.05 2' Yntwerp.- 47.92^ 3 Per Telefoon- 46 N°v' 21/2 pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij WarschauWeenen Zuid West Sporen Atchison le Hyp. 2e Lr. A j» Shares Chicago Erie Oblig. Denver Rio Shares Missouri le Hyp Incomebond Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche Prolongatie 92'/* 80'A 24s/J l027/f> 393/< 127 665/« 65 V» gO1/» 5»/* 93

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 6