Volgens de laatgte telegrammen van het oorlogstooneel in China heeft generaal Ojama met zijn staf Lintsjoel (Kintsjoe verlaten om ten Noorden van Port Arthur verdedi gingswerken op te werpen tegenover een mogelijk avanceeren van een Chineesche macht. In draadberichten uit Port Arthur wordt gemeld, dat er Zondag 20 mijlen benoorden die haven is gevochten. De Japanners trokken op Talienhoan terug. De Chineezen verloren aan dooden en gewon den 100 man, de Japanners 300. De Chi neezen namen drie Japanners krijgsgevangen. Aldus luidt het bericht uit Chineesche bron, de Japansche lezing zal er wel weer een weinig van afwijken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 21 November 1894. De heer P. Brillenburg deelt ons mee, dat zijn brief, dd. 8 dezer, inhoudende zijn besluit tot ontslagname als lid van den Raad, gericht was aan het Dagelijksch Be stuur. Dien brief ontving hij den 20 dezer op zijn verzoek terug als gericht aan een verkeerd adres. Sedert is er overeenstem ming verkregen tusschen hem en het Dag. Best., zoodat hij van zijn voornemen tot het nemen van ontslag afziet. In de vergadering van den Gemeenteraad op gisteren waren behalve de reeds genoemde nog ingekomen de volgende stukkenmis sive van den minister van binnenlandsche zaken houdende goedkeuring van het raads besluit van 6 dezer, waarbij de heer L. B. J. Vermeulen benoemd is tot leeraar in de Fransche taal aan het gymnasiumkennis geving missive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie eenige opmerkingen bevat tende waartoe het onderzoek der aan hun college ingezonden rekening der gemeente over 1893 heeft geleid, ter visie gelegd ter behandeling in een volgende vergadering idem, daarbij terugzendende het raadsbesluit van 16 October 11., tot onderhandsche inge- bruikgeving van de terreinen der scheeps timmerwerf »de Nijverheid," onder opmer king dat eene regeling, als daarbij bedoeld valt onder de besluiten bedoeld bij art. 238 der gemeentewetBurgemeester en Wet houders deelden mede dat zijgevolg gevende aan de opmerking een belastingverordening op het ingebruik nemen van dien grond hebben ontworpen, welke nader aan de orde zou worden gesteld. Verder waren nog ingekomenmissive van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, daarbij drie dubbeltallen aanbie dend ter vervulling van eventueele vacatures in haar collegeop deze aanbeveling zijn geplaatst a. dr. N. M. Kam en F. Visser, b J. M. A. Zoetmulder en dr. K. Heeringa, en c mr. D. Lodder en J. L. Liezenberg visie missive van den heer J. G. Door man, berichtende dat hij met 1 Jan. 1895 als lid, tevens secretaris, der commissie van toezicht op het lager onderwijs, ontslag neemt; dankbetuiging van den heerL. P.J. Vermeulen voor zijn benoeming tot leeraar aan het gymnasium en de hoogere burger school, met bericht, dat hij den ln Januari aanst. zijn betrekking zal aanvaarden, beide stukken werden voor kennisgeving aange nomen adres van de Schiedamsche wiel- rijdersvereeniging «de Postduif', om des Zondags van 9 tot 12 uur des voormiddags de stadsexercitieschuur aan haar in gebruik te willen afstaan voor de oefeningen dier Vereenigingom onderzoek en rapport in handen gesteld van den commandant der dd. Schutterij, bij wien gezegde exercitie- schuur in gebruik is eenige bezwaarschrif ten in zake de inkomstenbelasting, welke om onderzoek en rapport in handen der commissie voor de plaatselijke belastingen werden gesteld. De later ingekomen stukken zijnvan de Gedeputeerde Staten dezer provincie, mis sive ten geleide van een exemplaar der goedgekeurde begrooting voor de dd. Schut terij, dienst 1895, idem missive houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 6 October jl. tot vaststelling der jaarwedde van den nieuw te benoemen directeur der burgeravondschoolidem missive ten ge leide var. het goedgekeurde raadsbesluit van 6 dezer tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente-begroo ting voor 1894, welke voor kennisgeving werden aangenomen missive van de afd. Schiedam en Omstreken der «Nederlandsche maatschappij tot bevordering der genees kunst," ten geleide van het verslagaan genomen voor kennisgeving, zullende dit verslag in het jaarverslag der gemeente worden opgenomenverder adressen van J. C. Beth, te 's-Gravenhage, M. Bossen, gemeente-secretaris te Zijpe, H. J. Post, gemeente-secretaris te Medemblik en L. J. Vallentgoed, gemeente-ontvanger te Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, verzoekende benoeming tot ontvanger dezer gemeente, waarvan wij reeds gisteren me'ding maakten. Heden ochtend omstreeks 10 ure is door een spoelinghaler uit de Nieuwe Haven nabij de brug aan de Westerkade opgehaald het lijk van den 76-jarigen C. v. H., die gisterenavond 4^ ure zijne woning in het «Kamp" had verlaten. Alle eigenaars van sleepbooten, welke op den Rijn varen en die te Rotterdam sf te Dordrecht woonachtig zijn, hebben zich schriftelijk verbonden om van 5 Jan. 1895 af op Zondag geen schepen meer te slepen of te doen sleepen. Verbreking van dit con tract wordt gestraft met een groote gelde lijke boete. De dienstbode, op wie verleden week aan den Stationsweg te Rotterdam een moord aanslag is gepleegd, zal binnen eenige dagen hersteld het Ziekenhuis verlaten. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 20 November. Het algemeen debat over de Indische begrooting werd heden voorgezet. De heer Cremsr betoogde, dat in de contracten met inlandsche vorsten pressie wordt uitge oefend ten gunste van eigen mijnbouw en betwijfelde de wenschelijkheid van een uni forme regeling met de inlandsche vorsten. Ook hij betreurt, dat 't decentralisatie-ont werp van 's Mins. voorganger is ingetrokken en drong aan op vermindering van tracte- menten en pensioenen hoogere ambtenaren op stabiliteit in bestuur Atjeh, waar toe stand thans vrij bevredigend. Ten aanzien van Lombok onthoudt hij zich van kritiek en brengt hulde aan het dappere leger, aan den Opperbevelhebber, aan den Opper- landvoogd en aan den Minister, die zich door échec niet laten terneerslaan. De heer Rutger s van Rozenburg betoogde, dat enkele rentegevende uitgaven voor spoorwegen en werken buitengewoon kunnen heeten, waarvoor geleend mag wor den, dat koffiecultuur achteruitgaat en be lastingversterking volstrekt noodig is. Ook prees hij onder luide toejuichingen het Indische leger en bevelhebber. Hij drong aan op versterking van Indisch leger en Marine. De heer Goeman Borgesius zich aansluitende bij de hulde aan't Indisch leger beklaagt zich, dat de eerste expeditie is ondernomen zonder voldoend onderzoek en voldoende macht. Spr. wil ook krachtige voorziening van leger en vloot in Indië doch met leening voor oorlogsuitgaven. Overigens kritiseert hij de politiek van dezen Minister, die slechts oog schijnt te hebben voor ver meerdering geldmiddelen zonder voldoende te letten op belang inlanders. Sterk drong hij aan op verlaging hooge ambtenaarstrak tementen. De Minister van Koloniën dankt voor den ondervonden steun en verzekert na de rede van den heer v. Gennep weinig geneigd de regeling der financieele ver houding ter hand te nemen. Van tariefver- hooging zal hij in volgend jaar antwoord inzenden en twijfelt niet, of de bedenkingen zullen dan verdwijnen. Tot leeningen zal hij slechts in nood overgaan. Wat Lombok betreft, waardeert hij de hulde aan't leger en verzekert, dat wij bij de eerste expe ditie al datgene van Lombok wisten wat we er van konden weten, want we werden er niet toegelaten. De Minister verdedigde de bestaande tractementsregelinghij zal nader overwegen de mijnwet en de regeling der weduwen- en weezenfondsen. Heden voortzetting. Onder geheimhouding is voor de leden der Tweede Kamer ter griffie nedergelegd een nota van den minister van Waterstaat omtrent het vraagstuk van den bouw van een nieuwe brug over den IJsel bij Wes tervoort in den Staatsspoorweg, gedeelte Arnhem—Zevenaar, waaromtrent bij die Kamer een onteigenings-ontwerp aanhan gig is- Volgens den Haagschen correspondent van de Midd. Ct. zou de minister van Houten bezig zijn met de bestudeering van de mogelijkheid om een soort van capaci teiten-stelsel in te voeren, volgens hetwelk de kiesbevoegdheid afhankelijk zou zijn van het met goed gevolg hebben afgelegd van eenig examen voor bepaalde ambten of graden. Het grooter of kleiner aantal uit- slutiingen, die daarvan het gevolg zouden zijn, zal natuurlijk beslissend zijn over de vraag of dit plan kans van slagen zou hebben. Als het de examen-manie maar niet in de hand werkt, zegt de correspondent. De minister van oorlog heeftbepaald, dat de afdeeling aanvullingstroepen, Me den 24en dezer van Harderwijk naar Rotterdam en van daar per stoomschip Oenragang naar Batavia zal worden overgebracht, tot aan de insche pingsplaats uitgeleide zal worden gedaan door het muziekkorps van het koloniaal-werfdepot. Naar men verneemt, wordt of is reeds bij het departement van oorlog gereed ge maakt een voordracht tot wijziging van het koninklijk besluit van 10 Nov. 1892, betref fende de rijkskeuring van paarden voor het leger, ten einde de vergoeding van reis- en verblijfkosten van te dier zake gedane of nog te doene reizen ten laste van het Rijk te brengen. Het Vad. bespreekt in een hoofdartikel het beruchte tekort van 14 ton bij Oorlog en het daarover ingediende regularisatie- ontwerpje. «Zou er bezwaar zijn, vraagt het blad, als de Kamer aan de regeering antwoordde wij zullen dat ontwerp liever laten liggen, totdat gij komt met uw voorstellen, om dergelijke practijk in 'tvervolg te voorkomen? Geen landsbelang is er mede gemoeid, of de uitgegeven som iets vroeger of iets later wordt geregulariseerd, terwijl er wel een belang mee gemoeid is, een prikkel te hebben om de Regeering te dwingen, zoo spoedig mogelijk met de vereischte wettelijke maat regelen te komen. Lombok. Door de N. R. Ct. werd gisteren nog het volgende telegram uit Batavia ontvangen Het laatste gedeelte van het paleis van den radja te Tjakra Negara is veroverd. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seinde onder dagteekening van gisteren Tjakranegara is geheel veroverd. Wij ondervonden geen tegenstand. Het paleis werd door ons bezet. De bevolking is rustig, helpt aan het vernielen der muren en gaf ons drie kanon nen terug. Narmada biedt onderwerping aan. Er loopt een gerucht, dat de oude radja gewond en naar de noordelijke bergen ont snapt zou zijn. Kapitein Tuinenburg en luitenant Cam- pioni werden gewond door eene kruitont- ploffing. De operaties duren voort. Het weder is gunstig. Wij maakten 800.000 gulden buit. Bovenstaande telegrammen worden door de N. R. Ct. als volgt toegelicht De thans ontvangen berichten zetten de kroon op die van gisteren. Zonder verdere verliezen is Tjakranegara thans geheel in onze macht gevallen. Dit heuglijk feit ver vult ons met hartelijke blijdschap. Eere nogmaals aan onze dapperen, die zich zoo kranig hieldeneere ook in het bijzonder aan den opperbevelhebber en zijn staf 1 Hopen wij, dat de thans voltooide sc terende overwinning het begin van het de van den oorlog zij. Daarvoor schijnen teekenen niet te ontbreken, indien °P juistheid der particuliere telegrammen worden afgegaan, wat de stemming bevolking en der poenggawa's (district!100 den) betreft. Ook de aangeboden onder ping van Narmada, ten Oosten van Tja negara, waar zich het lustverblijf van ouden vorst bevindt, is een aanduiding denzelftien zin. het Door de Tel. werd heden-ochtend nog volgend telegram ontvangen Colonne Segov schuilplaats Radja omsl geld, die zich met 2 prinsen en 2 stamhool overgaf. Schatkist vorst gevonden. VersC dene hoofden boden onderwerping. Blijkens van den Gouvemeur-Genera van Nederlandsch-Indië ontvangen te frg,1 phisch bericht, zijn bij de operatiën te0 Tjakra-negara op 26 dezer gesneuveld kapitein der infanterie W. N. Scheib) twee luitenants der infanterie J. d'Ancona, J. W. Schift" en H. A. C. der Ileyden zwaar gewond de kapite'n infanterie D. M. Slangen, de eerste 1°' nant J. L. L. M. Wittich; en licht geW°^0 de tweede luitenant H. Halkema en luitenant ter zee lste klasse J. C. van Wesse (St. ct-) Uit een particulier schrijven uit door de Bred. Ct. medegedeeldB Gisteren passeerde hier een met gevulde granaten en vuurpijlen, en dien wagen was een bordje bevest'g^ waarop geschilderd«Gevulde grana voorzichtig"een grappenmaker had er krijt onder geschreven»Eet ze met smaa adres Baliërs" De consul der Vereenigde Staten Venezuela te 's-Gravenhage is gema j.eu op de meest stellige wijze tegen te sp''e de verspreide geruchten, volgens welk1^ Venezuela een uitgifte van papiergel'! plaats hebben. Z.Exc. de president va!!geI) Venezuelaansche republiek heeft pas m open brief van de hoogste beteekenis categorische verklaringen afgelegd ter bes ding van dergelijk denkbeeld en hij be zelfs om aan de Kamers voor te stelle11 in de Nationale Constitutie een artike te nemen, waarbij elke financieele opera van dien aard zou worden verboden. Overigens is de publieke orde v0'stI^gt niet gestoordde meest volmaakte 1 heerscht in het geheele grondgebied republiek. Te Scheveningen, Vlaardingen, Ma»sS'^| en IJmuiden zijn weder een groot aa° bomschuiten en loggers van de Scheven^ sche reederij binnengeloopen, bijna al'e schade aan de vleet, aanmerkelijk vertgl), aan netten, en zeer teleurstellende vangs - Te Leiden werd eergisteren een ver^9^f ring gehouden van bakkersgezellen, ongeveer 70 personen tegenwoordig In die vergadering is besloten tot het j men van een Leidscher. bakkersgezellen onder de zinspreuk Verbetering zij 5 ven. In het geheel zijn 60 personen leden toegetreden. De instructie in de zaak van den te Bussum zal weldra worden besloten. dat de behandeling in openbare terec ting niet zoo lang meer zal uitblijven- In het geheel zijn meer dan 90 getU(j9g- gehoord. Maandag waren er nog acht ge vaard. op Het moet thans gebleken zijn, "a den avond van den moord twee poging tot inbraak heeft plaats ëe ^g0( kwart over acht en ongeveer kwart negen, waarop de misdaad is gevolg0, Te Purmerend moesten in de voi'ige ^el vier leden voor de Kamer van Koop1 worden gekozen. Van de 476 stemgere ^gl1 den kwamen er slechts 20 op en van leverden nog de meesten èf blanco 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2