het presidium zou voerên, zoodat nu de katholieke graaf Cornet de Grez, mede moet toezicht houden op de Vrije, d. i. godsdienst- looze Universiteit. -Zóó hadden ze het niet bedoeld Onder de passagiers, die eergisteren per Iraouddy van Madagascar te Marseille zijn aangekomen zoo wordt uit Parijs ge meld bevindt zich ook de luitenant der mariniers Aubé. Volgens den Temps heeft deze officier in geheime opdracht, van de regeering den weg opgemeten in teekening gebracht, welke een expeditiekorps zal hebben te gaan, om van Mujunga aan de kust in Madagascar's hoofdstad te komen. De overste De Beylié, aan wien vroeger eene dergelijke zending was opgedragen geworden, was met zijn werk niet geheel gereed gekomen, daar het doel van zijne reis op Madagascar geen geheim was ge bleven. Nu Aubé volkomeu geslaagd is en behouden te Marseille is teruggekomen, ziet de Temps er geen bezwaar in het ge heim van zijne zending op te heffen. Naar de Kreuzzeitung verzekert, is de conservatie fractie in den Rijksdag te Ber lijn voornemens een voorstel in te dienen om de vestiging van Joden uit den vreemde te verbieden, teneinde den Rijkskanselier met opzicht tot de stelling, die hij tegenover het Jodendom inneemt, op de proef te stellen. Hohenlohe heeft op het Berlijnsche congres van 1878 zich in overeenstemming met Bismarck levendig geïnteresseerd voor de gelijkstelling der Joden in de Donau- landen. Vakbladen maken er opmerkzaam op dat aan het nieuwe rijksdaggebouw het vroegere inschrift aan de zuilen-voorhal »Aan het Duitsche volk" nog niet aange bracht is men weet niet om welke redenen. In de Kamer van afgevaardigden in Hon garije, heeft Zaterdag II. de liberale afge vaardigde Busbach, de Regeering geïnter pelleerd over het Zondag te Debreczin bij een aan Kossuth II aangeboden feestmaal, voorgekomen schandaal, dat bij een toost op den Koning alle aanwezigen bleven zitten, en de muziek, in stede van het Volkslied, zelfs een anti-Duitsch en voor den Keizer - Koning beleedigend deuntje speelde, waarbij een toost aan koning Humbert met alge- meene instemming werd vereerdInterpel- lant wensehte te weten, waarom de Regeering een buitenlander straffeloos in den lande laat rondreizen, om politiek-revolutionaire redevoeringen te houden en den vrede te verstoren. De afgevaardigde Komacs, die aan het feestmaal had deelgenomen, trachtte de geheele zaak als een «misverstand" voor te stellen! Maar de minister van binnen- landsche zaken, Hironymi, antwoordde den interpellant, dat noch een vreemd, noch een Hongaarsch staatsburger, de wetten des lands mag overtreden, en als dit toch ge schiedt, zal de Regeering zonder aanzien des persoons de wet in al haar strengheid toe passen. Bijzondere maatregelen tegenover Kossuth werden niet noodig geacht. De minister van justitie Szilagyi verklaarde, dat het incident allerwege verontwaardiging had gewekt. Er was onmiddellijk last gegeven de toedracht van het feit te onderzoeken en de schuldigen te straffen. De Pester bladen spreken de verwachting uit, dat Kossuth na deze interpellatie zijne politieke rondreis zal staken. Zoo niet, dan behoort hij onschadelijk te worden gemaakt. De Poolsche deputatie uit Warschau, die in weerwil van Gourko's onheusche ont vangst toch met haar zeer kostbaren krans naar St. Petersburg getrokken was, is er in geslaagd bij den Czaar gehoor te vinden en zal dus zeker niet in gebreke zijn ge bleven, de hartelijke complimenten van gouverneur Gourko over te brengen, d. i. diens vriendelijk bestuur aan de goedkeu ring van Z. M. te onderwerpen. De depu tatie bestond uit 50 personen, waaronder verscheidene Poolsche edelen. De Czaar moet op de tot hem gehouden toespraak hebben geantwoord, dat hij geen onder scheid wenscht te maken tusschen zijn onder danen van verschillenden godsdienst en allen dus voor hem gelijkstaan. Eene nieuwe expeditie tegen den Mahdi schijnt in Egypte voorbereid te worden. Den laatsten tijd zijn herhaaldelijk troepen en ammunutie naar Soeakim en Wadi Haifa gezonden. De opperbevelhebber van het Egyptische leger Kirchener pacha, die on langs eerst de zuidergrens van Egypte heeft geïnspecteerd, begeeft zich binnenkort naar Soeakim om het garnizoen en de verster kingen aldaar te bezichtigen. In de buurt van Soeakim zijn den laatsten tijd zeven benden Mahdisten verschenen, toen onlangs weer een troep van een paar honderdman een rooftocht waagde, rukte de comman dant van Soeakim, Lloyd Pacha, aan het hoofd van drie honderd Soendaneesche sol daten tegen hen uit. De Mahdisten hielden echter geen stand, maar verdwenen voor zij onder het bereik der geweren kwamen. Volgens bericht uit Shangai is de hoofd macht van het Japansche leger, dat voor Port Arthur ligt, nog steeds in Talier.hoan en houdt daar sterke stellingen bezet. Naar de Times uit Shangai verneemt, hebben de vreemdelingen Moekden in het begin van November verlaten. Maar elders in Mant- sjoerije blijven katholieke zendelingen op hun posten, terwijl de protestantsche naar de hunne zijn teruggekeerd. De pogingen van vreemdelingen om de Chineesche ge wonden te helpen, hebben weinig succes. De toestand van de wegen belet de dokters, de gekwetsten in het binnenland te bereiken. Het begint koud te worden. In draad berichten uit Port Arthur wordt gemeld, dat de Japanners vier malen een aanval ondernamen op de stad. De eerste maal wierpen de Japanners de Chineesche voorposten terug, bij de drie volgende aan vallen werden zij zelve teruggeslagen. Sedert den middag van den 20n wordt de vesting voortdurend beschoten, de Japansche vloot zou de forten den 21 n bombardeeren. De Chineezen hopen te Port Arthur zoolang stand te houden, tot het winterseizoen is ingetreden en de Japanners hunne opera tien moeten staken. Zij zouden dan met kracht toebereidselen maken tot het voort zetten van den oorlog in de aanstaande lente. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 24 November 1894. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie waarin belanghebbenden worden opgeroepen om zich aan te melden tot deelneming aan eene op nieuwe grondslagen te vestigen Handelsatdeeling aan de Hoogere Burgerschool. Zij die plan hebben in 1895/6 de Handelsafdeeling te bezoeken, worden verzocht zich voor 9 Dec. e. k. bij den heer mr. H. J. Schuurman, voorzitter der betrok ken raadscommissie, aan te melden. Met genoegen vernemen wij, dat deze week vijf stoombooten voor onze haven zijn aangekomen, zoodat er dan ook aan het Hoofd veel werk en vertier is. Worde door de volhardende pogingen van allen die daartoe iets kunnen bijdragen, de scheepvaart naar deze haven bevorderd, opdat zoowel de gemeente als hare inge zetenen daardoor bevoordeeld worden 1 Bij de deze week te 's-Gravenhage ge houden examens voor de akte wiskunde (lager onderwijs) is geslaagd de heer C. W. Smoor te Schiedam. In het arrondissement Schiedam zullen door bijna alle onderwijzers der openbare scholen adressen gezonden worden aan de le en 2e Kamer der Staten-Generaal en en één aan den Minister van Binnenlansc'ne Zaken, betreffende de invoering van pensi oen voor onderwijzersweduwen en weezen. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gelet op art. 17 der wet van den 2 den Juni 1875 Staatsblad no 45) geven kennis aan de ingezetenen, dat bij hun besluit van 22 Nov. 11. aan de vergunning dd. 5 Januari 1894 aan de firma D u r y Hammes en hare rechtverkrijgenden verleend tot oprichting van een soda- fabriek in het pakhuis «Lijfland" aan de luinlaan, kadaster sectie L no. 1599,eene nieuwe voorwaarde is gevoegd. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gelet op art. 8 der wet van den 2n Juni 1875 Staatsblad no. 95) geven kennis aan de ingezetenen, dat den heer H. den B r i n k e r, en zijn rechtverkrijgenden ver gunning is verleend tot oprichting van een broodbakker ij in het pand aan de Gerrit Verboonstraat no 9, kadaster sectie C no 767. In de Dordr. Crt. lezen wij het volgende Gisteren-avond trad in de zaal van den heer J. C. van der Horst, de heer Müller op met een lezing over de reis naar Indië en Lombok, welke voordracht hij verduide lijkte door een aantal fraaie afbeeldingen door middel van den scopion. Van Rotter dam uit met een der booten van de Rotter- damsche Lloyd werd de reis aanvaard en tal van gezichten onderweg door midel van de photografie genomen, werden op het doek gebracht en gaven den toeschouwer gelegenheid te genieten van het gezicht op landen en steden waar niet iedereen komt. Fraai was vooral het gezicht op Genua, duidelijk de afbeelding van een kanaal en biddenden Arabier. Achtereenvolgens bezocht de heer Müller Atjeh, Batavia, de Padang- sche Bovenlanden Djambi, Borneo, Celebes, Timor, en ten slotte Lombok, waarbij hij tal van geschiedkundige herinneringen voegde en mededeelingen deed omtrent de zeden en gewoonten der bewoners, alles verduide lijkt door voorstellingen op het doek. Donderdagmiddag omstreeks 5 uur is Henri T. Miezerius uit het Huis var. be waring aan de Hoogstraat te Rotterdam waar hij voor den rechter-commissaris moest verschijnen, ontvlucht. Hij was door de po litie gearresteerd om zich te verantwoorden tegenover de justitie wegens den diefstal ten huize van den heer Drost Diergaarde laan de gearresteerde schijnt echter min der animo in dat onderhoud gehad te hebben, daar verschillende bewijzen tegen zijn on schuld waren bijgebracht. (R. N.) Donderdag-avond omstreeks 9 uur is nabij het galgenveld tusschen Overschie en Rot terdam een vrouw door den mist misleid, in de Schie geloopen. Tot haar geluk voer juist een trekschuit naar Delft voorbij, waarvan de jager haar met een lijn redde. De Rotterdamsche tram wordt met con currentie bedreigd, namelijk door een onder nemer te Amsterdam, den heer D. Bos, die aan Burgemeester en Wethouders vergunning heeft gevraagd om omnibussen met petro leum naphta-motors door de stad te laten rijden. Ook onze goede stad Schiedam heeft hij De strijd op Lombok heeft ook aan een voormalig ingezetene van Vlaardingen het leven gekost. Door H. Akkerman, wonen de in de Achterstraat aldaar, is namelijk de tijding ontvangen, dat zijn zoon Basti- aan bij den aanval op Tjakra-Negara is ge sneuveld. Een concert te Vlaardingen gegeven ten voordeele van het Nationaal Fonds (Lombok, Atjeh, enz. heeft netto opgebracht f 184.37. De onlangs aldaar gehouden schaalcollecte bedroeg f 303.02|, zoodat in het geheel aan dat fonds f 487.39^ kan worden afge dragen. St. Nicolaas te Schiedam. i. De gulden tijd voor jong en oud, de tijd waarin de groote Kindervriend zijne goede gaven onder het Nederlandsch publiek, dat zijn kerkelijke feestdag tot een nationaal feesk* heeft gestempeld, met milde hand uitdeelt, is weder aangebroken. Weder gaat de heilige bisschop van Myra, die wij sedert drie eeuwen als de vriend aller kleinen ook in ons Vaderland eeren, al weldoende rond. dit jaar niet vergeten. Dit bewijst het al e vriendelijkst schrijven, dat ik dezer dag van den heiligen man ontving, en waar'n hij mij opnieuw uitnoodigde, hem bij ZIF bezoek aan de verschillende winkelier het doen zijner inkoopen, ten gids te zlP Gevolg gevende aan zijne vereerende u noodiging, begaf ik mij gisteren-avond 0 vijf ure naar het station om den g°e<1 Sint en zijn zwarten reisgenoot aan de" trein van 5.15 op te wachten. De eerste ontmoeting met den heilig00 man, dien ik reeds meermalen op zijnen tocht door deze stad mocht begeleiden, allerhartelijkst. De Sint vroeg mij metve belangstelling hoe ik het in het laatst ver loopen jaar had gemaakt en hoe over l' gemeen de kleine gasten, die hij zoo gaar"0 met zijne feestgaven verblijdt, zich hadde11 gedragen. Natuurlijk was ook hem de o ruchtmakende zaak in onze stad, die zoove hoofden warm heeft gemaakt, zooveel pe° nen in beweging bracht, niet onbekend ge bleven, en al aanstonds maakte hij daal omtrent eenige opmerkingen, die wei0*" vleiend waren voor verschillende beken personen, die bij deze treurige zaak betro ken zijn. Het herinneringsvermogen van uW®h kortelings afgetreden burgemeester, zeide hl) o. a., schijnt met de jaren merkbaar vei zwakt te zijn. Moge hem nu ook de herin nering ontgaan zijn van hetgeen hem v°°r de rechtbank te Rotterdam wedervaren dan zal hem zeker in de stille eenzaamh01 die hem na zijn werkzaam leven wacht, gedachte aan een der pijnlijkste oogenbl' ken zijns levens, niet voortdurend kwell011' Terwijl wij aldus in ernstig gesprek voort stapten de Sint wilde volstrekt van '10 station naar het hotel wandelen kwam trouwe Pieter-knecht, die het aan het sta tion nog druk had gehad met omtrent bezorgen van de talrijke kisten en kofi0lS van 's meesters reisbagage de noodige oi'd00S te geven, achter ons aan. BegrijpelijkerWl)s had hij om zijn zwarte tint veel bekijks de straatjongens, die hem weldra als (jar dhonneur omringden, riepen hem herhaa delijk toe «zeg eens zwartje, hoe gaat h in Lombok Want wij weten het onze gamins keuren niet zoo nauw tus schen bruin en zwart. Wat zwart is, kom bij hen uit de Oost en deze lost zich v°o1 iederen jongen geheel op in Lombok- De uitval werd door den treuwen metg0 zei van den goeden Sint slechts met ®e° minachtend glimlachje beantwoord hij 13 er aan gewoonin Amsterdam wordt zwarte kroeskop nog veel minder 100 rust gelaten. Om nu op mijn gesprek met den Si terug te komen, de goede man vertelde ml) om te beginnen, dat hij dit jaar eens °P eigenaardige wijze bij zijn inkoopen zou werk gaan. Vooreerst zou hij beslist al'03 bij de Schiedamsche winkeliers koopen hl) vv»s er vertrouwde daarmede een goed voorbeeldt geven aan zoovele Schiedamsche ingezeten011 die gewoon zijn hunne inkoopen te Rotte1" dam of in Den Haag te doenook hem het ter oore gekomen dat men goedkoop1 hier in onze bescheiden winkels terecht ka'1 dan in de groote magazijnen te Rotterdam* Verder vertelde hij, dat hij het dit jaar e00' zou probeeren met een nieuw systeem v inkoopen. Al die groote paketten aan til'1 hotel te laten bezorgen, viel hem wat lastig nu het aantal zoo toeneemt. «Ik heb dit op gevonden" vervolgde de hei0# man. «Pieter heeft een boekje waafV' de bladen in strooken zijn geperfore01 Iedere strook bevat het adres van ienia0 dien ik begiftigen wil. Ik heb die strook0^ slechts in te vullen, uit te scheuren en a j den winkelier te geven, die dan tersto1'^ weet wat hij te doen heeft." Omziende ik dat Pieter een foliant had te torsen het formaat der Katholieke Illustratie belooft dus heel wat! va0 pat Ten slotte deelde de Sint mij me hij dit jaar bij verandering zijn tijdehJ^ zetel zou opslaan midden in onzen beken winkelwijk. Ik ben nu al zoo dikwi}'3 ook 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2