Stads- en Gewestelijk Nieuws. St Nicolaas te Schiedam. Schiedam, 27 November 1894. Na de St. Nicolaastijd weder is aange broken, is het volijverig bestuur der St. Willi- brordus-Stichtirig er weder op bedacht, ook de kinderen der katholieke scholen in de feestgaven van den grooten Kindervriend te doen deelen. Om een 1000-tal minvermogende kinderen ieder met een klein feestgeschenk te verblij den, is echter heel wat noodig. Daartoe moet zelfs de welvoorziene beurs van den goeden Sint, die nog aan zoo vele anderen zijne weldaden moet betoonen, een weinig ver sterkt worden. Helpt dus de ijverige commissieleden, die u dezer dagen een kleine bijdrage voor dit edel doel komen vragen. Drage ieder naar zijn vermogen iets bij om ook de arme kleinen iets te doen genieten van de feest vreugde die door zoo vele andere kinderen in zoo ruime mate wordt gesmaakthonder den vroolijke kinderblikken zullen er u over vloedig voor beloonen. Het eerste Winter-concert door»Schiedams Mannenkoor Orpheus" gisteren-avond ge geven, zal ongetwijfeld door ieder aanwezige als uitstekend geslaagd, geroemd worden. Voor den aanvang van het concert richtte de Voorzitter van sOrpheus" een kort woord tot het publiek en meende hij het gepast, het program te doen voorafgaan door een Vaderlandsch lied als hulde aan het heug lijke feit der overwinning van ons leger in Insulinde. Dat allen zich bij deze hulde aansloten niet alleen, maar dat zij weer klank rond in aller gemoed, bewees dat de schoone strophen van ons «Wilhelmus van Nassouwen" naar oude toonzetting, staande werden aangehoord en met een geestdriftig applaus werden beloond. Het program werd daarna geopend met Lachner's Hymne an die Muzik. Dit eerste nummer maakte reeds dadelijk den indruk dat sOrpheus" blijft vooruitgaan, een indruk welke door het verdere gedeelte van het programma nog werd versterkt. Inder daad daar werd goed gezongen; èn klank gehalte èn fijne nuanceering èn zuiverheid van toon lieten weinig of niets te wenschen over. De koornummers werden dan ook zonder onderscheid met een warm applaus beloond, maar vooral was dit het geval met Saul's Lierzang van F. A. Gevaert en Scenen aus y>Tannhduser" (piano), welk laatste nummer wij door kenners als uit stekend vertolkt hoorden roemen. En nu de solisten wij wenschen sOrpheus" geluk met de gelukkige keuze. De kennismaking met mej. Anna Kappel, élève van de Kon. Muziekschool te 's-Gra- heb. De Silva reisde door Natal en de Por- tugeesche bezittingen, om zich huiswaarts te begeven, terwijl ik, ja ik hier ben ik, Ziedaar hoe wij den Kimberley mailtrein plunderden, ik ben er trotsch op, doch het geen ik nu te lijden heb water als 't u blieft! is niets in vergelijking met de kwalen, die ik gedurende dien langen, kou den, donkeren rit had te verduren. Vaar wel I" «Weinige oogenbliken, nadat hij het ge heim van den gewaagden diefstal had ver teld, uitte de onbekende zijne laatste woorden, waarin hij betuigde geene spijt te hebben van zijne misdaad, terwijl zijn dood door geen levend wezen betreurd zou worden. Wij begroeven hem in de nabijheid van Weil's stone" en een eenvoudig kruis duidt thans de plaats aan, waar de overblijfselen van den vermetelen dief rusten. sik keerde van mijne reis terug en stelde mij natuurlijk bij mijn terugkeer te Kimber ley in verbinding met de sBeers Company." De aanwijzingen, die de thans doode mis dadiger mij gegeven had, stelde mij in staat de helft der diamanten weer terug te vinden en ik kreeg nog eene belooning van 4000 pond, behalve de 5000 pond, die uitgeloofd waren voor de ontdekking van de misdadigers. Wat betreft De Silva, men was het er algemeen over eens, dat de bewijzen te zwak waren, om hem te doen arresteeren, en aldus kwam hij er heelshuids af. Hij is lid van twee der voornaamste leading clubs en wordt in de stad als een man van gewicht beschouwd." Telegr venhage, was een bijzonder aangename. Zulk een lief, rein sopraangeluid, gepaard aan een ronden toon en zuivere uitspraak, doen inderdaad veel van zich verwachten. Maar wat ons bij dat alles te zamen het meest in deze soliste boeide, was hare ongekunstelde voordracht en de gemakke lijkheid waarmede zij in de hooge tonen hare stem volkomen meester bleet. Hoe schoon vertolkte zij Elisabeth in de Scenen aus Tannhauser" van Wagner; welk een diep gevoel sprak er uit dat gebed tot de Allmachtige Jungfrau; ja, dat was bid dende zingen en zingende bidden: Mach dass ich rein und Engelgleich Eingehe in dein selig Reich I Hare liederen, die met zorg waren, gekozen, verwierven ook een uitbundig succes. Zoowel in de eerste afdeeling met Amoureuze Liedeken van C. M. Coster en het schalksche Wie du noch jung van Georg Rijkenals in de tweede afdee ling met Cath. van Rennes' Mijn lieveken zegmaar vooral het schoone lied van haren leermeester, den heer A. Spoel, Nu hebb ick u al gegheven. Waren alle hare liede ren prachtig gezongen, dit laatste nummer werd zoo fijn gevoeld, zoo uiterst geache veerd gezongen, dat het waarlijk in verruk king bracht. Zij kon dan ook aan den wensch van het opgetogen publiek geen weerstand bieden, om nog een nummertje ten beste te geven. Heeft de kennismaking met mej. Koppel alzoo ten zeerste voldaanzij heeft tevens den wensch doen geboren worden, dat wij deze jonge veelbelovende zangeres spoedig eens wederom mogen hooren. Gaat zij voort zich in dezelfde richting te ontwikkelen, dan zal zij bij het wassen harer stem tot volle kracht ongetwijfeld eene sopraan zangeres van naam worden. De heer Bovendeert, van Rotterdam, hoor den wij met genoegen opnieuw. Heeft hij bij vorige concerten van sOrpheus" zich hier een naam als uitstekend bariton verworven, dien naam heeft hij gister-avond schitterend gehandhaafd. De zware partij van Wolfram uit Tannhauser werd uitstekend door hem vertolkt, en zijn liederen zong hij con amore. Zijn welluidend vol orgaan, bij zijne goede voordracht, deden Huberti's Meilied als 't ware uit de borst jubelen. Peter Benoit's Wannes en Trientjen zoo eenvoudig en toch zoo rijk maar vooral het Matrozenlied van Mej. W. Heijblom werd zoo gloedvol door hem voorgedragen, dat men ook hem niet liet gaan zonder nog een extra-nummer te geven. Hebben sOrpheus" concerten voor hare kunstlievende leden steeds een groote aan trekkelijkheid gehad, waar zij voortgaat, zooals in den laatsten tijd, ons zulke genot volle avonden te schenken, daar zal voorze ker die belangstelling in steeds meerdere mate zich blijven betoonen. Een woord van hulde aan den wakkeren directeur, en tevens den heer Anton Rijken onze dank voor zijn talentvolle begeleiding. Met zeer veel genoegen vernemen wij, dat onze vroegere stadgenoot, de heer A. Bakkes, thans te Berlijn, eene uitnoodiging heeft ontvangen om met Goeden Vrijdag in den Domkerk te Riga op te treden als tenor-solist in het Oratorium die Joannes Passion en die uitnoodiging heeft aange nomen. De persoon van W. F. N., die indertijd wegens de oplichting bij den heer L. M. Pluijm, tot een jaar gevangenistrat werd veroordeeld, heeft nauwelijks uit de gevan genis ontslagen, opnieuw zich aan hetzelfde misdrijf schuldig gemaakt. De heer AKramp, goud en zilversmid aan de Hoogstraat alhier, die hem niet kende, gaf hem vijf gouden damesringen mede, die hij op naam van een ingezetene dezer gemeente kwam vragen. Daar de heer Kramp omtrent de zaak echter niet geheel gerust was, deed hij N. achter volgen, wat tengevolge had dat hij aan het station door de politie werd gearresteerd. N. is in verzekerde bewaring gebracht en zal zich omtrent deze nieuwe euveldaad te verantwoorden hebben. Van 18 Nov. tot en met 24 Nov. zijn in den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg binnengekomen 100 stoom-en 8 zeilschepen, vertrokken 100 stoom-en 10 zeilschepen. Gisteren-middag om kwart over drieën is aan boord van het stoomschip Mascotte, liggende aan de Willemskade te Rotterdam, een stellinghout gebroken, waardoor een rolwagentje met ijzererts en twee werk lieden in de Maas vielen. Een hunner werd spoedig door zijn kameraden gered en kreeg geen letsel, doch de andere, J. Ankringa genaamd, 27 jaar oud en aan het Oosteinde no. 87 woonachtig verdronk. Zijn lijk, kort daarna opgehaald, is naar de loods voor drenkelingen in Crooswijk overgebracht. De te Vlaardingen opgerichte muziek- vereeniging zal heeten sVlaardingsche Chris telijke Muziek-Vereeniging" en vermoedelijk onder directie komen van den heer T. Van Essen, directeur van het muziekcorps der Evangelisatie te Rotterdam. li. Op een ochtend der vorige week was het bijzonder druk op dat gedeelte van de Hoog straat, waar het hotel van den heer J. A. S. Engering, alias Klekamps Bredaasch Bierhuis gevestigd is. Een drom van volk stond de vensters op de 2e étage aan te gapen, want het was algemeen bekend geworden dat «Sinterklaas" bij sJas" zijn intrek had ge nomen. Eindelijk vertoonde zich voor een der hooge vensters de eerbiedwaardige ge stalte van den Sint en een hoerahging op uit de opgetogen menigte. Uit de omstan digheid dat de heilige man zich in vol or naat vertoonde, begreep ik, die mij incognito onder de menigte bevond, dat hij tot ver trekken gereed stond. Ik haastte mij dan ook mijne opwachting bij den Sint te maken, met de meeste hartelijkheid werd ik ont vangen. Op mijne vraag of Z. D. Hw. wel gerust had, gaf hij mij ten antwoord, dat hij goed geslapen had, maar het was wel laat geworden door de vele audiënties die hij had moeten verleenen aan de vele huis vaders dezer stad, die hem met de pia vota hunner kleine stamhouders kwamen be kend maken. En nu, zoo vervolgde de groote Kinder vriend, laten wij met ons bezoek bij de winkeliers een aanvang maken. Ik wil het eerst voor de kleinen zorgen. Op mijne aan beveling begaven wij ons dan op weg naar het magazijn van de firma E. H, Gabel, waar de groote man met de meeste voor komendheid werd ontvangen. Weken lang hebben de kleine kleuters reeds voor de winkelkasten staan turen. Hoe menig meis- jeshart klopte van verlangen naar het bezit van zoo'n fraaien pop, die hier in alle soor ten en in de meeste verscheidenheid voor handen zijn, en hoe menige sjongenskiel" zou zich hoogst gelukkig rekenen als hem een dier fraaie bouwdoozen, zoo'n groote doos met soldaten of een geheele spoor trein met tender en locomotief ten deel viel. De goede Sint hrengt voorzeker hun vurige wensch in vervulling, want nauw had hij al deze en tal van andere fraaie voorwer pen bezichtigd, of de zwarte knecht moest hem het groote foliant overreiken. De heilige man beschreef een aantal der geperforeerde stroo- ken, scheurde ze uit en gaf ze der winkelielster met het verzoek ze aan de aangeduide adressen te bezorgen. Ter sluiks wierp ik een blik in het boek en zag dat op de stroeken ook een aantal gezelschapspelen waren genoteerd, waarvan de firma ook vooral ruim voorzien is. Met eene beleefde buiging en welge meende dankbetuiging nam de firmante deze bestelling aan, waarop de Sint mij mede deelde, dat hij zich nu gaarne ook voorzien wilde van eenige religieuze voorwerpen voor kinderen. Daartoe meende ik hem meer speciaal een bekend adres te moeten opgeven. Dientengevolge richten wij onze schreden naar den winkel van den heer WA. Derrix, die daarin bijzonder gesorteerd is. De trouwe sacristijn der St. Jans-kerk, die gewoon is met kerkelijk waardigheidsbe kleders om te gaan, wees den heiligen bisschop op zijne uitgebreide collectie altaar- benoodigdheden voor kinderen, verschillende kerk- en leesboeken in prachtbanden, tal van fraaie beelden en kruisen en zijne eenige verzameling groppen. Een enorme bestelling verblijdde den volijverigen winkelier, die zeker niet zal nalaten ze met de meeste stiptneid uit te voeren. Nu ik voor de kleinen reeds eenigszm3 ben voorzien, zeide de Sint bij het verlaten van den winkel van den heer Derrix, tvi ik eerst eens aan de grooten denken. Dan moeten wij naar het magazijn van der. heer H. Adams, monseigneur, antwoordde ik den heiligen man, daar zult gij ruime keuze vinden. Die naam Adams, sprak de Heilig®' herinnert mij maar al te veel aan haar die den stamvader van het menschelijk geslacht het eerst heeft verleid, maar toch wil ook de huismoeders eens blij maken. Reeds het uitwendig aanzien van het magazijn nam den Sint bijzonder in, welke goede indruk nog verhoogd werd, toen hij het ruime lokaal binnentrad. Hoe beijverde zich de chef des huizes den hoogen bezoeker te wijzen op die rijke sorteering fijn en g?" monteerd porselein, op die prachtige collectie nieuw zilver en nikkel, die fraaie verzame ling geïmiteerd Delftsch aardewerk en Ber- lijnsche en Weener luxe-artikelen. Met een van die pracht-albums, theetafeltjes met servies, nikkelen étagères, of een dier keu rige eet- of dessert-serviezen zou de goede Sint voorzeker menige huismoeder een schoon cadeau doen. De heilige man was verruk1 over al hetgeen hem hier werd te zien gegeven. Als ik hier in Schiedam zoo r- winkel zien, dan begrijp ik waarlijk niet. zeide hij, dat de menschen nog naar Rot' terdam gaanin de groote magazijnen uwei hoofdsteden heb ik zelden rijker collectie gezien. Hoeveel geperforeerde bestellings' strookjes er wel uit het boek gingen, dun ik niet te zeggen; maar ik bemerkte wel, dat Adams die om een hoekje stond, haast uit zijn vel spronghij zal handen te kort komen om alles te bestellen. Reeds had ik ter sluiks gezien, dat de Sint ook een groote bestelling lampen en kolenbakken, hier in de meeste verscheiden heid voorhanden, had genoteerd, toen ik het waagde hem de opmerking te maken vooi die artikelen ook aan anderen eenige clan; disie te gunnen. Wij belandden dan bij de firma L. Kamp, voorheen H. Meeuws, waagde ik er bij te voegen. O ja, vroege' woonde hier mijnheer Meeuw, antwoordde de Sint, die den naam van 's heeren Kamps voorganger het best door de ge" dachte aan den bekenden vogel had onthou den ik zal hem bij mijn komst in Rot' terdam wel vinden. Na deze kleine afwijking was de heilige man dadelijk ter zake. Het eerst trokken de seizoenartikelen zijne aan dacht die reukelooze petroleumkachels vond hij zeer doelmatigde warmwaterstoven meende hij ver boven de vuurstoven te moeten prefereerendat geëmailleerd goe vond hij toch maar het best voor de groote huishoudens waar veel gevaar voor breken isen die kolenbakken, zit- en kinderbaden stonden hem ook bijzonder aan. TerWU de heilige man aldus aan zijn gevoelen luch gaf, tikte hij op eens zeker iemand op den schouder, daar stond voorwaar de trouwe Pieterknecht zijn zwarte bakkes in een nikkelen presenteerblad (merk Adelaar) tc spiegelen. Niet ijdel worden op je ouden dag, mijn jongen, zoo klonk 's meesters be rispend woord pak maar eens gauw je boen op en noteerik keek over Pieters schou der en zag dat hij tal van bestellingsstrookjef beschreef die zwartkop schrijft nog a een aardig pootje. Na ze uitgescheur te hebben, gat hij ze den meester, die e den winkelier een waar feest mede bereidde- Toen ik merkte, dat de Sint den zwarten ook een aantal petroleum-hanglampen dee^ noteeren, verstoutte ik mij hem op te me'" ken, dat ik nog een zeer goed adres voo die artikelen wist. Wij begaven ons dan' en trio op weg naar het magazijn van ll heeren A. Blonk Co. De firmant wees de heiligen man op de groote collectie petro leum hang- en ganglantaarns, staande munt en looplampen, en een rijke verzamel'nr. gas- en petroleumkachels, waarmede hj zeker velen in dit seizoen een welkom cadeau zou bereiden. Een enorme beste ling loonde den volijverigen winkelier. Voor het ingetreden seizoen kon de he lige man zich ook uitnemend voorzien 1 het magazijn van de firma D. M. ZoetinU der Co. Ik maakte hem daarop atterm wat ter gevolge had, dat ook die firma m zijn bezoek vereerd werd. Prachtige vuu schermen en kolenbakken, zooals hier vo° handen zijn, mogen een pronkstuk voor el huiskamer genoemd worden Lampen lampenkappen, van de eenvoudigste tot luxe-soorten, zijn hier voor het uitzoek^ Ook in tal van andere huishoudelijk® j luxe-artikelen bleek de firma goed gesortee^ te zijn. De Sint verblijdde haar dan ook tal van bestellingen, te meer daar de e\ uitverkoopt en ook St. Nicolaas eens op de koopjes loopt. Qf Met dit bezoek werd onze wandeling1"^ dien dag besloten, ons voorbehoudende de andere winkeliers met een bezoek vereeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2