Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. De Times ontvangt uit Tsjifoe de beves tiging van de aan beide zijden gepleegde gruwelen te Port Arthur. De Japanneis vonden daar een aantal onthoofde en vei- minkte lijken van Japansche krijgsgevange nen en gaven daarom geen kwartier, zoo dat een algemeene slachting volgde. Hunne torpedobooten achtervolgden en doodden vele vluchtelingen. Zij zouden twintig met vluchtelingen beladen jonken in den grond hebben geboord. Vijftig Engelsche zee-ofli- cieren, onder wie admiraal Fremantle, heb ben zich te Port Arthur aan land begeven. De laatstgenoemde heeft een breedvoerig rapport opgesteld. Volgens berichten uil Mantsjoerije hadden de Japanners een gevecht met de Chineezen nabij Mothianling. Zij trachtten den rechter vleugel der Chineezen om te trekken. Aan beide zijden werd hevig getreden de Chi neezen moesten ten slotte terugwijken. De Japanners verloren 40 man aan dooden en gewondenhet verlies der Chineezen be droeg 200. Schiedam, 30 November 1894. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter kennis van belanghebben den, dat wegens het leggen van een zinker der waterleiding, het verkeer met vaartuigen in de Noordvestgracht zal gesloten zijn van Zaterdag 1 December _aanst., des middags 12 uur, tot Zondag 2 December d. a. v. des avonds 10 uur. Bij Burgemeester en Wethouders van Schiedam is ingekomen een verzoek van den heer E. de Koning, om vergunning tot oprichting van een g r o t- en hoe f- s m e d e r ij in het pand aan de Broersvest no. 128, kadaster sectie J no. 622. Gelegenheid tot het inbrengen van be zwaren tegen het toestaan van dit verzoek, zal op Donderdag den 13 December aanst., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize worden gegeven, terwijl drie dagen vóór genoemd tijdstip van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, ter secretarie kennis kan worden genomen. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gelet op art. 8 der wet van den 2n Juni 1875 Staatsblad no. 95) geven kennis aan de ingezetenen, dat aan de firma G e b r. Meijer en hare rechtverkrijgenden ver gunning is verleend tot opricnting van een stoombrande rij in de per- ceelen aan de Willemskade no. 23, en Spui straat no. 3, kadaster sectie L nrs. 597 en 598. In het N. v. d. D. lezen wij het volgend ingezonden stuk van den heer Vincent te Enschedé, die zooals imen weet, door den Raad der gemeente Schiedam tot ontvanger was benoemd, doch voor die benoeming heeft bedankt: Hoewel afkeerig van couranten-geschrijf, we voel ik mij thans verplicht op te komen teo-en het berichtje uit Schiedam in uwe courant van heden betreffende mijn bedan ken voor de betrekking van gemeente-ont vanger, hetwelk bevreemding schijnt ver wekt te hebben. Wat toch is de quaestie. Voor ik solli citeerde naar die betrekking vroeg ik den heer Maas, wethouder van financien, schrif telijk om informatiën, en daarop werd mij door een Hoofd-Ambtenaar ter secretarie den heer Van Luik o. a. geantwoord, dat de jaarwedde van 12800 zuiver was en een vrij kantoor ten stadhuize. Op die informatiën heb ik gesolliciteerd. Ik hoorde intusschen niets van de zaak en dacht nauwelijks meer aan de geheele sollicitatie, toen op Dinsdag 30 October de Wethouders Maas en Den Breems ten mijnen kantore verschenen, om persoonlijk met mij kennis te maken. De heer Maas deed mij toen verslag van den stand van zaken, uit welk een en ander ik opmaakte, dat ik in aanmerking kwam. Wel heeft de heer Maas bij die gelegenheid o-ezegd, dat de werkzaamheden van den ontvanger, door in het leven roepen eenei aid. comptabiliteit en door overbrenging der administratie v/d waterleiding naar de gas fabriek waren vereenvoudigd en dat de nieuwe ontvanger het op zijn slofjes af kon, maar van wijziging, instructie, overbrenging van kantoor, wegneming van klerk, aanschaffing van brandkast enz. geen woord. Eerst toen ik door B. en W. aanbevolen was, ben ik naar Schiedam gegaan om mij bij heeren Raadsleden te presenteeren; bij die gelegenheid maakte ik onder meer ook kennis met den secretaris, die mij o. a. te kennen gaf, dat men er over dacht den klerk weg te nemen, doch er op liet volgen, dat dit z. i. niet kon. Hierop ging ik natuurlijk niet in, omdat geen der wethouders mij zulks gezegd had. Ik werd dan den 6en Nov. benoemd en ontving twee dagen later een officieel schrij ven van den secretaris, dd. 7 Nov. No. 967, houdende mededeeling daarvan; in welk schrijven er instantelijk op wordt gewezen, dat voor het geval ik hulp van het kantoor mocht verlangen, ik mij die voor eigen rekening zou moeten aanschaffen, terwijl in dezelfde zitting der benoeming de instructie is gewijzigd en wel zoodanig, dat ik voor taan kantoor zou moeten houden in een door B. en W. goedgekeurd lokaal ten mijnen huize en eene brandkast voor eigen rekening moest aanschaffen, eveneens door B. en W. goedgekeurd, Waarom er mij zoo op gewezen dat de hulp door mij moest betaald worden enz. als ik dit alles reeds wist of weten kon? Ik gaf dan ook onmiddellijk kennis aan den waarn. burgemeester, den heer Visser, dat ik na deze ingrijpende veranderingen de betrekking niet zoo voetstoots accep teerde, doch mij voorstelde hierover serieus met B. en W. te contereeren. Die confe rentie had plaats op Maandag 12 Nov., doch zonder succes. De heer Maas was van gevoelen, dat de ontvangers-betrekking alleen door mij kon waargenomen worden, hetgeen de heer is- ser en ook de secretaris betwijfelden, en daar ik van gevoelen was en nog ben, dat dit voor eene gemeente als S. met 25.000 inwoners tot de onmogelijkheden behoort besloot ik van de betrekking af te zien, omdat het doel mijner sollicitatie, nl. finan- cieele promotie, niet bereikt werd, althans niet zooals ik mij had voorgesteld. Bij dit bedanken stelde ik mij nog beschikbaar voor het geval de Raad f 500 bureaukosten verstrekte, terwijl ik later nog heb voorge steld dit op f200 a f300 te bepalen. Daar ik de betrekking gaarne aangenomen had, was ik tot vele concessies bereid en zou tegen de verplaatsing van het kantoor aan huis niet geprotesteerd hebben. Was my ^lles te voren meegedeeld, ja, dan zou bedanken na sollicitatie en benoe ming mij niet vrijgestaan hebben, maar nu achtte ik mij daartoe volkomen gerechtigd. Wij vernemen, dat alhier voor rekening van de Ned. Handel-Maatschappij zullen worden opgeslagen 5500 balen koffie en 3600 blokken tin. De Gemeenteraad te Rotterdam keurde gisteren-middag de verschillende voorstellen goed welke aan de orde waren. Tot verdere verbetering van den plaatse lijken toestand aan Katshoek werd voor f 6000 een huis gekocht en een crediet van f 3055 verleend voor gasleiding en lantaarns in nieuwe straten bij den N. Binnenweg. De resteerende gronden van de vroegere Place des Pays-Bas aan de Helmersstraat zullen publiek verkocht worden, terwijl voor stortplaats voor gebaggerden grond uit de havens, werd aangewezen het terrein de Kerkegriend nabij Charlois, dat door deze op hooging geschikt zal worden voor bouwgrond. Afwijzend werd beschikt op het adres van 64 bewoners van het Noordereiland om te bevorderen, dat de Koninginnebrug een kwartier voor het begin der diensten in de R. Kath. kerk op Feijenoord geheel gesloten zal kunnen worden. Het nut van spooraanleg naar de Nassau- haver. werd erkend en in verband daar mede grond verkocht aan de Exploitatie- Mij. en met de Bouwmaatschappij Feijenoord grond geruild. Gisteren-nacht is te Rotterdam de ketel makerij van de machinefabriek van den heer B. Wilton, Westzeedijk 402, een prooi der vlammen geworden. Op het alarm maken door den heer Wilton snelden de rivierbooten ter hulpe en wisten door hare zware waterstralen de fabriek voor gehee- len ondergang te behoeden. Ook verleenden 2 handspuiten hulp. Gisteren-middag werd een gelddrager van de gasfabriek te Rotterdam door drie kerels op de Glashaven ingesloten, die hem peper in de oogen wierpen. De man, hoewel verblind, liet zijn geldzak niet los maar greep een der aanranders en hield hem vast, tot er hulp toesnelde, die hem aan de politie overleverde. De beide anderen waren gevlucht. Bij de politie te Rotterdam is aanhouding verzocht van een zwart verlakte lasch, waarop voorkomt de naam J. Romein, en welke inhoudt een aantal losse diamanten en granaten, ter waarde van 65,000 frank. De tasch is te Antwerpen uit een logement ontvreemd. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 29 November. In deze zitting waren een twaalftal ont werpen van eenvoudigen aard aan de orde. De verhooging der justitiebegrooting voor 1893 tot uitbreiding van de rijksveldwacht, door den Minister verdedigd met het oog op de buitengewone omstandigheden na de werkstakingen en bedreigingen bij werk stakingen, werd goedgekeurd. Door bekrach tiging der provinciale heffing in Zuid-Holland werd de door Prov. Staten tot 1/3 terug gebrachte tolheffing op de Gouwe, goed gekeurd. Het drietal voorstellen tot vereeniging der gemeenten Rotterdam, Kralingen en Charlois en grensverandering tusschen Rot terdam en IJsselmonde en Rotterdam en Overschie werd zonder debat aangenomen. Bij de pensioenbegrooting beantwoordde de Minister van Financiën ontkennend de vraag of openbare onderwijzers in het pen sioenfonds zullen worden opgenomen. De overeenkomst met de Staatsspoor weg-maatschappij betrekkelijk de opneming van den Zuidoosterspoorweg onder de door die onderneming te exploiteeren spoorwegen werd zonder discussie met 57 tegen 16 stemmen bekrachtigd. De onteigening van den bouw van eene nieuwe spoorweg- en voetgangersbrug over den IJssel bij Westervoort vond in beginsel geen bezwaar. Alleen meende de heer Van Berssele dat de kleine belanghebbbende gemeenten te veel moesten bijdragen in de kosten naar verhouding van haar belang. De Minister van Waterstaat ontkende dit en de heer Rink drukte vooral op het groote belang van den aanleg van een brug ook voor het voetgangersverkeer. Daarna zijn de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting begonnen. Door de afdeelingen der Tweede Kamer zijn benoemd tot rapporteurs o.a. over de hierna te noemen wetsontwerpen verlen ging van de wet van 1892, houdende voor ziening der tijdelijke versterking van de nationale militie de heeren Van Limburg Stirum, De Boer, E. Smidt, Van denBerch van Heemstede en Druckerhet vasstellen der begrooting van Suriname voor 1895 de hh.: T. Mackay, Veegens, Pyttersen, Bastert en Guyothoudende nadere bepalingen omtrent de heffing van invoerrecht naar de waarde der goederen, de heeren Beelaerts van Blokland, Rink, Dobbelmann, Bahlmann en Plateen over het wetsvoorstel van den heer De Savornin Lohman tot wijziging van artikel 54bis der wei op het lager onder wijs de heeren E. van Bylandt, Borgesius, Lely en De Beaufort (van Amsterdam.) Ten opzichte der aangevraagde gelden (f 60,000) om het terrein benoorden het spoorwegstation aan den Hoek-van-Holland, dat voor latere uitbreiding van het station niet noodig is, voor vervreemding geschikt te maken, werd bij het afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer gevraagd of niet later dat terrein noodig zou kunnen blijken te zijn voor andere werken, zooals b.v. den aanleg van een haven, hetzij als voorhaven van een kanaal door het Westland dan wel als op zichzelf staande visschershaven, waar bij men vooral het oog had op de Scheve- ningsche visschersvloot. De rechthebbenden op de nalatenschap van Johan Gier, matroos aan boord van het Bremer schip Freiburg geboren te Rotter dam, overleden te Rio de Janeiro, den 22sten Februari 1894, worden verzocht zich schriftelijk en met overlegging van denoo- dige bewijsstukken aan te melden bij he departement van buitenlandsche zaken. (SL-CQ De op Lombok gesneuvelde militair bene den den rang van officier, waarvan sprake is in het bericht van de Staatscourant van eergisteren, is de fuselier K. P. A. Van Regenmorter, algemeen stamboek no. 340- Aan den Minister van Binnenlandsche Zaken is door de heeren J. W. B. Hage'e Nijmegen, II. D. van der Maas te Roermond» en E. Minkman te Arnhem, allen gymnas- tiek-onderwijzers, als bestuursleden der »Zuider Gymnastiek-Onderwijzers-Vereeni- ging," een adres gericht, om te verzoeken, dat het onderwijs in de vrije orde-oeteningen der gymnastiek als verplicht leervak in d® wet op het lager onderwijs gehandhaal blijve en de invoering er van in 1897 vei' zekerd zij. De schilderij voorstellende »De Vaandel uitreiking'7, vervaardigd op last van H. a1, de Koningin door den heer J. Hoijnck vatl Papendrecht te Rheden, is thans gereed en- zal binnenkort aan H. M. verzonden worden- In het reisplan van dr. A. Kuyper schijn weer verandering te zijn gekomen. Het Dagbl. v. Zuid-Holland althans meldt da' aan een terugkeer vóór Kerstmis niet wor gedacht. T. Woensdag vierde notaris mr. J. A. Coebergh te Leiden, het feest van zijn 25' jarig notariaat. De kantoorbedienden boden eenige photografieën aan van het gebooi'e huis en de drie respectievelijk door de° jubilaris bewoonde huizen. De heeren nota rissen daar ter stede voegden bij hun g®" lukwensch een eikenhouten draaibaren lez® naar en portefeuille ministre, terwijl 'a van particulieren van hun bijzondere hoog achting blijk gaven. Uit Baarn schrijft men aan het N. v. d. D' »De oude Burmanjer, de vroegere bo van Baarn op Utrecht en Amersfoort, lS gisteren te Baarn in 95-jarigen ouderdo^ overleden.. Ieder bewoner van Baarn en ieder Amsterdammer, die de zomermaandei1 aldaar doorbracht, kende hem met zlJn typischen mooien kop en zilvergrijze lokkei1' De onlangs overleden kunstschilder Ling® man heeft indertijd zijn portret geschilde) j dat thans in eene particuliere verzamel111" berust. St. Nicolaasfeest. Met het oog op de bij gelegenheid van he' aanstaande St. Nicolaasfeest te verwachte drukte, wordt de vergunning om meerde pakketten aan hetzelfde adres per Pak^,g post te verzenden, vergezeld van slee ééne adreskaart, voor den tijd van 3 tot met 6 December aanstaande ingetrokken en zal derhalve bij elk, gedurende daffi vak, ter verzending aangeboden pakket ee adreskaart gevoegd moeten zijn. Voorts wordt met nadruk aanbevolen, 0 bij de onderwerpelijke aangelegenheid lo voor eene doelmatige en stevige *e*g pakking der te verzenden pakketten z°r"9p dragen in dier voege, dat de inhoud op doende wijze voor breken of beschadig gevrijwaard zij de" 2o de adressen, zooveel mogelijk, op omslag der pakketten zelf te schrijven,^ waar opplakking of aanhechting vaIV;V,al adres onvermijdelijk is, dit in ieder g zoo te doen plaats hebben, dat v°°' er, verloren geraken daarvan, tijdens het vei redelijker wijs geen vrees behoeft te bes g 3e. in de pakketten, waarvan het a niet op den omslag geschreven is, een tw los in te sluiten. Art De gevolgen der werkstaking onu bakkersgezellen te Amsterdam, hebben

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2