Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau ^Sofersfraaf 50. 17de Jaarg. Zaterdag 8 December 1894. No. 5062. De Bedelaar. algemeen overzicht. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 4.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. -— Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelst 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten 7 December '94. De eerste zitting van den Duitschen Rijksdag in het nieuwe gebouw te Berlijn 's gisteren gehouden. De voorzitter Levet- 2°w opende haar met woorden van dank t'oor den genialen bouwmeester (Hort.) Hij lerinnerde aan de groote tijden, aan hen d'e voor de stichting van het rijk gestreden e" hun bloed veil gehad hebben. Als mo- ""ment dezer helden heett het gebouw gfoote vaderlandsche waarde. Die waarde le behouden is de taak van den Rijksdag; daarvoor moeten wij ons geheel in den dienst j'3" het Vaderland stellen. De Voorzitter gesloot met een Hoch op den Keizer. Er eerschte groote geestdrift, doch de sociaal- et"ocraten bleven zitten. Dit gaf aanleiding '°t de grootste opgewondenheid. Nader wordt gemeld, dat de eerste zitting Va" den Rijksdag i» het nieuwe gebouw '"gewijd is met eene scène, zooals er nog "ooit een in het Duitsche parlement beleefd 's en die dan ook geheel den stempel eener Provocatie met voorbedachten rade droeg. e eerste zitting van den Rijksdag is een rei'schikkelijk schandaal geweest. De sociaal democraten bleven bij het Hoch op den eizer zitten. Onder levendigen bijval be- 'sPte de Voorzitter de socialisten, omdat zij niet van hunne zetels waren opgestaan, toen et leve de Keizerwerd uitgebracht. Dat stemt niet overeen met de zeden van Duitsche "tannen noch met de gewoonten van den Rijksdag. Daarop antwoordde de bekende socialistische leider Singer, dat het niet met e ^aardigheid en de eer zijner partij strookt °P te staan voor iemand die van de sol- aten vordert dat ze op hunne broeders 2"Uen schieten (in tijden van oproer) en ^'ens naam staat onder de Umsturzwet le tegen de socialisten is gericht. Het "is verkeerde in de vreeselijkste opge wondenheid. Singer verwekte met zijne Onbeschaamde uitlatingen een storm van Feuilleton. i) In de wereldstad New-York brak de F"ige Van Galen op zekeren dag met een zijne leefregels door een bezoek aan r oonedenstad te brengen. Hij deed deze "S, die hem binnen de grenspalen van het gebied van handel en nijverheid bracht, "gevolge van eene oproeping van zijnen vocaat die zijne handteekening onder eenige ken noodig had. Het was vijf jaren F eden sinds hij zich ten zuiden van het ashingtonplein begeven had, en terwijl het plein voor het stadhuis overstak, eek hjj naar de gebouwen, die daar ver- •ezen - waren en naar de drukte en leven- steiv ln de straten met evenveel belang ®'"ng .als iemand, die na jarenlange af- ezigheid zijne geboortestad terugziet rn ^e waarheid te zeggen, schepte hij verontwaardiging onder de leden en werd door den Voorzitter belet met zijn rede voort te gaan. Bij de beraadslaging over de socialistische voorstellen strekkende om het aanhangig strafproces tegen enkele socialistische leden te staker., kwam in het bijzonder de conservatief Von Manteuffel in scherpe taal op tegen de door de socialisten gevolgde gedragslijn. De volgende verga dering, ter behandeling der begrooting, is op aanst. Dinsdag bepaald. Ook in de Kamer van afgevaardigden te Brussel hebben de socialisten zich gisteren geducht doen gelden. Bij de beraadslaging over de dotatiën deden zij eene verklaring voorlezen, waarin geprotesteerd wordt tegen de civiele lijst en de dotatie aan den graaf van Vlaanderen en dit wel uit naam van hunne republikeinsche overtuigingen. Na eene heftige discussie, waarbij de chef van het Kabinet de Kamer uitnoodigde te roepen leve de Koning! werd hieraan door de rech terzijde met groote instemming voldaan. De linkerzijde der liberalen en de progressisten sloten zich bij deze betooging ten gunste van het koningschap aan, doch de socialisten antwoordden met den kreet: leve het volk! weg met de kapitalisten. Hiermede schijnt dit incident, nog al vrij spoedig, geëindigd te zijn. Eenige dagen geleden werd een diefstal met moordaanslag gepleegd in een goud smidswinkel in het Palais Royal te Parijs. Het misdrijf werd ontdekt voor het tot al- geheele uitvoering was gekomen. De daders waren twee jongelieden, broeders uit een welgestelde kleine burgerfamilie. Een eerste huiszoeking had niets bijzonders aan den dag gebracht een tweede doorsnuffeling heeft geleid tot de ontdekking van inbrekersmale- rieel, maar tevens tot het vinden van ver schillende voorwerpen en ontplofbare stoffen, blijkbaar tot de vervaardiging van bommen bestemd. Eene belangrijke verzameling van anarchistische geschriften door de broeders voorzien van tal van aanteekeningen met veel behagen in de nieuwheid van het ge val en nadat hij op het kantoor van den advocaat zijne zaken afgehandeld had, trachtte hij langs Broadwey te slenteren, zooals hij gewoonlijk langs de Avenue deed. Maar daar was geen der.ken aan. Telkens kwam hij in botsing met de menschen of liep hij gevaar van overreden te worden door de karren en wagens die uit de zij straten te voorschijn kwamen. Van de jongelui kende hij er verschei dene, maar zij schenen allen evenvee) haast te hebben en er iets kluchtigs in te vinden om hem daar aan te treffen, zoodat hij langzamerhand een gevoel kreeg, alsof hij niet op zijne plaats was, en hij besloot dan ook om zoo gauw mogelijk terug te keeren naar zijn rustig hoekje voor het raam van zijn club. sHeidaar, Van Galenzeide een van zijne kennissen, die hem voorbij rende, »wat kom je hier uitvoeren Ben je verdwaald »Ik geloof het wel," zeide Van Galen, iAIs ge zoo vriendelijk zoudt willen zijn om mij te wijzen, hoe ik weer in de beschaafde wereld terug kan keeren, zou ik je zeer verplicht zijn." »Ga naar Park Place en neem daar de scherpe uitvallen tegen de bestaande maat schappij, leverde het nadere bewijs dat hier de hand gelegd was op een paar prope- gandisten van de daad. In draadberichten uit Pest wordt gemeld, dat aldaar druk gesproken wordt over eene aanstaande ministerieele crisis. Het ministe rieWekerlé zal aftreden, nadat de ker kelijke wetten door den Koning zijn be krachtigd. De ministers beraadslagen over de te volgen gedragslijn. In de Kamer van afgevaardigden in Italië heeft de minister-prerident Crispi gisteren geweigerd eene interpellatie te aanvaarden over de zaken in Istrië, maar zich bereid verklaard eene algemeene interpellatie aan te nemen over de binnenlandsche politiek. De Kamer besliste, dat de beraadslaging over de laatstbedoelde interpellatie Maandag een aanvang zal nemen. Crispi verklaarde verder dat de regeering niet kan aannemen de interpellatie van Barzilai over de betrek kingen met Oostenrijk. Barzilai zeide, dat zij uitsluitend ten doel heeft te vernemen of de betrekkingen met Oostenrijk geen wijzi ging hebben ondergaan, ondanks de voor vallen in Istrië. Crispi bleef niettemin weigeren, waarop Barzilai verklaarde zijne interpellatie in te trekken onder het uit spreken van een broederlijken groet aan de bevolkingen van Istrië. De linkerzijde juichte hem toe. Aan de Times wordt uit Bucharest ge meld, dat de betrekkingen tusschen Servië en Rumenië weder gespannen zijn en wel naar aanleiding van de zoutkwestie. Servië heeft getracht een voorraad zout uit Hon garije te krijgen, nadat het geweigerd had de vroegere zoutconventie met Rumenië ge stand te doen. Kalnoky heeft echter Ser- vië's voorstellen afgewezen, waarna Servië wederom Rumenië heett aangeklampt met gewijzigde voorstellen, welke Rumenië met verontwaardiging heeft afgewezen. De Times verneemt uit Odessa, dat de Russische regeering sedert de troebelen in elevated," zeide zijn vriend over zijn schou der heen, terwijl hij groette en weer in de menigte wegdook. De bezoeker uit de bovenstad had geen zeer juiste voorstelling waar Park Place was, maar hij verliet den Broadway en volgde de lijn van de »elevated" langs Marchstreet. Op den hoek nu van Vesystreet ont moette hij op zijnen weg een arm, vuil, roodoogig sujet, dat hem om een paar cen ten vroeg om eten te kunnen koopeu. »Ik kom neel van Chicago," zeide hij, en ik heb in geen vier-en-twintig uur gegeten." Van Galen schoof op zij, alsof er in de lompen van den bedelaar een besmettelijke ziekte stak, gaf hem haastig een kwart dollar en ging verder zonder de zegebede af te wachten, die de man over hem wilde uitspreken. »Arme drommel," zeide Van Galen, »Stel je voor, een geheelen dag zonder eten Maar zoo iets kon hij zich onmogelijk voor stellen, zelfs al deed hij er zijn best toe en deze onmogelijkheid maakte zulk eenen indruk op hem, dat hij goedig besloot om terug te keeren en het sujet op te zoeken om hem nog wat geld te geven. Van Galens Armenië de grenstroepen van den Kaukasus heeft versterkt. 20.000 man zijn daartoe uit Odessa vertrokken. Ook heeft Rusland tegelijkertijd nieuwe strijdkrachten naar Wladiwostock gezonden, werwaarts ook een tweetal kruisers gaan, elk met twee duizend man aan boord. De regeering van China blijft haar po gingen voortzetten om vrede te sluiten met Japan, maar de Mikado heeft de voorwaar den waarop hij bereid is een einde te maken aan den strijd nog niet medegedeeld. Blijkbaar talmt de Japansche regeering op zettelijk, opdat generaal Jamagata nog den tijd zal hebben zich van Moekden meester te maken. De generaal begint allengs Moek den te naderen, maar het zal toch nog wel eenigen tijd duren, voordat hij deze plaats heeft bereikt. In berichten uit Shangai wordt opnieuw beweerd, dat Li-Hoeng-Tsjang geheel in ongenade zou zijn gevallen en dat hij geen onderkoning blijft. In zake het verlies van Kingtsjon en Talienhoan veroordeelde de krijgsraad te Peking den bevelhebber der eerstgenoemde plaats tot degradatie wegens plichtverzuim, daar hij een volkomen ver dedigbare vesting heeft overgegeven. Ook heett de krijgsraad generaal Tsjang schul dig bevonden aan schromelijke plichtsver zaking daar hij het gedoogd heett dat zijn soldaten de burgers plunderden en de katholieke zendingskerk te Kingtsjou in brand staken. Daarvoor zal Tsjang nader worden gestraft. Pater Rossignoli. Pater Rossignoli, de Italiaansche priester, die, na een gevangenschap van dertien jaren onder de aanhangers van don Mahdi in Soudan, eindelijk ontsnapt en te Assouan teruggekeerd is, heeft zijne redding te danken aan de toewijding van zijn Arabi- schen gids Abdallah. Abdallah werd naar Omdurman gezonden om Rossignoli te bevrijden. Hij had veel voorstellingen van een middagmaal waren nog al buitensporig. Hij wist niet, dat er gelegenheden bestaan, waar men een zeer voldoend maal, bestaande uit vleesch, twee soorten van groenten en een stuk pudding kan krijgen, alles te zamen voor een kwart dollar, ter nauwernood een voldoende fooi voor den kellner, die het maal bracht. Eerst gelukte het hem niet den man terug te vinden, en toen hij hem weer in het oog kreeg, zag de man hem niet. Nu merkte Van Galen op, dat hij drie heeren aansprak, waarvan twee hem iets gaven, toen naderde het sujet Van Galen weer en deed hem nog eens op dezelfde toon het oude verhaal. Hij herkende hem blijkbaar niet, en de man van de wereld gat hem een halven dollar en verwijderde zich, overtuigd dat de man nu zeker genoeg had om eenig voedsel te krijgen, al was het slechts wat brood met koffie. Door op zijne schreden terug te keeren was Van Galen geheel en al met den weg in den war geraakt, en na nog wat rond- geloopen te hebben, bevond hij zich een- klaps weer op hetzelfde punt vanwaar hij uitgegaan was. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDA Hiiiumiiii'iiudmn mwiiwHunnwiiiii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1