Dagblad a oor Schiedam en Omstreken. De Omstandigheden. 17de Jaarg. Zondag 16 December 1894. No. 5069. bureau ^oter&txaat 50. TWEEDE BLAD. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsf 6.60 Elke gewone regel meer- 0-10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. In de N. Delftsche Ct. lezen wij het vol gende artikel, waarin de politieke toestand M den vorm eener causerie niet onaardig wordt besproken »En wat is nu uw indruk van de alge- Hieene beschouwingen in de Tweede Ka- intervieuwde mijn vriend Jacobs, terwijl hij zich achterover in de ruststoel wierp, voor welken vierschaar hij achter eenvolgens alle politieke gebeurtenissen der laatste tijden gedaagd had. Och, zei ik, de omstandigheden in aanmerking genomen Jacobs viel mij in de redeIk bewonder je talent, Van Duivestein, om zoo dadelijk het juiste woord te vinden, dat dezen of genen toestand teekent. De omstandighe den, daar heb je 'tDit ministerie is een ministerie van omstandigheden en het vaart naar omstandigheden redelijk wel. De omstandigheid, dat minister Tak wat al te grootscheeps met zijn kieswets-ontwerp van wal stak, vereenigde Katholieken, antirevo lutionairen en liberalen tot eene krachtige oppositie, waartegen de stoombootMinister Tak van Poortvliet" niet bestand bleek. Uit de béterogene oppositie kwam natuurlijk oen heterogeen kabinet voort. Eene zeer gelukkige omstandigheid mocht het heeten, dat aan het hootd van dit ministerie een uiterst bekwaam en bezadigd man als Jhr. Roëll kwam te staan, die het schip door de omstandigh och, 'k bedoel tusschen de klippen en zandbanken naar eene veilige haven kan voeren. Met uw welmeenen, Jacobs, onderbrak ik, is het wel juist van één hootd te spre ken. Hebben we hier niet eene nieuwe editie der »twee groote masten op één schip Gij stelt toch den minister van Bin- tienlandsche Zaken niet gelijk met een ge woon lid van het Kabinet Spreek mij niet van Van Houten, ant woordde mijn vriend gemelijk, dat kanon is vernageld. Ook al door de omstandigheden vroeg ik. Wis en waarachtig, door de omstan digheden. Die zijn een mensch, dus ook een minister, soms te machtig. Zijne exel- lentie heeft het zelf trouwens plechtig ver klaard. Hij is een voorstander van lijk verbranding, leerplicht, afschaffing van den eed en dergelijke radicale zaken, maar de omstandigheden verhinderen hem nu een maal in onze wetgeving deze wenschen zijns harten te verwezenlijken. Dezelfde staats man, die eens als lid der Tweede Kamer, zoo- heldhaftig tot een zijner voorgangers sprak«Gij zit daar maar niet om minister te zijn, maar gij behoort voor uwe overtui ging ook van uwe hooge positie gebruik te Blaken", dezelfde staatsman verschuilt zich voor zijne radicale denkbeelden achter de omstandigheden. Wees niet onredelijk Jacobs, dit mi nisterie is een Kabinet ad hoe. Het heeft hoofdzakelijk ten doel de regeling van het uitgebreide kiesrecht tot stand te brengen. In dit opzicht is Van Houten vol komen homogeen met Roëll. Het zou boven dien hoogst onstaatkundig zijn de vermoede lijke parlementaire meerderheid voor de aanstaande kieswet te verbreken ter wille van persoonlijke radicale utopieën ofillusiën, als gij wilt. Later, als de omstandigheden veranderd zijn, kan Van Houten weder schitteren in radicale glans. Dat maak je de kat wijs. Een minister, die zijn glans verloren heeft, kan men niet oppoetsen als het deksel van een doofpot. Neen, Van Houten is aan liet einde van zijn politieke loopbaan. Trouwens, nu hij de ministerrok heeft gedragen, zou ik niet weten, wat hij nog meer kon verlangen. Gjj zijt geen vriend van Van Houten, Jacobs. Dat kan, dunkt mij, geen man van positieve christelijke overtuiging zijn. Ik schaam mij er bijna over, dat de eerste dienaar onzer Koningin-Regentes iemand is, die de kroon een ornament heeft genoemd en sedert vele jaren met zijn cynisch ongeloof en zijn ultra-naturalistische denkbeelden te koop liep. Ja, maar houd nu de omstandigheden toch in het oog, Jacobs. Bij de regeling van het uitgebreide kiesrecht behoeft alleen het gezond verstand een woord mêe te spreken. Verwacht gij dan inderdaad van Mr. S. Van Houten eene gezond-verstandeljjke rege ling van het uitgebreide kiesrecht? Gij niet? Neen, zeide Jacobs en hij werd warm. Ik durf het u wel voorspellenDe formule der geschiktheid loopt uit op een examentje, waarvoor onze eenvoudige, brave kiezers zullen terugschrikken. Zóó blijft ten slotte de meerderheid aan de liberale capaciteits kiezers, van wie de onderwijswetten een voldoend contigent opgeleverd hebben. Je bent vreeselijk pessimistisch, Jacobs en je vergeet, dat onze Katholieke Kamerleden het gevaar, zoo het werkelijk bestaat, zullen inzien en kunnen afwenden. Niet zoo gemakkelijk, Duivestein; de omstandigheden zijn van dien aard, dat het zwaartepunt der parlementaire meerderheid zeer gemakkelijk van rechts naar links kan verplaatst worden. Een klein beetje meer wijn in het water Water in den wijn bedoel je zeker. Neen, radicale wijn in het conservatieve water; een weinig meer daarvan, en de minister vindt licht onder zijne vroegere tegenstanders nieuwe bondgenooten. Ik begrijp thans uwe meening, ofschoon ik vind, dat gij werkelijk aan onzen tegen- woordigen minister van Binnenlandsche Zaken teveel eer bewijst door hem alleen het ontwerpen van de nieuwe kieswet toe te vertrouwen. Gij erkent zelf, dat in het huidige Kabinet Jhr. Roëll de premier is. Hij heeft geene verontschuldigingen te maken, zooals Mr. Van Houten. Hij staat op een geheel vrij en onafhankelijk stand punt. Hij verbindt èn door zijn politiek ver leden èn door zijne onmiskenbare gaven de gematigde leden van de rechter- en de linkerzijde. Daar bestaat hier geen de minste vrees, dat de slinger uit het uurwerk zal vallen en de drijfkracht van den eersten minister-op-één-na tot buitensporigheden zal overslaan. Ik hoop, dat gij gelijk hebt, Van Dui vestein, maar 'k ben toch niet geheel zon der vrees. Rondborstig verklaar ik, dat ik geen heil verwacht van het werk eens staatsmans, die de schrijver is van een cynisch boek als God eigendom en familie. Ik zou in mijn eenvoud zeggen, men moest al zulke lieden ministers kunnen maken, zoodat zij hunne verderfelijke theo- riën opschorten Van wege de omstandigheden. Ja juist, dit is het, wat mij het meeste ergert, 'k Heb geen reden om te veronderstellen, dat Mr. Van Houten zijne ultra-naturalis tische gevoelens heeft verloochend, noch van zijne specifiek-republikeinsche denk beelden heeft afstand gedaan en hij, de erkende atheist, de latente republikein, moet het gezag schutten van Haar, die Koningin is bij de gratie Gods. Vindt gij zoo iets niet stuitend, niet een christelijk volk on waardig --De omstandigheden herhaalde ik half binnensmonds. Och ja, zei Jacobs met bitterheid, de omstandigheden waren weleer oorzaak, dat de Turken een groot deel van Europa kon den veroveren, terwijl de christen-vorsten onderling twistten en naijverig waren op elkanders macht. De omstandigheden waren oorzaak, dat zoo lang zich de liberale pers zonder den minsten tegenstand kon ont wikkelen ten koste van christelijken invloed in den modernen staat. De omstandighe den neen, onderbrak hier Jacobs zich zeiven. Ik ken slechts ééne omstan digheid, deze: Ieder jaar van stilstand op godsdienstig staatkundig gebied is een ont zaggelijk verlies voor de vervulling der dagelijksche bede: Ons toekome Uw rijk, Uw wil geschiede op aarde als in den Hemel. Jacobs, Jacobs! zeide ik ernstig; gij verliest ééne zaak uit het oog, namelijk, dat wij de vervulling dier bede niet in onze macht hebben en haar ook niet uitsluitend van onze eigen werkkracht en het eigen streven mogen verwachten. De Voorzienig heid leidt vaak de omstandigheden ten goede. Bovendien vergeet gij, dat de christe lijke evolutie zich niet beperkt tot de wan den van het parlementsgebouw. Reeds zijn door de consequentie van het liberalisme velen in ons vaderland de oogen geopend. Met of ondanks Van Houten is waarachtige vooruitgang mogelijk. Ofschoon ik ook liever onze christelijke vlag Her ontplooid zag boven Hoog- en Lagerhuis, behoeven wij toch niet te wanhopen aan de toekomst, mits wij niet kleinmoedig worden. Mijn vriend staarde eenige oogenblikken peinzend naar den grond. Toen verhief hij het hootd en zeideGij hebt misschien gelijk, maar toch, als ik het zeggen moet: 'k Prefereer Van Houten's cacao boven Van Houten's toekomstige kieswet. Zoo gauw als het ontwerp verschijnt, zullen wij eene vergelijking tusschen bei den maken, antwoordde ik schertsend en hiermede sloten wij ons politiek debat. Vervolg Binnenland. In zake den moord op L. Greiner, vleesch- houwer te Enkhuizen, is aldaar door den officier van justitie bij de rechtbank te Alk maar een biljet verspreid, waarbij ieder, die meent inlichtingen te kunuen geven en nog niet door de justitie is gehoord, wordt uitgenoodigd zijn adres op te geven. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Harlingen. De verkooping van meubelen, toebe- hoorend aan »burger" T. Tienstra, heeft plaats gehad. Toen het bedrag van de achterstallige rijks- en gemeentebelasting binnen was, hield de deurwaarder op. Dit resultaat is niet verkregen zonder eene ferme houding van de autoriteiten bijzonder van den burgemeester en den commissaris van politie, en na vooraf goed beraamde maatregelen. Vier aan vier wer den de kooplustigen toegelaten tot het lo kaal, na behoorlijk te zijn gefouilleerd, fluitjes en rateltjes werden afgenomen, dragers van revolvers zullen wel op een afstand zijn geblevenwie geen geld kor. toonen, mocht buiten blijven; wie praats wilde maken, werd naar buiten gebracht, gelijk «burger" Reens gebeurde, die door vier man op straat werd gezet. De Friezen toonden zich niet bevreesd voor dreigementen en kochten het goed naar waarde. De benden, met stokken in de stad gekomen, trokken mistroostig af. Uit Nijmegen wordt aan de N. R. Ct. gemeld De zoogenaamde Fransche poort alhier, welke in eigendom behoorde aan de Waalsche kerk, doch door deze aan de gemeente Nijmegen werd afgestaan, is thans ingemet seld in een muur van het raadhuis, ter plaatse van de deur welke toegang geeft tot het achtergedeelte van dat gebouw. De poort herinnert aan de Nijmeegsche academie, die na een twintigjarig bestaan, tijdens de Fransche overheersching viel. Op intiatiet van het kanaal-comité en van de Kamer van koophandel tevens door bemiddeling van den Comissaris der Koning, in zal eerstdaags op het stadhuis te Venlo een conferentie worden gehouden met den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat in zake het maken van een verbinding tusschen de Zuid-Willemsvaart en de Maas door mid del van een kanaalgraving van de Maas te Venlo tot de Noordervaart te Beringen (gemeente Helden.) NIEUWE SC HE COURANT iniiniMiiiHimrdiiihiHiMitiiiiiiiiiiitKiiii'iiumwiiiiiw.iiiuiiiH'H'iiiiiiiiiiiii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5