Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 17de Jaarg. Vrijdag 21 December 1894. No. 5073. bureau *gjSotev$txaat 50. Een ongelukslach. PRIJS VAN DIT BLAD: \oor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 20 December '94. Op den dag zelf dat kapitein Dreyfus in Frankrijk voor den krijgsraad verscheen, kwam gisteren Saint-Genest voor de derde 'naai in den Figaro op deze zaak terug. Dreyfus, schrijft hij, beteekent niets en het proces houdt even weinig beteekenismaar ernstig is het schouwspel dat wij naar aan leiding van dit proces aan Europa geboden hebben. Ernstig zijn de gebeurtenissen, Welke sedert de inhechtenisneming van dezen man zijn voorgevallen. Treurig, hoogst treurig zijn bij deze gelegenheid de be gripsverwarring, de verwaring van de pers, het gemis van samenhang in het ministerie,'' en bovenal de taal, welke wordt uitgesla gen door de partijgangers van den minister Van oorlog, die tegelijkertijd de verklaarde tegenstanders zijn van zijn gezag. De mi nister van oorlog heeft tegenover Hanotaux, generaal Saussier, kortom tegenover de anderen, waarvan de vrienden van Mercier spreken, in deze zaak als een dolleman ge- 'andeld, er een kwestie van eer instellende van te voren de schuld van den kapitein te bewijzen, zaken bekend makende welke Voor altijd geheim moesten blijven, en wat r'°o het ergste is de toejuichingen aanne mende van couranten, welke dag op dag Hjne regeering door het slijk sleuren. Mer ger is nog minder dan Boulanger. Deze w»st ten minste wat hij wilde en deed, terwijl onze arme minister geen jota begrijpt van hetgeen hij bezig is te doen. De krijgsraad waarvoor kapitein Dreyfus terechtstaat heeft de behandeling met ge sloten deuren gelast. De advocaat Demange heeft te vergeefs getracht deze beslissing te voorkomen. De president verhinderde hem onmiddellijk voor te gaan, zoodra hij woorden gebruikte als shet eenige stuk," shet docu ment." Toen Demange, eindelijk aan het woord blijvende, verklaarde dat niemand hem zou tegenspreken als hij zeide dat Feuilleton. i) Het ging hem bitter slecht in de wereld dubbel slecht omdat hij er altijd zoo Vroolijk bij uit zag. Niemand wilde, nie mand kon aan zijn ongeluk gelooven. In zl)n hart zuchtte hij Wat ben ik toch een stakkerten op zijn gezieht las meh «ochep vreugde in 'tleven!" Een flauw, maar hardnekkig lachje speelde steeds om Zljn mond. Mogelijk zag de stumpert er, als mj alleen was, even droevig uit als andere edroefde menschenkinderen maar zoodra U onder de menschen kwam werd hij ver ben en onrustig, en dat scheen op zijn gelaatsspieren te werken. Dan lachte hij mdat hij niet anders kon, omdat het zijn Wüde WaS' °mdat ZiJn ongeluk het 200 Nu is lachen en lachen zeker twee. De Staatsman lacht anders dan de paljas. Maar sedert zeven weken de eer van een officier van het Fransche leger bloot heeft gestaan aan allerlei vertelsels, viel de president hem in de rede, en beval op grond van zijn dis- cretionaire macht dat de Krijgsraad in Raad kamer zou gaan om te beslissen of de be handeling op deze wijze zou worden voort gezet. Een kwartier later werd de sluiting der deuren gelast. De zaak zal waarschijnlijk een drietal dagen in beslag nemen. In de zitting van gisteren zijn slechts zes getuigen gehoord. In het geheel zijn er 39 gedag vaard, van wie 12 a décharge, die, hoe ook omringd en gebeden door de reporters, elk antwoord op hun vragen geweigerd hebben. Demange blijft even onverbiddelijk zwijgen. Het bureau der Kamer van afgevaardigden in België heeft beraadslaagd over het in gekomen verzoek der Vlaamsche afgevaar digden, om alle parlementaire documenten voortaan zoowel in het Vlaamsch als in het Fransch te laten drukken. Wegens de groote kosten (minstens 100.000 frank, meent men) werd het verzoek afgewezen. Wel is echter besloten tot uitbouwing der perstribune en der estrade voor de leden van het Kabinet. De verkiezing in het district Thuin we gens het overlijden van den liberalen afge vaardigde Cambier is op 13 Januari bepaald. Die te Luik wegens optie voor Bergen door den dubbel gekozen socialist Léon Defuis- seaux, zal reeds aanst. Zondag plaats hebben. De minster-president van Hongarije, Wekerlé, ging gisteren alweder naar Wee- nen. Waarom? De begeerde sanctie voor de drie huwelijkswetten is immers door den Koning verleend en de liberale partij kraait victorie. Is het misschien uit ongerustheid over de eergisteren te Budapest onder pre sidium van den pimaat Yaszary gehouden bisschopsconferentie Of dreigt nog een ander gevaar? Inderdaad wat reeds hier en daar gemompeld werd, wordt in een Romeinsch dépêche aan den Univers be vestigd de H. Stoel heeft door den Nuntius, mgr. Agüardi, te Weenen een diplomatieke bij hen geeft het lachen tenminste wat. Ze leven er van. Bij vriend Felix echter was het tegendeel het geval. Want tot over maat van ongeluk heette hij ook nog Felix dat isde gelukkige. Het toeval had zich de wreede scherts veroorloofd dien voornaam te geven aan een ongeluksvogel, wfen alles mislukte wat hij ondernam, en die steeds een vroolijken lach behield, bij al de weder waardigheden, welke hem als overstelpten. In de wieg ging het hem zeer goed. De ouders waren trotsch van belang op het aardig jongske, en iedereen had schik in het wonderkind, dat zelden schreide, bijna altijd lachte en zoo welgemoed en nieuws gierig de wereld inkeek als zag het den hemel open. Maar reeds op school kreeg hij last van die vroolijke gelaatsuitdrukking, Als hij een pak verdiend had en onder de strafoefening, ondanks zijn pijn, naar het uiterlijk zijn vroolijkheid bewaarde, kreeg hij dubbel zoo hard, omdat de meester dacht, dat hij hem uitlachte. Dat rampzalige lachen haalde hem wat slaag op den hals en hij kreeg er den naam door van een onverbeterlijken onver schilligen. »Van jou komt nooit iets terecht met je nota aan den Keizer-Koning laten overhan digen om te protesteeren tegen de drie door Frans Jozef gesanctioneerde huwelijkswetten (Burg. Huw., Kinderdoop en Registers) en tegen de twee nog bij het Magnatenhuis aanhangige wetsontwerpen betreffende ge lijkstelling van alle eerediensten en erken ning van het Jodendom. Tevens zijn instruc ties gezonden aan het Hongaarsche episco paat betreffende het organiseeren van een wettelijk maar krachtig verzet van bisschop pen en parlementaire partijleiders. Vermoe delijk staat dus de bisschopsconferentie hiermede in verband en voelt Wekerlé zijn positie meer dan ooit bedreigd. De toestand in Italië wordt met den dag meer ingewikkeld en dreigt allengs tot eene ernstige crisis te leiden Crispi, gedachtig aan het spreekwoord dat aan de brutalen de halve wereld" toekent, speelt hoog spel. De vdocumenten" van Giolitti hebben voor een ieder daghelder bewezen, dat de Banca Romano sinds vijftien jaar de melk koe der Regeering was en dat juist Crispi meer dan iemand anders haar voor politieke en persoonlijke doeleinden heeft misbruikt, om stemmen te koopen bij de verkiezingen, partijleiders aan zich te verbinden, diensten te beloonen, zijn eigen courant te steunen enz. enz. Reeds in Oct. '90 nam hij 50.000 lire cp, vervolgens driemaal 55.000 lire, behalve 277.000 voor zijn Riforma, welke hij teruggegeven heeft, toen de vervolging begon. Ook zijn Lina. (Hij heeft haar eerst on langs kerkelijk kunnen huwen, nadat zijne eer ste wettige vrouw overleden was) trok 280.000 lire van de Banca Romano, maar dat zijn «particuliere" zaken en alle daarop betrek king hebbende documenten zijn door de Kamer heel galant teruggegeven, terwijl door de plotselinge verdaging der Kamer ook over de andere documenten geen dis cussie meer mogelijk is. Crispi had zelfs den moed om brutaalweg in de Kamer en in zijn rapport aan den Koning zelf als be schuldiger op te treden, en met hooge borst eeuwige lachen 1" predikte de schoolmo narch. 't Is uitgekomen. Felix Wambot wilde iets worden. maar wat Zijn vroolijk gezicht kon hij niet wegtooveren, en kon hij daarmeê ooit advo caat worden, of dokter De rechters zouden immers zijn pleidooien nooit als ernstig ge meend beschouwen, en zijne patiënten zou den zelfs op hun sterfbed denken, dat hij hen uitlachteBij geen enkele faculteit paste zijn gelaatHij probeerde het dus, daar hij goed onderwezen was, als gouver- nenr bij eene aanzienlijke familie. Daar tobde hij zich dag in dag uit af om aan vijf kwade en koppige bengels, drie jongens en twee meisjes, diverse eerste beginselen in te pompen. De paarden in den stal hadden een beter leven dan hij. Maar daar hij bescheiden was en geen eischen stelde, klaagde hij nooit, meer deed met vlijt en opgewektheid zijn plicht. Zoo ging het een paar weken, toen op een mooien morgen de heer des huizes hem bij zich liet komen. »Het spijt mij wel," zeide hij, »maar ik had het dadelijk al wel gedacht toen ik u aanstelde ik moet u ontslaan 1" van Master en leugen" te spreken. Zelfs Crispi's vrouw moet voornemens zijn, tegen Giolitti nog een eigen proces in te stellen wegens de ontvreemding van haar particu liere brieven. De vrienden van Crispi schreeuwen moord en brand tegen Giolitti, die voorzichtigheidshalve de wijk naar het buitenland heeft genomende officieuse bladen laten zich seinen, dat Giolitti te Ala de Oostenrijksche grens heeft overschreden, te Trente in Tyrol is gezien, dat hij plaats nam in den trein naar het Noorden enz., als goldt het een voortvluchtigen misdadiger. De openbare meening walgt van de ge- heele regeeringskliek, en zou redding wen- schen van de zijde des Konings alleen, als zij niet wist, dat deze onder de macht is van Crispi gelijk laatstgenoemde onder den vrij metselaarspaus Lemmil Velen vreezen dat in den algemeenen chaos de kroon zelf gevaar loopt, als bij de verwachte Kamer ontbinding de verkiezingen een omkeer of verandering brengen. Te Milaan hebben betoogingen plaats gehad tegen den eersten minister Crispi. Het volk verzamelde zich voor de bureaux van eenige bladen onder den kreetWeg met CrispiDe politie slaagde er in, de menigte uiteen te drijven. Er gaat een gerucht dat het garnizoen te Rome met tien bataljons infanterie zal ver sterkt worden. Naar de Daily Blews uit Constantinopel verneemt, hebben Frankrijk, Engeland en Rusland Zondag aan de Porte medegedeeld, dat zij hunne consuls te Erzerum aange schreven hebben de vergaderingen van het Turksche comité tot onderzoek naar de in Armenië gepleegde gruwelen, bij te wonen zonder daarvan deel uit te maken of mede het rapport op te stellen. De ver gunning der Porte schijnt niet vooraf aan gevraagd tot het doen van dezen stap, die de eerste lijkt te zijn tot een gemeen schappelijk optreden der drie genoemde mogendheden in de Armenische kwestie. De Russische gezant moet dit zelfs tijdens En toen Felix in de hoogste verbazing naar de redenen van dit plotseling besluit vroeg, riep de aanzienlijke heer, als eenig antwoord, de vijf kinderen binnen. «Kijk me dat nu eens aan 1" riep hij toornig. »Dat is uw werk 1" Felix snapte er niets van. Hij had toch zijn best gedaan, zei hij, en voor hun leef tijd wisten zijn leerlingen aardig wat. «Dat ontken ik ook niet 1" hernam de vader,«maar dat verwenschte lachen 1 Ziet ge dan niet, dat ze allen uw lach heb ben overgenomen Van den grootste tot den kleinste zien ze er even onnoozel uit als.Pardon! maar u zult begrepen. Nu, zooveel begreep Felix er tenminste van, dat hij zonder brood was. Gelukkig echter wist een kennis hem nog al spoe dig een postje aan een Bank te bezorgen, en ook daar toonde Felix dat hij een flink werker was, die voor weinig geld veel doen wilde. Wordt vervolgd.) NIEUWE CHE COURANT o. - 0.05 HfflBUiinnniimiHmH

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1