Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 17de Jaarg. Zaterdag 22 December 1894. No. 5074. bureau ISofer^fraat 50. Een ongelukslach. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 o_ - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 21 December '94. Tie behandeling van het proces-Dreyfus Iïiet gesloten deuren heeft gisteren het op Schandaal beluste publiek te Parijs onbe- vfedigd gelaten. De zitting van den krijgs- raad is gisteren avond gesloten, nadat alle getuigen a charge waren gehoord. Voor eden die decharge, het requisitoir, de Verdediging en de uitspraak. Van hetgeen er verhandeld wordt, lekt niets uitenkel Wordt steeds stelliger verzekerd, dat kapitein ''eyfus schuldig zal worden verklaard aan et 'lern ten laste gelegde verraad. verkiezing van den nieuwen Kamer- y^fzitter is een nieuwe nederlaag voor de peering. "Wel is Henri Brisson met zijne rachtige persoonlijkheid, sterk stemorgaan, Sroote zaakkennis en slagvaardigheid veel geschikter dan Méline, maar deze behoorde ot de Regeeringspartij, terwijl Brisson tot e radicalen behoort. Daarom hadden Temps fn üëbats krachtig voor Méline gepleit, ewerende dat anders de onmacht der Re geringspartij al te duidelijk zou uitkomen, en pijnlijke bekentenis, vooral nu de waar- ehuwing niet gebaat heeft! Riisson is een republikein van ouden ^aturn. Met Pelletan en eenige anderen eed hij reeds in de eerste jaren van het eizerrijk een republikeinsche courant ver fijnen in het Quartier Latin. Reeds in 6 was hij candidaat voor het Wetgevend ichaam, doch eerst onder de Republiek v *ebr- 1871) werd hij voor de eerste maal gekozen en heeft sedert onafgebroken deel Rgemaakt van de Vertegenwoordiging. Hij 18 geruirnen tijd Kamervoorzitter geweest, ^as minister-president van April 1885 tot et einde van dat jaar, en was bij elke erkiezing van een president der Republiek e getrouwe candidaat der geavanceerde Partijen. Hij is ruim negen-en-vijftig jaar oud. A>s redenaar verviel Brisson dikwijls in Feuilleton. 2) Maar toen hij er een poosje was, meende toch in alle bescheidenheid eene kleine jj ooging te mogen aanvragen. De chef, e nog al op het uiterlijke lette, had hem j_ gcnlijk nog nooit goed gezien. Met de eine luidjes bemoeide hij zich zoo niet. la* ^us een v°lkomen nieuw gezicht, en Felix schuchter en vroolijk als altijd J bem op het bureau kwam. ®Gij zijt toch niet hier op het kantoor 1" rieP de chef uit. "Om u te dienen dat wil zeggen. c rest wat Felix in zijne verlegenheid had u antwoorden, lachte hij slechts. »H°e is uw naam?" »F elix Wanbof om u te dienen ®Ge hebt uw ontslag m,,,6 ,a.™e Fe)ix schrikte hevig en kon wehjks de vraag over de lippen bren- een al te sterk pathos, maar met de provi- saties aan het eind van een langdurig en heftig debat, imponeerde hij steeds door oene heldere conclusie en beslissende slot- motie, zoodat hij steeds als een man van gezag een gretig gehoor vond, en ook in den voorzittersstoel met zijn krachtigen lichaamsbouw en Hinken Germaanschen kop een goed figuur maakt. Als voorzitter der Panamacommissie had hij het geluk juist ziek te worden, toen hij rapport moest uit brengen, zoodat de Kamer dit nooit heeft te hooren gekregen, wat hem indertijd niet weinig kwalijk is genomen. De ministerieele crisis in Hongarije, die sedert lang werd verwacht, is thans een feit geworden. De minister-president Wec- kerlé en de minister van handel Lukacz, die zich te Weenen bevinden, hebben den Keizer het ontslag van het ministerie ver zocht. Keizer Frans Jozef heeft het ontslag van het Kabinet aangenomen. De ministers zullen tot na Kerstmis, tot afdoening der loopende zaken, aan het bewind blijven. Vorst Ferdinand heeft omtrent de oplos sing der ministerieele crisis in Bulgarije nog geen besluit genomen. De correspon dent van de Frankfurter Zeitung te Sofia gelooft niet aan de juistheid van het be richt, dat Ferdinand den afgetreden minister Radoslavoff met de samenstelling van een ministerie te belasten. Nog steeds blijft de vorst bij zijn plan om een Kabinet te vormen uit dezelfde meerderheid, welke het ministerie-Stoïloff steunde. Ook hecht men nog geen geloof aan de mededeeling dat Daneff, een der leiders van de Russische partij, in het aanstaande Kabinet zal worden opgenomen. Of het vorst Ferdinand zal gelukken een ministerie samen te stellen zonder de medewerking van den vorigen minister-president Stoiloif is derhalve nog onzeker. De plechtige kroning van het keizerlijk paar in Rusland zal plaats hebben in April 1896, waarna HH. MM. zich naar Nissnei- genwaarom hij dan eigenlijk werd weg gejaagd. «Waarom?" riep de bankier! «Daar be hoeft iemand je maar voor aan te kijken Met zoo'n gezicht en zoo'n lichtzinnigen lachJuist een lach voor een valschen wis sel Ge zijt ontslagen Ook ditmaal begreep Felix niet wat ter wereld hij toch had misdreven. Maar schuld had hij en hij moest weg, dat was duidelijk. Beschroomd sloop hij dus heen; maar juist voor de deur liep hij iemand tegen 't lijf, met wien de Bank zaken deed, een rijk man, die hem zoo wat kende. «Hola riep de rijkaard, «je ziet er van daag uit of je de honderdduizend hadt ge wonnen «Ach neen," antwoordde Felix, «ik ben daar juist buiten betrekking geraakt." En nu vertelde hij hem de geschiedenis van zijn ontslag en dat een zeker lachen daar van de oorzaak scheen te wezen. 5>Kom dan maar met mij meê," zei de rijke man. «Ik ben zelf vroolijk en zie graag vroolijke gezichten om mij heen. Ge wordt mijn secretaris Dat was een leventje Felix was de rech terhand van zijn patroon en moest allerlei Novgorod zullen begeven ter opening van de Nationale Tentoonstelling, welke daar zal worden gehouden. Men meent te weten, dat Czaar Nicolaas voornemens is de oude Russische tijdrekening, die twaalf dagen ten achteren is bij de Europeesche, af te schaf fen, en evenals in het Westen, den Grego- riaanschen kalender in te voeren. De nieuwe minister van financiën in Spanje, de heer Canalejas, heeft in de Kamer medegedeeld, dat het zijn voornemen is, in hoofdzaak hetzelfde program te volgen als zijn voorganger, Amados Salvador, die is afge treden wegens het besluit tot verhooging van de invoerrechten op wol. Den 22 Dec. zal de zitting worden gesloten. De Cortes zullen dan tegen 20 Jan. weer worden bijeengeroepen. Dan zal de minister zijne begrooting indienen en de middelen bekend maken, waardoor hij het evenwicht hoopt te herstellen. Tot de plannen welke de heer Canalejas zal voorstellen, behoort ook het sluiten eener nieuwe leening. De afkeuring over de verdaging der Kamer is in Italië algemeen. Na den conservatieven leider, Di Rudini, heeft thans ook admiraal Brin, de oud-minister van marine en van buitenlandsche zaken, een openlijk schrijven gelicht tot zijne kiezers. De heer Brin protesteert, evenals Di Rudini, tegen het besluit des Konings tot verdaging der Kamer, vooral met het oog op de aanhan gige financieele hervormingsplannen welke dringend atdoeding eischen. Admiraal Brin, eindigt zijn schrijven met een beroep op de kiezers, teneinde hen op te wekken ver trouwen te stellen in het Parlement en den Koning. Crispi gaat intusschen zijn weg. Zijn orgaan La Riforma deelt niet zonder eene zekere voldoening mede, dat de Senaatscommissie heeft besloten, geen no titie te nemen van de documenten zoowel wegens don inhoud, als omdat Giolitti de herkomst niet genoemd heeft. Volgens het zelfde blad wordt het proces dat Crispi en zijne echtgenoote tegen Giolitti aanhangig dingen voor hem doen doorgaans echter niemendal. Want de patroon was een van die lieden, die van hun nietsdoen altijd een massa beweging maken. Het was overigens een beste, brave man, deze Croesushij had maar één gebrek, namelijk dat hij zich voor een dichter hield. Nu, misschien was hij er ook wel een. Zijne poëzie was echter altijd van hoogst ernstigen, om niet te zeg gen wanhopig droevigen aard, vol harts tochtelijke bitterheid en wereldsmart. «Lees dat een I" zei hij op een mooien dag tot Felix, terwijl hij hem een lijvig hadschrift in de hand duwde. En Felix las, maar ongelukkigerwijze zonder te bespeuren, dat de dichter hem begluurde, nu eens in gespannen verwach ting, later met zenuwachtige gejaagdheid, totdat hij eindelijk in toorn uitbarstte. »Ge hebt uw ontslagriep de Croesus, bui ten zich zeiven van woede, dat iemand zich verstoutte over zijn epos want het was een epos te lachen. Dat«Ge hebt uw ontslag 1" werd op 't laatst voor den goeden Felix een ver trouwde klank. Hij vroeg ten slotte niet meer, als hij het telkens en telkens weêr hoorde, of het verdiend was, maar nam het hebben gemaakt met grooten spoed geïn strueerd Tanlongo en de leden der Kamer commissie zijn reeds gehoord. De politie officier Martuscelli, die de huiszoeking bij de Banca Romano verlichtte, heeft ook een aanklacht tegen Giolitti wegens mis bruik van bescheiden ingediend. Door Reuter wordt uit Massowah gemeld, dat zes compagniën van het Italiaansche leger een aanval hebben gedaan tegen Halai, den zetel van het opperhoofd der Okoleskasai. De aanhangers van dit opper hoofd werden met groot verlies op de vlucht gedreven. De Italiaansche soldaten hadden 10 dooden en 22 gewonden, allen behoo- rende tot de inlandsche soldaten. Volgens berichten uit Caïro heeft de wet gevende raad het rapport der begrootings- commissie goedgekeurd. De commissie verlangde eene vermindering van het aantal der Staatsambtenaren, beperking van de uitgaven voor openbare werken en het aan- knoopen van onderhandelingen met de Europeesche mogendheden, teneinde bezui nigingen te kunnen invoeren, vooral met het doel om in den toestand der Fellahs verbetering te brengen. De oorlog in China duurt nog steeds voort. De Japanners dringen steeds verder in Mantsjoerije door. Volgens de berichten uit Tokio zal het niet lang meer duren of ook Tientsin zal in de handen van de Japan- sche troepen zijn. De Chineezen gelooven echter niet, dat het spoedig zoover zal komen, want nu de winter zijn invloed doet gevoelen, zal de marsch over land naar Tientsin der Japanners zeker niet gemakkelijk vallen. Ti Peking blijft de toestand dezelfde. Nog steeds blijven geruchten in omloop dat de daar wonende vreemdelingen ernstig gevaar loopen, maar tot dusver zijn nog geen on geregeldheden voorgekomen. De Keizer vaardigde dezer dagen een decreet uit, waarbij hij mededeelde, dat hij instaat voor de veiligheid der vreemdelingen. Men kan derhalve vertrouwen, dat de orde te stilzwijgend aan. Hij had er ook geen tijd voor. Hij had genoeg te doen met de zorg voor zijn dagehjksch brood. Door den poëtischen Croesus was Felix met eenige schouwburg-directies bekend geworden. Hij had dikwijls manuscripten gebracht en even dikwijls ze terugge bracht met de beleefde boodschap, dat het stuk voortreffelijk was, maar niet bruik baar. Hij was dus voor de Directeuren een bekende figuur. Eens toen hij in geen vier en twintig uur wat had gegeten, kwam hy een dier heeren tegen. Hij had grooten lust hem om een kleinigheid te vrager,, maar dat durfde hij niet. «Nu, aan u behoeft men waarlijk ook niet te vragen hoe het gaat," zeide de Directeur. «Uitstekend, niet waar?" «O, zeker dat is te zeggendat ik geen brood heb 1" «Geen brood I En honger misschien Dat doet me genoegen. Ik neem u m dienst Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT innnmiuini

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1