de omkooperijen in het New-Yorksche ge meentebestuur onderzocht zoo wordt uit Londen gemeld voltooide haar onderzoek eergisteren en zal eerstdaags rapport uit brengen. De commissie constateerde de veilheid van bijna de gezamenlijke politie macht van New-York. Zelfs de hoogste politiebeambten blijken boosdoeners te heb ben gebrandschat als loon voor het onge moeid laten. De hoofdcommissaris Byrnes moet toegeven, dat de toestand der New- Yorksche politie jammerlijk is, dat ingrijpende hervormingen noodig zijn en dat de aftre dende getuige zelfs 300.000 d. in huizen belegd heeft, door welgeslaagd beursgedob- bel met Van der Bilt's en Gould's bijstand. Men verwacht een radicalen schoonmaak van den Augiasstal van Tamany-Hill. Terwijl men in 1895 in Europa de op lossing van vele gewichtige kwestiën kan verwachten, hoopt men, dat dan ook in Oost-Azië de vrede zal worden hersteld. De regeering van China blijft bij haar voor nemen om de vredesonderhandelingen met kracht door te zetten, maar er kan daar mede eerst een aanvang worden gemaakt, zoodra de Chineesche gemachtigden te To kio zijn aangekomen. Dezer dagen wordt daar ook verwacht de gewezen minister van buitenlandsche zaken Forster, die na mens president Cleveland aan de onder handelingen zal deelnemen. Intusschen want natuurlijk is het zeer onzeker, of Japan niet zoo hooge eischen zal stellen, dat China deze niet kan inwilligen zet de Chineesche regeering haar krijgstoerus tingen voort. Teneinde zich te kunnen voor bereiden op eene mogelijke voortzetting van den oorlog heeft de Keizer een raad van bestuur benoemd, die voortaan de krijgs verrichtingen zal leiden. Tot voorzitter van den raad is pring Kung, de oom des Kei zers benoemd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 2 Januari 1895. Den leden van den gemeenteraad is ken nis gegeven, dat ten raadhuize is nederge- legd de aanbeveling ter benoeming van een lid in de gezondheidscommissie om te voor zien in de vacature ontstaan door de periodieke aftreding op 1 Januari 1895 van den heer dr. J. Endtz. Op die aanbeveling zijn geplaatst 1 dr. J. Endtz, 2 dr. B. de Bruijn. Uit Pernis wordt aan de N. R. Ct. gemeld: De laatste sloep die nog van den storm op 22 December in zee was, en waarover men niet weinig in ongerustheid verkeerde is thans ook binnen. De vloot is er hier vrij goed afgekomen: alleen kregen vele sloepen stormschade. Maandag werd er te Charlois zoogenaamde Nieuwjaarsbedeeling gehouden aan de armer.. De bedeeling bestaat uit katoen en dekens. Dit geschiedt tot wering van Nieujaarswen- schen (bedelarij) langs de deuren. Naar de N. R. Ct. vermeldt, wordt te Rotterdam eene assurantie-maatschappij op gericht tegen waterschade, zoowel op koop mansgoederen als op inboedel. De maatschappij zal eerstdaags in werking komen. Men schrijft aan het Centrum Rotterdam begint nu toch een beetje bang te worden voor haar Neptuun, dien zij zoo lang reeds ongestraft, al lachende weg, dacht te toornen, te breidelen, evenals het kind dat zich ongestraft wiegt en schommelt op zoo'n trouwen huishond, die o zoo goed is en verdraagzaam, totdat op eenmaal de bui losbreekt en hij leelijk begint te doen. Rotterdam zit sinds jaren en jaren vrijelijk te flodderen en te plassen ver buiten haar wallen, alsof er eeuwige vrede tusschen water en land gesloten ware; gaat verder en verder, kastijdt, omsluit en boeit den kolos, die goedig is en lief zelfs, totdat hem het spel eindelijk begint te vervelen. Half Rotterdam ligt als in een open bivak, dat, gestadig aan, door een allerliefsten, maar geduchten vijand volkomen beheerscht wordt. Andere steden aan de Maas hebben haar buitenstad ten minste door sterke buiten dijken beschermd, welke, met zorg onder houden, de veiligheid van have en goed volkomen waarborgenmaar Rotterdam kon het zonder dat alles best stellen, het slaat en prikkelt haar Neptuun immer meer, totdat die grommend opspringt en gebier dend zijn recht eischt. De freule zit nu wel wat overbluft te kijkenzij meende het toch nimmer zoo kwaad, maar ziet met dat al de noodzake lijkheid in, om of niet zoo vrijpostig meer buitenshuis te verkeeren óf wel om hare vrijpostigheden en de genomen vrijheid door krachtige maatregelen te doen wettigen en eerbiedigen. De buitenkaden zouden daartoe moeten worden opgehoogd of wel van borstwerin gen voorzienevenals zoo menige rivier of zeestad elders zich tegen hoog water bevei ligt; de uitmondingen der havens zouden door hooge keersluizen moeten beschermd worden en verder een of meer vluchtha- vens geheel met borstweringen kunnen om ringd worden voor de bij hoogtij binnen vallende schepen. Zóó is de buitenstad voor verdere verraderlijke invallen te vrijwaren, maar anders blijft naar veler meening de toestand voor Rotterdams buitenstad hoogst ernstig, ja gevaarlijk. Den len Januari 1895 was hef 175jaren geleden dat Gregorius Mees als associé werd opgenomen in de toen sedert 1711 te Rotterdam bestaande firma Cordelois de Vrijer, wier naam dientengevolge in 1721 veranderd werd in Cordelois, de Vrijer Mees. In 1733 werd Gregorius de eenige chef der firma, die in 1780 herdoopt werd inRudolf Mees Zonen, en sedert 1786 den bekenden naam draagt vanR. Mees Zonen. Van dien Gregorius Mees, den oprichter, stammen de tegenwoordige zeven firmanten af in het vijfde en het zesde geslacht. Sedert 1733 zijn er geen personen van anderen naam geweest in de firma, welke van hare oprichting af zich bezig hield met het drij ven van zaken als kassiers, makelaars in assurantiën en in wissels, en later ook als makelaars in edele metalen. Nog altijd, zegt de N. R. Ct., die het feit in herinnering brengt, is de firma R. Mees Zonen neen der eerste en meest gere nommeerde Rotterdamsche huizen". Nog altijd mag worden getuigd van »de liefde en den ijver, waarmede zij steeds de be langen van den Rotterdamschen handel hèeft bevorderd", wiens bloei haar zoo na aan het hart ligt, gelijk in 't algemeen de bevordering van de welvaart dier gemeente tot haar hoogste streven bleef behoóren. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben in hunne vergadering van Maandag besloten, naar aanleiding der vereeniging van Rotter dam met Charlois en Kralingen, dat a. de verkiezing voor den nieuwen ge meenteraad zal geschieden Dinsdag 29 Ja nuari, en de herstemming (zoo noodig) op 12 Februari b. de dag waarop de nieuwe Raad bijeen komt, zal zijn 28 Februari, zoodat de vereeniging op dien datum, des middags te 12 uren, een fait accompli zal zijn. Met het oog op de aanstaande tramver binding van de Hoeksche Waard met Rot terdam, is door den gemeenteraad van Strijen eenparig de wenschelijkheid uitgesproken, om door een zijlijn naar de brug over de Oude Maas aangesloten te worden en het Dag. Bestuur gemachtigd om voorloopige maatregelen daartoe te nemen, zooals b. v. het houden van eene conferentie met de besturen der gemeenten Maasdam en Put- tershoek. De liberale Nederlander deelt mede, dat dezer dagen 7 kuipersgezellen te Vlaardin- gen door hun baas werden ontslagen, omdat zij lid waren van de kuipersgezellenvereeni- ging »Wij streven naar verbetering" (type Algemeen Ned. Werkliedenverbond), of om het juister uit te drukken zegt het blad De bedoelde baas heeft 7 zijner werklieden ontslagen, voor wie hij «wegens slapte" geen werk meer had, en die 7 waren toe vallig allen lid van de genoemde werklieden- vereeniging, Later werden 2 van de 7 weder aan het werk gezet, nadat zij uit de ge noemde vereeniging waren getreden en lid waren geworden van den Roomsch-katho lieken Volksbond. De redactie van de Nederlander heeft riu pogingen in het werk gesteld om aandeelen a 1100 te plaatsen in eene kuiperij, waarin de ontslagen werklieden werk zouden kun nen vinden, en ofschoon het benoodigde geld nog niet bijeen is, had zij toch reeds spoe dig zooveel ontvangen, dat eene kuiperij kon worden gehuurd en de benoodigde ge reedschappen, benevens het benoodigde hout ter vervaardiging der tonnen, konden wor den aangeschaft om voorloopig te beginnen. De ontslagen werklieden ontvingen gedu rende dien tijd eene kleine wekelijksche bijdrage uit de kassen van een paar werk lieden vereenigingen. Daar de man, die voorloopig de leiding van het werk op zich zou nemen, plotse ling ziek is geworden, richt de redactie zich thans tot hare geestverwanten met het ver zoek om haar met bijdragen te steunen, teneinde de ontslagenen gedurende eenigen tijd te kunnen onderhouden, tot de zieke hersteld is of een ander de leiding der werkzaamheden op zich kan nemen. Te Maassluis is de verlaten Noorsche galjas Sina binengebracht door de sleepboot Wodan. Het schip was laatst gevoerd door kapt. Mikkelsee en behoort te Stavanger thuis. Het is gevonden door een Nederlandsche loodskotter bij de Goeree, aldaar ten anker liggende op zeven vadem water. Later zijn de ankers door geslipt en werd het door de Wodan op sleeptouw genomen. Van de equipage is niets bekend. Het schip is vermoedelijk geplunderd voordat het gevonden werd, daar er niets van waarde aan boord is. VLAARDINGEN, 2 Januari. De nieuw benoemde Burgemeester, de heer Ver- ploegh Chassé, is heden omstreeks half twee per rijtuig in de gemeente gekomen en door de Harmonie-vereeniging «Concor dia" met muziek, de Tooneelvereeniging «Varia" en de Gymnastiekvereniging met hare vaandels ingehaald, terwijl een groote menigte mensclien vooruitgingen en volgden. In de raadsvergadering, die tegen 2 uur beschreven was, heeft daarna de installatie van den nieuwen burgemeester plaats gehad. Tot ons leedwezen deelen wij mede, dn9 de zeereerw. heer W. A. Boerkamp, pastoor alhier, in den oudejaarsnacht ongesteld is geworden. Holland in gevaar. De jongte storm heeft meer dan ooit de aandacht gevestigd op 't gevaar dat de zee voor de kusten oplevert, doch een zoo som bere voorspelling als de heer Van Rijcke- vorsel in de N. R. Ct. doet hooren, is zeker nog niet geuit. Als we hem moesten ge- looven, dan heeft Holland den langsten tijd van zijn bestaan achter den rug. Zie hier wat hij schrijft Verscheidene jaren ben ik bezig geweest met eene magnetische opneming van Neder land, waarvan de uitkomsten op dit oogen- blik bij den drukker zjjn, en over eenigen tijd zullen verschijnen. Die onderzoekingen nu hebben mij geheel onverwachts een blik doen slaan in den bedenkelijken toestand der provincie Zuid-Holland. Het is toch mijne vaste overtuiging geworden, dat het gevaarlijkste, het meest bedreigde en tevens het zwakste punt van onze geheele kustlijn Scheveningen is. Niet Walcheren of Vlie land, waaraan reeds zooveel ten koste is gelegd, loopen werkelijk het meest gevaar door de zee verzwolgen te worden, maar wel Zuid-Holland, en meer onmiddellijk het gedeelte daarvan tusschen Scheveningen en Rotterdam. Het zou de grenzen, die men in een dag blad stellen moet, ver te buiten gaan, indien ik wilde trachten hier, ook maar eenigszins in algemeen begrijpelijken vorm aan te too- nen, hoe ik tot die overtuiging kwam. Ik ben dus verplicht hier dadelijk bij te voegen, dat het zeker niet met mathematische ze kerheid is, dat ik het boven neergeschrevene bewezen acht. Het volslagen bewijs zal zelfs waarschijnlijk eerst dan geleverd zijn, wanneer het kwaad geschied is, wanneer Nederland een verlies heelt geleden, dat niet weer te herstellen zal zij. Want ik heb met voordacht de uitdrukking gebruikt door de zee «verzwolgen.'. Er zal hier toch ver moedelijk geen sprake zijn van een polder die volloopt en die men, na herstelling van de waterkeeringen weer ledig pompt. Het komt mij voor, dat er vrees kan zijn voor verdwijnen, voor voortdurend afgebrokkeld worden, en door de zee weggevoerd, zonder dat het kwaad meer te keeren zal zijn, wanneer de duinreeks eenmaal zal doorge broken zijn. Zekerheid, neen. Mijne overtuiging berust voor een gedeelte op hypothesen. Ik had dus gaarne eenvoudig het verschijnen van mijn werk afgewacht. Dan zal ieder voor zich kunnen beoordeelen, in hoeverre hij mijne vrees gegrond acht, of niet. Zelfs na de treurige gebeurtenissen der laatste dagen heb ik nog geaarzeld, of het wel zaak was, zonder de gronden er voor, reeds nu eene conclusie bekend te maken, die mogelijk aan vele anderen minder waar schijnlijk dan aan mij kan voorkomen. Maar ik kwam toch tot het besluit, dat spreken plicht was, ook al mochten velen later mijne vrees ongegrond achten. Voor mij zei ven toch ben ik overtuigd, dat het volstrekt niet onmogelijk is, doch integendeel hoogst waar schijnlijk. dat, indien niet alle denkbare middelen, alles wat reeds uitgedacht is of nog uitge dacht kan worden, wordt aangewend, om de kust van Zuid-Holland tegen de zee te verdedigen, men groot gevaar loopt, eerlang met verwondering te zien, dat een goed gedeelte dier provincie van de kaart van Europa verdwenen is. BINNENLAND. De Koningin-Regentes met de Koningin ontvingen Dinsdag-ochtend tusschen 12 en 1 uur ten paleize in de receptiezaal de Nieuw- jaarsgelukwenschen van de leden van het cieviele en militaire huis van de Koningin de dames en heeren van het huis van de Koningin-Regentes, de ministers, hoofden der departementen, de voorzitters der beide Kamers, de leden van den Raad van Voogdij, den directeur van het Kabinet, den vice- president van den Raad van State, den gouverneur der residentie en voorts van ver schillende leden van andere hooge colleges en de hofdpredikers. Tal van andere hooggeplaatste personen plaatsten voorts hun handteekening in een daartoe bestemd register. De Koningin-Regentes woonde de Nieuw- jaarsgodsdienstoetening bij in de Duitsche Kerk, onder gehoor van ds. P. Quandt. liet \aderland deelt mede, door den heer Schepel gemachtigd te zijn, het bericht tegen te spreken, als zou hij zich voor invoerrechten op graan heb ben verklaard. Het Vad. voegt er aan toe«Dat de heer S. ten aanzien van graanrechten zou verklaard hebben, dat er «ook veel voor te zeggen viel" is best mogelijk, maar zoo iets zegt men alleen, als men van oordeel is dat het tegen de overhand heeft." De beide experts van de assurantie-maat schappij, waarbij het meerendeel der be schadigde Scheveningsche bomschuiten waren verzekerd, hebben het thans noodig geoor deeld een derde deskundige te benoemen. Als zoodanig is gekozen de heer Kortland, scheepsbouwmeester te Rotterdam. Er heerschte Maandag aan het strand te Scheveningen groote bedrijvigheid bij de vloot, waar men met kracht aan het werk is gegaan om langs de duinhelling voor 't oogenblik reeds eenige slagen aan te brengen om de schuiten omhoog te trekken ten einde geleidelijk aan het repareeren te beginnen. De experts van de assurantie-maatschap pijen hebben ook de werkzaamheden van het opnemen der schade voortgezet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2