Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Zaten!5 Januari JSÖ5. \V "bureau !$ofersfraaf 50. Wroeging. Feuilleton. c_5 PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1-50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regelsf 0-60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN 0YERZ1CIIT. 4 Januari '95. De troonsverwisseling in Rusland blijkt de ingang te zullen zijn tot een nieuw tijd perk waarin meer dan in het verleden allen onderdanen des rijks zal worden recht ge daan. Dat het den nieuwen Czaar met zijne verzoeningsgezindheid jegens de Polen vol komen ernst is, bleek dezer dagen opnieuw uit het opzienbarend feit, dat hij, het hoofd der schismatieke Kerk van Rusland, per soonlijk in een katholieke kerk verscheen, om de uitvaart bij te wonen van den Pool- schen generaal Moerder, die bij den vorigen Czaar om zijn vrijmoedig optreden voor de miskende rechten der Polen in ongenade was gevallen, en zelfs als een soort van hof republikein" met een zwarte kool stond aangeschreven. De orthodoxe panslavisten staan er ver steld van, maar de Polen zijn opgetogen over het eindelijk dagen van een betere toekomst. Reeds op 's Keizers naamdag, 18/6 December, toonden zij, gelijk men weet, te Warschau hun vreugde door een onge woon luisterrijke illuminatie, en in den schouwburg aldaar werd toen het Russische volkslied tot vijf maal toe opnieuw van het orkest gevraagd en met geestdrift gezon gen. Vooral de wijze waarop Nicolaas aan de 300 tot gevangenschap en Siberische ballingschap veroordeelde mishandelden van Kroze heeft recht doen wedervaren, maakt allerwegen een diepen indruk: niet alleen heeft hij het verzoek om gratie aangenomen (saglasen), maar in stede van dat gewone ■woord schreef hij op het request Byt po siemu (sonschuldig verklaard") terwijl, naar men weet, de gouverneur Orsjefski van Wilna werd afgezet. De 60 Katholieken, die bij de geweldige inbezitneming der kerk van Kroze door de Kozakken werden neer gesabeld of onder de mishandelingen be zweken, zoowel als de 300 onrechtvaardig gegeeselden en gekerkerden, zijn door den {Slot.) 3) Ik haat de schuldigen niet, ik beklaag hen. Het berouw is ook eene onschuld. Welnu, hernam hij, ik zal u alles vertellen het zal een nieuwe marteling zijnik zal die God ten offer brengen als eene gedeeltelijke boete. Die grijsaard was Bernard. Ik zag de koningin niet meer in mijn winkel, nadat zij mij haar laatste geschenk gebracht had. Weldra woedde de revolutie op schrikkelijke wijze. De aanzienlijkste hoofden vielen op het schavotmen opende het proces tegen Lodewijk XVI en ver moordde hem. De koningin bevond zich m de gevangenis, men had haar van hare kin deren gescheiden Arme moeder Czaar zoo goed mogelijk gewroken, en de Polen zien thans voor het eerst met ver trouwen naar St. Petersburg en zullen den Keizer, als hij hen eerlang met zijn gemalin komt bezoeken, ongetwijfeld met warme geestdrift ontvangen. In het voorjaar gaan de Czaar en de Czaritsa naar Finland daarna zal voor een keizerlijk bezoek de beurt aan Polen wezen. Ook in de houding der Russische pers tegenover de Polen, is een gunstige wen ding merkbaar, en de censuur wordt schier niet meer toegepast, zoodat men nu eens Russische bladen zonder zwart gemaakte plekken kan lezen. Alleen de Graschdanin kan zijn oud standpunt van Russifieering Dog niet prijs geven. Aan de amnestie of strafvermindering bij 's Keizers troons bestijging zijn in het geheel niet minder dan 20.000 gevangenen deelachtig geworden. Naar men verneemt, moet de Czaar voor nemens zijn uit alle gouvernementen van Rusland gezaghebbende personen tot zich te laten komen, teneinde door dezen te worden ingelicht over den toestand en de wenschen der bevolking. Voorts is er eene speciale commissie benoemd met de op dracht, de verbeteringen na te gaan, welke er gebracht kunnen worden in den toestand dergenen, die bij wijze van administratie ven maatregel naar Siberië verbannen zijn. De ontslagen minister van openbare wer ken, Kriwasjëin, wordt beschuldigd van leve- rantiën aan den Staat gebruik te hebben gemaakt om zich zeiven te verrijken. Hij liet door zijn eigen familieleden dwarsleg- gers leveren afkomstig van bet hout uit zijn eigen bosschen, nadat hij het contract door antedateering vervalscht had, om het te doen voorkomen als door zijn voorganger gesloten. Ook in Frankrijk blijken er in verschil lende administratiën grove knoeierijen te bestaan. De geruchten welke eergisteren avond te Parijs liepen, dat er naar aanlei ding der instructie in zake het beheer der Op zekeren dag ontving ik namens het comité du salut public" bevel onmid dellijk op de Tuilerieën te verschijnen. Daar zag ik den man, die mij schrik had aan gejaagd Collot d'Herbois ik sidderde als een blad; hij kwam, beter gezegd: hij sprong op mij toe en riep op theatralen toon»Gij wordt beschuldigd in verstand houding met de Oostenrijksche te staan, wat hebt ge daarop te antwoorden Ik wist niet wat ik zeide, de schrik had mij overmeesterd en ik werd met mijne drie kinderen gevangen gezet. Eens kwam Collot d' Herbois in mijn kerker. Het »comité du salut public" zal u vrijlaten, zeide hij, indien gij tegen de vrouw van Capet wilt getuigen want zoo werd de arme koningin genoemd. Maar dat zou vreeselijk zijn, mijnheer d'Herbois, zei ik, ik kan toch niet zeggen, hetgeen niet waar is. Hij was onvermurwbaar. Morgen, zeide hij, zal ik weder komenkiesde getui genis die ik vraag of den dood 1 En mijne kinderen, mijne arme kin deren, mijnheer 1 De natie zal in hun onderhoud voor zien tot den tijd dat ook zij zullen kunnen sterven, en dan, voegde hij met een vreese- Fransche Zuiderspoorwegmaatschappij, drie personen zouden gearresteerd worden,zijn nog slechts in zoover bevestigd, dat de ingenieur directeur der Maatschappij, Felix Martin, in hechtenis is genomen Nader wordt ge meld, dat de inhechtenis genomen Felix Martin is de gewezen directeur der Fransche Zuiderspoorwegmaatschappij. Ook de gewe zen onder-directeur, Bobin, is gearresteerd. Het bevel tot inhechtenisneming meldt valschheid in handelsgeschriften. Gisteren ochtend is nog gevangen genomen de aan nemer Andre. De vervanging van Martin en Bobin aan genoemde maatschappij is nog slechts een paar weken oud. Zij is het gevolg geweest van de weigering van Bar- thou, den minister van openbare werken, om met deze personen over eene nieuwe overeenkomst tusschen den Staat en den Zuiderspoorweg te onderhandelen. De straf rechterlijke instructie tegen hen werd door Barthou aangekondigd, toen hij 22 December de nieuwe overeenkomst in de Kamer ver dedigde. Vice-voorzitter van deze maat schappij was van hare oprichting in 1885 tot aan zijn dood, in 1892, baron de Reinach. Verschillende politieke personen, die met dezen baron in verbinding stonden, worden reeds door enkele bladen aangewezen als bij dit schandaal in meerdere of mindere mate betrokken. Het nieuwe wetsontwerp van den heer Miquel betreffende de tabaksbelasting zal waarschijnlijk nog niet spoedig bij den Rijksdag in Duitschland worden ingediend. Ten minste de Köln. Zeitung deelt mede, dat de regeermgen der Zuidduitsche Staten, die vooral belang hebben bij den tabaksbouw, ernstige bezwaren tegen het ontwerp van den minister van financiën hebben geopperd. Eerst, indien de heer Miquel zich tot aan merkelijke concessies bereid verklaart, zal de Bondsraad het ontwerp bij den Rijksdag indienen. Wanneer dat zal geschieden, zal derhalve afhangen van de mate van inschik kelijkheid welke de minister zal betoonen. lijk gevaar erbij, dan zullen zij het lot van hun vader ondergaan. Zoo noodig zal men wel het middel vinden, om hen binnen eenige jaren ouder te maken. Kies, Ber nard vaarwel, tot morgen.Mijn toe stand was verschrikkelijk. Ik kan u den nacht, dien ik heb doorgebracht, niet be schrijven 1 Den volgenden dag bracht men mij met den kleinen Samuel in de gevan genis der koningin 1zij was zoo schoon en toonde zich nog vorstin 1 Wat moest ik in die gevangenis doen vervolgde de grijsaard, terwijl hij mij zenuw achtig bij den arm vatte. Ik belasterde de koninginDat tooneel scheen mij toe een verschrikkelijke droom te zijn.Ja, ver volgde hij, ik verklaarde, dat de koningin mij geld gegeven had voor een samen zwering te hare gunste dat zij mij moord dadige plannen had medegedeeldIk zeide, allés wat men verlangde, de blik van Collot d' Herbois had de uitwerking van vuur.Hij was tevreden en drukte mij de hand.Een nog wreeder oogenblik volgde. Dit kind, zeide d' Herbois op Samuel wij zende, zal de getuigenis van zijn vader bevestigen. Dat is te veel, riep de koningin uit, ter- Daar de gewezen koning Frans II van Napels kinderloos overleed evenals ook zijn oudste broeder, de graaf van Trani, gaan de aanspraken op de Kroon der Beide Siciliën over op den tweeden broeder, den graaf van Caserta, die door de getrouwe legitimisten voortaan als Altor.so I erkend wordt. De graaf van Caserta heeft in den brief, waarin hij den Paus van den dood zijns broeders, koning Frans II, verwittigt het voornemen te kennen gegeven, zijne rechten op de kroon van het Napolitaansch koninkrijk te handhaven. De nieuwe pre tendent heeft een adres aan de Napolitanen in de pen. Aan geld zal het hem niet ontbreken, want de ex-koning heeft hem zijn geheele fortuin, vele millioenen, nage laten. Aan weldadige instellingen te Napels en Palermo werden door hem legaten ver maakt tot een bedrag van f880.000. De Weener Neue Freie Presse maakt een telegram uit Sofia openbaar, behelzende dat de rechter van instructie bij het Bul- gaarsch militair gerechtshof, de inhechte nisneming bevolen heeft van Stambouloff, omdat deze verdacht wordt van medeplich tigheid bij den moord op Beltsjeff. Stam bouloff is intusschen nog op vrije voeten. Naar de limes uit Athene verneemt, zijn daar tijdingen uit Kreta ingekomen, waarin de vreugde van het Kretensche volk wordt gemeld over het besluit van den Sultan om de verkiezingen voor het wetgevend lichaam van Kreta te laten uitschrijven volgens den firman van 1889, ofschoon deze het getal afgevaardigden tot 57 vermindert en de rechtstreeksche verkiezingen afschaft. De Fransche resident Le Myre de Vilers, heeft per telegram uit Madagascar gemeld, dat de eerste minister protesteert tegen de inbezitneming van Tamatave en de schen ding van het tractaat en de regeering der Fransche republiek verantwoordelijk stelt voor de rampen, waarvan Franschen en vreemdelingen de slachtoffers kunnen zijn en de hoop uitspreekt, dat Frankrijk de wijl zij een blik op den wreedaard ves tigde, die hem de oogen deed nederslaan. Welk een laagheidmijn lieve kleine Sa muel van wien ik zooveel houdEn zij strekte, evenals vroeger, de armen naar het kind uit. Het liep naar haar toe en zijne handjes om haar hals slaande, kuste het haar.Twintig dagen na dat tooneel be klom de koningin het schavot. Collot d' Her bois had woord gehouden, ik was vrij, maar de wroeging verscheurde mijn hart.Alles om mij heen is dood en ik leef met mijne herinneringenGod is rechtvaardig! III. Bernard is op zijn beur t gestorven God had zeker de boete lang genoeg gevonden en zijne genade als een verfrisschende dauw in dit zoolang gefolterd hart doen neder dalen. CHE CDURA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1