opnieuw vrijgesproken. Allerlei geruchten verspreidden zich omtrent Stamboelolïs her haalde uitnoodiging, aan Beltsjef gericht om samen te wandelen. Ook omtrent den gendarm, die de ministers vergezelde en de daders niet krijgen kon, enjlater verdween, enz. enz. Maar Stamboeloffs's schuld is nog voltrekt niet bewezen en de zaak dient eerst nauwkeuriger te worden onderzocht, voor de Regeering het bevelschrift tot in- hechtenis neming van Stambouloff kan be krachtigen. De Engelsche en Russische regeeringen blijven er te Constantinogel op aandringen, dat de Porte het onderzoek naar den toe stand in Armenië bespoedige en deze enquête instelle onder controle der Europeesche mogendheden. De Porte blijft zich tegen dezen eisch verzetten. Volgens een bericht uit Rome heeft de Turksche regeering een schrijven gericht tot de Fransche Duitsche Italiaansche en Oostenrijksche regeeringen, teneinde haar bemiddeling ir. te roepen. Of dit beroep veel zal baten, is zeer twijfel achtig. Tot dusver maakt de Porte nog geen bijzondere haast met dit onderzoek. Ten minste de commissie heeft nog geen aanvang gemaakt met haar arbeid en heeft nog niets van zich laten hooren. Volgens bericht uit Shangai blijkt het vertrek der Chineesche vredes-onderhande- laars onbepaald te zijn uitgesteld. De Chi neezen wijten dit aan Japan, dat ter elfder ure bezwaar tegen den tweeden Chineeschen gevolmachtigde zou gemaakt hebben en zich niet gezind verklaard hem te ontvangen. De nieuwe Chineesche opperbevelhebber noemt zich niet in staat om zijn post te aanvaarden. Hij blijft bedlegerig en is daarom blijkbaar lang niet rouwig. Intusschen houdt het oorlogsdepartement te Peking zich bezig met uitgebreide verdedigingsplannen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 7 Januari 1895. Ter gelegenheid van het gouden jubilee van den schildersknecht Abr. van Noort- wijk wapperde heden de vaderlandsche drie kleur van het huis van zijn patroon, den heer T. D. Engering, en uit de woning van een der overburen. De jubilaris mocht te dezer gelegenheid op vereerende wijze onder vinden, hoezeer zijne langdurige trouwe diensten aan de firma Engering bewezen, door den tegenwoordigen firmant op prijs worden gesteld. Ten huize van zijn patroon, den heer T. D. Engering, hield hij eene receptie, waarop zoowel zijne medeknechts als andere vakgenooten van hunne belang stelling in zijn zeldzaam jubilee deden blijken. Zijn wij wel ingelicht, dan zal aan Van Noortwijk ook nog op andere wijze blijken, dat getrouwe plichtsbetrachting, ook in bescheiden dienstverrichting betoond, in ruimen kring erkenning en belooning vindt. De rivier de Maas voor onze stad biedt op het oogenblik een levendig schouwspel, doordat drie groote booten, de stoomschepen Trevilley, Fulham en Coromandel, aan de boeien liggen. Voorzeker wordt door de komst dezer schepen der gemeente een aardig voor deeltje aan havengeld bezorgdmaar ook de Hoofdsche werklieden varen er wel bij en zouden gaarne iedere week zoo'n drietal booten voor de haven zien. Op het stukje in den Nederlander over het ontslaan van kuipersgezellen te Vlaar- dingen worden door een inzender in de Vlaard. Crt. een paar kantteekeningen gemaakt. De bedoelde kuipersgezellen werden in October ontslagen, niet omdat zij lid waren van een kuipersgezellen-vereeniging, maar wegens de slapte in het werk, die in de maanden November en December het grootst is. De betrokken kuipersbaas toonde zich nooit vijandig aan die vereeniging, maar heeft zich twee jaar lang als donateur tegen betaling van f3 'sjaars laten inschrijven. Tot de ontslagenen behoort ook een gezel die geen lid der vereeniging was. De be doelde gezellen waren het, die in den druk ken tijd, toen de baas volk noodig had, van hem 5 ct. per stuk meer eischten, terwijl op geen andere kuiperij zulk een loon be taald werd, en zij over slechte verdiensten aan hun winkel niet te klagen hadden, wijl een goed werkman daar geregeld f 12 en f14 's weeks aan loon maakt, en de baas verleden zomer aan eenigen bijna drie maanden lang, voor een niet-alledaagschen arbeid f 16 en 17 betaalde. De opmerking dat twee der ontslagen gezellen weer aan het werk gezet zijn, beantwoordt de inzender in dien zin, dat het zeker in het bestuur van den Ned. R, K. Volksbond niet te misprijzen is, dat het zich voor de werkloozen vrijwillig toegetre den leden, die dadelijk ondersteuning noodig hadden, moeite en opoffering getroost heeft, om hen weer aar. het werk te krijgen. Door 638 onderwijzers en onderwijzeres sen, werkzaam bij het openbaar onderwijs in de beide arrondissementen Rotterdam, is een adres verzonden aan de Tweede Kamer der Staten Generaal, inhoudende een adhae- siebetuiging aan het bekende adres-Dordrecht in zake het verkrijgen eener billijke pen sioensregeling van rijkswege voor weduwen en weezen van openbare onderwijzers. BINNENLAND. Bij Kon. besluit is tot gedelegeerde der Nederlandsche Regeering bij het zesde In ternationaal Aardrijkskundig Congres te Londen, te houden daar ter stede in Augus tus 1895, benoemd mr. O. J. H. graat van Limburg Stirum, te 's-Gravenhage, lid van het bestuur van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap. Dinsdag, 14 Mei van dit jaar, zullen de periodieke verkiezingen van leden der Pro vinciale Staten plaats hebben. Ditmaal moeten in Zuidholland aftreden de volgende leden, te weten voorLeider dorp S. Baron van Heemstra en Aug. Op de Laak Leiden Mr. H. A. Neeb, Dr. E. F. van Dissel en Mr. P. A. van der Lith Zoetermeer Mr. P. L. F. Blussé en C. J. van der Oudermeulen 's Gravenhage Mr. D. Polak Daniels, Mr. C. J. E. Graaf van Bylandt, Jhr. Mr. J. F. Schuurbeque Boeije Jr., J. F. W. Conrad en R. A. W. Sluiter; Vlaardingen A. H. C. M. J. IJzermans en P. F. L. Waldeck; Deltt H. Seret; Schie dam M. Rodenburg en W. A. J. Wittkampf; Rotterdam Mr. J. A. VaillantH. de Bie Mr. D. van WeelC. H. van DamH. V. B. Molenaar en J. van Stolk Az.Alphen J. J. Duijnstee en S. van VelzenGouda Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn; G. A. van Houweninge Gz. en R. BlokGorinchem W. N. J. van Slijpe en A. G. de Kruijff; Sliedrecht W. Goedhart en A. Kleijn Dor drecht Mr. A. C. Crema de Jongh en K. Bos Az,Oud-Beijerland B. Vlielander en L. Overwater; Ridderkerk Mr. C. J. A. Bichon van IJsselmondeBrielle J. S. Kor teweg en C. M. LoeffMiddelharnis J. Rood zant Kzn. huis, weesvader en moeder en regenten zullen zijn, maar geen enkele wees. Vóór eenige jaren werden er nog 56 wees kinderen verpleegd. De weinige ouderlooze kinderen, die er op dit oogenblik zijn, worden bij particu lieren verpleegd. Blijkens het afdeelingsverslag der Eerste Kamer hebben sommige der vroegere tegen standers van het wetsontwerp betreffende het raffineeren van suiker van hoog gehalte zich tot aanneming bereid verklaard. Een groot aantal leden bleef er echter tegen, op grond der bescherming, die hun inziens er door zou worden verleend aan de raffina- deurs ten koste van de binnenlandsche in dustrie. Vrij algemeen drong men intusschen aan op spoedige tot standbrenging eener geheele herziening van de suikerwetgeving. Het gerucht gaat, dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal wellicht nog in de tweede helft dezer maand zou kunnen wor den bijeengeroepen, ter behandeling van de ontwerpen betreffende de gemeenten West stellingwerf en Opsterland, teneinde de Eerste Kamer in staat te stellen, na vast stelling der Staatsbegrooting, die spoed- eischende zaak nog af te doen. In de Pinang Gazette vinden wij een bericht, aldus vermeldt de Java-Bode, dat wij nergens anders aantroffen, volgens het welk de Belgische regeering er in zou heb ben toegestemd als scheidsrechter op te treden in de Costa-Rica Packetkwestie, en dat de Nederlandsche regeering niets wil weten van het vergoeden van de schade door de eigenaren en de bemanning van het schip geleden. Naar de Rsb. verneemt, zou de oud Minis ter van Buitenlandsche Zaken in het vorige Kabinet, mr. G. van Tienhoven, zeer in aanmerking komen voor de vervulling van de vacature in den Raad van State, ontstaan door de ontslag-aanvrage van jhr. mr. de Jonge. In ons bericht uit Utrecht, betreffende de benoeming van een Wijbisschop in het Aartsbisdom, is eene onjuistheid ingeslopen. De hoogeerwaarde heer Dobbelman werd daarin genoemd «deken van Arnhem en pastoor der II. Eusebius-Parochie." Men leze daarvoor pastoor der parochie van de H. Walburgis. (Rsb.) De Vereeniging van gepensionneerde onderofficieren en minderen van het Neder landsche Leger heeft van de Koninginnen, als blijk van belangstelling in het streven, een Nieuwjaarsgeschenk van f500 ontvangen. De experts, aangewezen door de Ver zekering-Maatschappij te Elberfeld en door de bij haar verzekerde readers te Scheve ningen, zijnde heeren Meijer en Kortland te Rotterdam en M. de Niet te Scheveningen, zijn Zaterdag gereed gekomen met het opnemen der schade aan de bomschuiten bij haar verzekerd. Die schade wordt be rekend op 40 a 50 duizend gulden. Eenige der meest beschadigde schuiten zijn reeds aan het strand in reparatie ge nomen, om daarna gereed gemaakt te wor den voor de schrobnetvisscherij. Door Burg. en Weth. van Haarlem is den Raad voorgesteld, op het adres der Maatschappij tot Exploitatie van Staal water bronnen tot ontheffing van de verplichting om op het daartoe aangewezen terrein eene badinrichting te bouwen, aan de maatschappij te berichten, dat eene beslissing omtrent het gedaan verzoek wordt aangehouden, totdat door haar de juiste plaats, waar zij eene badinrichting zou wenschen en zal kunnen stichten, aan den Raad zal zijn kenbaar gemaakt. Naar aanleiding van het onrustwekkend schijven van dr. Van Rijckevorsel te Rot terdam over de zeewering schrijft dr. J. Lorié te Utrecht heden het volgende in de N. R. Ct. Van verschillende zijden opmerkzaam ge maakt op het ingezonden stuk van dr. E. Van Rijckevorsel in het Tweede Blad van 1 dezer, kwam mij d:t eerst heden in han den. Daardoor kon ik niet eer trachten een slokje koud water aan te bieden aan hen, die door de weinig opwekkende voorspel- lingen geheel onthulst mochten zijn. In de laatste drie jaren confereerde ik een paar malen met dr. v. R. over zijn be schouwingen, waaromtrent hij gaarne ook de meening van een vaderlandschen geoloog vernam. Die meening nu was vrij sterk afwijkend. Ik begreep, dat dr. v. R. voor eenige punten der kust tot deze onrust barende gevolgtrekkingen kwam, maar wees er hem op, dat men op andere plaatsen tot een geheel tegengestelde gevolgtrekking moest komen. M. i. waren er nog veel meer afzonderlijke waarnemingen noodig om tot voldoend gegronde gevolgtrekkingen te komen. «Er zit wel wat in, maar wij zijn er nog lang niet." In plaats van met een rijpe vrucht hebben wij slechts met een veelbelovenden bloesemknop te doen. En ook al waren de onderzoekingen veel verder gevorderd, dan nog zou de magne tiseur niet alleen met den geoloog, maar ook met den ingenieur moeten te rade gaan om tot zekere gevolgtrekkingen te komen. Eer zou ik geneigd zijn met den heer B. G. Van der Hegge Zijnen ook in het schelpenvisschen dicht aan de kust een fac tor te zien van den sterken duinatslag. Daarbij komt, dat de regelmatige gang der verwoesting onzer kust van Z. naar N. voor waarts schrijdt. De oorspronkelijke duinenrij aan de Belgische kust buiten het laagveen is vervangen door een jongere op dat veen en die moet met steenen hoofden beschermd worden. De oorspronkelijke duinenrij van den Hoek van Holland naar Ter Heide, enz. zou ook reeds weggeslagen zijn als zij niet door de Westlandsche hoofden beschermd was, waarbij dan nog de hoofden van het ververschingskanaal komen. Nu zal men hoofden moeten maken bij Scheveningen, na x jaren nog meer Noordwaarts, enz. Het kost geld, maar het is 's werelds loop en wij behoeven ons niets ongeruster te maken dan een bewoner van Ostende of Blan- kenberghe. Ter gelegenheid van de a. s. wereldten toonstelling te Amsterdam zal aldaar een congres worden gehouden van Katholieke vakvereenigingen, onder leiding van den Ned. R. K. Volksbond.. (D, v. Z.-H.) Door verschillende bakkers-patroons te Amsterdam daartoe aangezocht, heeft de redactie van de Bakkers-bonds-Courant een inschrijving geopend voor den gezel J. P. Brants, op wien, zegt genoemd blad, «een formeele moordaanslag is gepleegd en die, ofschoon zijn leven gelukkig niet in gevaar is, toch zoo ernstig is verwond, dat hij langen tijd buiten verdienste zal zijn." Reeds zijn 5 giften tot een bedrag van f 105 voor den lijder ingekomen. Amsterdam's burgemeester heeft een be drag van f 300 in het fonds der politie agenten gestort, als blijk van tevredenheid, hoofzakelijk over de houding der manschap pen tijdens de laatste werkstakingen. Te Krommenie doet zich het eigenaardige geval voor, dat er in 1895 wel een wees- De schrikwekkende verhalen van het schieten op treinen alsof we in een bandie- tenland wonen blijken min of meer over dreven te zijn. De Leeuw. Ct. kan uit goede bron mee deden, dat er van het schietenjop den trein van Groningen naar Leeuwarden niet veel aan is. Een jongen heeft met een kattepult op den trein gemikt en een der ruiten vertoonde na het schot een klein sterretje. In de verschillende gemeenten der provincie Gron'ngen zal een adres van adhaestie be- tuiging voor het invoeren van graanrechten in den geest van de motie-Dobbelmann circuleeren bij de ingezetenen. De verbouwing van het paleis Het Loo waarvan dezer dagen gesproken werd, be treft in hoofdzaak het maken van een tien tal badkamers aan de achterzijde en een en ander wat daarmee in verband staat. Zoo zal ook het geheele paleis bij de wa terleiding worden aangesloten. Met de werk zaamheden is men reeds aangevangen en men denkt tegen Mei met alles gereed te zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2