Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 18de Jaarg. Donderdag 10 Januari 1895. No. 5087. bureau ~g$oter$txaat 50. Tusschen twee Veldslagen. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0,05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—0 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 9 Januari '95. blijkens berichten uit Brussel wordt het denkbeeld van de overname van den Congo- Staat door België, niet met onverdeelde synapathie begroet. Over het algemeen zijn de Belgische bladen niet zeer ingenomen ^öt het aanbod des Konings. De organen der liberale officiers- en ambtenaarskringen. z°0als Chronique en Indépendance juichen het toe, maar de radicale Reforme en het Journal de Liège bestrijden het met hand ®n tand. De Vlaamsche bladen, katholieke z°owel als liberale, laten zich met veel v°orbehoud, doch veel meer ongunstig dan gunstig uit. De katholieke Courier de Bruxelles gevoelt ook al zeer weinig nei ging voor de aanhechting eener kolonie, terwijl de invloedrijke Patriote er vierkant tegen opkomt en de overname van Congo- *and vden ondergang der Rechterzijde" noemt. In de Kamer verzocht Lorand, progressist, het gouvernement te interpelleeren over het gerucht omtrent het overnemen van den °Uafhankelijken Congostaat door België. Hij Verlangde, dat de regeering eenen niet ver Verwijderden dag voor deze interpellatie zou bepalen, teneinde perk te stellen aan de buitensporige speculaties door dat ge rucht veroorzaakt. De minister van binnen- 'andsche zaken stelde het Dinsdag voor. Het was mogelijk, voegde hij er bij, dat de regeering deze interpellatie zou afsnijden door het doen eener mededeeling te dezer *ake. In dat geval zou hij den heer Lorand or van verwittigen. Defuisseaux, socialist, Verlangde dat de regeering aan de Kamer alle mogelijke financieele, geographische en hecrologische gegevens omtrent den Congo verstrekken zou. De ministers van binnenl. ®h buitenl. zaken beloofden alle gewenschte ^lichtingen aan de Kamer te verstrekken. "Volgens berichten uit Parijs is de heer Henri Brisson tot voorzitter der Fransche Kamer herkozen. Nadat de minister Felix Herinnering uit den Fransch-Duitschen Oorlog. 1) Wij waren op weg naar Metz. De veld slagen van Worth, Weiszenburgen Spicheren Vvaren geleverdde Franschen hadden zich achter de linie van de Moezel terugge trokken, zoodat de cavalerie der Pruisen meende het veld voor het gros van het leger te moeten gaan verkennen. Ook ik vvas als soldaat van het eerste regiment huzaren in de voorhoede en moest zwaren patrouille-dienst verrichten. Wij deden ritten Uren ver in den omtrek en naderden tot dicht bij Metz. Soms brachten wij belang rijke tijdingen mede. Op een mooien, zachten avond in Augus tus lagen wij bij de voorposten, die zich hiet het leger zouden vereenigen. Men had Faure besloten had zich niet voor het pre sidium beschikbaar te stellen, was de weg der herkiezing voor den heer Brisson ge baand. De candidatuurDe Méline bleek niet ernstig te worden gesteund. Het schijnt zeker, dat de Italiaansche gezant te Parijs, de heer Ressmann, die door koning Humbert is teruggeroepen, niet naar Parijs zal terugkeeren. De Parijsche bladen, ook de Temps, betreuren zeer het vertrek. Volgens de Romeinsche Opinione is graaf Tornielli, nu gezant te Londen, als zijn opvolger aangewezen. Bijzondere poli tieke beteekenis wat betreft de verhouding tusschen Frankrijk en Italië, wordt noch te Parijs, noch te Rome aan de terugroeping van den heer Ressmann gehecht. Men is het er algemeen over eens, dat het besluit der Italiaansche regeering het gevolg is van de ongunstige verstandhouding, welke sedert geruimen tijd bestond tusschen den gezant te Parijs en den Italiaanschen minis ter van buitenlandsche zaken, baron Blanc. In den Rijksdag te Berlijn werd gisteren bij de behandeling van de zoogenaamde Umsturzvorlage de geheele zitting in beslag genomen door eene drie uur lange redevoe ring van den sociaal-democraat Auer, die betoogde, dat het ontwerp uitsluitend tegen de socialisten was gericht en voortsproot uit het gevoel, dat van boven en van onder alle stutten wrak waren geworden. De ar beiders (zeide Auer) rukken op met moed en koelbloedigheid, doch de aanhangers van het ontwerp marcheeren onder de hazenbanier. Intusschen neemt het verzet tegen de ontworpen beteugelingswet in geheel Duitsch- land nog steeds toe. Dezer dagen werd te Munchen eene monstermeeting gehouden tegen de zoogenaamde Umsturzvorlage. Wat daar behandeld is, kan men niet beschouwen als de opinie van eene partij, want alle partijen waren vertegenwoordigd. Talrijke personen, die eene positie in de maatschappij innemen en die men slechts zeer zelden in openbare vergaderingen ziet, waren thans genoeg het terrein verkenden was een groote gebeurtenis ophanden. Wij spraken daarover bij de vuren gezeten. Ons regi ment had bij Spicheren groote verliezen geleden, waar wij uren lang in een hollen weg het granaatvuur van den vijand hadden doorstaan. Wij waren toen door de infan terie gered. Intusschen hadden wij voldoende kennis gemaakt met den vijand. Met de sabel hadden wij echter nog niet op de Franschen ingehouwen. De grijze sergeant, die mij hoorde spreken, trooste mij als ik 't zoo eens mag noemen dat de huza ren gelegenheid zouden krijgen zich man tegen man te weer te stellen. Wij zouden van onze schermkunst mogen getuigen. «Wees echter voorzichtig, want een Fransche curassiers-sabel is een beetje zwaarder dan het wapentje, waarmede gij heeren studenten elkander het gezicht openkrabt." Ik lachte; onder de studenten was ik een geducht man en bij ons korps had men ook wel ontzag voor mij. Opeens hoorden wij «de wacht in 'tge weerroepen. De luitenant-generaal von Wettern passeerde. Hij was onze regiments- en voorpost-commandant. Het doel van zijn komst bleek al spoedig niets anders te zijn, aanwezig; velen konden in het geheel niet meer in de overvolle zaal binnen komen. Dr. Quidde opende en sloot de rij der spre kers, die allen zich in sterke bewoordingen tegen de ontwerpen verklaarden. Een der woordvoerders zeide: Dit zijn geen Duitsche ontwerpen maar Pruisische. Pruisen wil aan het geheele rijk zijn regiment opdringen. En dat in de dagen dat vrijheid van spreken zoo noodig is om den toestand te verbete ren 1 Ten slotte werd met overgroote meer derheid eene motie aangenomen, waarin de Umsturzvorlage gebrandmerkt werd als de meest gevaarlijke bedreiging der burgerlijke vrijheid en de geheele beschaving. In dezen zin werd eene petitie naar den Rijksdag gezonden en de aanwezige afgevaardigde in den Rijksdag Kröber beloofde deze petitie zullen verdedigen, zoodra de beraadslagingen worden geopend. Volgens draadberichten uit Budapest heeft graaf Khuen-Hedervary zich in betrek king gesteld met verschillende toongevende partijleiders, teneinde hen tot deelneming te bewegen aan het Kabinet, dat hij voor nemens was te vormen. Tot dusver is het hem echter nog niet gelukt ministers voor alle departementen te vinden. De politieke toestand blijft derhalve onzeker. In welingelichte staatkundige kringen in Italië is men volgens den Standard van oordeel, dat de regeering spoedig een be roep op de stembus zal doen. De limes verneemt uit Rome De terugroeping van den Italiaanschen gezant Ressmann te Pa rijs geschiedde, omdat de Italiaansche regee ring overtuigd was, dat al hare pogingen om met Frankrijk tot eene verzoening te geraken, vergeefs waren, waar de Fran sche regeering gereed stond den Franschen gezant te Rome, Billot, terug te roepen. In eene offleieuse nota wordt het bericht tegengesproken van het Journal des Débats, dat de Italiaansche troepen in Oost-Afrika een nederlaag hebben geleden. De Londensche Standard verneemt uit dan ons op een nieuwe expeditie uit te zenden. Er werden eenige commando's ge wisseld. Ten slotte moesten twee huzaren en ik het bosch in. Aan den wolkeloozen hemel hing de groote halve maan, die met haar mat-zilver licht het voetpad bestraalde. Een zachte Westen wind ruischte door het hooge gras in de groene weiden. Weldra bereikten wij de bosschende grond werd nu steenachtiger en sterker klonk de hoefslag van onze paarden. De boomen suisten en ruischten, als of een klagende zucht in de verte tot ons oor doordrong. Wij galoppeerden, het vuur sprong uit de hoeven onzer paarden. Wij reden eindelijk omzichtig even buiten het bosch, om te zien, of de vijand ook ergens zijn leger had opge slagen. Wij zagen in de verte Metz zwak verlicht door het vuur der Fransche troepen, welke er wacht hielden. Wij stonden even stilwij hoorden de ademhaling van onze paarden, maar opeens hoor ik ook fluisterenmannen stemmen. «Sergant," zeg ik, »daar ginder wordt gepraat." i Waar dan Constantinopel. De lezing van een tele grafisch overzicht van Gladstonés toespraak aan de Armeniërs heeft den Sultan zoo verrast en vertoornd, dat Z. M. geheel om geslagen is en nu een woedende Angelofaag is geworden. De Engelsche gezant heeft nu nog meer moeilijkheden te overwinnen. In draadberichten uit Kaapstad wordt het volgende gemeld Er heerscht te Lorenzo Marquez eene paniek op het gerucht, dat de muiters op de stad aanrukken. De regeering heeft hun per spoor troepen toe gezonden. De Portugeesche regeering heeft haar verzet tegen den voortbouw van de Transcontinentale telegraaflijn gestaakt. Men denkt, dat de lijn in deze maand tot de Zambesie gereed zal komen. Volgens telegrammen van de New-York- Herald luiden de instructiën van de Chi- neesche vredesgezanten beslist, dat China bereid is eene krijgsschatting te betalen om de onafhankelijkheid van Korea te erkennen, maar dat het stellig weigert grondgebied af te staan. Berichten uit Shangai voor spellen het mislukken van de vredes-onder- handelingen. De vreeselijke slachting van Chineesche burgers van Port Arthur door de Japanners vindt mede hare bevestiging in het New- Yorksche blad World, welks correspondent er eveneens getuige van was. Hij seint maarschalk Ojama werd den tweeden dag na de inneming der vesting opmerkzaam gemaakt op het noodeloos bloedvergieten. De maarschalk zou op die opmerking ge antwoord hebben, dat de zaak volkomen in orde waskrijgsgevangenen waren zoo lastig. De correspondent voegt er by, dat Japansche berichten in hooge mate onbe trouwbaar zijn. Het Japansche bewind bood b.v. den correspondent der limes aan, kosteloos zijn telegrammen op te stellen en over te seinen, hetgeen hij weigerde. Japan wil den vrede alleen te Peking teekenen. Alleen Engeland kan China's geheelen onder gang verhoeden. Meteen schuifelen voetstappen over den grond. »Men wil ons den terugweg afsnyden I" gil ik uit. «Terug, wijken 1" commandeert de ser geant en laat zijn paard omkeeren. Op 't zelfde moment knallen een tiental schoten de kogels vliegen ons om de ooren. Wij gaven onze paarden de sporen en holden in woesten galop het bosch in, ver volgd door een goed onderhouden vuur van den vijand. Ik voelde een stekende pijn in den lin kerschouder de hand waarmede ik de teugels omklemde, trok krampachtig samen. Mijn paard sloeg zoo hard door, dat ik er haast overheen sloeg. Met de rechterhand greep ik de teugels vast; mijn linkerhand viel machteloos neder. Het vuur hield aan. De Franschen schenen den ganschen weg bezet te hebben. Mijn pelsmuts werd van mijn hoofd gerukt. Ik voelde warm bloed over mijn aangezicht vloeien. Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAÜ9SCUE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1