des Konings. De gezant van het nieuwe koninkrijk zal reeds dezer dagen uit Seoel naar Tokio vertrekken. Volgens tijding uit Tokio verklaarde de premier bij de opening der Japanscne Ka mer dat de Japansche overwinningen te land en te zee te danken zijn aan de dapper heid van het leger en de toewijding der vloot, gerugsteund door een eensgezind volk. De spreker verklaarde fier te zijn op zijne stelling van premier, hij erkende dat eenige hervormingen noodig waren, maar voorloo- pig is de regeering alleen van plan de be grooting der krijgsmiddelen en van den staat voor te dragen en de hervormplannen uit te stellen totdat de oorlog uit is. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 10 Januari 1895. Burgemeester en Wethouders van Schie dam doen te weten, dat door den raad in zijne vergadering van 8 Januari 11. lo overeenkomstig het bepaalde bij art. 54 der gemeentewet de na te melden com- missiën zijner leden zijn benoemd, als A Tot het ontwerpen der verordeningen tegen wier overtreding straf wordt bedreigd, ter voldoening aan art. 177 der gemeentewet en ter voorbereiding van hetgeen bij art. 172 dier wet is bevolen, waarvan de bur gemeester als zoodanig voorzitter is. Bestaande deze commissie uit de heeren H. J. Versteeg, burgemeester, Mr. H. J. Schuurman, mr. H. M. C. Poortman, K. J. van Erpecum en M. Kranen. B Tot het herzien van alle plaatselijke belastingen, de rechten loonen en andere gelden in art. 238 der gemeentewet bedoeld, daaronder begrepen Bestaande deze commissie uit de heeren Mr. H J. Schuu rman, A. Knappert Lzn., S. A. Maas, G. Visser Bzn. en J. W. J. van Harwegen den Breems, en tot hunne plaatsvervangers, wanneer dezelfde commissie optreedt als vaste raads commissie, belast met het onderzoeken der bezwaarschriften van aangeslagenen over de plaatselijke directe belasting naar het inko mende heeren M. C. M. de Groot, D. F. W. Prins en I. Hoogendam. C Tot het geven van verslag en het dienen van raad nopens de begrooting en de rekening en verantwoording der plaatselijke inkomsten en uitgaven, ingevolge de artt. 203 en 219 der gemeentewet, door Burg. en Weth. aan den raad aangeboden, en ten aanzien van de begrootingen en rekeningen bij art. 148 dier wet bedoeld. Bestaande deze commissie uit de heeren Mr. H. J. Schuurman, D. F. W. Prins en K. J. van Erpecum. 2o. Ingevolge art. 35 der verordening regelende de heffing der plaatselijke directe belasting binnen deze gemeente tot leden der commissie van controle om Burgemees ter en Wethouders in die commissie bij te staan, zijn benoemd de heeren C, J. van der Schalk, P. Brillenburg, M. C. M. de Groot en I. Hoogendam. De rivier de Maas voor deze stad is over hare geheele breedte met dik drijfijs bedekt. Naar wij vernemen, is door den Burge meester gehuurd het huis aan den Singel tegenover het Plantsoen, dat den heer S. A. Maas toebehoort. De heer H. J. Versteeg zal het in de eerste week der volgende maand als voor- loopige woning met zijn gezin betrekken. De kuipersknecht J. de Vos, meester knecht in de kuiperij van den heer A. H. van der Most Jr. alhier, herdenkt heden den dag waarop hij vóór veertig jaren voor het eerst in genoemde kuiperij te werk kwam. Zijn tegenwoordige patroon deed hen te dezer gelegenheid op vereerende wijze, ook door het aanbieden van een stoffe lijk huldeblijk, zien, hoezeer hij zijn lang durige trouwe diensten op prijs stelde. Ook van andere zijde, vooral doorzijn medeknechts, mocht De Vos overtuigende bewijzen van hartelijke deelneming in dezen bijzonderen .gedenkdag ontvangen. In de havens te Rotterdam is eenig ijs op de Maas licht drijfijs. Rijn- en binnenschepen gingen grooten- deels in de havens eene veilige ligplaats zoekende toevoer van die schepen is dit jaar zoo buitengewoon groot, dat er gebrek aan ligplaats is, zoodat in de Rijnhaven een groot gedeelte, dat voor de zeeschepen is bestemd, reeds door die vaartuigen is moeten worden ingenomenhet zal hun dan ook nog al bezwaarlijk vallen, om er weder uit te komen, als zij moeten gaan laden. Op de boeien in de Maas liggen nog enkele zeeschepen in lossing. Met den achtervloed was voor de stad weinig drijfijs. In de sigarenfabriek der firma Erven Wed. J. van Nelle te Rotterdam is gisteren weder door twee der werkstakers de arbeid hervat, zoodat er thans reeds 9 personen aan het werk zijn. Waarschijnlijk zal dit voorbeeld door anderen gevolgd worden, vooral nu de politie zoo flink optreedt om hen, die werken willen, te beschermen, waardoor de vrees voor geweldpleging van de zijde van kwaadwilligen verdwijnt. Te Rotterdam worden pogingen aange wend tot oprichting van een groot Israëli tisch weekblad. Het redactie-personeel is reeds gevonden. Het blad zal op een eigen geheel nieuw in te richten drukkerij ge drukt worden. Van 10 voor de slachtbank bestemde paarden geraakten eergisteren onder Over- schie een tweetal door het opdringen in een sloot. Beide verdronken. Een hoogst ernstig ongeluk is gisteren avond op den Delftschen weg bij Den Haag voorgevallen met twee passagiers, profes soren aan de Polytechnische School te Delft. Met de stoomtram van 8£ uur van hier vertrokken de heeren Snijders en Ravenek naar Delft. Op den straatweg liet de heer S., die op het balkon stond, zijne parapluie vallenhij verzocht den conducteur te stop pen. Deze gaf daartoe het signaal, doch nog voor dat de wagen stil stond, sprong de heer S. er af, gevolgd door den heer R. Eerstgenoemde kwam onder den wagen terecht en werd in zeer zorgelijken toestand opgenomen. De heer Ravenek werd ernstig aan den pols gekwetst. Beiden werden met de tram naar Delft vervoerd en aldaar in het gesticht Beth-El opgenomen. Gisteren-middag is te Hoek van Holland een in staat van ontbinding verkeerend lijk uit zee aangebracht. Het lijk is aangebracht door den zand zuiger Adam VIIdie tusschen de hoofden nabij het wrak van de sleepboot Zuid-Holland werkzaam is. Vermoedelijk is het de nog vermiste persoon een der toenmaals omge komenen. VLAARDINGEN, 10 Januari Met leed wezen hebben wij vernomen, dat de toestand van den zeereerw. heer W. A. Boerkamp, pastoor alhier, in die mate verergerd is, dat het noodig geoordeeld werd hem van de HH. Sacramenten der stervenden te voorzien. BINNENLAND. H. M. de Koningin Regentes heeft naar de N. IJsselbode meldt aan de Commissie voor het gedenkteeken ter eere van Thomas k Kempis, op te richten in de St. Michaels-Kerk te Zwolle, ten behoefte van dit monument, de som van f 150 ge schonken. Bij diezelfde Comissie is ingekomen een hartelijk en zeer waardeerend schrijven van den zeereerw. heer J. Beek, hofkapelaan van H. M. Koningin Carola van Saksen, waarbij namens H. M. voor het monument van Thomas a Kempis wordt aangeboden de som van 180 Mark. Het antwoord van de Regeering op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over de voorstellen tot voorziening in de ge meentehuishouding van Weststellingwerf en Opsterlaiid is aan de Tweede Kamer ingezonden. Delftsche fabrieken van den heer Van Marken waren vertegenwoordigd, zal ook op de Tentoonstelling te Amsterdam worden ge plaatst. Jhr. mr. F. J. J. Van Eijsinga, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te Leeuwarden, is sedert eenigen tijd onge steld. Hij heeft koude gevat en houdt zijne kamer. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat aan militairen, verblijf houdende in plaatsen forten en versterkte plaatsen daaronder begrepen waar niet in de behoefte aan brood of in de vergoeding daarvoor is voorzien, tien cent per man daags voor het aankoopen van brood zal worden toegekend. Onze Parijsche correspondent meldt ons, met onzekerheid te kunnen mededeelen, dat de heer Van Lier, Ned. Consul-Generaal en Kanselier der Legatie aldaar, met lo Juni a.s. zijn eervol ontslag uit die betrekkingen heeft aangevraagd. Hij is voornemens zich in het vaderland terug te trekken om aldaar nog eenige rustige jaren te kunnen doorbrengen. Dit bericht zal zeker velen verdrieten, die bij den ijverigen en steeds bereidvaardigen Consul-Generaal zoo vaak raad en steun en bijstand hebben gevonden in de Fransche hoofdstad. Moge hij nog lange jaren genieten van zijn welverdiende rust. TelJ Bij de maatschappij Nederland is uit Padang bericht ontvangen, dat de kaptein ter zee, de heer J. Dalen, die 13 December te Genua aan boord van de Prinses Amalia zich ingescheept had, op 6 Januari vermist werd. Het ministerie van marine ontving gelijk bericht van den chef commandant der marine in Ned. Indië, met de bijvoeging «vermoedelijk verdronken". In den heer Dalen verliest de marine door dit treurig ongeval een rechtvaardig, degelijk en in hooge mat plichtbetrachtend hoofdofficier. De secretaris der Apostolische Internunci- atuurte 'sGravenhage graafScapinelli,heeft zich gisteren-middag voor drie maanden met verlof naar Italië begeven. De gemeenteraad te 's-Gravenhage be sloot gisteren tot aankoop lo. van 12.73.80 HA., weiland en water in den Noordpolder, tusschen de spoorbaan naar Rotterdam en de Laak, ten behoeve der verbetering van de vaart om de stad voor 76 cent per cen tiare (ongeveer f97.000); 2o. van terrein aan de Zuid-Buitensingel ten behoeve van de gemeenschapsverbetering; 3o. van een perceel grond tot vestiging van een posthuis voor keuring van vleesch en vee aan de Regentesselaan. Met den stoomtram Den Haag—Scheve- ningen, geëxploiteerd door de Maatschappij voor Staatsspoorwegen, werden in het afge- loopen jaar vervoerd 728,618 personen tegen 671,092 in 1893, alzoo 57,526 meer. In de eergisteren te Haarlem gehouden raadsvergadering werd besproken het reeds medegedeelde adres van de «Maatschappij tot Exploitatie van Staalwaterbronnen", verzoekende aanwijzing van een ander terrein, waarop het badhuis kan worden geplaatst, daar het oorspronkelijk daarvoor bestemde van te geringe afmeeting is. Zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen het voorstel van B. en W. luidende »Aan de maatschappij voornoemd te berichten, dat een beslissing omtrent het gedaan verzoek wordt aangehouden, tot dat door haar de juiste plaats, waar zij een badinrichting zou wenschen en zal kunnen stichten, aan den Raad zal zijn kenbaar gemaakt". Het keurige paviljoen, waarin op de We reldtentoonstelling te Antwerpen de bekende Naar het Hbld. verneemt, zal de interco- munale telephoongemeenschap binnenkort belangrijk worden uitgebreid en wel door den aanleg van intercommunale telephoon- lijnen Amsterdam—Utrecht, Utrecht—Rot terdam en UtrechtAmersfoort. Vergiftiging Een vermoedelijk geval van vergiftiging heeft te Amsterdam plaats gehad. Naar men aan de Tel. mededeelt, is dit voorgevallen ten huize van den diamant handelaar, den heer H. D. M. in de Marnix- straat op Zondag-avond onder de volgende omstandigheden Sedert eenige dagen lag daar de dienst bode met hevige pijnen in de zijde en hoofd pijn te bed, in die mate zelfs, dat de buren haar 's Zaterdags-nachts konden hooren steunen. Volgens het in de buurt in omloop zijnde verhaal, zou het meisje Zondag-middag weder eenige zoogenaamde hoofdpijnpoeders heb ben ingenomen, die haar door den apotheker H. in de Marnixstraat waren geleverd. Toen de echtgenoote van den heer M. Zondag avond de patiënte een kop thee wilde bren gen, zou zij het meisje zonder eenig teeken van leven en halt uit het bed hangende) hebben gevonden. Het gelaat was reeds zoodanig verblauwd en'opgezet, dat het schier onkenbaar was. Onmiddellijk werd dr. Meyers op de Marnixkade geroepen, die meende uit de verschijnselen niet anders dan den dood door vergiftiging te kunnen constateeren en die dan ook de politie met de zaak in kennis stelde. Onmiddellijk werd door de politie een voorloopig onderzoek ingesteld en werden op last der justitie alle in het huis aan wezig zijnde eetwaren, alsmede overblijf selen van door de patiënte gebruikte ge neesmiddelen in beslag genomen. Nadat het lijk 's nachts onder bewaking van de politie was gebleven, werd den vol genden morgen een onderzoek ingesteld. 's Middags om half twee werd het lijk van het sterfhuis naar het schouwlokaal aan de Weteringschans overgebracht, om aan eer. gerechtelijk geneeskundig onderzoek te worden onderworpen. De uitslag daarvan is nog niet bekend. Naar aanleiding van het medegedeelde in de Tel. verzocht de heer H. de daarbij vermelde apotheker aan het Centrum te willen mededeelen, dat het dochtertje van den heer M. zich Zaterdagmiddag in de apotheek vervoegde om 10 ets. koortspoeder te halen, waarvoor gegeven is een gram chinine. Er bestaat vermoeden dat de dood moet worden toegeschreven aan het gebruik van sterk water dat de heer M. ten be hoeve van zijn vak steeds in voorraad had- Tot burgemeester van Zaandam is be noemd de heer H. J. C. van Thienen, tot dusver burgemeester van Wormerveer. Nadat onlangs te Leeuwarden een con ferentie tusschen de colleges van Gedepu teerde Staten van de provinciën Friesland en Groningen, bijgestaan door de beide provinciale hoofdingenieurs, had plaats ge' had over een gedeeltelijke drooglegging de( Lauwerzee, is eergisteren te Groningen een tweede conferentie over deze zaak gehouden- De groote wenschlijkheid van dit werk voof de afwatering uit beide provinciën schijnt als vast te zijn aangenomen. De groote vraag blijft evenwel, door wie die uitvoering zal dienen te geschiedendoor het Rij'' met subsidie van beide provinciën of on®' gekeerd, of wel subsidie van Rijk en pr°' vmcien aan particuliere concessionnarissen- Men meldt dat door sommige Burge' meesters in Friesland sedert Maandag de bruggen gesloten worden gehouden, opdat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2