Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 18de Jaarg. Zaterdag 12 Januari 1895. No. 5089. ^ureau UJJoferefractf 50. Tusschen twee Veldslagen. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENT1ËN: Van 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 11 Januari '95. De vraag of Gérault-Richard, de dezer dagen tot afgevaardigde gekozen gevangene, zal worden vrijgelaten, heeft gisteren in de Kamer van afgevaardigden te Parijs tot een kalm en interessant debat aanleiding gegeven, gevoerd bijna enkel tusschen Mil- lerand en Dupuy. Flaudin trachtte eene beslissing over de hoofdzaak te ontwijken, door met een beroep op een decreet van December 1852 de vraag op te werpen of Gérauld-Richard wel verkiesbaar was. Een spottend applaus aan de linkerzijde en een even weinig gemeendVive l'Empereur begroette deze herinnering aan de dagen, "Welke op de Staatsgreep volgden. De minister-president Dupuy erkende het recht der Kamer om tot de vrijlating van den gekozene van het 13e arrondissement te besluiten, maar verzocht haar, er geen gebruik van te maken. Hij voerde ter mo tiveering van dit verzoek drie beginselen aan, of, om met den premier zelf te spre ken, drie redenen welke hij in deze kwestie als beginselen meende te mogen beschou wen het beginsel van de scheiding der machten in den Staat, dat van de gelijk heid der burgers voor de wet en ten derde de eerbied voor het beginsel der nationale souvereiniteit. De premier had zeker even goed kunnen volstaan met enkel te verkla ren, hetgeen hij tot slot zeide, dat, wanneer de Kamer de motieMillerand, de vrylating "Verzoekende, aannam, een ander ministerie zich met de uitvoering zou hebben te be lasten. Tevergeefs haalde Millerand aan hetgeen de algemeene secretaris der Kamer in zijn Traité geschreven had, wees hij er op dat de Kamer nog nooit een verzoek als het thans gedane geweigerd had, dat nog nooit eene regeering in een kwestie als deze Feuilleton. Herinnering uit den Fransch-Duitschen Oorlog. 3) (Slot.) Heel in de verte rolde de donder. Van den oostelijken kant drong ook het geweer vuur ons in de ooren. 't Was mij als een nieuwe waarschuwing, dat ik mij bij mijn 'eger-afdeeling moest voegen. Mijn hoofd Was nog verbonden en mijn arm hing nog in een doek. «Morgen-ochtend ga ik weg," sprak ik tot de vrouwen. «Uw man," zei ik, de oude boerin aanziende, «zal mij wel den weg door het bosch naar de openbare straat wijzen en daar tref ik zeker Duitsche troepen." Magdalena boog het hoofd. Mijn voor nemen scheen voor haar een bizondere teleurstelling. Eensklaps werd ze vuurrood. Kr viel een schotNog een twee drie tien, twaalf achtereen knalden in de onmiddellijke nabijheid. Meteen zagen tusschenbeide was gekomen, dat Rochetort, hoewel veroordeeld wegens heleediging van den Keizer, ongehinderd had kunnen zitting nemen op de banken van het Wetgevend lichaamde Volksvertegenwoordiging der republiek bleef ongevoelig voor deze argu menten en verwierp met de geweldige meerderheid van 309 tegen 218 stemmen het door Millerand ingediende verzoek. Als protest tegen de kwalificatie van den verrader Dreyfus als politiek misdadiger werd door Habert in de Kamer het voorstel gedaan om amnestie te verleenen vooralle politieke misdrijven, nadat het door de regeering bestreden was, werd het verworpen met 345 tegen 167 stemmen. De Kamer ging vervolgens over tot de beraadslagingen van de door Digues gehouden interpellatie over knoeierijen bij de verkiezingen te Tou louse. Dupuy verklaarde, dat het gerechtelijk onderzoek naar deze zaak een aanvang heeft genomen. De schuldigen zullen gestraft worden. De eenvoudige orde van den dag, waarmede de regeering zich vereenigde, werd met 336 tegen 164 stemmen aan genomen. Tet dusver hadden de bladen te Berlijn zich nog maar weinig bemoeid met de zaak van Dreyfus te Parijs. In het bijzonder hadden zij zoo goed als geheel gezwegen over de beschuldiging van de Parijsche bladen, dat het Duitsche gezantschap met Dreyfus in betrekking zou hebben gestaan. Nu echter, ondanks herhaalde half officieele logenstraffingen vanwege de Fransche regee ring, welke openbaar gemaakt werden op aandrang van het Duitsche gezantschap, diezelfde onware bewering weder in de Parijsche bladen de ronde doet, begint de Duitsche pers met zwaar geschut te ant woorden. Het is alles een infame leugen leest men thans in de bladen wat er om trent Duitsche betrekkingen met Dreyfus gezegd isde Franschen zijn door hun zij een verwarde menigte soldaten, zouaven, turko's en infanteristen van het Fransche leger te voorschijn komen. «Zij komen op ons huis af!" gilden de belde vrouwen angstig. Werkelijk, de Franschen kwamen in woeste vaart aangestormd, hielden stand voor den lagen muur en openden een nieuw vuur. Een oogenblik later sprongen ze erover en stelden zich met den rug tegen het huis in den tuin op. De Pruisen beantwoorden het geweervuur. De kogels vlogen ons om de ooren, want wij bevonden ons buiten aan de achterzijde. «Gauw vrouw, gauw Magdalena! komt in huis 1" riep ik den verschrikten vrouwen toe. Binnen zonken beide vrouwen op de knieën, zij begonnen bitter te jammeren, terwijl de oude boer mij als zinneloos onver poosd aanstaarde. De meiden in de keuken schreeuwden luidkeels van angst en de groote kettinghond blafte vervaarlijk, want een kogel had hem in den poot geraakt. In den tuin werden Pruisen en Franschen handgemeen. Van alle zijden kwam ver sterking. De hoeve werd als een voorpor taal van Metz beschouwd. De Duitschers ontwikkelden steeds meer en meer kracht. Ik zag duidelijk dat een Duitsche rijdende battery (veldgeschut) kwam opzetten. spionnenvrees reeds half het hoofd kwijt, en trachten nu lichtvaardig hun land op nieuw met Duitschland op gespannen voet te brengen zoodat de vraag voor de hand begint te liggen of Frankryk het werkelijk tot een ernstigen breuk met Duitschland wil laten komen. Feitelijk schijnen erdoor Duitschland nieuwe vertoogen tot de Fransche regeering te zijn gericht wegens de laster lijke aanvallen der Parijsche pers op het Duitsche gezantschap. Bij de voortgezette beraadslagingen in den Duitschen Rijksdag over het wetsont werp tegen de omwentelingspartijen heeft graaf Limburg verklaard, dat de conserva tieven het voorstel met vreugde begroeten De socialisten missen het recht zich voor te doen als waren zij alleen de arbeiders partij. Munckel verklaarde, dat men niet zonder noodzaak de justitie in dienst van de politiek moet stellen. De minister van oorlog gaf, naar aanleiding van Munckels opmerkingen te verstaan, dat bepalingen ter verzekering der discipline geenszins onnoodig zijn. De discipline laat wel niet te wenschen over, maar het leger is toch niet onvoorwaardelijk beveiligt tegen be smetting. Nu en dan worden in de kazer nes opruiende vlugschriften gevonden, en de wachtposten worden vaker dan vroeger lastig gevallen. De minister van justitie toonde aan, dat het wetsontwerp het gebied om het gemeene recht niet verlaat. In zeer breede kringen wenscht de bevolking het tot standkomen der wet, De begrootingscommissie uit het Folke- thing te Kopenhagen heeft gisteren haar verslag uitgebracht. De rechterzijde en de gematigde linkerzijde, die te zamen in de commissie de meerderheid vormen, hebben, overeenkomstig de verleden voorjaar getrof fen schikking, gemeenschappelijke voorstellen gedaan betreffende de buitengewone oor- logsbegrooting. De radicale linkerzijde, Ik plaatste mij voor het venster. «Terug 1" schreeuwde de oude boer «als de Franschen u zien, zijt gij verloren." «Thans dacht ik voor 'teerst aan mijn eigen lot. De oude man had gelijk, mijn Pruisische uniform zou mij het leven kosten. Ik ging achter in de kamer en poogde de weenende vrouwen te troosten. De Duitschers legden zich in de weiden plat ter aarde neder, om aan het hevige geweervuur der Franschen te ontsnappen. Intusschen vuurden zij nog, en een menigte kogels schampten at tegen den muur van de woning. Weldra echter regende 't kogels in de kamer, de vensterruiten werden verbrijzeld. De schilderijen tuimelden van den wand omlaag. Opeens, daar viel een bom midden in het vertrek: de batterij was in werking gesteld. Magdalena en haar moeder spron gen op. Het meisje verschool zich achter mij. Zij zag er bleek en hoogst ontdaan uit. Zij viel eerst haar moeder om den hals en keerde zich toen tot mij. Ik dacht, dat zij in zwijm zou vallen en ving haar in mijn armen op. Tegelijk sloeg een splinter van een granaat haar tegen het aangezicht. Ik hield haar vasthet bloed gudste van haar gelaat. Moeder en vader, wij allen vergaten welke de minderheid uitmaakt, heeft ver klaard, dat de versterking van Kopenhagen thans niet meer in strijd met de wet zou zijn, maar zij weigert de thans aangevraagde gelden voor het behoud der vesting toe te staan, teneinde later bij de beraadslagingen over de vesting zelve vrijer te zijn in haar oordeel en beslissing. Ondanks de tegenspraak zoo wordtin een particulier telegram uit Londen ge meld houden de geruchten van eene ministerieele crisis aan. Volgens sommigen zal de Kabinetsraad, welke gisteren gehou den werd, feitelijk beslissen tusschen Rose- beiy en Harcourt, volgens anderen wil Harcourt andermaal een zoogenaamde demo cratische begrooting opstellen zonder vol doende te letten op de eischen van de Engelsche marine, terwijl zijn ambtgenooten anders willen. Het verhaal van een Spaansch reiziger, te Londen geïnterviewd, die onlangs een reis heeft gemaakt door Armenië, maakt te Londen een diepen indruk. Ximenes verklaart, dat de Armenische gruwelen deels overdreven, deels gelogen zijn, en voegt er bij, dat de onlusten van vóór korten tijd hoofdzakelijk waren veroorzaakt door de opruiing van Engelschen en Amerikanen, die aan de opstandelingen den steun van Engeland toezeiden. Volgens een bericht aan de Times verhuizen dagelijks Armeniërs naar den Kaukasus. Het Fransche gezantschap te Londen beweert niets te weten van het volgend praatje hetwelk aldaar de ronde doet. De Fransche anarchisten te Londen zouden een geheime Fransche politieverklikker, die zich als anarchist voordeed, te Londen een inder- laag hebben gelegd en hem zijn belangrijke papieren hebben afgenomen, nadat zijn werkelijke kwaliteit hun was gebleken. Daarna zou hij teruggekeerd zijn naar Pa rijs, waar de regeering hem zou hebben ons zetven en poogden het kind uit de kamer te verwijderen. Maar juist aan de zijde, waar wij de kamer moesten verlaten, was het geweervuur 't hevigst. We hoorden geen woord, hooren en zien vergingen. Er was een oorverdoovend geraas van luide hoera's en herhaaldelijke commando's. Ik vergat mijzelf en mijn wonden om Magdalena. Ik wenkte den vader, een doek aan te geven en de moeder verbond het hoofd van haar dochter. Het meisje keek mij dankbaar aan. Tegelijk werd de deur opengeworpen. Een paar Fransche soldaten met vuile, zwarte gezichten stormden de kamer in. Een enkele seconde waren zij als verstomdzij keken mij aan en riepen allen te zamen «Wat nu Un Prussien Un traitreEen Pruis, een verrader. Een hunner legt met zijn geweer op mij aan.Maar, niet ik werd getroffen. Magda lena viel op den grond. Zij had de kogel, als 'tware mij beschuttend, in haar hart opgevangen zij viel op den grond. Met een woesten kreet vielen de moeder, de vader en ik op de soldaten aan doch een geweldige donderslag - hoor. - Zou de wereld en het huis instorten -- Een granaat viel door het dak in de kamer. Dit was het sein voor een overijlde vlucht der Franschen. Het huis schudde. Wij kon- NIEUWE SGHIEDAMSCHE COURANT v

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1