GEMENGD NIEUWS. Laatste Berichten. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. Beursbericht van Amsterdam. ^ege bleef. Ook 1895 schijnt het lot'fvan "94 te deelen. daar de oproeping voor het e*amen, welke gewoonlijk in December Seplaatst wordt, nog niet is verschenen. Door de afschaffing of vermindering van Zout- en zeep-accijns, patentbelasting en Personeel, kan men met het in dienst zijnde Personeel van ambtenaren zeker zijn doel bereiken. Zou men echter, vraagt de Arnli. Ct-, om verdere teleurstelling aan hen, die z,ch voor commies bekwaamden, te voorko ken niet kunnen berichten of dit examen a' of niet, en wanneer zal plaats vinden. Op 8 Februari zullen de bekende Engel- sche Royal Hand-Bell-Ringers of klokken spelers, onder directie van Ducan S. Miller, eene uitvoering geven in het Geb. van K. en te 's-Gravenhage. Ook in 1888 gaven ZlJ hier een voorstelling en verwierven toen ket hun spel ze werken met 131 wellui dende klokken - een groot succes. (Rsb.) Bijna de geheele Rijksveldwacht te Haar lem is sedert een paar dagen te Vogelenzang. De reden daarvan is, dat twee grond eigenaren kwestie hebben over het eigen domsrecht van boomen, aan die gronden geplaatst. Beiden wilden ze laten rooien en Zonden arbeiders, die daarbij twist kregen. De Burgemeester kwam tusschenbeide en verbood het rooien, totdat zal zijn uitge- kaakt wie eigenaar is. De Rijksveldwachter zorgt nu voor de °PVolging van dit verbod. Vakcongres van den Volksbond. Reeds sedert eenigen tijd maakte het bij bet Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond een punt van overweging uit, op vvelke wijze het best zou kunnen worden Voldaan aan het ten vorigen jare te Schie dam door de afgevaardigden der vakver enigingen genomen besluit, om telken jare een algemeene vergadering of congres der vakbonden te doen plaats hebben. Thans heeft dat bestuur besloten in den loop der maand September dezes jaars te Amsterdam een vakcongres te doen plaats hebben, vvaaraan door alle bondsafdeelingen en vak- vereenigingen kan worden deelgenomen. Van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, tan wiens goedkeuring het genomen besluit werd onderworpen, mocht reeds de toezeg ging van steun worden ontvangen, terwijl Z. D. H. zich welwillend bereid verklaarde tot het aanvaarden van het eere-voorzitter- schap. Ook door het uitvoerend comité der eveneens dit jaar te houden «Internationale Wereldtentoonstelling voor Hotel- en Reis- Wezen" werd op de meest welwillende wijze steun toegezegd. Het congres zal waarschijnlijk geopend Worden met een plechtig Lof op Zondag avond 15 Sept. a. s. en vervolgens op Maandag en Dinsdag 16 en 17 September Worden voortgezet. Ieder vak zal in de gelegenheid gesteld worden een afzonderlijke sectie te vormen en eigen conclusiën te öemen. In Van dag tot dag geeft het Handels blad, tot bestrijding van de meening door den heer Rutgers van Roozenburg in de Kamer uitgesproken, dat wij ons op Kolo maal gebied de erfenis onzer vaderen on waardig toonen door gebrek aan offervaar digheid, volgende cijfers ten beste, die bewijzen, dat onze troepenmacht in den Archipel in den laatsten tijd aanzienlijk is vermeerderd. »Op ulto. 1872 dus juist vóór den aan vang van den Atjeh-oorlog was de formatie 1336 officieren, 11.625 Europeanen, 545 Afrikanen, 763 Amboneezen, 13.704 inlanders, totaal 26.637 minderen. Op ulto. 1893 was zij 1430 officieren, 14.105 Euro peanen, 2371 Amboneezen, 17.882 inlanders, samen 34.358 minderen. Tijdens den Atjeh- oorlog is zij dus uitgebreid met 94 officieren on 7721 onderofficieren en soldaten." De justitie te Amsterdam heeft gisteren- niet zonder moeite, beslag gelegd op den inboedel van Reens, den bekenden voor zitter van de anti- belastingvereeniging. Reens is zelf tot bewaarder aangesteld van de in beslag genomen goederen, die binnen en kele dagens wegens belastingschuld in het openbaar zullen worden verkocht. Uit Amsterdam meldt men aan de N. R. Ct. Het wordt meer en meer waarschijnlijk dat de vergiftiging van het dienstmeisje van den diamanthandelaar Mandel een geval van zelfmoord is geweest. Men heeft in de Kamer, waar men het meisje aantrof eene flesch met koningswater en daarbij een kopje gevonden. Tevens is reeds aan het licht gekomen, dat er eene liefdesge schiedenis in het spel is geweest. Intus- schen is het onderzoek van het braaksel nog niet geëindigd. Dinsdag-avond omstreeks elf uur hoorde een wandelaar, die in het Vondelspark te Amsterdam in de nabijheid van het Wil lemspark liep, plotseling een schot vallen, gevolgd door het roepen van moordmoord De roepende bleek een vrouw te zijn, die met opgeheven armen ijlings voortschreed. Er viel een tweede schot, en de wandelaar zag de vrouw vallen en een man zich met haastige schreden verwijderen, roepende »Ik heb het niet gedaan De wandelaar, die een meisje aan den arm had en door deze weerhouden werd zich met het tooneel, dat daar op eenigen afstand voorviel, te bemoeien, ging zoo spoedig mogelijk de politie op het Leidsche- plein waarschuwen. Daar het gebeurde evenwel onder N.-Amstel had plaatsgehad, moest hij bij de politie van die gemeente zijn. Eenige agenten van N.-Amstel bega ven zich nu met hem naar de door hem aangeduide plaats, en toen men daar aan kwam, was er, hoe men ook zocht, noch van den man, noch van de vrouw iets meer te bespeuren. Zoo is die ongelukkige, nog altijd han gende grensregelingskwestie wellicht oor zaak, dat dit geval wel nooit opgehelderd zal worden. (N. v. d. D.) De zaak van den moord, in Augustus jl. te Bussum op het dochtertje van den heer Meinders gepleegd, zal eerst in de maand Februari voor den rechtbank te Amsterdam worden behandeld. De instructie in deze zaak is namelijk heropend om nog eenige nieuwe getuigen te hooren. De kanonnier Koeleman heeft bekend de dienstbode Henriette Momber blijft echter alle schuld ontkennen. Te Zeist is ook eene beweging ontstaan onder de werklieden, in het bijzonder schil ders en timmerlieden, om tot verhooging van de loonen te komen. De patroons zullen uitgenoodigd worden op eene vergadering te komen, om door gemeenschappelijke bespreking tot verhooging van de loonen te geraken, welke volgens de verklaring der werklieden veel te lang zijn in ver houding met andere gemeenten. Indien aan dat verzoek niet wordt vol daan, dan zal beslist moeten worden of men al dan niet tot werkstaking zal overgaan. Reeds sedert geruimen tijd bestaat in verschillende dorpen van Wirdum (Fries land) bij het burgerlijk armbestuur de ge woonte, aan hen, die niet in staat geacht worden de huur hunner woning geheel uit eigen middelen te betalen, een borgbrietje af te geven. De som, daarvoor jaarlijks uitgekeerd, be gint naar het'oordeel van sommige raads leden, een verontrustend karakter aan te nemenvoor een dorp was daarvoor voor dit jaar f400 uitgetrokken. De huishuur wordt daardoor hoog de werkman, die zich zelf helpt, moet daardoor te duur huren, terwijl de verhuurders dezer woningen de voordeelen genieten. Men heeft daarom besloten, de afgifte van borgbriefjes dit jaar gedeeltelijk en de volgende jaren geheel af te schaffen. Er heeft zich te Deventer een commissie gevormd om ds. Rogge eenige dagen na zijne aankomst aldaar als huldelijk aan te bieden een concert, waarvan de netto op brengst bestemd is voor het nationaal fonds voor weduwen en weezen van Indische mi litairen. Het onderzoek in zake den moord op den jongeling F. van Laanen, te Nijmegen, wordt door de justitie nog ijverig voortgezet. Twee verdachte gedetineerden blijven ont kennen, zich aan de misdaad te hebben schuldig gemaakt. Dinsdag is in werking getreden de wet van 7 Dec. 1894. houdende afschaffing der heffing van scheepvaartrechten aan de oude sluizen op het Zederikkanaal te Yianen, aan den Arkelschen dam en te Gorinchem, zoodat de heffing van sluisgeld aan de oude Wilhelminasluis te Vianen, de Waaiersluis aan den Arkelschen dam en de Schutsluis te Goricnhem, gevormd door de keerdeuren aan de Mermede en de in 1873 gebouwde waterkeering, is en blijft afgeschaft. Te Dordrecht is door den beurtschipper van Dordrecht op Zevenbergen genaamd Kranenburg het noodlottig bericht ont vangen, dat zijn zoon, matroos aan boord van het stoomschip Dordrecht, wegens pok ken aan boord in quarantaine te Malta, door pokken was aangetast en in een ijlende koorts was over boord gesprongen en ver dronken. Een zoon van den landbouwer B., te Spierdijk, is (bij het schaatsenrijden) door het ijs gezakt en verdronken. Woensdag zakte een kind te Binnenwij- zend (gem. Westwoud) door het ijs en verdronk, en gisteren-namiddag werd een jongeling K. A., oud 28 jaren, het slacht offer van zijne onvoorzichtigheid. Op de Lutjebroekerweel rijdende, zakte hij door het ijs en verdween in de diepte. Ofschoon men zijn hulpgeroep hoorde, was geene redding mogelijk. Te Rottum en Nieuweschoot (Fr.) is de bevolking verontwaardigd over het feit, dat de stoombooten van Echten het ijs in de Van Engelenvaart vernield hebben. Deze vaart is bij ijs een drukke verkeersweg en al vriest het door, het ijs zal daar nu on berijdbaar zijn, daar de schotsen op en over elkander geschoven zijn. De burgemeester P. H. Thijssen te Beers, zal den 14en Januari aanst. het feest zijner 50-jarige ambtsvervulling als lid van den gemeenteraad vieren. Vele jaren heeft hij ook als hoofd de gemeente de sympathie der ingezetenen verworven. Voor Dordrechts Museum is door tusschen- komst der heeren Dr. A. Bredius en Dr. C. Hofstede de Groot aangekocht een vierde stuk van den schilder Aelbert Cuyp, hetwelk dagteekent uit Cuyp's vroegere periode en voorstelt een gezicht op Dordrecht van de zijde der Riedijkspoort. Sedert twee dagen, werd dd. 6 Januari uit Nimes gemeld, waait hier een ijskoude wind, waardoor de posten uit Parijs eenige uren te laat aankomen. Te Beaiifaire stond de thermometer op 5° onder nul, te Alais, te Ressèges en Bigan tot 6° onder nul. Te Soronto brak Zondag een groote brand uit, die de drukkerij van het dagblad The Globe verwoestte, benevens een groot pak huis van drogerijen. Het vuur woedde uren achtereen met teugellooze heftigheid en doofde ten slotte slechts door gebrek aan voedsel uit. Een brandweerman is omgeko men en zeven werden verwond. De schade, door het verbranden van het pakhuis alleen, wordt op een milioen dollars geschat en hoofdzakelijk door Engelsche maatschappijen gedeeld. Vier toeristen, onder welke een dame, ondernamen onlangs van Glarus uit een tocht op den hoogen berg Toedi. Zij kwamen niet terug, en men meende, dat zij in de sneeuw verongelukt waren. Maar na ver loop van ettelijke dagen zijn de doodge- waanden behouden te Glarus teruggekeerd. Zij brachten vijf nachten door in een hut van de Alpenclub. Te Vlaardingen is gisteren overleden de zeereerw. heer W. A. Boerkamp, sedert 1868 pastoor aldaar. Een ziekte van een paar weken maakte een einde aan zijn verdienstelijk leven. De waardige priester bereikte de leettijd van bijna 75 jaar. Met leedwezen vernemen wij, dat ook de toestand van den zeereerw. heer J. H. Kap- pelhof, deken en Pastoor van Purmerend, in de laatste dagen van dien aard is gewor den, dat hem de laatste H. H. Sacramenten zijn toegediend. Intusschen schijnt weder beterschap ingetreden zoodat nog op een gelukkigen omkeer mag gehoopt worden. (Msb.) Overleden: 10 Jan. Johanna Cor nelia Huyzer, oud 70 jaar, wed. van L. Theijse, Warande. Ondertrouwd: 10 Jan. D. Holleman, oud 42 jaar en C. de Munnik, 33 jaar. C. Paardekooper, oud 23 jaar en C. van Wagtendonk, 21 jaar. K. Maltha, oud 34 jaar en J. C. van der Most, 25 jaar. BEURS TE SCHIEDAM, 11 Jan. 1895. Spoeling f 0.90. Moutwijn Noteering makelaars f 51 /s. Brandersbond - 51/4sg. Stemming Onveranderd. Berlijn. (Slotk.) *Piritus Rogge, Jan. Mei Juni Mei Juni j Meel 12 Merk. I. md. Parijs. 12 1 Bogge, Febr loop. md. Jan. Hamb. Spirit. Jan./Febr. Apr. Mei 10 Jan. 119.25 120.- 37.80 38.li 44.4i 44.40 11.40 11 8' 18.8 19.37^ 10 Jan. 53Vi. 11 Jan. 119.50 120.50 38!- 38.30 4410 44.1 U 11.40 1 i 80 19. 19.50 li Jan. 53«/8. New-York. Maïs Amsterdam. 10 Jan. Rogge op lev. weinig veran derd; Maart f96, 95, 96. Mei f97, 98. 11 Jan. Rogge op lev. onveranderd Maart f96. 95, 96. Mei f97, 98. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 10 Jan. 1.37. 11 Jan. 1.36. M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf Londen kort f 12.06 Disc. 2 pCt. Parijs - 47.95 2' Antwerp.» -47.87^ 3 Per Telefoon. 10 Jan. 93'/8 82 257g 105» e 257, 44y4 1227g 144 65-7i6 637g 18 47i 85 IO74 80 137 27, pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij WarschauWeenen Zuid West Sporen Atchison le Hyp. 2e Lr. A Shares Chicago Erie Oblig. Denver Rio Shares Missouri le Hyp Incomebond Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche Prolongatie 49 3i 2

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3