officiettse Journal de St. Petersbourg be spreekt de crisis, welke zoo plotseling in Frankrijk is ontstaan. Dit blad vindt geen reden, waardoor Casimir-Periers besluit kan worden gerechtvaardigd, en betreurt bet zeer, dat door deze crisis de wetgevende arbeid in Frankrijk opnieuw vertraging zal ondervinden. Volgens berichten uit Budapest hebben de nieuwe Hongaarsche ministers hun ambt reeds aanvaard. Keizer Frans Jozef zal heden een decreet uitvaardigen, waarin hulde wordt gebracht aan den afgetreden minister president Weckerlé. Tevens zullen dan de ministers Lukacz en Hieronymi tot ge heimraden benoemd worden. Heden zullen de nieuwe ministers den eed afleggen. De verkiezing van den oud-minister van justitie, Szilagyi, tot president van het Huis van afgevaardigden, is verzekerd. Het Huis van afgevaardigden zal nu weldra den arbeid hervatten. Baron Banffy, de nieuwe minis ter-president, zal dan het program van zijn Kabinet mededeelen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 17 Januari 1895. Wij vestigen de aandacht op de uitvoe ring die Zondag-avond door de tooneel- en harmonie-afdeelingen der Schiedamsche af- deeling van den Ned. R. K. Volksbond in den Officierentuin zal worden gegeven. De toegang tot deze uitvoering is voor Bondsleden en Donateurs met hunne dames tot geringen entreeprijs opengesteld. Zij zullen zeker in ruimen getale gebruik ma ken van de gelegenheid om deze uitvoering, die door de samenwerking der beide onder- afdeelingen een genot vollen avond belooft, bij te wonen. In de groote zaal der Offïcieren-Vereeni- ging werd gisteren de algemeene vergadering van het Ondersteuningsfonds, onderafdeeling der Schiedamsche afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond gehouden. De heer W. Blok, president van hetOndersteuningsfonds, opende de vergadering met gebed en eene toespraak, waarin hij het doel dezer bijeenkomst uit eenzette. Daarna werden de notulen der laatstge houden vergaderingen door den 2n secretaris, den heer J. T. Melchèrs, gelezen. Naar aan leiding van de in deze vergadering te houden bestuurskeuze ontstond eenige strijd over de vraag of volgens de bepalingen van het reglement alle bazen uit het bestuur moeten geweerd worden. Zelfs onder de leden van het hoofdbestuur der Bondsafdeeling bleek omtrent deze vraag geene eenstemmigheid te bestaan. Ten slotte werd uitgemaakt dat deze verkiezing althans geheel volgens de letterlijke bepaling van het reglement zou plaats hebben en dus de eventueele verkie zing van den eenigen «baas," die abusief op de candidatenlijst was gebracht, ongeldig zou worden verklaard. Het verslag over het laatstverloopen boek jaar van het fonds wijst op een vrij gun- stigen toestand. De contributie der leden bedroeg f3770.56; aan bijdragen der do nateurs (maandelijksche en jaarlijksche) werd totaal ontvangen een bedrag van f651.70, wat met eenige kleinere inkom sten een totaal aan inkomsten van f 4458.18 vormt. Aan zieken werd uitgekeerd f3377; in de reservekas werd gestort een bedrag van f 700, wat met eenige administratie- en verdere kosten een totaal aan uitgaven van f4379.75 oplevert. Er is dus een batig saldo van f78.43. Nadat de penningmeester, de heer J. van Riet, dit verslag van het laatstverloopen boekjaar had gegeven, dat in afdruk voor de leden verkrijgbaar werd gesteld, werd nog eene korte discussie over de hiervoor bedoelde bazenkwestie gehouden, waarna de vergadering door den president op de gebruikelijke wijze, met gebed, werd ge sloten. Voor de verkiezing van drie bestuursleden »van het Ondersteuningsfonds der Schiedam sche afdeeling van den Ned. R. K. Volks bond werden gisteren van de 600 leden 196 stemmen uitgebracht, 5 biljetten werden door het bestuur van onwaarde verklaard. Er werden uitgebracht op de heeren W. Blok 129, A. M. Daalmeijer 116, J. van der Spek 50, H. Brandenburg 37, F. Borsboom 22, Joh. Brökling 38, J. R. Combrink 72, C.Feelders 36 en W. J. Wuisman 68. Aldus zijn tot bestuursleden gekozen de aftredende leden, de heeren W. Blok en A. M. Daalmeijer, en de heer J. R. Combrink, in de plaats van den heer S. Verhagen, die als bestuurslid ontslag heeft genomen. De zoetroomboterfabriek, die het vorige jaar te Cnarlois werd opgericht, wordt over geplaatst naar Roon, daar men rekent op die landelijke plaats gemakkelijker aan meer melk te kunnen komen. Gisteren-ochtend was op de Maas voor Rotterdam boven en beneden de brug veel drijfijs. De Nijmeegsche raderstoomboot ondervond daarvan veel hinder, vooral door dien er om 9 uur nagenoeg geen beweging in het ijs was. Toch kon zijn vertrekken. De andere booten hadden eveneens veel last van het ijs, dat om 10 uur los raakte. Men schrjjft aan de N. D. Cf. uit Maas land, dd. 15 dezer Een knaapje, dat in gezelschap van drie andere jongens de poldersloten had afge reden, waagde zich halverwege het Vlaar- dingsch Schouw en het «Huis ter Lugt" op het broze ijs van de breede trekvliet, op een plaats waar jl. Zaterdag nog een slop gevaren was. Hij zakte er door. Twee der andere jongens schoten toe om hem te grijpen, maar geraakten bij die poging zelf in het water. De vierde zette het op een schreeuwen en nu schoten twee arbeiders toe, die met gevaar van eigen leven den jeugdigen waaghals en zijne kleine redders met veel moeite weder op het drooge brachten. Het mag een gelukkig toeval heeten, dat juist die twee mannen daar aan den arbeid waren, want op een groot gedeelte van den dag is daar geen levend wezen te zien. Te Hoek-van-Holland zal men waarschijn lijk dit voorjaar nog overgaan tot den bouw van een kerk voor de ruim 700 Ned. Her vormden, aldaar. Daar echter het beschik bare terrein tusschen de kleine en middel bare kringen van het fort ligt, zoude ze enkel van hout gebouwd mogen worden echter zal een verzoekschrift tot H. M. de Koningin gericht worden om de kerk van steen te mogen bouwen, waartoe toe stemming kan gegeven worden, als zijnde een gebouw van openbaar nut. De door de ingezetenen bijeengebrachte giften ten bedrage van f 3000 zijn nog niet voldoende voor de ontbrekende f 1000 wordt een beroep gedaan op de middadigheid van de in de Ned. Herv. Kerk belangstellende vermogende landgenooten. Te Delft zijn voor de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad tot candidaat gestelddoor de liberale kiesvereeniging «Burgerplicht" en de radicale vereeniging «Maatschappelijke Hervorming" de heer Dr. J. Thomee en door de anti-revolutio naire kiesvereeniging «Nederland en Oranje" de heer H. N. Basoski. De R. K. kiesvereeniging «Recht voor allen" zal zich ditmaal, nu de heer Milders bedankt heeft, van candidatuurstelling ont houden. BINNENLAND. Bij kon. besluit zijn thans, op voordracht van den minster van Binnenlandsche Zaken, alle besluiten van het Dagelijksch Bestuur van Roermond in zake de bekende archief kwestie vernietigd. Blijkens een telegram van den Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-Indië van 16 dezer wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 339,790 pikols. (Stct.) Door den minister van koloniën is het contingent suppletietroepen voor Oost-Indië voor 1895 voorloopig vastgesteld op 1500 mon. Daaronder zullen zoo mogelijk moeten zijn6 sergeanten der bereden en 6 ser geanten der vesting-artillerie, 194kanonniers, alsmede 26 militaire schrijvers. Uit het overzicht van de opbrengst der Rijksmiddelen over 1894 blijkt, dat deze bijna 4l/t millioen hooger geweest is dan in 1893 en ongeveer 17 ton hooger dan de raming. Deze uitkomst is vrij gunstig te noemen. Immers, wel wijzen verschillende onder- deelen op teruggang en op verminderende capaciteit, maar over het geheel schijnt toch uit de breedte te kunnen worden ge haald, wat uit de lengte niet komen kan. De toeneming der jaarlijksche belasting opbrengst door de natie houdt slechts voor een deel gelijken tred met haar klimmende getalsterkte. Voor het overige moet zij het gevolg zijn van stijgende welvaart der natie a)s geheel. De bezoekers der publieke tribune in de Tweede Kamer zullen voortaan, evenals thans reeds die der gereserveerde tribune gelegenheid vinden hunne overjassen af te geven, alvorens te worden toegelaten. Bij regen veroorzaakte de natte kleederen in de warme zaal vaak onaangename uitwase mingen. De heer Conrad, lid der Tweede Kamer heeft in het begin dezer week de reis naar Egypte aanvaard, alwaar hij met den heer Jules Guichard, president van den Raad van beheer van de Suez-Kanaalmaat- schappij voor zaken die maatschappij, een maand zal doorbrengen. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Protectionistische Landbouw-vereen. heeft een adres gericht tot de Tweede Kamer, waarin met klem verzocht wordt, in den geest van de motie-Dobbelman te besluiten tot invoering en heffing van graanrechten. De vereeniging verwacht daarvan verbetering in den treurigen toestand van den bouw- boerterugkeer van de werkloozen uit de groote steden naar het platteland, waar het aan arbeid niet zal ontbrekenbehoeding voor verderen achteruitgang van het bedrijf van veehouder en zuivelbereider en eindelijk beter en gezonder brood, zij het dan ook tegen verhoogden prijs. Op het oogenblik, zoo wordt gezegd, heeft de maatschappij reeds het aanzien van een groot armenhuis bij heffing van graanrechten zal men algemeen weer brood kunnen koopen. Tevens heeft het hoofdbestuur verschil lende landbouwvereenigingen en andere be langhebbende corporaties aangezocht, dit adres bij de Tweede Kamer te steunen en heeft het een beroep gedaan op de finan- cieele medewerking dier vereenigingen om de ongeveer 50.000 circulaires te kunnen verzenden. De te maken onkosten worden op pl. m. f '1000 geschat. Aan vele andere goede eigenschappen zoo merkt de Arnh. Ct. zeer terecht op paart koningin Emrna een milddadigheid, die niet genoeg geprezen kan worden: tal loos velen in ons land hebben dit reeds ondervonden, 't Is of zij, koningin van ons land geworden, er prijs op stelt deze deugd te beoefenen, die een nationale karakter trek is, althans heet te zijn. Den 22n Januari a. s. zal te Keulen eene vergadering worden gehouden van afge vaardigden van verschillende spoorwegen, betreffende spoorwegtarieven, waaraan ook de Nederlandsche spoorwegen zal a deelgenomen. Te Haarlem is gisteren-middag omstreeks 12 uur de vrachtrijder C. Muller bij het ontladen van een vleugelpianino aan het goederenbureau van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij gevallen, waardoor hij de pianino, die hij met andere personen vasthield, moest loslaten en deze op zijn lichaam terechtkwam. Dr. Peereboom, on middellijk geroepen, verklaarde, dat het bekken was gebroken. De zwaargekwetste werd per brancard naar het gasthuis over gebracht. De leden der Pius-vereeniging te Amster dam hadden eergisteravond het voorrecht in Eensgezindheid als spreker te zien op treden den weleerw. pater Jos. Laane,van de Congregatie der Witte paters van Afrika. Pater Laane, gekleed in zijn Arabisch cos- tuum, leverde een eenvoudige, maar aan grijpende schets van het leven der arme Afrikanen, van welke nu nog jaarlijks on- geveer500.000alsslaven worden weggesleept, in weerwil van Europa's pogingen, om aan dien gruwel een einde te maken. Spre ker zette uiteen, hoe het enkel maar ontbrak aan missionarissen en aan geld, om het bevrijdingswerk met meer succès te kunnen voortzetten. Hij roemde overigens den ijver der Nederlandsche Katholieken ook in dit opzicht. Ten slotte deelde hij onder de aanwezigen kleine afbeeldingen uit van O. L. Vrouw, zooals zij aan de Negers wordt voorgesteld. In ruil hiervoor werd hem me nige gift overhandigd, terwijl de geestelijke adviseur hem namens de vereeniging dank bracht voor zijne boeiende voordracht. De nieuwbenoemde burgemeester van Zaandam, mr. H. J. C. Van Tienen, is in de raadsvergadering op eergisteren als zoo- danig geïnstalleerd Te half twee uren werd de Raadsvergadering door den waarnemen- den burgemeester, den heer P. Latensteijn, geopend. Door een commissie, bestaande uit de heeren C. Mats, wethouder, C. Corver van Wessem en H. Vis, werd de heer v. Tienen ontvangen. Na een welkomstwoord van den voorzit ter aanvaardde de nieuwe titularis het voor zitterschap van den Raad. De heer mr. I. C. Van Briel Sasse deed in die vergadering mededeeling, dat hij ontslag nam als lid van den Raad, wegens zijn benoeming tot kantonrechter te Woerden. Na de instal latie verleende de burgemeester aan tal van personen audiëntie. Het muziekkorps der dd. schutterij bracht zijn EdelAchtb. een serenade. Van tal van woningen wap perde de Nederlandsche driekleur. Gisteren zou te Monnikendam een exe cutoriale verkoop hebben plaats gehad. Het was bekend, dat de voorzitter der anti- belastingvereeniging te Amsterdam met tal van getrouwen eene wandeling derwaarts zou ondernemen om bij den verkoop te assisteeren. Het verschuldigde bedrag, de som van vier gulden, was echter intusschen voldaan, zoodat het plan niet doorging en het vredig Monnikendam voor verstoring zijner rust bewaard is gebleven. In de Tesselsche duinen is verleden week eene groote opruiming gehouden onder de konijnen. Door de vele sneeuw waren de toegangen tot de holen dicht geraakt. Vele personen togen er toen met knuppels op los en sloegen honderden konijnen dood. Voor het vervoer van Rotterdam en Am sterdam S. S. naar Duitschland van ijzererts, bij hoeveelheden van minstens 60,000 ton en van granen tusschen stations gelegen aan de lijn Nieuwerschans—Veenwouden (inch) alsmede die van Roodeschoot en Delfzijl-Groningen eenerzijde en Groningen anderzijde, bij hoeveelheden van 500 ton, binnen den tijd van twaalf maanden zijn verlagingen verleend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2