Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 18de Jaarg. Zondag 20 Januari 1895. No. 5096. bureau "ggofersfraaf 50. EERSTE BLAD. De priestermoorder. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsf 0-60 Elke gewone regel meer- 0.10 Y»or herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Parijsche Kroniek. Het is inderdaad maar gelukkig, dat de Weinig voor indrukken vatbare heer Brisson, hoewel slechts bij toeval, tot president voor A'f zittingsjaar herkozen werd, want de ""et toeleg en methode gedane aanvallen der socialisten en revolutionairen op hunne collega's verwekken algemeen afschuw en de gewone koelbloedigheid van den pre sident was tegenover hen dus geheel van pas. Nadat Jaurès door de censuur getrof fen werd, volgde hem in de zitting van Zaterdag Rouanet op, en morgen zal een aflder lid der partij denzelfden weg gaan. He censuur met tijdelijke verbanning uit de Kamer, staat bij die liefhebbers van wan- orde en verwarring in goeden reuk. Zij moeten die minstens eens ondergaan heb ben, willen zij bij hunne sekte-genooten eenig figuur kunnen maken. Afgevaardigde Worden, dat voor anderen het doel is, is voor hen slechts een middel om zich in de Kamer in 't oog loopend te kunnen aan stellen en te laten straffen, om daardoor tegenover de vrienden den hoogsten rang in te nemen. Men heeft ten alle tjjde harts tochtelijke sprekers en onstuimige zittingen gezien, doch wat nieuw mag genoemd wor den, is juist het geval van den afgevaardigde Houanet, die bij de behandeling der begroo ting van het Legioen van Eer, zonder omwegen verklaart, dat hij alleen een amen dement heeft voorgesteld om eene discussie uit te lokken, doch dat hij gelooft na de schandalen, welke in de laatste weken aan den dag zijn gekomen, beter te doen, zijn amendement in te trekken, daar hij de Kamer thans niet in staat acht een daad van staatkundige eerlijkheid uit te voeren. He opzettelijke bedoeling om een incident te veroorzaken, was hier onloochenbaar, en de president, daartoe genoodzaakt, pastte Feuilleton. 5) »Neen," sprak Vincento, nik zelf zal de wraak voltooien. Zelden biedt zich de gelegen heid aan, twee vliegen door éen klap te dooden, dus twee doeleinden door éen slag te slaan. Ik heb met den Nazarener, met den zoogenaamden eucharistieken God, wien de dwepers onder broodsgestalte vereeren, ook nog een appeltje te schillen. Nu schiet mij een middel te binnen, tevens beiden onschadelijk te maken, den Priester en zijn Hod. Ha 1 een kostelijk plan, laat mij dat eens ten uitvoer brengen." He aanwezigen drongen bij den spreker aan, hun dit plan mede te deelen, doch hij fluisterde de twee, in rang hooger geplaatste mannen geheimzinnig iets in 't oor, waarna dezen, door een hoofdknikken hunne inge nomenheid deden blijken. de censuur met zijne gewone kalmte toe, niettegenstaande het hier een afgevaardigde gold die had medegeholpen hem op zijn presidentszetel te brengen, doch de stroom was ditmaal te sterk om er tegen in te varen. Het spel der socialisten en revolutionai ren om tot in het parlement zelf de belee- diging en verachting der bestaande machten te doen doordringen, kan nog wel gevaar lijker worden, vooral nu de buitengewone gebeurtenissen der laatste dagen getoond hebben, dat mannen als Casimir-Perier en Dupuy onder zulke omstandigheden eene regeering bepaald onmogelijk achten, en liever hun ambt neerleggen dan den strijd verder door te zetten. Reeds vóór de discussie over de kwestie der waarborgsom door den Staat aan de spoorwegmaatschappijen te betalen, had de minister Barthoux, door de beslissing van den Raad van State in het ongelijk gesteld, zijn ontslag genomen, doch toen Maandag de interpellatie over deze uitspraak ook den val van Dupuy en geheel het ministerie tengevolge had, dacht meri algemeen dat de crisis haar toppunt bereikt had. De volgende dag zoude ons echter nog meer surprises en ontsteltenis brengen. De president der Republiek, de heer Casimir- Perier, na eene regeering van ruim zes maanden, de aanhoudende en onrechtvaar dige aanvallen der politieke partijen tegen zijn persoon, waar hij door zijn ambt boven dacht te staan, moede, en de hoop verloren hebbende, dat zij, die hem tegen zijn wil tot die hooge waardigheid geroepen had den, hem het gezag en de autoriteit zouden geven haar met kracht te kunnen vervullen deelde aan zjjne vrienden het besluit mede zjjn hoog mandaat, dat niet genoeg verde digd was en hij zelf niet verdedigen kon, te moeten neder leggen. Dit gemotiveerd ontslag, waarvan de wee moedige toon zooveel te meer treft, terwijl men den president altijd fier en moedig had zien optreden, zet de kroon op het werk Nog veel werd er dien avond verhandeld, vele helsche plannen werden gesmeed, ja, de hel had hare sluizen ver open gezet om hare geheimen der boosheid met de haar toevertrouwde booswichten te deelen. Tot het aanbreken van den dageraad weerklon ken nog het glazengeklank en het geruisch van vele verwarde stemmen in het leeg staande huis, daarna werd alles stil, de lichten werden uitgebluscht, het ijzeren poortje knarste en langzaam en voorzichtig, evenals zij gekomen waren, verwijderden zich de mannen van het schootsvel, met zich dragende alle geheimen der godloochende vrijmetselarij. II. In het kerkje van St. Maria dell" annun- ziata, dat tot de parochie van Don Agos- tino behoorde, werd op Vastenavond-Dins dag een buitengewoon biduur gehouden. Het hoogaltaar was op de zinrijkste wijze met frissche bloemen versierd, talrijke, brandende kaarsen zetten het altaar als in eene zee van licht. Boven het tabernakel stond de gouden remonstrans. De kostbare der beleedigers en lasteraars, en moet wel ieder rechtschapen man doen afschrikken om het hoofd te worden van een regee- ringsvorm, welke machteloos is de door hen zelf gekozenen tegen persoonlijke en lage beleedigingen te beschermen. Dat president schap, zonder macht noch autoriteit, zonder middelen van actie noch verdediging, moest wel zoo eindigen, en juist daarom komt mij de toestand niet zonder gevaar voor. De zitting van 1-4 Januari had al zulk een revo- tionair aanzien, dat het hoog tijd schijnt te worden de herhalingen er van onmogelijk te maken. De boodschap waarmede de president aan den Senaat en de Kamer zijn ontslag bekend maakte, werd in de eerste met aandoening en tegelijk verbittering, in de laatste met uitroepen der uiterste linkerzijde, spoedig door de leden dierzelfde groep onderdrukt, ontvangen. De meeste bladen begrijpen niet waarom de afgetreden president zich bij de eerste ernstige moeilijkheid, welke zich onder zijn bestunr voordoet, moedeloos aan de regeering onttrekt, en niet door eene ontbinding der Kamers eene andere oplos sing van den ingewikkelden toestand ge zocht heeft. Het vermoeden is hier wel gewettigd, dat Casimir-Perier gegronde re denen moet hebben om bij zijn in drift genomen besluit te volharden, en het zal hoogst waarschijnlijk een weldadigen invloed op den geest der Kamerleden hebben, indien die redenen publiek worden want zelfs de correcte Carnot heeft niet ridderüjker de Constitutie toegepast dan hij dit in zijn kort bestuur gedaan heeft. De benoeming van Brisson tot president der Kamer moet voor Casimir-Perier zeer grievend geweest zijn, daar deze in een openbare redevoering zich onbewimpeld de persoonlijke vijand van den president der Republiek verklaard heeft. Donderdag heerschte een koortsachtige drukte in Parijs en de dagbladen gaven de verschillende namen der candidaten voor den opengevallen post, terwijl de steenen, welke de lunula omringden, straal den in den glans der kaarsen. Daar troonde de Koning der Koningen onder de gedaante van brood, voor de geloovigen uitgesteld. Deze waren talrijk vertegenwoordigd, aan gespoord door de bekoorlijkheid van het nieuwe, want het was de eerste maal, dat in deze kerk, gedurende de Vastenavonds- dagen de uitstelling en de aanbidding van het allerheiligste Sacrament plaats vonden. Bovendien was het in de parochie bekend geworden, dat de Pastoor Don Agostino deze devotie ingesteld had, ten einde door een openbaar zoenoffer paal en perk te stellen aan een grooten smaad, welke den Heiland in het II. Sacrament in deze stad aangedaan was geworden. En daarom was het getal der geloovigen zoo machtig ver tegenwoordigd. Menig christenhart, dat ,lauw en onver schillig is, zoolang alles zijn gewonen gang houdt, wordt warm en ijverig, als het ver neemt dat zijn God, Dien het nog uit den grond zijns harten bemint, een grooten smaad wordt aangedaan, en een zoenoffer eischtvooral als het geldt te beslissen voor of tegen Christus. In zulke gevallen trekt menig menschenhart dat anders nog al be- senatoren en afgevaardigden in Versail les vergaderd waren om de gewichtige keuze te doen. Het was eerst tegen zeven uren 's avonds dat de benoeming van den heer Félix Faure bekend werd. De strijd is hevig geweest, en de bjjna 350 stemmen die Brisson op zich vereenigde, bewijzen helaas maar al te duidelijk wat de radica len en socialisten vereenigd, in Frankrijk te zeggen krijgen. De beweging op de boulevards was énorm; voor de bureaux der kranten ston den honderden in groepen verdeeld, hunne verwachtingen en opiniën te verkondigen, en na den uitslag hunne vreugde of teleur stelling, ieder op zijne eigenaardige wijze, uitende. Fidélius. Parijs, 5/18 Januari 1895. ALGEMEEN OVERZICHT. 19 Januari '95. De presidentieele crisis in Frankrijk, die door de verkiezing van den minister Félix Faure tot president der republiek zoo spoe dig is opgelost, blijft nog steeds hetgroote feit van den dag. De stemming der Parijsche pers is den opvolger van Casimir-Perier bijna zonder uitzondering gunstig. Een kalme tevredenheid waait er uit de bladen tegemoet. Buiten de geijkte organen der linkerzijde, welke begrijpelijkerwijze nog uit hun humeur zijn (de Lanterne voorspelt zelfs: Binnen het jaar keeren wij naar Versailles terug") is er bijna enkel de Echo de Paris die meent dat het te vreezen is, dat men binnenkort verplicht zal zijn te erkennen, dat men eergisteren te Versailles eene slechte keuze heeft gedaan. De Figaro, hoewel het boulevardblad eergisteren Faure zelfs niet onder de mogeljjke candidaten had genoemd, en de nieuwe gekozene ook thans nog niet al zijn wenschen verpersoonlijkt, begroet hem met sympathie. Het meent hem te moeten bestempelen als l'élu des moderés, sluiteloos en kantelend is, partij voor zijn Verlosser. De Pastoor Don Agostino knielde op een met rood doek overtrokken kussen voor het altaar. Hij was een man nog in den bloei zijner jaren, van eene hooge, edele gestalte, doch veel kommer en zorgen hadden voor den tijd zijne haren vergrijsd en de gewoonte om steeds tegen de laagheid en het kwaad van de eene en tegen de onverschilligheid en de lauwheid van de andere zijde te strij den, hadden aan het anders zoo zacht en innemend gelaat een zekeren ernst ge geven. Hij knielde biddend voor het altaar, leu nende met het hoofd in beide handen. Als hij bijwijlen de groote oogen opsloeg, om ze naar het tabernakel te verheffen, straalde daaruit een vuur, dat zoowel getuigde van teedere liefde jegens zijn Heiland, als van rechtmatigen toorn over den Hem aange- danen hoon. Wordt vervolgd.) NIEUWE SGHIEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1