Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 18de Jaarg. Dinsdag 22 Januari 1895. No. 5097. bureau ^oter^ivaat 50. De priestermoorder. algemeen overzicht. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 21 Januari '95. De nieuwe president der Fransche repu bliek heeft Vrijdag zijne residentie te Parijs betrokken. Om half tien kwam hij op het D'ysee aan, waar hem door de wacht van bet paleis de militaire honneurs werd be- ^eZen. Hij werd dadelijk geleid naar de bureaux van zijn voorganger, waarvan hij bezit nam. Van alle kanten kwamen tele- 8rammen en brieven aan om den nieuwen President geluk te wenschen. Nog geene beslissing is genomen omtrent de samen stelling van het burgerlijk en militair huis. Dm twee uur heeft Faure zijn voorganger Derier een bezoek gebracht, waarna hij zich begeven heeft naar mevrouw Carnot. Hij beeft gémeend, en het strekt hem tot eer, dat een zijner eerste bezoeken gelden moest de weduwe van den eerlijken rechtschapen umn die in den dienst der republiek den dood heeft gevonden. Mevrouw Carnot was 2eer aangedaan door deze hulde aan de ■^gedachtenis van haren onvergetelijken echtgenoot gebracht. Om vier ure ontving baure het bezoek van de voorzitters var. den Senaat en de Kamer, terwijl de minis- ters Dupuy en Hanotaux reeds in de mor genuren door hem ontvangen waren. Gene raal Février, grootkanselier van het legioen van eer, vergezeld van generaal Rousseau en commandant Bizard, bracht den nieuwen president het collier van grootmeester en de insigniën van het grootkruis dier orde, daarvan hij sedert 1871 ridder was. Dat Faure voor een zware taak staat, bewijst het feit, dat hij al aanstonds, door de omstandigheden gedwongen, de kabinets formatie aan den radicalen Kamerafge- vaardigde Bourgeois moest opdragen. Terecht merkt de bekende Blowitz, de Parijsche oorrespondent van de Times, opdat President Faure staat tegenover eene bande- looze pers en een muitzieke Kamer, die zelfs de uitspraken van het hoogste rechter- Na geruimen tijd gebeden en bijwijlen een blik in de zijpanden der kerk geworpen te hebben, om zich te overtuigen dat de geloovigen in dichte drommen het godshuis vulden, stond hij op en beklom den kansel °m eenige woorden tot de menigte te richten. Zijne stem klonk zwak en bevend, toen bij begon «Geliefde parochianen Ik heb U hierheen geroepen, opdat gij met mij treurt over eene beruchte daad, welke in onze stad, dicht in onze buurt, zelfs in deze kerk is voorgevallen opdat gij mij helpen 2ult om den grenzenloozen smaad te ver zoenen, welke de trawanten van satan onzen lieven Heiland in het H. Sacrament hebben aangedaan. Judas, de verrader, wiens aan denken gevloekt blyft bij alle geslachten heeft den Heer voor dertig zilverlingen ver- lijk college, den Raad van State, niet eer biedigt, en pas een ministerie juist om die eerbiediging omverwierp tegenover een Be grooting van 4 milliard, die nog niet is aangenomen tegenover een coalitie van socialisten en ultra-radicalendie zijn eigen gedesorganiseerde partij der gematigden meer en meer bestookt. Maar zeker zal hij niet zoo overgevoelig wezen als Perier, anders had hij zich niet candidaat laten stellen. En daar hij alle trappen van den maatschappelijken ladder doorloopen heeft, van eenvoudig werkman tot 's lands hoogste waardigheid, mag hij ook beter gehard en gestaald worden geacht dan Perier, die om zoo te zeggen zijn geheele leven in de wat ten had gelegen. Daarbij is hij een 'door kneed handelsman met eigen ervaring en practischen blik en een handig politicus, die zoolang mogelijk aan zachtheid de voorkeur geeft, maar van wien tegenover de revolu tionaire elementen niettemin een groote mate van energie wordt verwacht. De door hem gestichte reederij te H&vre bestaat nog onder de firma «Faure Cie", maar de politiek noodzaakte hem zich persoonlijk uit de zaken terug te trekken, niet echter zon der een fortuintje van zes millioen verza meld te hebbenOok dat kan echter geen kwaad voor een president, al was het maar alleen om wèl te doendit schijnt hij zelf ook zoo te begrijpen, want hij kenmerkt reeds zijn eerste optreden door een gift van 20.000 frs. aan de armen zijner geboorte stad Parijs en toezegging van een nader te bepalen afzonderlijke gift voor de armen der hem steeds bijzonder dierbaar gebleven stad Havre. De stad H&vre, waar de firma van den eersten ambtenaar der republiek zich be vindt zegt het Rott. Nwsbl. heeft zich in feestdos getooid, zoodra de tijding van zijne verheffing bekend was, want Faure is daar zeer gezien. Matrozen, werklieden, kommiezen, kortom iedereen kent hem en dweept met hem. Ook zijn er verscheidene kocht, maar aan onzen onzaligen tijd was het voorbehouden, nog veel ergers te doen. Met een kus leverde de ellendeling den Zoon des menschen aan zijne vijanden over. In ons midden is zoo iets ook gebeurd. Hier op deze gewijde plaats, aan deze communie bank, alwaar gij zoo dikwerf geknield hebt, om het Brood des Levens te ontvangen, heeft de gemeene liederlijkheid den Ver losser den verraderkus op den mond gedrukt. Openbare zondaressen met ongebiechte en niet berouwde gruwelen van alle soort be laden, ellendige schepsels door de menschen veracht en van God verlaten, hebben het gewaagd om met voorbedachten rade onwaar dig de H. Communie te ontvangen. De aldus heiligschennend ontvangen H. Hostie werd niet genuttigd maar aan de medehelpers der hel verkocht, niet voor dertig zilverlingen, zooals Ge goddelooze Judas maar voor den ellendigen prijs van vijf, drie ja zelfs voor twee francs. Zij werd daarop naar eene vergaderplaats gebracht, waar zij door beruchte personen op de af schuwelijkste wijze werd onteerd. O gruwe lijke misdaadO boosheid zonder weerga Waarom heeft zich de aarde niet geopend, om de misdadigers in te zwelgen Waarom onzer stadgenooten, voor wie de nieuwe president geen onbekende is. Zoo is de P. van Houten geruimen tijd deelgenoot geweest in zijne firma, terwijl er nog ver scheidene Rotterdamsche jongelui op zijn kantoor te HSvre werkzaam zijn. In den Figaro worden door een oud vriend der familie eenige bijzonderheden gegeven over het karakter, de gewoonte en den smaak van den nieuwen president. Veel goeds wordt daarin gezegd. Félix Faure is vrien delijk, steeds in goeden luim, trouw aan zijn vriendenzijn voorkomen heeft hij in zijn voordeel, daarbij is hij zeer scherpzin nig en een groot liefhebber van sport. Nog verdient vooral vermelding, dat Faure tegenover een delegatie van eenige Kamer leden, die hem kwam interpelleeren naar aanleiding van de geruchten die kort voor zijne verkiezing liepen, als zou hy Protestant zijn, uitdrukkelijk verklaard heeft, dat hij Katholiek is. De heer Léon Bourgeois zet zijne pogingen voort om een ministerie samen te stellen op den grondslag der concentration répu- blicaine. De meesten der ministers van het kabinet-Dupuy, die bijna allen tot de ge matigd republikeinsche partij behooren, heb ben zich bereid verklaard hun portefeuilles ook onder Bourgeois' leiding te behouden. Alleen, nadat hij daarvan zeker was, heeft de heer Bourgeois de opdracht hem door den president verleend, aanvaard. De heer Bourgeois heeft alvorens de taak tot het vormen van een Kabinet definitief te aan vaarden, eerst president Faure het program medegedeeld, dat hij denkt te volgen. Daartoe behoort ook het uitvaardigen eener amnestie voor hen, die zich in hechtenis bevinden we gens misdrijven begaan tegen de wetten betreffende de pers, de werkstakingen en het houden van openbare bijeenkomsten. Alleen diegenen die veroordeeld zijn wegens anarchistische misdaden en hoogverraad zul len van deze amnestie zijn uitgesloten. De verkiezing van den heer Felix Faure heeft de toorn, van der. rechtvaardigen God niet aanstonds de ellendigen verpletterd? God is barmhartig en van eene oneindige lankmoedigheid, omdat Hij eeuwig isHij heett tijd genoeg om op zijne vijanden te wachten. Dezen zullen Hem onfeilbaar in handen vallen en niemand zal zijne wraak kunnen ontgaan. Het is niet aan ons om de gerechtelijke straf Gods over de zondaren af te smeeken want zij zal vroeg genoeg en tevens vreeselijk over deze rampzaligen komen maar de beleedigde majesteit van God en der verachte liefde in de allerheiligste Sacra ment boete en voldoening te geven. Aan ons, die zich met trots Zijne ge trouwen noemen, richt zich de Heiland om te zien, of Hij onder ons een vriend vindt, die met Hem treurt. Aan ons toont Hij zijn goddelijk hart door bloedige wonden ver scheurd, met de woorden «ziedaar het hart, dat de menschen zoo bemind heeft en toch ontvang ik van de meesten slechts vernederingen en beschimpingen in plaats van dankbare wederliefde." Ja zeker, de goddelijke Heiland heeft ge lijk als Hij zich zoo roerend beklaagt. Zeker Hij ontvangt alle beschimpingen en ver tot president der Fransche republiek geeft natuurlijk den Europeesche bladen stof tot uitvoerige beschouwingen. Over het alge meen heeft de keuze door het congres ge daan, overal een gunstigen indruk gemaakt. In de Duitsche pers, vooral te Berlijn, verheugt men zich over de verkiezing van Félix Faure. Daaitoe draagt ook veel de overweging bij, dat hij een groot koopman is, die met den vreemde en ook met Duitsch- land in handelsbetrekkingen staatzoo heeft zijne firma te H&vre nauwe betrekkingen met Hamburgsche huizen. Immers met zijne handelservaring zal hij, gelooft men, aangaande de verhouding tot het buitenland gezonde denkbeelden en vredelievende nei gingen hebben. Dat de presidentsverkiezing geen invloed zal uitoefenen op de buitenlandsche politiek, wordt vooral te St. Petersburg op den voorgrond gesteld. Men verwacht daar, dat de heer Faure dezelfde gematigde staat kunde zal volgen als zijn voorganger. In dezen geest laten zich de Novosti, de Swiet en de andere toongevende Russische bladen uit. Eenstemmig wordt door de Russische pers de verklaring afgelegd, dat men zeer tevreden is over het échec, dat de candidaat der radicalen, de heer Brisson, heeft geleden. Insgelijks te Weenen is de verkiezing van den heer Faure evenals te Berlijn met genoegen vernomen. Het Fremdenblatt, het officieuse orgaan van graaf Kalnoky, noemt den heer Faure «een president der verzoening" «Van hem zegt het Weener blad heeft men geen gevaar te duchten." In het Huis van afgevaardigden te Buda pest heeft de voorzitter van den minister raad, baron Banfiy, Zaterdag het program der regeering op de volgende wijze ont wikkeld De regeering zal zich vóór alles beijveren onderling vertrouwen en eensge zindheid tusschen de beide Huizen te wekken en te versterken. Om de gemoederen weer tot rust te brengen zal zij haar gedrag vestigen op liberale beginselen en Hon- nederingen. Wat zou men hem ook nog meer kunnen aandoen, den hetgeen men Hem heeft aangedaau Wat zou de hel nog vreeselijker kunnen uitvinden, en wat ver mocht de menschelijke boosheid meer ont- eerends uit te oefenen, tegen het onschuldig Lam Gods onder de gedaante van brood, tegen Jesus in het allerheiligste Sacrament Zulke ongehoorde beleediging, het beste en het teederste hart aangedaan, eischt eene openbare verzoening. Daarom heb ik u hier samengeroepen, daarom branden hier de kaarsen op het altaar, daarom troont de Godinensch onder de gedaante van brood als Heer en Koning in ons midden. En als ellendigen, die niet waard zijn, dat de aarde ze nog draagt en het licht des hemels hen nog bestraalt, als booswichten het gewaagd hebben het god delijke hart van Jesus den grootsten smaad, dien men denken kan, aan te doen dan willen wij, zijne getrouwen, zijne vrienden en zijne kinderen, Hem naar al onze krach ten verzoening en voldoening brengen. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1