Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 18de Jaarg. Zaterdag 26 Januari 1895. No. 5101. bureau ^ofer^fraat 50. De priestermoorder. algemeen overzicht. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 4.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten 25 Januari '95. In de verwachting dat het nieuwe minis- r'e Bourgeois in Frankrijk heden voor 6 Kamer zou optreden, zijn velen teleur gesteld. Het ministerieBougeois is er nog "let- Toen het scheen dat Bourgeois geheel Bereed was, de noodige titularissen aan- ^ez'g en de portefeuilles verdeeld waren, air* er een maar.het regeeringspro- STam moest nog vastgesteld worden, en en men voorgoed aan het praten kwam, eek het, dat de nieuwe heeren het om rent het program niet eens konden worden. aar°p ging Bourgeois alweder naar het yseum en verzocht hij opnieuw den presi- ent van de Kabinetsformatie ontslagen te ^°rden. Verschillende politieke personen berden gisteren door Faure geraadpleegd, Iïlaai' de Kabinetsformeerder is nog niet aa«gewezen. En zoo zoekt de nieuwe Presi- ent al sedert acht dagen naar een minis erie zonder er een te kunnen vinden. Beter slaagde de koning van Griekenland ei in het aftredende ministerie-Tricoupis een nieuw Kabinet te vervangen. Het weer volgens de traditioneele gewoonte BegaanDelyannis heeft Tricoupis vervan- &en> zooals Tricoupis na eenigen tijd weder jeiyannis vervangt. Deze twee staatslieden 'ijken elkaar geregeld af te wisselen. Wel estond er ditmaal wel eenig bezwaar voor e'yannis' optreden, omdat hij met den Ko ning op niet te besten voet stond, maar daar- v°or was wel raad: een oploopje voor zijn huis en een krachtig aangeheven leve de Koning 1 Raakte alles weer goed. Nadat admiraal Panaris geweigerd had een cabinet d' affaires Sa'nen te stellen, was Delyannes dan ook ^eer aan de beurt, en kwam hij spoedig Bereed met de volgende combinatieVoor ster en minister van binnen- en buiten- andsche zaken Nicolai Delyannis, oorlog «olonel Papadiamentopoulos, marine kapitein ter zee Kriesis, financiën Ketzeas, justitie door is l0) (Slot.) Maar thans was aan geen teruggaan meer J;e denken hij beval zich dus onder Gods bescherming en naderde het ledekant. De voorhangsels waren dicht, hij kon het Belaat van den zieke niet zien. Hij sprak hem aan. ^Mijnheer, gij hebt mij laten roepen, om 'J de troostmiddelen van den H. Godsdienst te brengen. Ik sta hier te uwen dienste." Geen antwoord. De Geestelijke herhaalde zijne woorden. Alles bleef stil. Hij luisterde met gespannen aandacht doch vernam niet het geringste gerucht zelfs d® ademhaling des zieken niet. Dit kwam hem zonderling voor. Hij haalde eene kaars van de tafel, schoof ae bedgordijnen terug en blikte in het lede- Arakentinos, eeredienst Vlachos. De Kamer ontbinding is ophanden. De Koning ontvangt van alle zijden telegrammen, waarin zijn houding wordt goedgekeurd. Het publiek blijkt te beseffen, dat door het optreden van den Kroonprins Zondag een ernstig conflict is voorkomen. Het geschil tusschen Oostenrijk-Hongarije en Bulgarije over de verhooging der invoer rechten blijft nog aan de orde. De Bul- gaarsche regeering heeft deze vermeerdering der inkomsten noodig tot dekking van het tekort op de begrooting, maar de Oosten- rijksche regeering, wier industrieelen daar van in de eersten plaats de nadeelen onder vinden, blijft daartegen protesteeren. Men verwacht echter te Weenen dat het geschil wel spoedig in der minne zal worden bijge legd. Een correspondent van de Times heeft den aartsbisschop van Rutschuk geinterviewd. Deze verklaarde dat de gerechtelijke ver volging van Stambouloff een flater van het ministerie was en de positie van het Ka binet onhoudbaar is. De Vorst moet onte vreden zijn en andere raadgevers verlangen. Sinds eenigen tijd waren te Berlijn be richten over veranderingen in het ministerie of in de hooge ambtenaarswereld aan de orde van den dag. Telkens en telkens werden zij echter van officieele en officieuse zijde tegengesproken. Na een rede die de rijkskanselier Dinsdag in de Pruisische Kamers heeft gehouden, kan het wel geen twjjfel meer lijden of zij zijn werkelijk ongegrond en een periode van rust is thans ingetreden. Hohenlohe zeide, dat hij gedu rende zijn politieke loopbaan de ervaring heeft opgedaan, dat wanneer er iemand is die gaarne een ambt wil hebben, zijn vrienden allicht geneigd zijn aan de pers mede te deelen, dat hij het zal krijgen. Hij heeft geleerd tegenover dergelijke berichten een volkomen onverschilligheid te bewaren en acht het te betreuren, dat er altijd nog menschen gevonden worden die er geloof aan schenken. Duidelijker kunnen de loo- Het schouwspel, dat hij zag, deed hem de haren ten berge rjjzen en zijn bloed verstijven. Daar lag geen zieke, maar een doode. Blijkbaar was de man nooit ziek geweest, hij lag geheel gekleed in 'tbed. Eene beroerte moest plotseling een einde aan zijn leven hebben gemaakt. Het gelaat was vreeselijk mager en ont steld, de oogen traden uit hunne kassen, de zwart gekleurde, dik opgezwollen tong hing hem de keel uit. In de rechterhand hield het lijk een kleine revolver. Alle zes loopen waren scherp ge laden en de wijsvinger omklemde nog den trekker. Met verbazing en vrees herkende Don Agostino den man weder, die zich gisteren bij de godsdienstoefeningen in de kerk door zijn onbetamelijk gedrag zoo zeer te buiten had gegaan hij was de hoofdman uit de loge der vrijmetselaars. In zijn satanschen haat tegen God en de Kerk had de rampzalige besloten, den ge trouwen Priester in de val te lokken door zich ziek aan te stellen, wilde hij bij deze gunstige gelegenheid zonder getuigen, alleen onder vier oogen met den argeloozen die pende praatjes, o. a. over de benoeming van Herbert von Bismarck tot minister van buitenlandsche zaken, wel niet gelogenstraft worden. Toen Hohenlohe zijn rede, die hij voor de vuist uitsprak, geëindigd had, kwa men verscheidenen afgevaardigden hem met het succes gelukwenschen. Naai de loss. Ztg. verneemt, moet het Delagoabaai-vraagstuk het onderwerp heb ben gevormd van een langdurig ondernoud, hetwelk graaf Hartzveldt na afloop der zit ting van den Kabinetsraad den 21n dezer heett gehad met lord Kimberley en waar over men het in de Engelsche politieke kringen zeer druk heeft. Duitschland zou aan de Engelsche regeering een nota heb ben gericht, waarin beslist geprotesteerd werd tegen eene mogelijke inbezitneming van de Delagoabaai door Engeland. Het trekt de aandacht, dat Cecil Rhodes in zijne redevoering bij gelegenheid der algemeene vergadering van de British South-Africa Company in het geheel niet over het De- lagoa-vraagstuk heeft gesproken, hetgeen in verband gebracht wordt met de tusschen de twee regeeringen aanhangige onder handelingen. De Engelsche staatsman Randolph Chur chill, van wiens ernstige ongesteldheid sedert eenige weken herhaaldelijk melding werd gemaakt, is, naar uit Londen wordt bericht, gisteren-ochtend om zes uren overleden, na dertig uren bewusteloos te hebben gelegen. Zijn familie was om het sterfbed bijeen. Het doodsbericht werd terstond aan de Koningin, den prins van Wales, keizer Wilhelm en keizer Nicolaas geseind. De begrafenis zal te Woodstock plaats hebben. De Londensche bladen publiceeren hoofdar tikelen, waarin met waardeering van den overledene wordt gesproken. De liberalen in Engeland troosten zich zoo goed mogelijk over hunne mislukte poging om den zetel te Evesham, tot dusver in het bezit der conservatieven, te veroveren. De overwinning door den conservatieven naar des Heiligdoms, den weerlooze, dood schieten. De andere Br.*, hadden den last op zich genomen, het lijk ongemerkt weg te doen. Maar God laat niet met zich spotten. vNoli tangere Christum meumroer mijn Gezalfde niet aan I" Overmand door verschillende gevoelens van schrik, van het dreigend gevaar, van droefheid over zulke groote boosheid en dank aan God over zijne wondervolle red ding, zonk de Priester op de knieën en beval de* ziel van dezen goddelooze in de barmhartigheid van God aan, indien er voor de barmhartigheid nog een plaatsje was, nadat de eeuwige rechtvaardigheid zoo vreeselijk had gewerkt. Buiten wachtten de samenzweerders in ademlooze spanning de komende dingen af. Nadat reeds enkele minuten verstreken waren, zonder een schot te vernemen, open den zij de deur en een hunner stak nieuws gierig het hoofd binnen de kamer. De Priester stond op en naar de deur gaande, riep hij met edele verbazing: »Mijne heeren 1 hier heeft God gevon- nisd. Mijne tegenwoordigheid is hier geheel overbodig. Veroorloof mij dat ik vertrek." candidaat Long, behaald, wordt weer toege schreven aan plaatselijke invloeden, want kolonel Long behoort tot eene familie, welke sedert jaren in het district Evesham bekend is. Toch valt het feit niet weg te cijferen, dat ook deze poging der liberale partij om haar krachten in het Lagerhuis te verster ken, weer is mislukt. De Daily News wijt ook deze nederlaag aan de gebrekkige or ganisatie der liberale partij, en spoort de liberalen aan daarmede hun voordeel te doen, zoodra de algemeene verkiezingen aan de orde komen. Bemoedigend voor de liberalen is zeker de uitslag dezer verkiezingen niet. De berichten welke uit Shangai komen over den toestand in China geven nog geen volkomen zekerheid betreffende den tegen- woordigen staat van zaken. Te Tsjifoe, de Chineesche haven op het schiereiland Shang- tung, die behoort tot de havens welke zijn opengesteld voor het internationaal verkeer, zijn door de commandanten der Engelsche, Amerikaansche, Duitsche en Fransche oor logsschepen mariniers aan wal gezet. Deze mariniers hebben post gevat voor de con sulaten, welke zij moeten beschermen en patrouilleeren door de straten. Volgens bericht uit Wei-hai-wei zijn de Japanners in den omtrek der stad met aanmerkelijke verliezen teruggeslagen. De vreemdelingen verlaten Wei-hai-wei. Het telegraafagentschap op het eiland Tsjensjan tusschen Tsjifoe en Wei-hai-wei is verlaten en de telegrafische gemeenschap verbroken. Het gerucht gaat, dat eene Japansche strijd macht geland is tusschen Tsjifoe en Wei- hai-wei, om dus Wei-hai-wei te omsingelen. Generaal Soeng (de opperbevelhebber der Chineesche troepen, een oud-gediende uit den Taipingopstand), is met 2000 man uitgerukt om den opmarsch der Japanners alsnog te stuiten. Lord Randolph Chnrchill. Lord Randolph Churchill, van wiens over- Eene groote ontzetting stond op het ge laat der mannen van het schootsvel te lezen. Niemand bekreunde zich nog om den Pries ter zij drongen allen in de zaal en om ringden den doode. Zij schudden den kameraad hevig en ver zochten hem aan de grap een einde te maken. Zeker de grap was hier ten einde en dit was zoodanig, dat ook de wreedste onder hen het lachen verging. Als versteend, gelijk de vrouw van Loth, stonden zij daar en staarden op het vreese lijk uitziende lijk. Maar niemand erkende uit dit vreeselijk afsterven de hand des Heeren, die mach tige, werkende hand, waarin het zoo vreese lijk is te vallen. De verblinden, wier geestesoog zich vooi eeuwig voor het licht der eeuwige waarheid onttrokken hebben, zagen in het gebeurde slechts een voorval uit het alledaagsche leven. Vogens hunne meening zou eene geheel gewone beroerte den kameraad hebben weggerukt. Op de meeningen van deze ongelukkigen had het vreeselijke strafgerecht van God geen invloed. Zoo voor als na luidt hun parool: vNekam Adomail" Wraak over, NIEUWE SCHIEDAUE COURANT nwiHinpiu'ni'fmftiiHiiiHiii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1