Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 18de Jaanr. Zondag 27 Januari 1895. No. 5102. bureau ^oier&txaat 50. EERSTE BLAD Be Friesche gemeenten in de Tweede Kamer. DE GRAVEN. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: \oor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 2. - 0.05 PRIJS DER ADTERTENTIËN: Van 16 regelsf Q.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. De Tweede Kamer der Staten-Generaal, d'e na een kort recès deze week hare werk- Zaarnheden heeft hervat, heeft eene wette- )Üke regeling tot stand gebracht, zooals er ln de parlementaire historie van ons land h°g nooit eens is voorgekomen. Het gold Hets meer of minder dan te voorzien in het bestuur van twee Friesche gemeenten, die op 't oogenblik een toestand van regee- rir'gloosheid bieden, zooals wellicht hier te lande nooit is gezien. Opsterland en West stellingwerf, de twee grootste plattelands gemeenten van Friesland, beiden bijna 15000 Zielen tellend, verkeeren in een toestand Van gedeeltelijke anarchie. Er was voor het jaar 1894 geene begrooting vastgesteld en voor 1895 is er zelfs in de verte geen te zienhet gevolg daarvan is, dat de be lastingen in den loop van 1894 niet zijn geïnd en de regeeringsmachine door de °hmacht van hen die haar moeten bewegen nagenoeg tot stilstand is gedoemd. Hoe zijn de beide uitgestrekte Friesche gemeenten in dien ongelukkigen toestand gekomen Door verschillende oorzaken is in beide gemeenten de financieele nood tot eene bedenkelijke hoogte gestegen. De verarming van den boerenstand in de provincie, die voorheen tot de welvarendste van ons land mocht gerekend worden het uittrekken van een groot aantal welgestelde grondbezitters, die het verarmd gewest verlieten, hebben de lasten te zwaarder en drukkender ge- Haakt, terwijl de gemeente door de rijks wetten tot steeds hoogere uitgaven verplicht, des te meer van de ingezetenen moest vorderen. Toen de grenzen der draagkracht In het begin van het jaar 1895, waren zeven mannen bij elkander. Zij keerden in hun gedachten terug tot het jaar 1879. En zij wierpen een blik op den weg, dien zij doorloopen hadden tusschen die tijd stippen 1879 en 1895. Eng was die weg en ontzettende gebeur tenissen hadden zich opgehooptdeze weg Was kort, want slechts vjjftien jaren waren voorbij gegaan. En toch zagen zij met schrik, hoezeer hij der Via Appia geleek, omzoomd door graf tomben. En zij begonnen die tomben te beschouwen. Vier waren er bij elkander, vier dezelfde. En op de eerste stond een naam. Hij, die hem gedragen had, was heer schar van Frankrijk door de kracht van Zljn woord. Hij had de gedachte geuit ten volle waren bereikt hoofdelijke omslagen van 10 en meer procent van het bekende inkomen, waren in die gemeenten geen zeldzaamheid zag de Regeering zich verplicht tusschen beiden te komen, en sinds 1892 wordt op de Staatsbegrooting een post uitgetrokken onder de benaming ^Onderstand aan gemeenten die buiten staat zijn in alle of sommige kosten harer huis houding te voorzien." Uit dezen post genoot Opsterland voor 1893 een toelage van f24.000, Weststellingwerl van f31.500. Bij het opmaken van de gemeente-begroo ting voor 1894 zagen, bij nieuwe stijging van uitgaven, de gemeenteraden van beide gemeenten geen ander middel om hunne begrooting te doen sluiten dan door de rijkstoelage als vermoedelijke inkomst (zij moest door de Regeering nog worden vast gesteld) tot een hooger bedrag, resp. van f40.000 en 52.400, uit te trekken. Gede puteerde Staten weigerden echter de aldus vastgestelde begrooting goed te keuren. Zij verlangden, dat de rijkssubsidie tot geen hooger bedrag, dan dat hetwelk ten vorige jare was verleend, zou worden uitgetrokken, en dat de begrooting zou worden sluitend gemaakt door den hoofdelijken omslag te verhoogen. Overtuigd, dat de hoofdelijke omslag de ingezetenen reeds tot aan de grens der draagkracht had getroffen, weigerden de beide gemeenten aan het verlangen van Gedeputeerde Staten te voldoen. Nieuwe onderhdndelingen met de be trokken regeeringscolleges bleven zonder resultaatde Hooge Regeering weigerde het bedrag der rijkssubsidie te verhoogen en Ged. Staten onthielden hunne goedkeu ring aan het besluit van den gemeenteraad van Opsterland om door het aangaan eener geldleening tijdelijk in de behoefte te voor zien. In beide gemeenten namen de raads leden eenparig hun ontslag; doch de groote meerderheid der kiezers deed bij de nieuwe verkiezingen duidelijk blijken, dat zij het ge heel eens was met de gegeven verklaring, De vijand, dat is het clericalismeEn de schare had geantwoord Maak jacht op den ChristenVoor den Christen geen wet I In 1879 was die man president van de Kamer, in 1881 was hij eerste ministertwee maanden later, was hij niet meer.Plot seling had de dood hem aangegrepenge heimzinnig en zonder roem was zijn sterven. En de tombe, die zijn assche omsloot, droeg het opschrift: Hier ligt Gambetta 44 jaren oud 1 Ook op de tweede tombe stond een naam. En de tweede doode was wapenmakker van den eersten. In 1881 was hij mede van het »groote ministerie"; hij had al de maatregelen tegen het vrije onderwijs en de godsdienstige vereenigingen uitgelokt. In 1886 werd hij gouverneur van Tonkin en hetzelfde jaar, toen zijn roem ten top gestegen was, stierf hij daar op vreemden aodem.En op zijn graf stond geschreven Hier ligt Paul Bert 53 jaren oud Ook het derde graf droeg een naam. En deze derde doode had meer gerucht gemaakt dan de beide anderen. Verwoede vijand van het Christelijk onderricht, had hij het beruchte artikel 7 uitgevonden ge wapenderhand had hij Fransche burgers, dat aan een verhooging van het enorme cijfer van den hoofdelijken omslag niet te denken vielde raadsleden werden allen herkozen. Het gevolg van een en ander is, dat geen begrooting voor 1894 is vastge steld, geen hoofdelijke omslag is geheven, en de beide gemeenten in een staat van regeeringloosheid verkeeren. De eerste vraag die zich thans opdringt, isWat heeft de Regeering gedaan om aan dien onhoudbaren toestand een einde te maken De twee door haar ingediende en thans door de Tweede Kamer aangenomen wets ontwerpen (een voor Opsterland, het andere voor Weststellingwerf) gelastenzoo spoe dig mogelijk zal door den burgemeester de begrooting worden opgemaakt en ter goed keuring aan de Gedeputeerde Staten worden voorgedragen, die het recht zullen hebben, daarin alle door hen noodig geachte veran deringen te brengen. De burgemeester ook zal, behoudens goed keuring van Ged. Staten, bevoegd zijn tot het aangaan van een geldleening ten laste der gemeente en in zijn daartoe strekkend besluit de middelen aanwijzen, waaruit de rente en aflossing zullen gevonden worden. Beide wetsontwerpen zijn gegrond op art. 144 (140 oud) der Grondwet, waarin de bevoegdheid van het gemeentebestuur is omschreven en waaraan bij de Grondwets herziening in 1887, met bet oog op eene mogelijke werkstaking der gemeenteraden, eene derde en vierde alinea waren toege voegd, luidende »Wanneer de regeling en het bestuur van de huishouding van een gemeente door den gemeenteraad grovelijk worden ver waarloosd, kan eene wet de wijze bepalen, waarop in het bestuur dier gemeente, met afwijking van de beide eerste zinsneden van dit artikel, wordt voorzien. »De wet bepaalt welk gezag het gemeente bestuur vervangt, wanneer dit in gebreke blijft in de uitvoering der wetten, der alge die niemand kwaad deden, uit hun woningen gedreven. Gedurende tien jaren werd hij der vergetelheid prijs gegeven toen trad hij weer op en men verhief hem tot prési dent van den senaat. Nog vele jaren ge loofd hij te zullen leven en zonder twijfel rekende hij nog hooger op te klimmen. Maar hij was slechts gestegen om te dalen. Een maand later viel hij van zijn voetstuk en de president des senaats was slechts aschen op zijn tombe stond gegrift Hier ligt Jules Ferry, gestorven op 60- jarigen leeftijd Ook op het vierde graf stond een naam, en ook die vierde doode had een oogen blik van roem gehad. Zoon van een zijde wever, was hij afgevaardigde geworden, zelfs minister. Hij was een der bestrijders geweest van het Christelijk onderwijs. Hij was de gunsteling van Paul Bert. Eens scheen hij de dagen zijner jeugd terug te wen- schen schoon klonken zijn woorden. God vroeg daden.En gelijk Ferry ver heven werd tot president van den senaat, werd hij president der Kamerook hij steeg slechts om dieper te dalenzes maanden later was hij dood Men zegt dat hij beter geworden zou zijn, indien hij langer meene maatregelen van bestuur of der provinciale verordeningen te voorzien." Volgens bovenstaande bepalingen der ge wijzigde Grondwet kan de Regeering op wettelijke wijze in het bestuur eener ge meente voorzien, wanneer de regeling en het bestuur van de huishouding eener ge meente door den gemeenteraad grovelijk worden verwaarloosd. Over die grove ver- waarloozing is juist deze week bij de be handeling der voorstellen betreffende Opster land en Weststellingwerf in de Tweede Kamer het meest getwist. Naar veler oor deel was het zonder twijfel grove verwaar- loozing dat de beide betrokken gemeente raden eene begrooting weigerden sainen te stellen, zooals die door Gedeputeerde Staten gevorderd werd, terwijl velen anderen in dit feit volstrekt geen grove verwaarloozing konden zien immers, beide gemeenteraden hadden eene begrooting samengesteld. Dat zij geene nieuwe konden samenstellen naar het voorschrift van Ged. Staten, was geen onwil maar onmacht. Nog andere vragen werden bij de behan deling dezer veelomvattende aangelegenheid in de Tweede Kamer gesteld. Door de voor standers der gemeentelijke autonomie werd vooral de volgende vraag voorop gezetMag aan Ged. Staten het recht worden gegeven, de percentage van hoofdelijken omslag vast te stellen in de gemeente, en gemeentebesturen, onwillig aan dergelijk voorschrift te voldoen, eenvoudig ter zijde te stellen, om plaats te maken voor een met dictatorialen macht bekleeden burgemeester of regeeringscom- missaris Daarentegen werd door de voorstanders der Regeeringsvoorstellen de volgende vraag gesteldKan het gedoogd worden, dat de Gemeentebesturen eigen machtig beschikken over 's Rijks schatkist en tot een willekeurig bedrag rijkssubsidiën uittrekken als sluitpost van de gemeente- begrootingen. Terwijl het antwoord op de tweede vraag wel niet anders dan beslist ontkennend kan geleefd had.God wachtte nietEn hij stierf zonder priester. En op zijn graf stond geschreven Hier ligt Burdeau 43 jaren oud En naast die graven was er een van Schoelcher, de rapporteur van de schoolwet in den senaat; ook was er een van Jean Macé, een andere vijand van het Chris tendom. En de zeven mannen zagen toe, bleek van schrik. En naast die tomben zagen zij gravenen hoe verder hun blik reikte des- temeer schenen zij zich op te hoopen. Daar waren graven van allerlei soort. Hier een geheele reeks jonge moorde naars. Daar een rij jeugdige zelfmoordenaars jonge mannen en jonge dochters en kin deren van 20, 16 en 42 jaar I Ginds waren tomben met kronen en die kronen waren rood... Zij die daar lagen waren onthoofdRavachol, Vaillant, Emile Henry, Caserio.En zij hadden zelf hun grafschrift geschreven ïlndien ik geloofd had in God, zou ik hier niet zijn. Aan hunne zijde waren de graven hun ner slachtoffersonder hen de president Carnot. NIEUWE SGHIEDAMSGHE COURANT ihumiumM'Hiiij'ii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 4