uiden, en het antwoord op de eerste kwestie eker wel niet anders kan zijn dan dat aan Ged. Staten zulk een recht niet onbeperkt en ten allen tijde kan worden gegeven, komt h et ons voor, dat in deze veelbesproken zaak nog eene geheel andere kwestie is gemoeid de vraag namelijk of nog langer kan wor den voortgegaan, rijks- en gemeentebelangen zoo door elkaar te mengen als door de elkaar opvolgende liberale regeeringen in de laatste 40 jaren is gedaan. De rijks- regeering heeft de gemeentebesturen met de uitvoering van tal van rijkswetten be last, die haar budget op bedenkelijke wijze bezwaren. Vooral de onderwijswetten, waarbij de onvergeeflijke fout is begaan het platte land geheel met de steden gelijk te stellen, hebben de gemeente-financiën in den be rooiden toestand gebracht, die zij heden in vele gemeenten te aanschouwen geven: er zijn Friesche gemeenten, waar de uitgaven voor het onderwijs in de laatste tientallen jaren meer dan vertienvoudigd zijn. Het blijkt dan ook meer en meer dat het dringend noodig is, de Regeering de reeds voor lang in uitzicht gestelde alge- meene regeling van het gemeentelijk finan ciewezen eindelijk eens ter hand neemt. Meer dan eene uitbreiding van het kies recht vereischt eene regeling van het ge meentelijk financiewezen alle spoed. Dat het gebeurde te Opsterland en Weststellingwerf voor de Regeering en Volksvertegenwoor diging een nieuwe spoorslag zij om deze urgente zaak niet langer dan volstrekt noodig is uit te stellen, zullen allen met ons instem men die begrijpen welke gewichtige belan gen hierbij betrokken zijn. ALGEMEEN OVERZICHT. 26 Januari '95. Blijkens berichten uit Brussel had gis teren in de Kamer van afgevaardigden aldaar eene levendige discussie plaats over kwestiën van socialen aard. De katholieke afgevaardigde Eemans viel daarbij den socialist Anseele in de rede en werd door den president De Lantsheere tot de orde geroepen. Toen Eemans daarop Anseele voor bezetene uitmaakte, riep de voorzitter hem ten tweede male tot de orde. Toen de Kamer geraadpleegd werd betrefFende het recht van Eemans om verklaring aan zijn woorden te geven, stond, ondanks het verzet van den president, heel de rechter zijde op om Eemans daartoe te machtigen. Dadelijk verliet de voorzitter zijn zetel en nam, ondanks dringende pogingen van een aantal afgevaardigden om hem daarvan at te brengen, zijn ontslag. De vergadering werd ten slotte onder hevige agitatie op geheven. De ministerieele crisis te Parijs duurt nog steeds voort. President Faure heeft nu den heer Ribot de samenstelling van een ministerie opgedragen. De heer Ribot, die tot de gematigd-republikeinsche partij behoort, is reeds meermalen minister ge- Daarop volgden de tomben zonder kronen, zij verdwenen zelfs in het slijk. En de zeven mannen lazen deze serie grafschriften Hier ligt President Grévy, en hier ligt de eer van Wilsonhier ligt Lesseps, hier ligt Baïhaut, hier ligt Panama hier ligt het Parlement, hier ligt de pers, hier ligt de Compagnie des Chemins de fer du Sud, hier ligt Lanessan hier ligt Robin, hier ligt Cempuis, hier ligt de eerzaamheid, hier ligt de zedelijkheid En toen zij aan het einde van den weg gekomen waren, zagen zij de joden en de vrijmetselaren bezig om iemand te dooden Het graf was reeds gegraven en de steen, die het dekken zou, reeds gehouwen.En de zeven mannen traden nader, en zij lazen het grafschriftHier ligt Frankrijk En bevend van angst wendden zij zich af. En toen zij een weinig van hun schrik bekomen waren, brachten zij de hand aan het voorhoofd en zeiden»Is het een droom En een hunner antwoorddeNeen het is geschiedenis 1 En allen antwoorden te zamenJa ge- .schiedenis, en slechts van 15 jaar 1 (Semaine de Lut;on). weest. In 1875 trad hij voor het eerst op als minister van justitie in het Kabinet— Dufaure. In 1890 trad hij op als minister van buitenlandsche zaken in het Kabinet- De Freycinet en dit departement bleef on der zijn beheer, toen Loubet in 1892 den heer De Freycinet als minister-president opvolgde. Het ministerie—Loubet viel in 1893, toen het Panama-proces aan de orde kwam. Ribot trad toen op als minister president en tevens als minister van bin- nenlandsche zaken. Zijn kabinet berustte op de bekende concentration républicaine. Nadat het tengevolge van eene afkeurende rede van De Cavaignac over de concentratie- politiek gevallen was, nam Ribot geen deel meer aan eenig ministerie. De heer Ribot heeft de hem opgedragen taak aanvaard. Het wordt zeker geacht, dat hij zal optre den als minister-president en minister van financiën. Als leden van het kabinet wor den genoemd de heeren Loubet, Hanoteaux, Leygeus en Barthou. In den Rijksdag te Berlijn werd gisteren verteld, dat prins Bismarck zijn voornemen heeft opgegeven om Zondag aanst. ter gelegenheid van den verjaardag des Keizers te Berlijn te komen. Tengevolge van het ongunstige weer en de treurige familieom standigheden heeft Bismarck zich laten verontschuldigen. De leiders van het Cen trum zijn r.og steeds in de weer om met de regeering eene schikking te trefTen in zake de aanhangige Umsturz-Vorlage. In de vergadering welke de commissie gisteren over dit wetsontwerp hield, verklaarde een der Centrumsleiders, dat het Centrum gene gen zou wezen de Umsturz-Vorlage goed te keuren, indien de regeering bereid is concessies te doen, betreffende de school kwestie. Tot eene stemming is het nog niet gekomen. Op verzoek van de verte genwoordigers van het Centrum werd de stemming over het voornaamste artikel van het ontwerp uitgesteld. Blijkbaar hoopt het Centrum daaromtrent nog eene schik king met de regeering te treffen. Aan de Monde wordt uit Rome het vol gende geseind: Men verzekert dat de Pro paganda, Frankrijk en Engeland in beginsel het eens zijn geworden over de schadever goeding toe te kennen aan de Witte Paters wegens de ongeregeldheden in Uganda. Zij zou 250.000 frs. bedragen. De Witte Paters ramen echter hun verliezen op een millioen frs. Mgr. Hirth, de apostolische gedele geerde in Uganda, wordt dezer dagen in Europa verwacht. - Voorts wordt aan het zelfde blad geseind, dat de Paus binnen kort tusschenbeide zal komen in de geschil len onder de Katholieken ontstaan over de sociale kwestie. Leo XIII wil niet dat er omtrent de leer der encycliek Rerum Novarum nog langer zal worden getwist. Aan de Times werd uit Athene geseind, dat men gisteren het koninklijk besluit verwachtte waarbij de Kamer wordt ontbon den. De rust in het land is niet gestoord behalve in Patria, waar de aanhangers van Delyannis het politiebureel hebben vernield en de politie mishandeld. Thans is de orde echter hersteld. In de Vereenigde Staten van Noord-Ame rika doet zich de arbeidersbeweging weder in al hare scherpte kennen. Sedert eenige dagen heerscht te Brooklyn, de voorstad van New-York, eene groote werkstaking der trambeambten, die zich aan allerlei geweld dadigheden overgeven, terwijl zich daarbij het bedenkelijk verschijnsel voordeed, dat de politie, geroepen om deze te onderdruk ken, met de stakers gemeene zaak maakte. Het was zoo erg dat de overheden eene bekendmaking hebben moeten uitvaardigen, waarbij elk politiebeambte met onmiddellijk ontslag bedreigd wordt, die niet in de stipste gehoorzaamheid zijn plicht geheel vervult. Ja men heeft de militie met geladen ge weren opgesteld, omdat men de politie niet meer vertrouwt. Nader meldt men, dat de stand van zaken eenigszins verbeterd is. Height's Line laat van de 650 tramrijtuigen 300 loopen wegens een bevel van de recht bank, waarbij gelast wordt het verkeer te hervatten. De zaken te Brooklyn staan stil, zoodat de winkeliers vele bedienden moeten afdanken. Terwijl de Japanners de krijgsverrichtingen in China met kracht voortzetten en weer een afdeeling Japansche troepen bij Ningh- wai tusschen Tjsifoe en Wei-hai-wei aan land is gezet, zijn de Chineesche vredes- onderhandelaars eindelijk naar Japan ver trokken. Zij zullen door de Japansche regee ring niet ontvangen worden, tenzij zij met volstrekte volmacht bekleed zijn om vre desvoorslagen te doen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 26 Januari 1895. De heer J. J. G. Nolet, die op velerlei gebied de belangen van de stad onzer inwoning met den meesten ijver heeft behartigd, her denkt morgen (Zondag) den dag waarop hij vóór 25 jaren tot voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken werd benoemd. De herinnering alleen aan dien voor hem zoo gedenkwaardigen datum van 27 Januari 1870 deed velen onzer stadgenooten beslui ten den wakkeren president van ons officieel handelscollege te dezer gelegenheid een welverdiend eerbetoon te brengen. De leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, die morgen hun jubileerenden president gaan gelukwenschen, zullen dan ook de tolk zijn van de geheele nijvere I burgerij, die de goede diensten door den heer Nolet gedurende een kwart eeuw aan den handel bewezen, op den rechten prijs weet te stellen. In zijne 25-jarige werkzaamheid als voor zitter van de Kamer van K. en F. zag de heer Nolet den wisselenden voor- ert onspoed onzer stad; maar steeds bleeft de Kamer, met haren volijverigen president aan het hoofd, voor de belangen van onze aloude industrie werken en strijden. Veel heeft zij in het belang der nijvere burgerij ver richt, en de heer Nolet, als voorzitter met het dagelijksch beheer belast, heeft een zeer ruim deel in hare volhardende werk zaamheid gehad. Een welgemeend eerbetoon op den dag van zijn zilveren jubilee getuige van de erkentelijkheid der Schiedamsche burgerij. Zij het den heer Nolet gegeven nog vele, zeer vele jaren aan het hoofd van onze Kamer van Koophandel te staan Zien wij, met hem, nog eenmaal de tijdsomstandigheden verkeeren en onze nijvere stad weder in het genot van den bloei en de welvaart, die wij allen voor haar van harte wenschen 1 zonkeneerst hedenochtend ten 3 ure ëe' lukte 't het stoomschip weer aan de boei®11 te meeren. fe Kralingen wapperde eergisteren aa» het raadhuis de nationale driekleur ter eet® van den eervol ontslagen burgemeester, wiens benoeming tot ridder in de Orde va" Oranje-Nassau bekend was geworden. Tal rijk waren de bewijzen van sympathie die de heer Lambert in den loop van den daj? ontving. Sedert Maandag jl. wordt te Kralingee vermist de tuinier L. v. Z., die zich voor zijn zaken dien dag naar Rotterdam heet1 begeven. Hij was gekleed in zwarte jas en broek, bruin vest, ronden hoed, bottines- Hij is 41 jaar, heeft donker haar en een zwaren rossigen knevel. Men vermoedt, dat hem een ongeluk is overkomen. Donderdag-middag kreeg een tuinman te Hillegersberg, om een nietige zaak meteen buurjongen van 15 jaar woordentwist. De man maakte zich driftig, verwijderde zich haastig, en kwam terug met een pistool, waarmede hij dreigde, doch zich nog bijtijds bezon en niet schoot. De vader van den knaap heeft de politie van het voorgevallene vet' wittigd. Aan den eigenaar van den vischlogger M A 20, te Maassluis, is uitgekeerd een bedrag van f 55.75, waartoe de Engelsch® visschersboot G Y 119 door de Engelsche autoriteit veroordeeld was als schadever goeding. De heer G. F. Penning, sedert 1 Juli 1883 directeur van het postkantoor alhier, heeft na 45-jarigen dienst bij de posterijen wegens gevorderden leeftijd met ingang van 1 Mei aanst. ontslag uit zijne betrek king gevraagd. Den lOn Oct.. 1850 begon de heer Pen ning aan het Postkantoor te Zutfen zijne loopbaan bij de posterijen. Daarop trad hij den In Februari 1855 als surnumerair aan het postkantoor te Zutfen in betrek king. Na te Arnhem en te Amsterdam als commies werkzaam te zijn geweest, werd hij den In October 1869 tot postdirecteur te Hoogezand aangesteld, en vervulde hij deze betrekking vervolgens te Wageningen en te Gorinchem, totdat hij den 1 Juli 1883 als directeur van het postkantoor te dezer stede optrad. De heer Penning vervulde hier zijne be trekking op eene wijze die hem de achting zijner stadgenooten in ruime mate deed verwerven. Velen zullen dan ook den wel- willenden postdirecteur, die er steeds op bedacht was de belangen van den handej te bevorderen, met leedwezen zijn ambt zien verlaten. Gisteren-avond omstreeks 71/J ure werd het stoomschip Ben-Voirlichwaarschijnlijk door zware eb, van de boeien geslagen waardoor nogal eenige schade werd ver oorzaakt. Buitendien zijn twee boeien ge- BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Avondzitting van Donderdag 24 Januari- In deze zitting werd de beraadslaging over de wetsontwerpen betreffende Opster land en Weststellingwerf voortgezet. De minister van binnenlandsche zaken zette zijne rede, in de dagzitting begonnen, voort. In eene uitvoerige rede verdedigde de heer Van Houten de regee- ringsvoorstellen en trachtte hij de geop perde bezwaren en grieven te wederleggen- De heer Kuyper juichte het begrip van den heer De Beaufort aangaande het woord welstand toe en hoopt dat diezelfde opvat ting zal worden gehuldigd bij de kieswet- Hij betreurt het bijsleepen der vaccine, waarvan spreker geen voorstander is, dod1 iedereen daarin wil vrijlaten. In de repliek des ministers trof hem de minder aange name verklaring ten opzichte van Gedep- Staten en den minister. Ten slotte voor spelde hij dat het ministerie later berou^ zal hebben over zijne voorstellen. De heer Goeman Borgesius was dooi de discussie in zijne overtuiging ver sterkt, daar de aanneming dezer ontwerpei een gevaarlijk antecedent voor andere g®' meenten stelt. Het stelsel des ministers achtte hij geheel in strijd met de rati" legis der noodwet en van grove verwaaf- loozing door de gemeentebesturen kan gee*1 sprake zijn. Spreker beklaagde Friesland, dat door dezen minister zoo bevooroordeeld wordt bejegend, en drong ernstig aan °P het instellen eener enquête. De heer Heemskerk, instemming be tuigende met de rede des heeren Goemarl Borgesius, handhaafde zijne grondwettig® bezwaren. De heer De Savornin Lohmankwaf op tegen de bewering des heeren Kuyper' dat de antirevolutionnairen, die voor de we1' ten zijn, ontrouw zijn aan antirevolutionnaff® beginselen. Voorts betoogde spreker d»f geen antecedent gesteld wordt, daar in elk ander geval opnieuw een afzonderlijke ve zal moeten worden voorgedragen. De heer Pij t ter sen toonde aan, dat be4 gemeentebestuur van Opsterland allepog»0' gen heeft aangewend bij Ged. Staten t0 een goede regeling, welke evenwel schip' breuk leden op den onwil van dezen. H® gemeentebestuur is dus geenszins nalatig' doch met onmacht geslagen. In 't aigemee® belang raadt spreker dus een vredelievend oplossing aan door 't instellen eener enquêt®' De vergadering ging ten half twaalf u,t' een om de beraadslaging den volgend® dag te hervatten. Zitting van Vrijdag 26 Januari. Ingekomen een wetsontwerp tot bekrab tiging van overeenkomsten, betrekkelijk d®1 locaalspoorweg Schoonhoven Gouda.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5