Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 18de Jaarg. Zondag 27 Januari 1895. No. 5102. ^ureau ^ofer^fraaf 50. TWEEDE BLAD. "8 lezmieMstoestaM van iei Pans. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 o_. - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten Het British Medical Journal, het voor- lamste geneeskundig vakblad van Engeland, °ntvangt over den gezondheidstoestand van °nzen H. Vader de volgende mededeelingen: He gezondheid van Paus Leo XIII is van 200 algemeen belang voor Europa, dat ik mij genoopt gevoelde, zijnen lijfarts, dr. Lapponi, arover te ondervragen, nadat de grijze Paus ezen welwillend verlof had verleend, mij de v°'gende bijzonderheden te geven een verlof, w aar voor ik zeer erkentelijk ben, daar het de ®erste maal is dat Leo XIII zulk eene mede- eeling toestaat. Ook zijn de feiten van zoo g'oot geneeskundig oflieverphysiologisch be- ar'g de Paus wordt den 2 Maart 85 jaren °Ud dat een uitvoeriger bericht wel te Pas komt. He tegenwoordige gezondheidstoestand des ausen is uitmuntend sinds de laatste acht baanden is hij ook niet eenmaal ongesteld geweest. Deze bevredigende gezondheidstoe stand is ongetwijfeld een gevolg van zijn goed 'ehaamsgestel en van eene regelmatige en sobere levenswijze. Gedurende zijn lang en ^rkzaam leven heeft hij zich altijd in eene goede gezondheid verheugd en slechts eens, toen hij omtreeks 35 jaren oud was, aan typheuze koorts geleden. Hij woonde toen maals te Benevento, en dr. Lapponi heeft mij verteld, dat zijn toenmalig geneesheer, r- Vulpe, de zieke genas met drie koude aden. Dit is dus wel een der eerste ge- vallen van toepassing der waterkuur. Overigens heeft de Paus steeds eene goede gezondheid genoten. Ook thans nog 2lJn alle üchaamsdeelen gezond en ver richter zijn hun functiën volkomen normaal. Heen schijn van zwelling der bloedaderen Valt waar te nemen. Een ander gewoon gevolg van den ouderdom, de arcus senilis, oven in het hoorenvlies van het oog, komt U 2. H. voor, doch slechts weinig merk aar. Het gezicht is zeer goed, een weinig Vermoedheid belet niet, dat de Paus de c°Urant leest zonder bril. De pols doet regelmatig 68 tot 70 slagen in de minuut. He Paus is sedert zeer veel jaren in eten en drinken buitengewoon matigge- Woon aan het volgende dieet. Bij het out fit een kop koffie met melk en een weinig rood. Even na den middag soep, gekookt rundvleesch of gebraden lamsvleesch met aardappelen of andere groente, en een klein glas bordeauxals avondmaal soep, brood en een glas wijn gelijk bij het middag eten. Z. H. drinkt geen anderen dan rooden wijn en vermijdt de zwaardere. Somwijlen gebruikt hij tusschen de maaltijden een bord s°ep. Hij heeft eene zeer goede vertering doch eet zoo weinig, dat dr. Lapponi zeide, dat hij Ze'f aan éenen maaltijd zooveel kan eten als de Paus in eene geheele week gebruikt. Op aanraden van zijnen arts vast de Paus slechts *elden, ofschoon hij het gaarne vaker zou doen. Op onthoudingsdagen houdt hij zich aan vischspijzen tong of stokvisch. Z. H. gaat dagelijks in den tuin van het Vaticaan wandelen, als het weder schoon is. Hoewel hij er zeer gebrekkelijk uitziet, bezit hij grootere lichaamskracht, dan men meent. Hij heeft zich gewend aan weinig slapendrie tot vier uren des nachts en een kort slaapje na het middagmaal zijn hem voldoende hij gaat laat naar bed en staat weder vroeg op. Het eenige teeken van zijn hoogen ouderdom is het beven, waaraan hij lijdt, Zijn geest is volkomen helder, en zijn ge heugen verbazend, of, om dr. Lapponi's uit drukking te gebruikenmolto prodigiosa. Voor zijne redevoeringen maakt hij weinig aan- teekeningen slechts een,woord hier en daar voor de verschillende onderafdeelingen zijner verhandelingen. Zooals bekend is, spreekt de Paus met het meeste gemak en sier lijkheid van vorm. Bij verschillende gelegen heden droeg hij dr. Lapponi den inhoud van eene rede van het begin tot het einde voor. Hij is een onvermoed werker en arbeidt ge woonlijk 15 uren daags. Van 9—2 ure geeft hij audiënties en wijdt het overige van den dag aan de vele plichten van zijn ambt. Dr. Lapponi, die nog jong en zeer energiek is, zegt, dat hij-zelf niei in staat zou zijn het dagwerk van den Paus af te doen. Leo XIII is van een nerveus gestel en verwerft bijna instinctmatig de grondige kennis van vraagstukken, van welke hij tevoren niets wist. Ten slotte kan het misschien nog inte resseeren, dat de Paus matig snuift. Vervolg Binnenland. Te Zunderdorp. gemeente Nieuwedam, moest gisteren een gerechterlijke verkoop wegens onbetaalde belasting plaats vinden. Door eenige socialisten uit Amsterdam werd daartegen verzet gepleegd, zoodat eene be scherming door rijkspolitie uit Amsterdam noodig was om den verkoop, welke intus- schen gestaakt was, voortgang te doen hebben. Na aankomst van een 12-tal rijksveld wachters heeft de verkoop verder plaats gehad. By het vervoer van de goederen verleende de politie verdere assistentie. Dekiesvereenigingen Nederland en Oranje en Burgerplicht te Leeuwarden hebben per telegraaf aan de Tweede Kamer adhaesie betuigd met het adres van den Raad van Opsterland, waarin wordt verzocht een enquête naar den toestand in die gemeente te doen instellen. Door een 50-tal samenmelkerijen in Noord- Limburg is besloten tot het oprichten van een wekelijksche markt of boterbeurs te Maastricht. In de vergadering der liberale Kiesver- eeniging Burgerplicht te Gouda eergister avond gehouden, heeft het bestuur collectief ontslag ingediend. De vergadering stelde alle pogingen in het werk om het bestuur van zijn besluit terug te brengen, doch het wilde daarvan niet weten, zelfs nadat door stemming zijn mandaat met groote meerder heid was hernieuwd. De breuk, die zich door de laatste Kamerverkiezing heeft ge openbaard, acht het bestuur onherstelbaar. Van 24 Jan. wordt ons uit Den Helder, geschreven Als een gevolg der vergadering, eergisteren op uitnoodiging van den R. K. Volkshond, Patrimonium en den Neutralen Timmerlieden-Bond gehouden, kwamen van avond de aannemers en timmerbazen bijeen. Eenige voorloopige besluiten zijn genomen betreffende maximum loon en arbeidstijd en daarop betreffende aangelegenheden. Voorts werd een commissie benoemd van vijf leden; deze zal zich in contractstellen met de schildersbazen en andere patroons in het bouwvak. Daarna zal vergaderd worden met de besturen der werklieden- vereenigingen alhier ten einde zoo mogelijk de arbeiderstoestanden hier ter plaatse meer in overeenstemming te brengen met de eischen van deze dagen. (J1.) Gisterenochtend is dicht bij de Schenkel nabij de Wacht onder 's Gravendeel de dijk doorgebroken tusscnen Nieuw-Beversoord en den Strijenschen polder, waardoor laatst genoemden polder onder water is gestroomd. Hoezeer een z. g. zeedijk, bleek deze dijk, die geheel binnen ligt en sedert een reeks van jaren van geen water had te lijden, niet bestand tegen den drang van het water dat het nu sedert 22 December moest keei en tengevolge van de inbraak aan de Wacht, welke nog altijd niet gedicht is. De dijk was op het doorgebroken punt onderloops ge worden en hoezeer men gisteren nog met zakken getracht had het kleine gat of z. g. zuiger te stoppen, gelukte dit niet. Het gat had gisterenochtend een breedte van 42 a 45 meter. Persoonlijke ongelukken zijn niet voor gekomen en ook geen vee is er omgekomen. Niettemin is de schade zeer groot. Intusschen loopt nu ook de polder Noord kavel gevaar, zoomede het daar langs gelegen gehucht Schenkeldijk. (D. C.) Te Bergen-op-Zoom was het in de laatste dagen des avonds zeer rumoerig op straat met vechtpartijen tusschen burgers en mili tairen. Dinsdag-avond hebben drie jonge lieden den schildwacht, die geplaatst is voor de kazerne Markiezenhof, aangerand. Een van hen, zekere S., werd onmiddellijk door de wacht gearresteerd en aan de politie overgeleverdde beide andere jongelieden werden nog dienzelfden avond in hechtenis genomen. Alle drie zijn zij naar de gevan genis te Breda overgebracht. De garnizoens-commandant heeft bevolen, dat tot nader order des avonds patrouilles door de stad zullen kruisen, om alle verdere ongeregeldheden met kracht tegen te gaan. De Kamer van Koophandel te Berlijn heeft besloten aan te dringen op een snellere verbinding met Engeland over den Hoek van Holland, en wel door op de lijn Löhne- Rheine een sneltrein te doen rijden. Zij wenscht echter daarnaast de route over Vlissingen te behouden. Door den hevigen Noordwesten wind be reikte het water te Brielle Woensdagmiddag weder eene zeldzame hoogte. Nog niet be komen van den schrik, veroorzaakt door den laatsten watervloed, was men overal in de weer, om de huizen tegen waterschade te beschermen. Van gemeentewege worden de kistdammen op de bedreigde punten geplaatst. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur, GEMENGD NIEUWS. Op den Amsterdamschen straatweg is eergisterenavond de vrachtrijder S. uit Haar lem, door een hem onbekend man aangerand; reeds had hij zijn jas opengesneden klaar blijkelijk met het doel de zakportefeuille machtig te worden, toen S. hem door zijn flink optreden op de vlucht joeg. De politie doet onderzoek. Dinsdagavond heeft in de Neckerstraat te Purmerend eene brutale aanranding plaats gehad. Twee niet gunstig bekende personen grepen den van de markt huiswaarts kee renden landbouwer A. Beets van Wijde- Wormer aan en dwongen hem zjjr.e porte feuille, waarin zich ongeveer f480 aan bankpapier bevond, aan hen af te staan. Beiden zijn gevankelijk naar Haarlem over gebracht. Te Martenshoek, even voorbij» Fulton", is de 20 jarige scheepstimmerknecht Lam bert Speelman in het Winschoterdiep ge raakt en verdronken. Volgens geruchten zou het ongeluk gebeurd zijn onder verdachte omstandigheden, zoodat maréchaussée en politie een onderzoek instellen. Een kostbare vondst. In den goe den ouden tijd, toen de solide geldkisten minder algemeen en de diefstallen vrij wat meer dan tegenwoordig voorkwamen zoo schrijft de N. Gron. Ct. kostte het onzen zuinigen voorouders heel wat hoofdbrekens eene goede bewaarplaats voor hunne spaar- duiten uit te vinden. Dit blijkt nog zoo nu NIEUWE SGHIEDAMSGHE COURANT IfUlimilBIllltlf'IIIHIlirH (Buiten verantwoordelijkheid daj Redactie.) Met genoegen las ik dat ons gemeentebestuur den raad werd gegeven om op eene vriendschappelijke wijze met de eigenaren der panden aan de Hoofd straat het noodzakelijke in orde brengen van het Brandpad te regelen. Het is althans 'te hopen dat dit op geschikter en welwillender wijze zal geschieden dan er met den ouden heer M. Bijl gehandeld is. In het mij geoorloofd hier nog iets aau te voegen, dan zou ik wel het volgende in bedenking willen geven Men koope een strook grond, dempe de sloot en make een nieuwe straat, dan zal de kwestie, die reeds zoo lang zooveel hoofden warm maakt, op vreedzame wijze worden opgelost. Dankend voor de verleende plaatsruimte, Uw getrouwe lezer, IJ.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 8