Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 18de Jaarg. Zaterdag 2 Februari 1895. No. 5107. USureau peterstraat 50. ^GEMEEN overzicht. PRIJS VAN DIT BLAD: ^oor Schiedam per 3 maandenf 1.50 franco per post door geheel Nederland -2.— Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels. f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 1 Februari '95. beraadslaging in de Kamer van afge- bigden te Parys over het crediet voor begrafenis van maarschalk Canrobert, zeer rumoerig. De voorzitter van den jj l"'sterraad, Ribot, werd door de uiterste tiw 6rz'j^e en be socialisten persoonlijk hef- o aangevallen en stelde de kwestie van ^®rti ouwen. Het voorstel om aan Canrobert toe 6er eener begrafenis op 's rijks kosten te kennen, werd ten slotte aangenomen ef 288 tegen 159 stemmen, na een zeer "ekkigen tegenstand. Hubbard, de radi- en Lavy, de sociaal-democraat, waren Woordvoerders tegen het voorstel; de s°ciaal democraten en het meerendeel der rabicalen gaven de begeleiding. Er werd geschreeuwd en gehuild, heftige woorden berden gewisseld tusschen links en rechts °P sommige oogenblikken werd de spreker °P de tribune zoo veelvuldig in de rede gevallen, dat hij er het zwijgen toe deed. frisson, de voorzitter der Kamer, onder- ak L' Herissé, toen deze de schuld van anrobert aan den staatsgreep van Decem- er trachtende te verzachten, met een be- r°ep op zijn plicht als soldaat, den tusschen- *"0eP van links»En de majoor Labordère anHij heeft wel geweigerd te gehoor- Zarnen," beantwoordde met een»Nu ja, ^aar Labordère heeft ongelijk gehad." risson zeide dit oordeel niet te kunnen gelatendoor te verklaren dat soldaten le weigeren te gehoorzamen aan bevelen ^elke in strijd met de grondwet en de wet ten gegeven zijn, in hun plicht te kort schieten, en hen die deze bevelen volgen, prijzen, komt men bijna tot eene ver slijking van den Staatsgreep. Bijna de 8eheele Kamer, met uitzondering der rech terzijde, juichte die woorden toe en wan- neer onder den indruk van die woorden Sestemd was, zou wellicht de minderheid n°g grooter geweest zijn, dan ze nu was. Paschal Grousset, gaf met zijn tegenvoor- stel> om voor den op de barricaden gesneu- Feuilleton. Hen schets uit het Servische Volksleven. (Slot.) 5) De echtelieden konden 't ook gerust doen want het was zeker, dat de eigenaar zich "'et meer zou aanmelden. Het gevonden geld was niet alleen voldoende, om het lieve huisje te koopen, maar er bleven nog boven dien vijftig ducaten over, om de noodige Verbeteringen te laten maken, een koe te koopen en het schamele ameublement aan te vullen. Eindelijk brak de groote dag aan. Mata kon den ganschen nacht geen oog sluiten, "ij liet zijn schoolkinderen onder de hoede velden volksvertegenwoordiger Baudin een gedenkteeken op te richten op een der Parijsche pleinen, aan Ribot gelegenheid om door een scherpen tegenaanval zijn weifelende troepen weder te vereenigen. Als er iemand mocht zijn, zeide de premier, die het recht miste om een dergelijk voor stel in te dienen, dan was het zeker (een toespeling op Grousset's deelneming aan de Commune) de man die alle wetten van zijn land geschonden had. Donderende toejui chingen volgden op deze woorden, nog eens en nog eens herhaald. De uiterste linker zijde bleef zwijgen. Paschal Grousset deed eenige schreeuwen, waarvan de inhoud ver loren ging in het algemeen rumoer, en met een nog vrij groote meerderheid werd het regeeringsvoorstel aangenomen. De koning van Servië met zijn papa, den te Parijs welbekenden Milan, woonde, in gezel schap van kolonel Chamoin, de geheele ver gadering bij. Het schandaal dat ontstaan is door de bekende aanvallen van jonkheer von Stumm in den Rijksdag te Berlijn tegen het ka- theder-socialisme van professoren aan de Berlijnsche universiteit heeft allengs zoo'n omvang gekregen dat de rector der univer siteit, professor Pfeiderer, in den Reichsan- zeiger gisteren een officieele verklaring af legde tegen Stumm. Hij noemt daarin vol strekt ongegrond de bewering ïdat men de sociaal-democratische studenten met de overige studenten in eene soort gemeen schappelijke vereeniging wou brengen en dat de rector tegen die professoren moest optreden." Pfeiderer is trouwens gisteren door den Keizer ontvangen zegt de Ber lijnsche correspondent der N R. Ct. en deze (de Keizer) gat zijn ingenomenheid te kennen over de redevoering welke de rector op Keizers verjaardag bij het feest in de universiteit heeft gehouden, en waarin hij gesproken heeft van Duitsch-nationale op voeding en haar vijanden, het ultramonta- nisme en de sociaal-democratie. Ook in het hooge noorden is thans eene crisis ontstaan. De Noorsche ministers van den oudsten schooljongen en sloop zelf door de achterdeur van den tuin naar buiten en toog naar het gemeentehuis. sHoe staat 't met de zaak meneer vroeg Mata aan den klerk. »Best, goede man luidde het antwoord. »Heden-nacht om twaalf uur was de tijd verstreken, maar er heeft zich niemand aangemeld. Vriend Mata, ik feliciteer u." Mata had hem wel willen omarmen. Thans was zijn hartewensch, een eigen huisje te bezitten, in vervulling gegaan. Op de vraag of hij het geld dadelijk in ontvangst wilde nemen, antwoordde de meester, dat hij den volgenden dag met den verkooper van het huis op het kantoor zou terugkomen, om het bedrag te innen. Denzelfden avond nog ging er in het huis van Mata heel wat om. Man en vrouw had den 'tdruk om allerlei berekeningen te maken. Vervolgens werd er eens fijn gesou peerd, terwijl de meester onuitputtelijk was in het toosten. De brave Mata was buiten zich-zelf van geluk en ook het gezicht van zijn vrouw straalde van genot. hielden gisteren te Christiania eene bijeen komst. De uitslag was, dat het Kabinet zijn ontslag indiende. Koning Oscar nam de ontslagaanvrage van het ministerie nog niet aan, maar verklaarde dat hij de crisis volgens de grondwet zou oplossen. Tot opvolger van Von Giers als kanselier en minister van buitenlandsche zaken in Rusland zal volgens den Weener corres pondent van de Times waarschijnlijk prins Lobanof benoemd worden, die als ambassa deur pas van Weenen naar Berlijn ver plaatst is tot vervanging van graaf Schuwa- loff bij diens benoeming tot gouverneur van Russisch Polen. De correspondent verwacht echter, dat hij vooreerst een poos te Berlijn zal blijven, doch dat dan een groote ver schuiving der Russische gezanten in het buitenland zal plaats hebben, bij welke gelegenheid dan de thans ad interim fun- geerende minister Tsjiestsjkien ambassadeur te Constantinopel zou worden. De keuze van Lobanolï tot opvolger van Von Giers zou, meent de correspondent, voor Europa alleszins geruststellend zijn. De politieke toestand in Bulgarije blijft nog steeds zeer onzeker. De Frankfurter Zeitung beweert te weten, dat vorst Ferdi nand blijft bij zijn voornemen om zich te verzoenen met Dragan-Zankoff, den bekenden leider van de Russischgezinde partij in het vorstendom. Zankofl', zegt de correspondent van de Frankfurter Zeitungstaat tegen woordig bij den vorst in hoog aanzien en doet wat hij kan om eene aansluiting van Bulgarije bij Rusland tot stand te brengen. Voorts beweert de Frankfurter Zeitung dat de invloed van den afgetreden minister Stambouloff steeds grooter wordt. Mocht de Russische partij de overhand behouden, dan wordt een abdicatie van vorst Ferdinand niet onwaarschijnlijk geacht, want men gelooft te Sofia niet, dat Czaar Nicolaas zal overgaan tot de officieele erkenning van den Coburgschen prins als vorst van Bulgarije. Wat van deze geruchten waar is, moet nog blijken. Het heeft zeer de aandacht getrok ken, dat Stambouloff gisteren den vorst Den ganschen nacht bijna hield het feest aan en tegen den morgen bleek het aardrijk in een dikken nevel gehuld. Tegen negen uur waren, verkooper, kooper en getuigen op het gemeentehuis aangekomen. De klerk lachte even als op den dag, toen Mata hem het goud overhandigde. Nadat het protocol was voorgelezen, werd de geldzak voor den dag gehaald en werden de onverbroken zegels getoond. De klerk veibrak het ge meentezegel en Mata het zijne en legde met bevende hand het geld in handen van den verkooper. Deze betastte met wantrouwen het geld en zeide smaar hoe 1 vriend Mata, hoe heb ik het dat zijn geen Napoleons maar speelmuntjes.1" »Wat Meer kon Mata niet uitbrengen. Hij scheen in een steenen zuil veranderd. Ook de ge tuigen bekeken het waardelooze metaal met groote oogen. De klerk keerde zich van de groep af en lachte in zijn vuistje. Sedert den hangen tijd voor Mata, ziju heeft geluk gewenscht met den eersten verjaardag van zijn zoon. Men leidt daaruit at, dat zelfs indien Ferdinand zich met Rusland mocht verzoenen, hij tooh zijn vroe- geren raadsman niet meer lastig zal vallen. Volgens den correspondent van de Times te Athene is de Grieksche regeering voor nemens weldra een eind te maken aan het geschil met haar buitenlandsche schuld- eischers. Naar het heet, zal de regeering den ln April 1.200.000 drachmen ter be schikking stellen tot betaling van de achter stallige rente. Volgens berichten uit Madrid heeft daar een opzienwekkend incident plaats gehad. De gezant van Marokko kreeg, toen hij gisteren uit zijn hotel kwam, een oorvijg van een persoon die zich uitgaf voor den gepensioneerden generaal Fuentes. Later is gebleken, dat de aanvaller werkelijk generaal Fuentes was. Hij zegt, dat hij generaal Margallo heeft willen wreken, om dat deze verraderlijk te Melila is vermoord. Fuentes zal voor den krijgsraad komen. Maarschalk Martinez Campos heeft den gezant het leedwezen der regeering betuigd. In draadberichten uit Washington wordt gemeld, dat president Cleveland, ondanks de weigering der Mexicaansche regeering om zijne bemiddeling aan te nemen, zijne po gingen om een oorlog tusschen de beide republieken te voorkomen nog niet heeft opgegeven. Waarschijnlijk zijn echter de verdere pogingen welke de president wil aan wenden, overbodig; want reeds heeft de regeering van Guatemala, welke natuurlijk niet tegen Mexico is opgewassen, zich be reid verklaard toe te geven, Guatemala heeft ter kennis van de Mexicaansche re geering gebracht, dat het zich zal schikken naar eene scheidsrechtelijke uitspraak en een schadevergoeding wil betalen, waarvan het bedrag door den scheidsrechter zal worden vastgesteld. Op dezen grondslag zal vermoedelijk ook de Mexicaansche regeering wel tot eene schikking genegen zijn. De aanval der Japansche troepen tegen Wei-hai-wei begint te vorderen. UitShangai drie jaar verloopen. Zijn lievelingswensch, om eens een eigen huis te bezitten, was in rook opgegaan. Hij had zijn onderwijzers ambt vaarwel gezegd en leeft met zijn vrouw bij zijn zoon in huis, die middeler wijl officier is geworden. »Mijn vrouw heeft echte Napoleons ge vonden, maar ze op het gemeentehuis in speelmunljes veranderd," antwoordde Mata, als men hem er naar vroeg. «Maar, vriend Mata, ge hebt er toch uw eigen zegel aan gehechtsprak de ander. sJawel, maar een zegel kan men na maken 1" De onderwijzer zal met dit idee dood gaan. Of hij gelijk heeft, of niet. Wie durft dat beslissen NIEUWE SCHIEDAUE G nimuHi'iuiiiiiitiiiiiHUiinniHi^'mnau'HimiinMiMiiiiiiHiiii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1