Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 18de Jaarsr. Dinsdag 5 Februari 1895. No. 5109. bureau TSofersfvaaf 50. Be Doodkistenmaker. algemeen overzicht. PRIJS VAN DIT BLAD: ^oor Schiedam per 3 maandenf 1,513 Franco per post door geheel Nederland -2. Afzonderlijke Nommers0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsf o.GO Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten 4 Februari '95. De ter-aarde-bestelling van den laatsten ^aarschalk van Frankrijk, heeft met de aan Ja lang verschuldigde eerbewijzen plaats ^ehad. Zondag-middag werd het stoffelijk verschot van maarschalk Canrobert te Parijs de kerk der Invaliden bijgezet. Generaal fussier, de bevelhebber van Parijs, omge- n ^oor zÜn geheelen staf, commandeerde 6 troepen, die den maarschalk de laatste ®Er bewezen. Op een baar werden achter lijkwagen een groot aantal kransen bö agen, waaronder zeer fraaie van presi- v6nt Faure, koning Humbert, koningin lctoria, den prins van Wales en den hertog *an Cambridge. De slippen van het lijk eed werden gedragen door de generaals °t, Jamont, Neguer en Boideffres en door e admiraals Rienieur en Duperré. President aure volgde met den minister van oorlog, generaal Zur Linden en den minister van •Marine, admiraal Besnard, den stoet. Om waalt uur bereikte de stoet de kerk. Nadat e kerkelijke plechtigheid was verricht door en aartsbisschop van Parijs, kardinaal 'chard, nam generaal Zur Linden het woord, eueinde Canroberts verdiensten te herden- ~en- De minister bracht hulde aan zijne ^gedachtenis uit naam van het leger, van regeering en van Frankrijk. De plech- Dgheid werd door een groot aantal leden Van den Senaat en de Kamer, hoofdofficie- 'en en diplomaten, bijgewoond. Aan de door het nieuwe ministerie voor gestelde en door beide Kamers goedgekeurde arnnestie zullen ook de wegens passief ver- 2et tegen onrechtvaardige wetten en mini- sterieele voorschriften, met tractements- 'nhouding gestrafte priesters deelachtig Worden. Zij hebben dit echter geenszins te anken aan de goedgunstigheid van het n'euwe Kabinet, dat wel aan persdelicten, Verzet tegen de politie, opruiingen bij werk- staking enz. had gedacht, maar geenszins aan priesters, die gestraft waren voor hun Feuilleton. 2) Troukina bleef echter altijd stervende, •tiaar overleed nieten aangezien zij in ae buurt woonde van het huis dat Adriaan verlaten had, vreesde hij terecht, dat de Erfgenamen hunne belofte, hem gedaan, dat *jj hem zouden begunstigen, niet nakomen ®n zijn opvolger de levering zouden opdragen Dit alles, men zal het moeten erkennen, Was vrij treurig, en daar Adriaan, zooals Wij gezegd hebben, geen zeer vroolijk karak ter had, hadden al deze omstandigheden z,jn droefgeestigheid nog somberder ge haakt. Hij werd in zijne gedachten, welke een Waas van treurigheid over zijn gelaatstrekken hadden gebracht, plotseling gestoord door drie slagen, op magonnieke wijze op zijne buitendeur gegeven. plichtsvervulling. Daar was echter in de Kamer een priester die er wèl aan dacht, de abbé Lemire nl., die Dinsdag, bij de behandeling van het ontwerp-Trarieux, snel een amendement formuleerde en het den voorzitter Brisson aanbood. Deze wees hem af, maar de abbé hield aan en nogmaals afgewezen, verzamelde hij snel eenige ad- haesiën op zijn voorstel en dwong nu den president het in stemming te brengen. De minister van Onderwijs en Eeredienst, Poin- carré, wel verre van het gretig aan te nemen, om het door de Regeering gepleegde verzuim te herstellen, bestreed het zelfs zoo hard hij kon! De Kamer echter nam het aan met 267 tegen 149 stemmen. En daar óe Senaat het niet weder geschrapt heeft, is nog slechts de handteekening van Faure en de afkondiging in het Journal officiel noodig om ook voor de priesters de amnes tie tot een feit te maken. De ontslagen gouverneur van Cochin China, de heer De Lanessan, is gisteren te Suez aangekomen en heeft aan een medewerker van den Figaro eenige mededeelingen ge daan omtrent zijn ontslag en zijn plannen. Te oordeelen naar dit, het- telegram van dien medewerker, is de stemming van den ontslagene bijzonder kalm. Hij zegt niemand en niets te vreezen, en, daar men hem den tijd er voor schenkt, voornemens te zijn zich aan de politiek te wijden en dit op de meest werkzame wijze. Ter verontschuldi ging van zijne relaties met Carnivet van den Paris, voert hij aan, in dat opzicht slechts het voorbeeld van zijn onmiddellijken chef te hebben gevolgd. De minister van kolo niën, heeft De Lanessan gezegd, hield dik wijls briefwisseling met mij, zelfs toen ik met verlof te Parijs was, door bemiddeling van Canivet. Hoe kon ik dus weten kwaad te doen met den minister en Canivet ge lijktijdig in te lichten. In de commissie van den Rijksdag te Berlijn, die belast is met het onderzoek der Umsturz-vorlage is Vrijdag het door de Centrumsfactie voorgestelde amendement tot verscherping der strafbepalingen op het tweegevecht behandeld. Conservatieven, vnj-conservatieven en nationaal-liberalen waren tegen alle scherpere duelbestrijdirig en de Regeering zelve verklaarde bij monde van den Staatssecretaris Nieberding, dat in elk geval het bestraffen van het duel ver heerlijking geheel overbodig zou zijn. De vrijheer Von Stumm, die pas prof. Wagner op een duel had uitgedaagd en dus als persoonlijk bij de zaak betrokken liever aan de discussie geen deel had moeten nemen, voerde juist het groote woord. Voor de hoogere klassen der maatschappij die een bijzondere waarde hechten aan de eer, is volgens hem het duel volsterki onmisbaar, het geheel op te heffen zou voor haar gelijkstaan met een uitzonde ringswet. En hij, Stumm, zou tegen het geheele artikel (bescherming van godsdienst familie, monarchie, eigendom enz. stemmen, indien daaraan eene strafrechterlijke ver volging van het tweegevecht werd toege voegd. De sociaal-democraat Bebel en de Duitsche vrijzinnige dr. Birth verweten »koning Stumm," dat hij zich eigenlijk op het anarchistisch standpunt stelde door zich met zijne persoonlijke inzichten en klassen privileges buiten of boven het gemeene recht te plaatsen. Verscheidene sprekers van het Centrum bestreden het duel van zuiver christelijk standpunt en op grond van niet gehandhaafde verbodsbepalingen. Een zeer pijnlijke indruk maakte eene mededeeling van Ittenbach, auditeur-generaal des legers, volgens hetwelk keizer Wilhelm II steeds van elk duel tusschen officieren op de hoogte wordt gesteld en het niet verhindert. Ten slotte werd het centrumsvoorstel tot be straffing van tweegevecht en duel-verheer lijking met 14 tegen 13 stemmen aange nomen door Centrum, Freisinn en sociaal democratie. Naar de Vossische Ztg. verneemt is eene vergadering van de uitnemenste mannen van wetenschap, letteren en kunst te wach ten om verzet aan te teekenen tegen de »Wie is daar riep de doodkistenmaker. Voor antwoord werd de deur geopend, en een man, dien Adriaan op het eerste gezicht voor een Duitsch werkman her- isende, trad binnen en naderde vroolijk den heer des huizes. »Neem mij niet kwalijk, waarde buur man, sprak de binnenkomende met een bijna onverstaanbare uitspraak van het Russisch, neem mjj niet kwalijk, dat ik u kom storen, maar ik wilde zoo spoedig mogelijk kennis met u maken." Hoewel Adriaan hem niet erg aanmoe digend beschouwde, vervolgde de man »lk ben laarzenmaker en heet Gottlieb Schultzik woon recht hier tegenover morgen vier ik mijn zilveren bruiloft, en nu kom ik u uttnoodigen met uwe beide dochters aan mijn feestmaal te willen deel nemen." De uitnoodiging werd gunstig ontvangen de uitdrukking van het gelaat van Adriaan werd milder, en den laarzenmaker een stoel aanwijzende in zijne nabijheid, vroeg hij hem of hij niet een kop thee wilde drinken. Schultz antwoorddde bevestigend. Zijn karakter had zooveel goedaardigs en openhartigs, dat na korte oogenblikken de twee buren even openhartig met elkaar spraken, alsof zij twee oude bekenden ge weest waren. sHoe gaat het met uwen verkoop van laarzen, vroeg Adriaan. »Nu, nu, antwoordde Schultz, dat mag zoo wel zijn; ik kan niet klagen, hoewel mijn zaak die groote winsten niet afwerpt als de uwe, want een levende kan zich desnoods zonder laarzen behelpen, maar een doode moet altijd een doodkist hebben. »Ja, zeide Adriaan, indien een levende geen laarzen kan koopen, dan behelpt hij zich zonder, dat is wel waar, maar dat is voor U slechts eene winstderving, terwijl het voor mij, als een doode arm is, en ik hem kosteloos een kist moet leveren een verlies is." Schultz maakte een bevestigend teeken met het hoofd. Het gesprek duurde aldus nog een uur voort, maar aangezien het voor onze lezers niets belangrijks opleverde, dan alleen wat wij er van hebben vermeld, zoo zullen wij ons daarbij bepalen. Eindelijk stond de laarzenmaker op en omwentelingsontwerpen. Tot de aanleggers van deze vergadering behooren ieoen uit de meest onderscheidene partijen. Een 500 a 600 Berlijnsche studenten hielden eene vergadering om verzet aan te teekenen tegen het verbod tot oprichting van eene academisch-sociaal wetenschappelijke ver- eeniging. Een der voornaamste sprekers bestreed de opvatting der academische over heid, als zou iemand reeds sociaal-demo craat zijn als hij zich met het socialisme bezig houdt. Nog is in Rusland geen opvolger be noemd voor den heer Von Giers. Nu weer wordt door den Berlijnschen correspondent van de Standard gemeld, dat baron von Stumm, de Russische gezant te Londen, waar schijnlijk niet tot minister van binnenland- sche zaken zal worden benoemd. Volgens deze berichtgever heeft prins Lobanoff de meeste kans. Mocht prins Lobanoff tot minister worden benoemd, dan zal hij waar schijnlijk als gezant te Berlijn door den heer Muravieff, thans gezant te Kopenhagen, worden opgevolgd. Volgens bericht uit Madagascar van 14 Januari te Parijs ontvangen de telegrafische gemeenschap met dat eiland schijnt verbroken te zijn gingen de Franschen den 14n Januari over tot het bombardeeren der for ten van Majunga. De Hovas boden geen tegenstand en trokken zonder verlies terug. De stad werd toen bezet door eene Fransche divisie, bestaande uit 450 man infanterie en mariniers. Zij werd in staat van beleg verklaard. De handel staat geheel stil. De Fransche vloot bombardeert de forten aan de rivier Kopka. De onderhandelingen door China met Ja pan over het sluiten van den vrede geopend willen nog maar niet vlotten. Bij de offici- eele wisseling der geloofsbrieven van de Chineesche gemachtigden, die zich te Hiro shima in Japan bevinden om over den vrede te onderhandelen, bleek het dat de Chinee sche onderhandelaars niet voorzien worden van onbeperkte volmacht. Dientengevolge nam afscheid van den doodkisten-leverancier, nogmaals zijne uitnoodiging voor het feest van den volgenden dag herhalende. Toen den volgenden dag de klok twaalf sloeg, stond Prokoroff met zijne dochters gereed. Ik zal niet beproeven U den caftan van Adriaan te beschrijven, evenmin als de tooverachtige toiletten van Accoulina en Daria, hierin afwijkende var. de gewone wijze van doen van de moderne roman schrijvers. Toch kan het nuttig zijn te ver melden, dat de beide jonge dames geele hoeden en roode laarsjes droegen welke twee kleuren eiken Zondag de beide uiterste puntjes van haar toilet vormden. Toen de vader en zijne dochters bij den laarzenmaker aankwamen, vonden zij daar het geheele huis vol met gasten, groeten- deels Duitsche werklieden met hunne vrou wen en leerlingen. Wordt verenigd NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1