nog te ontsnappen afgesneden, te meer daar de Japansche vloot in de nabijheid blijft kruisen. Mochten de Chineesche oorlogs schepen zich niet overgeven, dan zijn de Japanners van plan ze in den grond te boren. Over de voortzetting der vredesonder handelingen wordt niet meer gesproken en ook is nog niets naders bekend over het gerucht, dat te Londen werd verspreid be treffende eene ophanden zijn tusschenkomst van Rusland, Engeland en Frankrijk ten gunste van China. Voorloopig behoeft men, met het oog op de Chineesche leening, aan dergelijke geruchten geen groote waarde te hechten. Volgens berichten uit Washington heeft president Cleveland nog geen beslissing genomen over de leeningsplannen. De finan- cieele commissie uit den Senaat, welke een aanvang heeft gemaakt met de behandeling van Clevelands voorstellen, zal waarschijnlijk hare toestemming daartoe niet geven. Ook in het Huis van afgevaardigden is nu de bespreking over het bekende voorstel van den heer Springer begonnen. Deze afge vaardigde lichtte in eene uitvoerige rede zijn voorstel toe. Naar men weet, is de strekking daarvan Clevelands financieele plannen ter verhindering van den gouduit- voer goed te keuren. In draadberichten uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de toestand aldaar nog niet geheel in orde is. Volgens een tele gram uit de Braziliaansche koofdstad heeft de regeering alweer eene samenzwering ontdekt tegen president de Moraes. Het doel van deze samenzwering was, evenals die van de jongste beweging der cadetten, om den vorigen president, maarschalk Peixoto, weer aan het bewind te brengen. Men verwacht dat de regeering nu weldra den staat van beleg in de hoofdstad zal afkondigen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 7 Februari 1895. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, waarin het bestuur kennis geeft dat eert Arbeidsbeurs ten dienste der werkloozen is opgericht. Moge het ook al waar zijn, dat in onze stad de werkloosheid niet zoo groot is als in andere grootere plaatsen wij vertrouwen, dat ook hier van bedoelde inrichting, die elders zooveel diensten bewijst, een nuttig gebruik zal kunnen worden gemaakt. Onze Hoogstraat is weder met een nieuw en sierlijk winkelhuis verrijkt. Het kapitale pand aan de Hoogstraat nabij de Koemarkt, waarin de heer J. H. Wirxel zijne vleesch- houwerij en spekslagerij heeft overgeplaatst, trekt reeds om zijn uiterlijk aanzien bijzonder de aandacht. De inrichting van den winkel beantwoordt geheel aan de eischen des tijds. De fraaie wandbekleeding van tegelwerk, de marmeren toonbank, het breede winkel raam alles bewijst dat de vleeschwaren in dit ruim, frisch en net lokaal naar wensch zullen worden afgeleverd. Een groot debiet zij den heer Wirxel in zijn nieuwen winkel verzekerd De tweede serie voordrachten van de leerlingen der Muziekschool van de »Maat- schappij tot bevorderingder Toonkunst" mocht zich gisteren-avond niet minder dan de eerste in de belangstelling van het kunstlievend publiek verheugende zaal van »Musis" was weder over bezet. De ouverture Zum festlichen Tage door vier leerlingen der solo-klassen op twee piano's voorgedragen, opende op waardige wijze de reeks der voordrachten, waarna La Cascade door mej. M. zeer schoon ten gehoore werd gebracht. Mej. W. J., leerlinge der zang-solo-klasse, zong met helderen, zuiveren toon de liederen Keine Antwort, van Wüerst, en Herzens- Frühling van v. Wickede en oogstte daar voor een wèl verdiend appiaus. Nu volgde een tweetal nummers voor viool, welke door de jongejuffr. W. zeer aardig werden voorgedragen. Mevr. Wed. T. is gewis den trouwen belangstellenden ten Muziekschool-avond als eene uitstekende pianiste bekend; genoeg zij het dus te zeggen, dat zij de Nocturne van Brassin en Tarantelle van Nicodé, op uitnemende wijze ten gehoore bracht. De koorklasse, bestaande uit een vijftiental jonge dames, zong onder directie van haren volijverigen leeraar een vierstemmig Ave Verum van Mozart en een driestemmig koor uit de opera Melcenis van Mann, waarvan de uitvoering blijk gaf eener kunstrijke opvatting en ernstige studie onder bekwame leiding. Hierna deed zich de orkestklasse hooren. Reeds bij de eerste tonen van Mozart's Serenade bleek de enorme vooruitgang der leerlingen, waaruit zij is samengesteld. Het Intermezzo van Mascagni, gearrangeerd voor orkest, met orgel en piano, werd zóo toe gejuicht, dat een bisnummertje niet te wei geren bleek. Zeer gelukkig werd daarvoor gekozen het Largo van Handel, waarin de viool-solo door den heer B. S. zoo schoon werd voorgedragen. De tweede afdeeling werd geopend door Mej. J. B., die op voortreffelijke wijze en met veel gloed het Scherzo van Chopin deed hooren. Daarna vergastte Mej. M. B. de aan wezigen op een drietal schoone liederen, welke met heldere buigzame stem zeer net door haar werden voorgedragen. Nu volgde een Romance voor viool-solo door Mej. v. H. d. B. zeer verdienstelijk uitgevoerd. De koorklasse voerde daarop de Meditation op Bach's prélude van Gounod, gearrangeerd voor sopraan-solo met begeleiding van drie stemmig vrouwenkoor, viool-solo, orgel en piano zeer schoon uit. De sopraan- en viool solo bleken aan de uitvoersters uitstekend vertrouwd te zijn. De heer B. S., wiens spel in het Largo reeds zulk een aangenamen indruk maakte, versterkte dien nog door de uitnemende voordracht van Gounod's Hymne a St. Cécile en Bohrr.'s Kujaiviak, waarvan vooral het aatste met zijne eigenaardige moeilijkheden, het daverend applaus dat er op volgde, ten volle verdiende. De heer C. v. K. volgde nu met de voor dracht van het G Mol-concert van Mendel sohn. Reeds verscheidene malen mochten wij dezen uitstekenden leerling der muziek school hooren nimmer echter speelde hij zoo voortreffelijk. Het lange toonwerk, het welk twintig minuten speelt, werd door hem, geheel uit het hoofd, we mogen zeg gen meesterlijk voorgedragen. Een drietal liederen, alsnu door Mej. P. v. G. voorgedragen, voldeden uitstekend. Het zuivere altgeluid waarover deze leerlinge blijkt te beschikken, kwam vooral in het schoone nummer lm April, van Georg Rijken, goed uit. De Marclie Militaire van St. Saëns op drie piano's vierhandig door de meest ge avanceerde leerlingen der solo-klassen ten gehoore gebracht, vormde een zeer waardig slot der schoone serie voordrachten van dezen avond. Welverdiend was voorzeker het dankwoord door den Voorzitter, den heer J. T. Beukers, aan allen die er hadden toe bijgedragen deze voordrachten zoo goed te doen slagen, in de eerste plaats de leeraren, die zich daarvoor zooveel moeite hebben gegeven. Ook den secretaris, den heer S. A. Vernède, bracht de Voorzitter een extra woord van dank met den wensch dat hij nog lang de kracht en den lust behoude om te blijven: de ziel van de school. Meteenzeeropgewekt bal werd de schoone voordrachten-avond besloten. Men schrijft aan de N. D. Ct uit Schip luiden, dd. 5 Februari Aan de heden gehouden hardrijderij voor voor leden van »IJslust" werd deelgenomen door 6 personen, welke elkander moesten bestrijden om vier prijzen. De eerste prijs, een barometer, werd be haald door C. Arkesteijn de tweede prijs, een paar schaatsen, door C. Roozenburg de,derde prijs, een meerschuimen sigarenpijp, door D. C. Kooij, en de vierde prijs, een portemonnaie, door G. De Koning. IJsberichten. Onder het groot aantal schippers dat te Rotterdam ingevroren ligt, begint zich de invloed van de strenge vorst reeds geducht te doen gevoelen. Uit armoede heeft een in de Leuvehaven liggende schipper een gedeelte van zijn touwwerk moeten verkoopen. Dinsdagavond zijn de mannen, die de Zuiderzee waren ingegaan, om de tjalk, die ten zuid-zuidwesten van Enkhuizen in het ijs bekneld is, te bereiken, en zoo mogelijk hulp te bieden, teruggekeerd, zonder het doel te hebben bereikt. Gisterenochtend om half vijf zijn wederom twaalf man met twee ijsvletten van Enkhnizen vertrokken. Dinsdag-middag bevond zich op de Kraling- sche Plas te Rotterdam een man met een tafeltje die na vooraf met een trompet een aan tal personen rond zich te hebben verzameld, de lui uitnoodigdè een kans te wagen met het kaartspel. Sommige personen lieten zich daartoe overhalen, verlokt door de schijn baar goede kansen die het spel aanbood. Aanvankelijk waren er eenige zoogenaamde winners, waarop een boertje uit Nieuwer- kerk ook zijn geluk eens wilde beproeven. In een oogwenk had hij twintig gulden verloren, wat hem zoo woedend maakte dat hij den winner te lijt ging. Hij kreeg ech ter van zijn Heerlijk" verloren geld geen cent terug en nam met een paar blauw geslagen oogen de terugreis aan. De schoenmaker Toringa te Assen begaf zich eergisteren-morgen op schaatsen over het Noord-Willemskanaal. Nabij sluis I bemerkte hij niet een opening in het ijs, veroorzaakt door de aldaar steeds plaats hebbende strooming. Hij reed er in en was niet in staat zich te redden. Spoedig scho ten verschillende personen toe en reikten hem een stok, doch hij kon dezen niet meer grijpen. Eindelijk slaagde men er in hem uit het water te halen, doch hij was toen reeds overleden. Bij het huis De Vraag aan de Schinkel, zijn eergisterennamiddag twee kinderen door het ijs gezakt. Een ervan werd met groote moeite nog levend op den wal gebracht, het andere was, toen er redding kwam op dagen, reeds verdronken. BINNENLAND. Bij Kon. besluit, gisteren bij den Raad van State, afd. geschillen van Bestuur inge komen is verklaard, dat de betrekkelijke ingebrachte bezwaren geen voldoenden grond opleveren om niet toe te laten de door het departement van oorlog voogenomen op richting van vijf schietbanen op de Vuchter heide bij 's-Hertogenbosch, drie buskruit- en projectielen-magazijnen te Assendelft en een idem te Uitgeest. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de commissarissen der Koningin materieel toegezonden voor de bewerking van een statistiek van het aantal kinderen die de gewone lagere school voorgoed hqjiben verlaten voordat zij kunnen geacht worden het gewoon lager onderwijs volledig genoten te hebben, in verband met de gemiddelde bevolking der scholen en met het getal kinderen, die het gewoon lager onderwijs wel ten einde volgen, en tevens de redenen vermeldende, die het te vroeg verlaten van de school veroorzaakten. De tot dusver gedane vraag, hoeveel leerlingen naar het oordeel der hoofden in het afgeloopen jaar dien graad van ontwik keling hebben bereikt, dat zij konden geacht worden het gewoon lager onderwijs volledig te hebben genoten, wordt niet meer gedaan, daar zij tot misverstand aanleiding gaf. In Augustus a.s. zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair der posterijen en telegrafie, waarvoor 10 plaat sen worden opengesteld. Voor ten hoogste 2 dezer 10 plaatsen zullen vrouwelijke can- didaten in aanmerking kunnen komen. De adspiranten behooren zich vóór 15 Juli a.s. bij een eigenhandig geschreven adres tot den directeur-generaal der posterijen en telegrafie te wenden. Nadere bijzonderheden bevat de Staatscourant no. 31. Een 250-tal landbouwers van het eiland Walcheren hebben aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin, met het oog op den treurigen toestand van den landbouw, wordt aangedrongen op het invoeren van beschermende rechten op graan en meel. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben, met vernietiging van de uitspraak van den militieraad in het 4e district, waarbij Jan Marinus de Rijke uit de gemeente Zwijn- drecht werd vrijgesteld van den dienst der nationale militie, den genoemden loteling alsnog voor den dienst aangewezen en gehand haafd de uitspraak van voornoemde militie raad, waarbij Jacob Willem van der Linden te Nieuw Beierland tot den dienst der nationale militie is aangewezen. In de eergisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft de heer Hoogenraad tot Burgem. en Weth. de vraag gericht, of zij den Raad ook maat regelen zullen voorstellen om reeds gedurende dezen winter het strand en de daar ge plaatste gebouwen tegen verdere vernieling door hooge vloeden te beschermen. De wethouder Du Tour van Bellinchave antwoordde, dat een voorstel van den directeur der gemeentewerken om den strandweg te herstellen door de commissie van fabricage behandeld en a.s. Vrijdag bij B. en W. aan de de orde zal komen. Het zal dus den Raad spoedig bereiken. Het bal, Dinsdagavond door baron Van Hardenbroek, opperkamerheer van H.M. de Koningin, en zijn gade, barones Van Har denbroek, grootmeesteres van H. M. de Ko ningin-Regentes, te hunnen huize gegeven, werd door H. M. de Koningin-Regentes voor een gedeelte bijgewoond. Hare Majesteit verscheen omstreeks kwart over tienen. Zij werd aan den ingang van do marquise door den gastheer zelf ontvangen, terwijl in de vestibule ter weerszijden livrei knechten met brandende knarsen in zilveren candelabres geschaard stonden. H. M. die vergezeld was van twee dames en drie heeren van haar gevolg, was gekleed in donker toilet met lange sleep. Bijna een uur bleef Hare Majesteit op deze avondpartij, waarna haar even over elf uur op dezelfde vijz0 als waarop zij ontvangen was uitgeleide werd gedaan. Het bal werd door ongeveer honderd vijftig genoodigden bezocht, onder wie bijna alle hoofden van vreemde missiën, o. a. de ge' zanten van Frankrijk, Oostenrijk, Italië, Spanje, België, den Internuntius, voorts vee' ministers en verdere burgelijke en militaire autoriteiten, o. a. de burgemeester der residentie, mr. Roest, de meesten met hu" dames, die in prachtige balkleeding waren- Omstreeks een uur des nachts nam he* feest een einde. Te Scheveningen is gisteren-voormiddag de boot van K. Toet, die de vangst van een voor den wal liggenden logger ging afhalen door een stortzee omgeslagen en gezonken- Daar het ongeluk dicht bij den wal voorvie' kon de bemanning van de boot nog gelukkig al zwemmende het strand bereiken. De commissie tot exploitatie der Staal' waterbronnen te Haarlem, heeft aldaar aan* gekocht een terrein groot 1200 M2., gelegen aan de Baanlaan, in de onmiddellijke nabij' heid van het brongebouw, om aldaar h0* badhuis te laten optrekken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2