binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. hebben zoo zegt hij geen enkele op heldering bekomen. Hij vermeldt de op offeringen welke men zich reeds getroost heeft. België onderhoudt officieren en di plomaten ten behoeve van den onafhanke- lijken staat. Wat het debet betreft verwijt hij der regeering, dat zij het land bedriegt In zijn antwoord laakt het hoofd van het Kabinet de opwinding, waarin Lorand verkeert. Wij zullen zoo zeide hij het ontwerp indienen, dat in alle vrijheid zal worden behandeld. De Kamer zal alle noodige stukken ontvangen. Iedereen zal zich in het debat kunnen mengen. Speculatie is nauwe lijks te verwachten, omdat men van niets op de hoogte is. Met vertrouwen wachten wij den tegenstander op, wanneer hetont werp zal zijn ingediend. Hiermede nam het incident een einde. De Duitsche Cemtrumpartij blijft in den Rijksdag te Berlijn onvermoeid aandringen op de volvoering der noodzakelijke her vormingen. Twee zijner leden, de heeren Hitze en Lieber, hebben de regeering her innerd aan de beloften indertijd door keizer Wilhelm gedaan en waaraan tot dusver nog geen uitvoering werd gegeven. Het gevolg van deze interpellatie was een debat, waarbij de rijkskanselier, prins Hohenlohe, als kundig diplomaat, bevredigend antwoordde, maar de minister van Handel, Von Berlepsch zijn mond voorbijpraatte en vrij duidelijk te ver staan gaf, dat er van ingrijpende hervor mingen niets kon komen, omdat de regeering de sociaal-democratische beweging niet in de hand wilde werken. Het schijnt echter, dat de heer Von Berlepsch daarop een wenk van hooger hand heeft ontvangenalthans eergisteren kwam hij op de zaak terug en verklaarde hij, dat de regeering de hervor mingen welke door haar zijn begonnen, niet zal staken. Deze verklaring maakte nogal indruk, omdat men algemeen gelooft, dat de Keizer zijn minister eene terechtwijzing heeft toegediend. Het gerucht loopt, dat de Keizer van den Rijkssecretaris voor justitie de tot heden toe gehouden besprekingen der parlementaire commissie over de omwentelingsontwerpen ter onderzoek heeft opgeëischt en in het bijzonder het advies over de aan het ont werp toegevoegde strafverscherpingen tegen uitdaging tot duel, waarschijnlijk wegens den samenhangmet de kwestie van duels voor officieren. Het reeds aangekondigde ontwerp van een protest van wetenschap pelijke mannen, professoren, geestelijken enz. tegen de omwentelingsontwerpen is heden openbaar gemaakt. De voorloopige onderteekenirigen bevatten enkele bekende namen zooals von Egidy, professor Förster, Giryski, Wagner enz. alsook een aantal lieden, die als christelijk-sociaie agitators reeds op de eerste rijen in het openbaar werkzaam waren. In de gisteren gehouden vergadering van de parlementaire commissie voor de om wentelingsontwerpen, hield Bebel een lange redevoering, waarin hij de sociaal-democratie levendig tegen het verwijt verdedigde, dat de socialistische agitatie in het leger zou beoogen de defensieve kracht van Duitsch- land te verzwakken. Hij verklaarde, dat de sociaal-democratie volstrekt niet de neder laag van Duitschland in een oorlog wenscht, daar dit het grootste ongeluk voor de ge heele Duitsche sociaal-democratie zou zijn, die noch met Rusland noch met de chau vinistische radicalen in Frankrijk sympathi seert. Overigens zou ook zonder agitatie het Duitsche leger reeds ruim van socialis ten voorzien zijn, die echter uitstekende soldaten zouden wezen. Bij de behandeling van het amendement- Jeffreys in het Lagerhuis te Londen, ver klaarde Balfour »Ik ben geen protectionist. Ik erken de macht der argumenten ten gunste van den vrijhandel. Maar indien ter oorzake van de daling der prijzen de grond onbebouwd moet blijven en de landbouwers naar de steden gedreven worden, dan zul len wij ons genoopt zien rekening te hou den met andere overwegingen dan die van zuivere oeconomie. Ik geloof dat Engeland een landbouw- en handelscrisis tegemoet gaat en vraag een onderzoek naar alle omstandigheden, welke onzen socialen toe stand raken. De Britsche minister Buxton heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat de regeering van Nieuw-Zuid Wales het arbi trage voorstel in zake de Costa Rica Packet aanneemt. Wij zijn, zoo verklaarde hij, met de regeering der kolonie in onderhandeling over den juisten vorm der arbitrage. Cleveland heeft een nieuwe presidenti- eele boodschap tot het Congres gericht, waarin hij zegt dat, nu de tegenwoordige ongerustheid bij voortduring de handels wereld blijft benauwen, de uitvoerende macht, handelend binnen de grenzen harer bevoegdheid, den urgenten maatregel heeft genomen om een voldoende goudreserve in de schatkist te handhaven. De regeering heeft heden met solide huizen onderhan deld over den aankoop van ruim 65 milli- oen goud tegen uitgifte van ongeveer 62,400,000 4 pets. schatkistbons, betaalbaar in metaal, voor een tijdvak van dertig jaren. De regeering zal voordeel hebben van de aldus verkregerf goudpremie, die een rente zal opleveren van 3s/4 pet. De helft van het te verschaffen goud zal uit het buiten land komen. Het blijft overeengekomen, dat de bons in goud zullen teruggekocht worden. De regeering behoudt zich, indien het Congres het toestaat, het voorrecht voor er andere 3 pets. bons, betaalbaar in goud binnen tien dagen tegen pari, voor in de plaats te stellen. Deze zouden het voordeel hebben van zelf een waarde te vertegenwoordigen van s/4 der jaarlijksche rente daarboven. Indien tot deze laatste uitgifte gemachtigd wordt, zou de regeering een voordeel ge nieten van 53,415 of 16,174,770 in 30 jaren. De nieuwe regeling belooft betere uitkomsten te zullen geven dan de ver- koopen van bons, welke tot nu toe plaats hadden ten einde de goudreserve te hand haven zij strekt om de gouden en zilve ren munt te behouden en de waarde van den dollar bij alle transactiën gelijk te maken. En eindelijk is de grens, tot welke de tegenwoordige toestand veroorlooft te gaan, evenwijdig met den geest der wet, houdende afschaffing van den zilveraankoop. In draadberichten uit Washington wordt gemeld dat het representantenhuis der Noord-Amerikaansche Unie eergisteren het voorstel Springer betreffende de door Cle veland verlangde uitgifte eerier nieuwe goudrente met 161 tegen 134 stemmen heeft verworpen. En toen Springer nog eene wanhopige poging deed om de Kamer nog op dat besluit te doen terugkomen of haar althans tot eene nieuwe stemming te bewegen, werd dit met 135 tegen 123 stemmen geweigerd. Het voorstel—Bland (vrije zilveraanmunting) werd, op initiatief van den voorzitter, niet eens in behandeling genomen, en toen Bland protesteerde, hand haafde de Kamer haar besluit, bij hoofde lijke stemming, met 130 tegen 52 stemmen. Een voorstel—Reed tot uitgifte eener zil- verleening, werd eveneens verworpen. Een ander tot betaalbaarstelling van alle obli gaties in goud of zilver eveneens. Een an der om de belasting op biljetten der Natio nale Banken af te schaffen, dito. Er is nu nog sprake van, alle in- en uitgaande rechten betaalbaar te stellen voor de helft in goud en voor de helft in zilver, maar intusschen zal Cleveland overgaan tot de uitgifte van zoodanige obligaties als de be staande wet hem toelaat, teneinde althans eenigermate aan den critieken toestand tegemoet te komen. Met toenemende heftigheid wordt de oorlog tusschen de beide Aziatische volkeren in China gevoerd. De Japanners houden in de laatste dagen bij Wei-hai-wei en Tsjifoe weder geweldig huis. Zondag en Maandag bombardeerden zij hevig de laatste nog weestand biedende westelijke forten van Wei-hai-wei en de laatste nog overgebleven vestingwerken van het eiland Liu Kung-Tau, tevens de in den val zittende maar zich dapper verwerende Chineesche vloot'meer en meer in het nauw brengend. Van Maan- dag op Dinsdag-nacht boorden zij d- twee groote Chineesche pantserschepen Chen yen en Ting-bai in den grond, en maakten zich van net heeia eiland meester, zoodat net restant der Chineesche vloot zich nu wel zal moeten overge.en. Intusschen hebben de Japanners reeds een begin gemaakt met de beschieting van het nabij Wei-hai-wei gelegen T-jitoe. Donderdag werd het vuur op de oostelijke forten der stad geopend en gisteren werd een groote strijd verwacht. Alle vreemdelingen zijn onder de wapenen, om zich in geval van muitei ij te verdedigen en barricades heeft men hier en daar reeds opgeworpen. De regeering te Peking schijnt thans eindelijk te gaan begrijpen, dat de vrede moet gesloten worden. De Keizer van China heeft de Chineeschen vredesgezanten, die door de Japanners zijn teruggezonden wegens onvolledige volmachten, last gegeven voor het oogenblik te Nangasaki (Japan) te blijven, waar hun nieuwe instructiën zullen worden gestuurd. Volgens bericht uit Constantinopel heeft prins Karatheodori Pasja, op bevel van den Sultan, een plan uitgewerkt tot hervorming van het bestuur van Armenië. Zijn Majesteit acht het echter onvolledig en heeft hem geboden het vollediger te maken. Het Fransche adviesjacht Petrel heeft te Izmid mariniers aan wal gezet, en deze herstelden den abt van het klooster van Maria Hemelvaart, dien de Turken in hechtenis hadden genomen, omdat hij weigerde de bevelen der Turksche regeering op te vol gen. De Fransche gezant had tevergeefs geëischt dat de abt hersteld en de gouver r.eur afgezet zou worden. De Porte bood alleen haar verontschuldiging aan. De schildersezel met de laatste ontwerp tekening van wijlen Charles Rochussen »s door een belangstellende aangekocht, en zal aan het archief der gemeente Rotterdam worden aangeboden. Met verschillende accessoires, uit het atelier afkomstig, tal daarmede een Rochussenhoekje gearrangeerd worden op de antiquiteitenkamer dier ge meente. In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van de polders Pernis en Roo- zand, moest door het overlijden van den heer Ph. Qualm voor beide polders een dijk graaf gekozen worden. Als voordanig werd gekozen voor den polder Pernis c. a. de heer P. Qualm. Voor den polder »Roozand" de heer J. A. De Lijster, beiden te Pernis- De Koningin-Regentes heeft ter beschik king van den Commissaris van politie waterschout te Scheveningen f 1200 gesteld, om daaruit zeemans- en andere gezinnen, waarvan de kostwinners, door de schade aan de schepen in den nacht van 22/23 December 1894, thans tijdelijk buiten verdiensten zijn, te ondersteunen, waar dit blijkt noodig te zijn, en f2300 om de schade te doen herstellen, welke eenige daarbij aangeduide personen aan hun eigendommen leden. De ondersteuning bestaat in bons voor levensmiddelen en brandstof. Geld wordt niet uitgereikt. De ondersteuning geschied door eene commissie bestaande uit de hee ren Vernée, A. de Jong, Jacob Pronk Nz- en A. Hoogenraad. Heden werd daarmee een aanvang gemaakt. Schiedam, 9 Februari 1895. Gisteren-voormiddag werd de hulp der politie ingeroepen tot het bewaken van 111 fusten jenever, per stoomboot uit Schiedam aan de Boompjes te Rotterdam aangevoerd en daar op den wal gelost. Sjouwers waren bezig de vaten open te maken en met pijpjes den jenever er uit te zuigen. Behoudens hier en daar een klein vak blank water, was de rivier voor Rotterdam gisteren boven en beneden de brug met zwaar ijs overdekt, dat met vloed en eb. stroom op- en afwaarts ging. Een grootsch schouwspel, dat, door de zon met gouden stralenglans overgoten, honderden voet gangers op de Willemsburg en langs de rivier, bewonderend een wijle toeven deed. Wegens ijsgang op de Elbe, is de vaart van Rotterdam op Hamburg tijdelijk gestaakt. Wat komen de vreemde schepen te Rot terdatn doen Een antwoord op deze vraag vindt men in een pas te Chicago uitgegeven verzame ling groote fraaie lichtdrukken, herkomstig uit alle hoekjes der wereld. Een onderschrift van een kijkje op een der havens van Rotterdam vermeldt, dat de stad zoo heet naar een dijk of dam aan de Rotte. De openbare square's in de Hollandsche steden heeten ook dam's en daarom staat dat woord op de omnibussen geschreven Rotterdam heeft zóóveel bruggen, dat men er altijd acht of tien tegelijk ziet op welk punt van de stad men zich ook bevindten daar 't meerendeels wipbruggen zijn, ziet men ze afwisselend op en neer gaan, alsof zij dee- len waren van eenzelfde groote machine. De meeste schepen, die in de havens van Rotterdam varen, komen er water brengenwant hoewel de omstreken zeer moerassig zijn, heeft Rotterdam, evenals de meeste Hollandsche steden, maar weinig drinkwater. Niet te verwonderen is 't der halve, dat men niet ver van Rotterdam, in een andere kleine fabriekstad, driehonderd distilleerderijen vindt, die de beroemde Hol landsche jenever, gemeenlijk »schnapps" genoemd, vervaardigen. Of die Amerikanen ook op de hoogte zijn H. M. Koningin Wilhelmina maakte gis terenmiddag, zooals reeds met een kort woord is gemeld, een vrij grooten ijstocht door het Westland. Har Majesteit begaf zich met gevolg naar Wateringen en op de grensscheiding dier gemeente en van Rijswijk by de Smallers- brug werd aangebonden en voort ging het toen overde Strijp, de Swet en de Monster- sche Watering naar Schipluiden. Het ijs was fraai en er bewogen zich tal van schaatsenrijders op de banen, doch slechts weinigen merkten de vorstelijke schaatsenrijdster op, die streng incognito reed aan een stok tusschen een heer en dame uit haar gevolg. Op eenigen afstand volgden nog drie heeren van het gevolg. Te Schipluiden werd halt gehouden om eenige oogenblikken later langs dezelfde banen en de Beek den terugtocht naar Den Haag aan te nemen. Aan den Loosduinschen weg stonden hofrijtuigen, die Hare Majesteit en de dames en heeren van haar gevolg naar het paleis terugbrachten Niettegenstaande den langen tocht ongeveer 2^ uur rijden - gaf de jeugdige Koningin geen blijk van vermoeidheid. In regelmatigen slag bleef H. M. tot het einde toe doorrijden, zonder rusten. Te Schipluiden was niets te voren bekend van een bezoek der jonge Koningin, waar door een huldebetoon, dat de ingezetenen zoo gaarne hadden gegeven, achterweg0 bleef. De heer Jan Heemskeric, oud-landbouwC te Hazerswoude, heeft een adres gericht aan de leden der Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal tot ondersteuning van de motie* Dobbelmann in zake het heffen van graan rechten. Naar men verneemt, zal de kapitein ter zee F. J. Stokhuizen worden bestemd om den kapitein ter zee Schippers, wiens aan vrage om ontslag uit den zeedienst onlangs werd gemeld, op te volgen als chef van den marinestaf aan het departement va»1 marine. Het Comité voor de Vakvereeniging®" uit den Ned. R. K. Volksbond, dat onlangs een verzoek richtte aan katholieke patroon8'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2