Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 18de Jaarg. Dinsdag 12 Februari 1895. No. 5115. ^Bureau "gfrotevzixaat 50. Een reis naar Siberië. ^gemeen overzicht. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 4.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. het aan 11 Februari '95, het Lagerhuis te Londen is nog steeds adres van antwoord op de troonrede orde. De lib ue tegenstanders van het j)..6ra'e Kabinet hebben nu een amendement 'J dit adres ingediend, waarin zij protes- ren tegen lord Rosebery's program. De jfPositie betuigt haar leedwezen dat het ement den tijd moet verspillen met de andeling van wetsontwerpen die toch zullen worden aangenomen, terwijl rentegen verdere gewichtige constitutio- e hervormingen worden aangekondigd, ae m de eerste plaats aan de orde ge- d dienen te worden. Dit amendement worden verdedigd door den heer Chain ed ain> den afgevaardigde voor Birmingham 11 leider van de liberale unionisten. De °Ppositie verlangt derhalve, dat de wets ontwerpen, welke Lord Rosebery heeft aan- K® ondigd, eerst later zullen worden be handeld. In de eerste plaats wenschen de ories en de liberale unionisten den strijd aa" de orde stellen, tusschen de liberalen 6n het Hoogerhuis, want dan moet natuurlijk 0tlrniddellijk de ontbinding van het Parlement, ^elke zij verlangen, volgen. Van de aanne- """g van dit amendement, dat geheel strijdt ftlet het regeeringsprogram, kan natuurlijk &een sprake wezen. Toch zal het zeker weer aanleiding geven tot uitvoerige discussies. 1 zal daarom de vraag wezen, of de eraadslagingen over het adres van ant woord zullen gesloten worden op den dag, W de regeering daarvoor heeft bepaald. en der opmerkelijkste verklaringen, ^artoe het adres-debat aanleiding gaf, was ponder twijfel de zwenking van den heer alfour naar de bescherming. Ik ben geen Protectionist, zeide hij in den loop der dis- °Ussie over het amendementJeffreys e" erken de kracht der argumenten ten feOnste van den vrijen handel, maar indien, ^"gevolge der daling van de waarde der i) •lozef Martin, een Franschman, die sedert reeks van jaren in Rusland woont en 'e van het Aardrijkskundig Genootschap te etersburg de middelen tot een onderzoe- uigsreis door Tibet ontving, hield zich ge- 'men tijd in Transbaikalië op, het land sschen het Baikalmeer en het Amur- be bied, dat van het Noorden naar het Zuiden oor het hooge Jablonowyi-gebergte in twee e tten wordt verdeeld, goed bevolkt is en J,® mijnen bezit. De onderzoekingsreiziger eide zich ten doel, het bijna in 't geheel "'et bekende uitgestrekte gedeelte van yost-Siberië tusschen de Lenarivier en het ^tanowyi-gebergte door te trekken, dit laatste beklimmen en bij den noordelijken oever an den Amur omlaag te komen. De duur aer reis was op tien maanden berekend. landerijen, de landbouw vermindert en de boerenarbeiders gedwongen worden naar de steden te trekken, zullen wij genoodzaakt worden andere overwegingen te doen gel den van economischen aard. Ik geloof dat Engeland een crisis op landbouw- en han delsgebied tegemoet gaat, die onderzoek noodig maakt van alle omstandigheden die onzen maatschappelijken toestand raken. De discussie over het amendement leverde overigens niets belangrijks op. Bij de stem ming werd het verworpen met 273 tegen 261 stemmen, zoodat de regeering slechts een meerderheid van 12 stemmen verkreeg. Nog steeds blijft het onzeker of er in de Kamer van afgevaardigden te Brussel eene meerderheid zal worden gevonden, welke hare goedkeuring zal verleenen aan het wetsontwerp tot inlijvinging van den Congo- Staat bij België, dat nu weldra door de Regeering bij de Kamer zal worden inge diend. De beslissing over deze kwestie berust natuurlijk bjj de katholieke partij, welke de meerderheid in de Kamer bezit. De radicale partij, getuige de verklaringen, welke de heer Lorand bij de toelichting zijner interpellatie heelt afgelegd, wil niets van de inlijving weten, maar natuurlijk heb ben de radicalen, zelfs indien zij door de liberalen en de sociaal-democraten worden gesteund, de beslissing niet in handen, daar de katholieken, ook na de jongste verkie zingen, de bovenhand in de Kamer hebben behouden. Nu echter zijn de katholieken zeiven het over deze kwestie nog niet eens. Vrijdag hielden de katholieke afgevaardigden te Brussel eene bijeenkomst, waarin de houding der partij werd besproken. Men kwam tot geen beslissing. De rechterzijde der katholieken, als wier woordvoerder de heer Woeste optrad, weigerde de annexatie van den Congo-Staat goed te keuren. Even wel, ondanks het verzet van den rechter vleugel der katholieken, blijft toch de kans zeer groot, dat er in de Kamer eene meer derheid zal worden gevonden, welke het Daar de weg grootendeels door onbewoonde, onbekende en onherbergzame landstreken zou leiden, was Martin gedwongen, zich niet alleen voldoende van levensmiddelen te voorzien, maar ook van tenten en andere benoodigdheden, van werktuigen van allerlei soort; wapenen, vischnetten, munitie en zoo voorts, wat met elkaar een gewicht van ongeveer vier duizend kilogram bedroeg. Daar er niet aan te denken viel dit alles met karren te transporteeren, omdat in de door te trekken landstreken geen spoor van een weg te vinden was, moest een troep inlanders met de noodige lastdieren voor het vervoer worden aangeworven. Martin was zoo gelukkig als gids een man te vinden, die het land tot tweehonderd werst buiten het mijndistrict nauwkeurig kende, en die ook op zich nam voor de troepdragers benevens het noodige aantal rendieren te zorgen. Binnen enkele dagen waren eenige Jakuten- en Tungusennomaden met hun vrouwen en kinderen, alsmede honderdtwintig rendieren door den han digen gids den reiziger ter beschikking ge steld de vrouwen en kinderen konden niet gemist worden, want zij moesten de ren dieren leiden en bewakendeze toch ver- voorstel der regeering betreffende den Congo-Staat zal goedkeuren. In den Rijksdag te Berlijn bracht Zater dag de heer Stumm eene interpellatie uit betreffende het voorkomen van het verlies van menschenlevens bij schipbreuk. Hij wees op het verongelukken van de Elbe. De houding van den kapitein en de beman ning was voorbeeldig geweest. Spreker handelde over de noodzakelijkheid van het Staatstoezicht over den scheepsbouw en van eene regeling van uitwijken ter zee. De Rijkskanselier verklaarde, dat de regeering hare aandacht wijdde aan het verzekeren der zeewaardigheid van zeeschepen door Staatstoezicht, verder aan de handhaving van het internationaal zeerecht door eene conferentie die conferentie zal in den herfst gehouden worden ook aan het voorzien van schepen met reddingsmiddelen. De regeering nam met de geheele natie levendig deel in de vreeselijke ramp der Elbe. De verwijten van buitenlandsche bla den op de leiding van het schip misten allen grond. Het bericht dat prinses Maud van Wales, kleindochter van koningin Victoria, in het huwelijk zou treden met den kroonprins van Italië, wordt zoowel door Engelsche als Romeinsche bladen bevestigd met de mededeeling dat het huwelijk reeds in Mei zal plaats hebben. De prins en de prin ses zijn beiden in November 25 jaar ge worden. Het is trouwens niet de eerste keer dat er sprake van was, maar dan ver nam men tevens, dat 's Prinsen Moeder, koningin Margaretha, haar toestemming voor een gemengd huwelijk weigerde. Volgens het Romeinsche dagblad II Giornale, zal de Prins van Wales zelf eerlang te Rome ko men om van den Paus dispensatie te ver zoeken. De reis van den koning van Servië naar zijn vader Milan te Parijs en zijn moeder Nathalie te Biarritz wordt te Belgrado in verband gebracht met huwelijksplannen wel- wijderen zich, zoodra de karavaan halt maakt, en dikwerf zeer ver, om hun voe der te zoeken, en kunnen slechts met moeite weer bij elkaar worden gebracht, wanneer de marsch voortgezet zal worden. Daar alle bewoners van Siberië, volgens de Russische wetten, zich moeten laten doopen, waren al de aangeworven personen Christenen en deze zochten een paar dagen voor het begin van de reis Martin om uit het dichtst bijgelegen mijn-etablissement een priester te laten komen, om alle deel nemers aan de expeditie te zegenen, wat ook op plechtige wijze voor de tenten van den troep gebeurde. Bij het vertrek telde de expeditie twintig personenhonderd-en-twintig runderen achttien paarden en meer dan twintig hon den. De volwassenen marcheerden te voet. terwijl die kinderen als tegenwicht voorde zakken met meel en andere levensmiddelen op de rendieren gezet of daaraan vastge bonden werden. Men nam behalve meel, ook boter, zout, brandewijn, enz. mede. Aan de grens van het mijndistrict ver deelde de karavaan zich de inlanders namen hun weg door het gebergte, omdat de die ren daar gemakkelijker het noodige voedsel ke voor den jongen koning moeilijk te ver wezenlijken zouden zijn, zoolang zijne ouders buitenslands vertoeven en gescheiden leven. Alexander zou hen gaarne willen overhalen tot samenwoning te Belgrado en hoopt dan van de Skuptchina eene jaarlijksche toelage van minstens 600.000 frs. voor hem te zullen krijgen, d. i. tienmaal meer dan Nathalie thans geniet, terwjjl Milan in het geheel niets meer te vorderen heeft. Ongelukkig stelt echter Nathalie als voorwaarde voor haar terugkeer naar Servië, dat Milan, zich zal verbinden niet terug te keeren. En dat verzet te overwinnen, zou thans het doel van Alexanders reis wezen. Het onderzoek dat door de Turksche com missie naar de gruwelen die in Armenië zijn gepleegd, wordt ingesteld, vordert nog niet veel. Tusschen de Turksche leden der commissie en de vertegenwoordigers der andere regeeringen, welke daaraan zijn toe gevoegd, is een ernstig geschil ontstaan. De niet-Turksche commissieleden weigeren vertrouwen te stellen in de verklaringen welke zijn afgelegd door de getuigen, die door den Turkschen gouverneur van Bitlis zijn opgezocht. De vertegenwoordigers der andere mogendheden verlangen daarom, dat het hun vergund zij op eigen hand een onderzoek in te stellen, maar daarvan wil de Porte niets weten. Nog steeds is er niets naders bekend over de geruchten welke in omloop zijn betref fende eene ophanden zijnde tusschenkomst van eenige der Europeesche regeeringen, teneinde ten vrede in Oost-Azië te herstel len en China voor algeheelen ondergang te behoeden. De Nowoje Vremya, het bekende Petersburgsche blad, wijdt een artikel aan den Chineesch-Japanschen oorlog en komt daarin tot de slotsom, dat Japan niet te beslissen heeft over het toekomstige lot van China, maar dat de Europeesche mogend heden daarover het laatste woord zullen spreken ïKorea en Mandschoerije" zegt de Novoje Vremya nmoeten in elk geval konden vinden, terwijl Martin met enkele mannen op drie met den voorraad beladen vlotten de Gujarivier afvoer-, om zich tien dagen later aan den voet ongeveer 1300 meter hooge bergketen weer met zijn man schappen te vereenigen. De marsch over een reeks van zes of acht bergketens was met buitengewone moei lijkheden verbonden. Nauwelijks had men een dier steile en hooge bergen bestegen waar geen plantje groeide, of men moest aan den anderen kant met veel meer moeite weer afklimmen, om in het dal te komen, waar men een meer of minder onstuimige bergrivier moest oversteken, otn na korten tijd weer omhoog te klimmen. Herhaaldelijk zag de expeditie zich op een dag genood zaakt om gletschers te overschrijden, berg- moerassen te passeeren, overstroomde dalen te doorwaden, waarbij het dikwijls gebeurde, dat rendieren en paarden vielen ot door het ijs zakten, welks oppervlakte, nu het warme jaargetijde juist een aanvang r,am, week was geworden. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT iitmmmmiwii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1