buiten den politieken invloed van Japan blijven." Natuurlijk strooken deze wenschen niet met hetgeen Japan verlangt. Het is trouwens niet aan te nemen, dat de Japan- sche regeering, nu zij in den oorlog zoo voorspoedig is geweest, zich op deze wijze de vruchten der overwinning zal laten ont nemen. Of de Japanners Poi't-Arthur en Wei-hai-wei zullen behouden, is natuurlijk nog onzeker, maar in geen geval zullen de Japanners Korea opgeven. De zelfstandig heden van Korea, onder Japan's toezicht, is de eerste eisch, dien de Japanners heb ben gesteld en welke zij zeker ook zullen handhaven. Volgens berichten uit Washington is om trent de financieele crisis in de Ver. Staten nog niets beslist. Het nieuwe voorstel van president Cleveland, dat in hoofdzaak strookt met het vorige, heeft te New-York een vrij gunstigen indruk gemaakt, maar toch is daardoor nog geen einde gemaakt aan de tegenwoordige onzekerheidDe correspon dent van de Daily News te New-York komt tot de conclusie, dat de crisis eerst zal eindigen, indien het nieuwe Congres, waarin de republikeinen de meerderheid bezitten, bijeenkomt. Nu toch is de toestand geheel onzeker, want in het Huis van Afge vaardigden hebben de democraten nog de meerderheid, terwijl de republikeinen in den Senaat den boventoon voeren. Onder deze omstandigheden is geen afdoende beslissing der tegenwoordige moeilijkheden mogelijk. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 11 Februari 1895. De weleerw. pater A. J. W. Huijsmans, kapelaan der St. Janskerk aan de Lange Haven alhier, herdacht Zondag 11. den dag, waarop hij vóór 12| jaren met den weleerw. pater G. A. Meijer, professor te Nijmegen, en wijlen den weleerw. pater B. Ten Brink, in het klooster te Huisen door wijlen Z. D. Hw. mgr. H. J. A. van Ewijck, apos tolisch vicaris van Curasao, tot priester werd gewijd. De geachte jubilaris, nog slechts betrek kelijk kort te dezer stede werkzaam, heeft zich reeds in ruime mate de achting en genegenheid der parochianen verworven. In grooten getale vulden zij dan ook het kerkgebouw, toen pater Huijsmans gisteren ochtend ten 10| ure aan het net versierde hoogaltaar het H. Misoffer opdroeg. Het koorgezelschap dat de plechtige herdenking met het zingen van Beltjen's Veni Creator had ingezet, deed een schoonen feesttoon hooren door de 3-stemmige Mis voor man nenkoor van Th. H. H. Verheij uit te voeren. Na de H. Mis ontving de jubilaris in de pastorie de gelukwenschen zijner ambts broeders en van vele parochianen en andere Katholieken dezer stad. Meerdere fraaie geschenken ten gebruike bij den kerkdienst, o. a. een prachtige albe, werden hem als een blijvende gedachtenis aan zijn koperen feest vereerd. Op overtuigende wijze toon den Schiedams Katholieken, dat zij het op prijs stellen, dezen volijverigen priester, die de uitnemende gaven van geest en hart hem geschonken, met zooveel liefde ten heil der zielen aanwendt, in hun midden te bezitten. Dat hij nog vele jaren onder ons werk zaam zij, zullen zeker velen met ons wen schen. Heden-ochtend werd alhier op de alge- meene begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer C. J. P. van der Schalk, lid van den Raad dezer gemeente, den 7 dezer betrekkelijk plotse ling te dezer stede overleden. Toen de deftige lijkstoet ten half twaalf ure op de begraafplaats was aangekomen, sloten zich bij de treurende verwanten aan de Burgemeester, de heer Versteeg, en de heeren Visser en Maas, wethouders, met den gemeente-secretaris, den heer S. A. Vernède. Eenige leden van den Raad sn verdere college-genooten en vrienden van den overledene werden mede in den stoet opgemerkt. De Schiedamsche Alcoholfabriek, waarvan de overledene directeur was, werd door de heeren J. H. Houtman en Joh. J. Zoetmulder vertegenwoordigd. In breeden kring schaarde zich de rouwstoet om het graf, waarbij reeds eenige verpleegden uit het Diaconiehuis der Herv. gemeente met den vader hadden plaats genomen. Nadat de lijkkist, met een achttal fraaie kransen bedekt, in de groeve was neergela ten, zongen de Diaconie -kinderen een graflied, waarna onze vroegere stadgenoot, de heer P. Maas, namens de treurende familie, de aanwezigen dankte voor de laatste eer den overledene bewezen. Een vrij ernstig ongeluk trot heden den 27-jarigen bouwman P. Dekker, wonende aan den Singel alhier. Terwijl hij heden ochtend omstreeks half twaalf met de spoe- lingkist de hoogte van de Broersvest nabij de Koemarkt opreed, schrikte het paard waarschijnlijk van de tram, met het nood lottig gevolg dat D. van den bok viel en op den rand van het trottoir ernstig het aangezicht kwetste. Half bewusteloos in het café van den heer J. Blom gebracht, werd hem daar door de geneesheeren Van der Sman en Nolet de noodige hulp verleend, waarop hij met de brancard van de politie naar zijne woning aan den Singel werd vervoerd. In den laatsten tijd heeft, naar wij ver nemen, de toespassing van het gasgloeilicht te dezer stede een verbazende vlucht ge nomen. Ging tot nog toe die toepassing met vele bezwaren gepaard, na de verbeteringen die het gloeilicht heeft ondergaan, zijn die voor een goed deel opgeheven. Zooals men weet, zijn er twee soorten van gasgloeilicht, die in den laatsten tijd het meest worden toegepast. Het gasgloei licht, dat naar den bekenden uitvinder Dr. Carl Auer von Welsbach gewoonlijk Auer- gasgloeilicht, wordt genoemd en het Kin- dermann's Gasgloeilicht, dat zich naast het eerste reeds eene beduidende plaats heeft verworven. Volgens een rapport door den heer Theu- nissen, ingenieur van het gemeentelijk gas- bureau te Amsterdam uitgebracht, zijn de resultaten van het Kindermanns Gasgloelicht nog gunstiger dan die welke hij tot dusver met het Auerlicht heeft verkregen, iets wat reeds verklaard kan worden uit de omstan digheid dat de temperatuur van het gloei- lichaam bij den nieuwen brander hooger moet zijn, omdat het speksteenen tafeltje, waardoor de vlam uit het midden naar het benendeel van het gloeilichaam wordt gericht, de warmte der gasvlam isoleert, terwijl die warmte bij het Auerlicht door den metalen brander meer wordt afgevoerd naar de gas leiding. Het Kindermann's Gasgloeilicht komt de kleur van het zonlicht veel meer nabij en is veel witter van kleur dan het totnogtoe toegepaste gasgloeilicht, terwijl het tevens de groen-blauwe kleur mist, die het Auer licht zoozeer ontsiert. Blijkt de duur van het gloeilichaam van de Kindermann's brander niet.minder te zijn dan bij het Auerlicht, dan is, naar het oor deel van den heer Theunissen, met het op treden van het Kindermann's Gasgloeilicht ongetwijfeld een belangrijke schrede voor waarts gedaan, ook omdat de prijzen be langrijk verlaagd zijn. In de laatste weken is het Kindermann's Gasgloeilicht, waarvoor de heer Jac. Mak, alhier als eenig vertegenwoordiger voor Schiedam en Vlaardingen optreedt, we der belangrijk verbeterd ook door de nieuw uitgevonden onspringbare glazen van Jena (geen hard glas). Alleen te Schiedam zijn er in 2 weken ruim 200 stuks geplaatst. Bij verschillende winkeliers aan de Hoog straat alhier zijn ze aangebracht en hebben ze tot heden uitnemend voldaan. Door Burg. [en Weth. van Rotterdam is bij den Raad het voorstel ingediend tot het uitkeeren van een som van f6000 aan de gemeente Oversehie, als schadeloosstelling van door haar te derven belasting, door de grenswijziging. Tevens is voorgesteld op het exercitie terrein der dd. schutterij een exercitieloods te bouwen en deze aan het Rijk in gebruik te geventot het doen aanleggen ad f 16 000 van 7 electrische kranen aan de Katen- drechtsche haven, met uitbreiding van het kabelnet aan de Rijnhaven en tot het bou wen van scholen aan de Stampioenstraat en Teylingerstraat. Met eigenaars van panden aan den Schie- damschen Singel 6—16 zal een minnelijke schikking getroffen worden, wegens het in gebruik nemen van grond, waardoor de aangevangen procedure vervalt. Voorts zal een terrein van 6000 cA. ad f10 per cA. aan de Nassauhaven verkocht worden. De nieuwe brug over de Rotte zal, als de Raad den bouw goedkeurt, in een groote behoefte voorzien. Het zal een ophaalbrug zijn, welke door de Rott. Tram zal bereden worden tot uitbreiding van haar lijn naar den Bergweg. De brug zal evenwel dag en nacht kosteloos voor schepen worden opgehaald. De twee liberale Kiesvereenigingen heb ben bij de herstemming op Dinsdag a. s, te Rotterdam aanbevolen de heeren Van Raalte en Heybroek, aftredenden. Rotterdam heeft zich alleen bepaald tot deze twee candidaten en van Vooruitgang niet over genomen de 4 andere candidaten die in herstemming komen, zijnde de heeren mr. Van Blommestein, Kolff, Lambert en Mil- ders. De anti-liberalen bevelen aan de heeren W. C. Coepijn, H. Dane, mr. J. Mascheck, P. v. d. Pols, J. W. Thompson en Jac. v. Vessem. Bij de stembus is dus weder eenige strijd te wachten. Openbaarheid van kohieren Naar aanleiding ran het bij eerste stem ming niet herkiezen van den Rotterdam- schen wethouder van financiën den heer Van Raalte, als lid van den gemeenteraad schrijft de heer C. Kolff A.Q.zn. een artikel in de Nieuwe Rotterdamsche Cf., waarin' hij doet uitkomen, dat vele kooplieden en nijveren, die er volstrekt niet op uit zijn den fiscus te bedriegen, met wrevel tegen de gemeentelijke inkomstenbelasting vervult. Als middel tot het beteugelen van valsche aangiften helpt de openbaarheid toch niet noemenswaard; zij werkt daarentegen hen in de hand, die zich door hooge aangifte een onverdiend krediet trachten te verschaf fen. Die openbaarheid van particuliere aangelegenheden doet veel meer kwaad dan zij nut kan stichten. Te Kralingen heeft zich een commissie van vier leden uit den gemeenteraad gevormd, om den heer G. H. Lambert, burgemeester aldaar, bij de nederlegging van zijne betrek king, namens de burgerij een blijk van sym pathie aan te bieden. Door de politie te Kralingen zijn Zaterdag middag op den plas eenige tafeltjes in beslag genomen, waarop men bezig was om grof geld te spelen. Bij de nadering van de politie lieten de ondernemers tafels en kaarten in den steek en kozen het hazenpad. De gemeenteraad van Maassluis heeft met 3 tegen 5 stemmen besloten, geen subsidie te verleenen aan de Westlandsche stoomtramwegmaatschappij te Loosduinen, voor het brengen harer lijn tot het stations emplacement te Maassluis, op grond, dat de lijn niet wordt gelegd over den Maasdijk, wat niet in het belang der gemeente wordt geacht. IJsberichten. Het bestuur der Zwolsche IJsclub heeft tegen (heden) hare banen beschikbaar ge steld voor de bakkersgezellen aldaar, die alsdan een wedstrijd zullen houden in bak- kerscostuum. Door den burgemeester is hun vergunning verleend om voor en na den wedstrijd in optocht door de stad te trekken. Als een blijk dat het ijs op de Zuiderzee reeds een flinke sterkte verkregen heeft, meldt men dat Vrijdag een inwoner van Monnikendam, de Heer S., met paard en af naar Marken is gereden, terwijl er vier personen in het voertuig zaten. De ijsschuiten, welke ook in 1891 zooveel bekijks hadden, worden voor een deel weder om op het ijs gebracht. Wegens de stremming der scheepvaart op de Schelde, kwamen Vrijdag te Rozen- daal aan 76 landverhuizers uit Antwerpen- Per trein van 10 u. 40 vertrokken zij naar Vlissingen, om aldaar op de Westerland van de Red Star-lijn naar Amerika scheep te gaan. Het goederenvervoer is langs Rozendaal thans zeer groot. Nog wordt uit Vlissingen gemeld, dat de Engelsche mail Londen niet voor twaalf uur heeft kunnen bereiken. De heerschende vorst geldt voor de grootste koude, die in deze eeuw in Engeland werd waargenomen. Gisterennacht daalde in Mid- den-Engeland de thermometer tot op 12° Fahrenheit onder nul. De Theeras ligt bij Gravesend dicht. Ettelijke menschen zij*1 doodgevroren. Te Groningen deed een arme schipper die geen schoenen rijk was, op kousen me de aan een hardrijderij op schaatsen. Een gelukkige mededinger schonk hem zijn prijs» een varkenskop, terwijl een collecte hem in staat stelde een paar schoeneffte koopen- Twee personen uit Valterveen, die als getuigen voor de rechtbank te Assen waren geweest, zijn onderweg op reis naar huis door de koude bevangen, zoodat zij niet verder konden en neervielen. In treurigen toestand vond men hen. Hunne beenen waren bevroren en zullen geamputeerd moeten worden, Te Nijmegen is vrijdag-nacht zekere A. Colmjon, een oud man, zonder vast tehuis, op den zolder doodgevroren gevonden. Den ongelukkige kon men bij deze strenge koude nog dagelijks, met niet veel meer gedekt dan de noodzakelijkste kleeding- stukken, door de straten zien wandelen. BINNENLAND. Van den Gouverneur Generaal van Neder- landsch-Indië is aan het Departement va" Koloniën het navolgend telegram ontvangen (gelijk men weet, hier te lande reeds 31 Januari ontvangen) >Het stoomschip der gouvernementsmarine Zeeduif strandde bezuiden Halmaheirabe manning geredafbrengen wordt beproefd-" Opsterland en Weststellingwerf! Het Tweede-Kamerlid mr. L. Haffmans» in zijn Venloosch Weekblad gewagende van het succes, door de regeering bij de behandeling van de wetsvoordrachten tot toepassing van art. 144 al. 4 der grondwet op de gemeenten Opsterland en Westste'' lingwerf behaald, schrijft dat voor een goed deel toe aan de overdrijving waarin de oppositie in hare bestrijding verviel. Om de waarheid te zeggen, het ware" geen ontwerpen om er mee weg te loopen- De verdediging daarvan zou dan ook voor namelijk aan den minister zijn overgelaten hadden de bestrijders maat gehouden. Ma»r nu zij uitspatteden, rezen er aan alle zijde,t verdedigers uit den grond. Waarlijk! de heer Van Houten is gelukskind. Zelfs de oppositie bevorder1 de aanneming zijner ontwerpen. Zonder ha®1" waren deze er nooit met zooveel glans door gegaan. Vooral is de minister grooten dan^ schuldig aan dr. Kuyper, die al zijn ora' torische gaven te werk. stelde om de ver dedigers der ontwerpen te verwekken e" voorstemmers te winnen. Natuurlijk tegel' 's mans bedoeling, maar dat doet er nie toe. Hij deed het. In het hofje Schoonoord op den Noord*'''1' te 's Gravenhage was Zaterdag-ochtend eet> ernstige brand ontstaan. Eene der bovo" bewoonsters, een gehuwde vrouw met zeS kinderen, is met twee der kleinste het r-111,11 uitgesprongen en vrij ernstig aan hoofd e11

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2