Dan zullen de Japanners zich zeker wel meester maken van de Chineesche stellingen. Nadere telegrammen uit Wei-hai-wei treden in bijzonderheden aangaande den aanval der Japansche torpedobooten. Na herhaalde vergeefsche pogingen slopen den 4r. vijftien torpedobooten binnenzij leden echter be langrijke schade en slechts een keerde ongedeerd terug, nl. die onder luitenant Soezaki. Tijdens het uitkijken bij het nach telijk binnenvaren was hij echter met twee matrozen doodgevroren. Verscheidene tor pedobooten waren met kogels doorboord. Den 5n dezer herhaalden de Japanners den aanval, toen werden twee Chineesche pant serschepen in den grond geboord en sprong een Chineesche kanonneerboot in de lucht. Ditmaal ontkwam .de Japansche torpedovloot ongedeerd. Intusschen blijkt, dat de Japan ners zich nog niet van al de eilandenforten heb ben meester gemaakt, en daarenboven blijken de veroverde westelijke torten niet bruikbaar en alleen de oostelijke te gebruiken te zijn. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 13 Februari 1895. Aan het Bureau van den burgerlijken stand alhier zijn gedurende het jaar 1894 aangegeven 1002 geboorten, waarvan 477 van het mannelijk en. 525 van het vrouwe lijk geslacht, waarvan 19 tweeling-geboorten (wettig), terwijl in het geheel 21 geboorten als onecht moesten worden aangemerkt. Er overleden 409 personen, waarvan 206 van het mannelijk en 203 van het vrouwelijk geslacht. Als levenloos werden aange geven (wettig) 28 kinderen van het man nelijk en 13 van het vrouwelijk geslacht, totaal 41. In het geheel werden er 165 «huwelijken" gesloten, waarvan 143 tusschen jonkmans en jongedochters, 2 tusschen jonkmans en weduwen, 11 tusschen weduwenaars en jongedochters en 9 tusschen weduwnaars en weduwen. Er hadden 3 «echtschei- dingen" plaats. Ingeschreven werden in het gemeentelijk bevolkingsregister 1014 personen, waarvan 487 van het mannelijk en 527 van het vrouwelijk geslacht. Afgeschreven werden 1184 personen, waarvan 587 van het man nelijk en 597 van het vrouwelijk geslacht. De bevolking bestond op 31 December 1894 uit 25983 zielen. Het vorig jaar bedroeg het zielental 25573. In eene openbare vergadering der afdee- ling Schiedam van het «Algemeen Neder- landsch Werkliedenverbond" op Woensdag 6 Maart e. k. zal de heer A. A. Beekman, directeur der Hoogere Burgerschool alhier, daartoe aangezocht door de Zuiderzee-com- missie, een populaire verhandeling geven van het Zuiderzee-vraagstuk. Twee Maassteden. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 75 schepen, waarvan 1 zeilschip. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam74 Schiedam1 Bij de gisteren gehouden herstemming voor 6 leden van Raad der gemeente Rotter dam zijn 4625 van de 8167 kiezers opgeko men, tegen 3512 bij de eerste verkiezing, alzoo 1113 kiezers meer. Er is ditmaal dan ook hard gewerkt, inzonderheid ook voor den wethouder mr. E. E. van Raalte, die bij de eerste stemming, als de vader der inkomstenbelasting, niet de meerderheid verkreeg. Gisterenmiddag 12£ uur werd de vee drijver Arie Broerse, door een stier, dien hij van de markt te Rotterdam naar Pernis zou brengen, van den Katendrechtschendijk gestooten, met het gevolg dat hij een been brak. Het dier eenmaal van zijn geleider ontslagen, holde den weg af, wierp een handwagen om en werd ten slotte te Charlois •opgevangen, waar het voorloopig gestald is. De man werd per wagen naar zijn woning te Pernis gebracht. Door Burgem. en Weth. van Delft is aanbesteed de vergrooting van het gebouw der Indische Instelling. Van de 11 inschrij vers was de hoogste A. Michael te Tilburg voor f 10.200, de laagste F. W. Ceurden te Apeldoorn voor f 6888. Vergadering van de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Schiedam op Donderdag 7 Februari 1895. Tegenwoordig de heeren J. J. G. Nolet, Voorzitter, S. A. Maas, J. H. Houtman, P. J. M. Lagerweij, Mr. W. H. Jansen en M. L. Honnerlage Grete. De Voorzitter opent de vergadering waar na de notulen der vorige worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken o. a. Een afdruk adres van de Kamer van Koophandel en Frabrieken te Breda, aan de Tweede Kamer der Staten Generaal, en een ander van gelijke strekking van die te 's-Her- togenbosch, beiden adhaesie verzoekende aan haar kenbaar gemaakt verlangenhet bij die hooge vergadering door den heer minister van financiën ingediende wetsontwerp, hou dende nadere bepalingen omtrent de heffing van invoerrecht naar de waarde der goe deren niet aan te nemen. Na ampele bespreking van dit onderwerp, waarbij van verschillende zijden wordt aan getoond tot welke verdere willekeur het bedoelde wetsontwerp, tot wet verheven, aanleiding zou kunnen geven, wordt door den Voorzitter voorgesteld, de bovengenoemde adressen te steunen en tot samenstelling van een zelfstandig adres aan de Tweede Kamer over dit onderwerp eene commissie te benoemen. Dit voorstel, aangenomen zijnde, worden daartoe benoemd de heeren Mr. W. H. Jansen, Honnerlage Grete en Houtman. Het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Assen aan Zijne Exellentie den Minister van Financien, houdende ver zoek maatregelen te nemen ter vereenvou diging der procedure en, als gevolg daarvan, tot het verkrijgen van «goedkooper geding" wordt besproken. De Kamer besluit op voorstel van een harer leden op dat verzoek niet in te gaan. De Missive van B. en W. over de rekening der Kamer 1894 wordt met de daarbij ge voegde bescheiden besloten in handen te stellen van den Secretaris, ten einde te voldoen aan de daarin gemaakte opmerkingen. De vergadering wordt door den Voor zitter gescheiden. BINNENLAND. Bij het departement van koloniën is, se dert de vorige opgave, eene som van f 855 ontvangen van eene commissie die zich te Willemstad, op het eiland Curasao, had geconstitueerd tot het bijeenbrengengen van gelden ten voordeele van de behoeftige be trekkingen van de gesneuvelden op Lombok. Voormeld bedrag is ter beschikking ge- gesteld van het te 's-Gravenhage gevestigde centraal-comité van het «Nationaal Fonds ter ondersteuning van de nagelaten betrek kingen van in Indie gevallee militairen van leger en vloot. Stct In de Residentiebode lezen wij het vol gende In het wetsontwerp tot verzekering van de veiligheid by het verblijven in fabrieken en werkplaatsen heeft de Regeering een nieuwigheid voorgesteld, die toejuiching verdient. Het voorlaatste artikel luidt na melijk «Deze wet kan worden aangehaald onder den titel van «Veiligheidswet". De goede gewoonten van den Britschen wetgever, om aan elke wet van eenige beteekenis een verkorten titel te geven, waarmede zij in officieele stukken kan worden aangehaald, wil minister van der Sleijden blijkbaar officieel bij onze wet geving invoeren en daarmede een begin maken bij de «Veiligheidswet." Wanneer de andere en volgende ministers het voor beeld van hun ambtgenoot volgen, zal er een groote omslachtigheid bij 't noemen der wetten uit de wereld geholpen worden. Naar wij uit goede bron vernemen, hebben Ged. Staten van Zuid-Holland thans een bevel, als bedoeld bij art. 7 der wet van 12 Juli 4885 Stbln°. 102) tot voorziening in waterstaatsbelangen, doen uitgaan, strek kende om door het Hoogheemraadschap van Delfland te Scheveningen te doen aan leggen eene besaltglooïng, ter lengte van ongeveer 140 meter aanvangende ter hoog te van het hotel «Zeerust" en zich uitstrek kende tot de sociëteit «Neptunus". Zooals bekend is, behoort het aanleggen van een drietal hoofden op het strand, waarvan het noordelijkste voor de Keizer straat te Scheveningen zou komen te liggen, tot de werken, die reeds op de begrooting voor 4895 van dat Hoogheemraadschap ter uitvoering zijn opgenomen. H. M. de Koningin-Regentes heeft weder eene arme moeder blijde gemaakt. De wed. S. te Exloërmond verzocht, ten behoeve van haren ziekelijken hulpbehoevenden zoon, een kleine tegemoetkoming. Thans is haar f 30 ter handgesteld, om daarvoor den jon gen een tijdlang in het hospitaal te Gronin gen te doen verplegen. Gisteren bezocht Z.Exc. Mgr. Lorenzelli, Internuntius van Z. H. den Paus bij het Hof te 's-Gravenhage, het Aartsbisschoppe lijk Seminarie Rijsenburg te Driebergen. Monseigneur werd van Utrecht af vergezeld door dr. H. J. A. M. Schaepman. Na eenige oogenblikken in de kapel te hebben vertoefd, ontving Z.Exc. de eerbie dige begroeting der studenten, onder het plechtstatig gezang van het motet In om- nem terram. De latijnsche toespraak, tot Z.Exc. gericht, werd door den hoogen be zoeker op fraaie, geestige, waardige en har telijke wijze beantwoord. Nadat nog het motet Tu es Petrus had weerklonken, werden de zangers op bizon- dere wijze door den Internuntius gecom plimenteerd. Monseigneur bezichtigde daarna met belangstelling de decoratie der zaal en bracht vervolgens met de professoren een bezoek aan de bibliotheek. (C.) De sneeuwjacht van Maandag-ochtend veroorzaakte in den tramdienst te 's-Gra venhage veel hindernissen. De paarden konden niet vooruit, zoodat men op ver scheiden lijnen 4 a 5 wagens achter elkaar stapvoets zag rijden. De sneeuwwagens rukten allen uit, er werd op alle lijnen met het span gereden. Te Haarlem is opgericht een coöpera tieve vereeniging tot verkrijgen van elec- trisch licht. Voor ruim f20.000 aan aan- deelen is geplaatstmen acht f 50.000 nopdig te hebben. Bij den gemeenteraad is nu een concessie aanvrage ingediend voor de oprichting eener" fabriek van electrisch lich, te Haarlem, door eene Engelsche maatschappy. Op den huize «Velserend," bij Santpoort, van wijlen den heer Terburg, heeft gisteren- nrcht een brutale diefstal plaats gehad. Van den inboedel, die heden worden ver kocht en gisteren te kijk was, is een uit stalkast, waarin vele voorwerpen van waarde geborgen waren, gestolen. De ruiten waren met zeep besmeerd. Van de daders is nog geen spoor ontdekt. O. a. zijn gestolen 18 zilveren couverts, ter waarde van f500. Onderscheidene voorwerpen zijn gemerkt H. J. 'tB. De officier van Justitie te Haarlem ver zoekt opsporing, inbeslagneming, aanhouding en bericht. De tentoonstelling der ingezonden ont' werpen voor een monument ter eere van d0ïl godvruchtigen Thomas a Kempis, op te rich' ten in de St. Michaels kerk te Zwolle gisteren in de Militiezaal op het Singel 0 Amsterdam geopend. Zooals bereids is medegedeeld, bestaat zi) uit 18 inzendingen waaronder wij ook op' merkten een Fransche en een Italiaansch0, Behalve eenige koppen, busten en enkele figuren, vindt men er als hoofdmoment00 voor de eveneens in verschillende stijlen 00 meer of minder sierlijk ontworpen grafge' steenten vele groepen voorstellende 000 ontmoeting van den kruisdragenden Christus met den schrijver der Navolging in knie' lende houding. Het meest trok onze aandacht een deze0 laatste voorstellingen met het mottoMonW ment en V honneur de Thomas d Kempis Schijnen andere groepen wat druk gemouve' menteerd of theatraal,terwijl nog anderen eeO minder edelen of verheven indruk acht00 laten hier trof ons de weldadige kalmt0» de verhevenheid van uitdrukking, de waai" heid van voorstelling in de figuren van d00 lijdenden Christus en den in godvruchtig0 aandacht verslonden kloosterling aan wiens voeten de opengeslagen Imitatie het hoofd* stuk vertoontVan den koninklijken wcë van het H. Kruis, 't Scheen ons toe dal dit tableau voortreffelijk uitkomt in h00 hoog oprijzende en slanke monument, waar* van het 't midden zal vormen. Er zijn echter meerdere inzendingen di® met recht de aandacht trekken, en 't lijd4 geen twijfel of wat door de hoogst bevoegd0 kunstrechters, die in dezen wedstrijd d0 jury vormen, den eerepalm wordt waardig gekeurd zal ons uit aestetisch oogpunt een monument verzekeren, der nagedach tenis van den onsterfelijken dienaar Gods en de godvruchtige vereering der katholieken ten volle waardig. (Tijd.) De tooneelvereeniging «Bogaers" te Zaan dijk is door het comité voor de tooneeluit* voeringen in Oud-Holland voor de aanstaande wereldtentoonstelling uitgenoodigd te Am sterdam een opvoering te geven van he^ tooneelstuk De Bloem van Zaandijk, van de heeren Van der Zeyde en Honig. Hoogst' waarschijnlijk zal echter aan deze vereerend0 uitnoodiging geen gevolg worden gegeven- Naar aanleiding der circulaire van het dag. bestuur der Zuiderzee-vereeniging door den Raad der gemeente Elburg besloten» door het zenden van een adres aan H. M' de Koningin Regentes, zijn ingenomenheid te betuigen met het plan van meergenoemd0 vereeniging tot het afsluiten en geleidelijk droogleggen der Zuiderzee. In den omtrek van Maastricht zijn dez00 dagen verschillende personen opgelicht do00 twee induvidus, voorgevende broeder 00 zuster te zijn en van Verviers te kom00' waar zij winkeljuffrouw en hij boekhoud00 was. Zij zijn thans tegen hun wil buit00 betrekking en willen, om naar Amsterdam te komen, waar zij thuis behooren, zich V00 hun gouden horloges ontdoen en bied00 deze daarom tegen een lagen prijs te ko0P aan. Zij, die door medelijden bewogen,0011 horloge kochten, moesten later ondervind011' dat hun in plaats van gouden, een vergu'^ zilveren horloge van bijna geene waard0 in de hand gestopt was. Men zij op hoede. Te Maastricht hebben Burg. en Wet'1' aan den Gemeenteraad voorgesteld de vo01" malige kerk van het klooster der Dominic9' nen, welke als stads-magazijn wordt gebezigd in eene concertzaal te veranderen. De afdeeling van «Patrimonium" te She' drecht koos uit haar midden eene commissie' die trachten zal Jeenig werk te verschaff00 aan werkloozen. De commissie richtte ee" verzoek aan de ingezetenen, om haart0g0l| lagen prijs, balken en perkoenpalen enz-0 te staan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2