pagniën Ëngelsche infanterie uit Malta welke Cyprus vroeger in garnizoen heelt gehad en welke de Jemmah zou hebben over te brengen naar Alexandrië, voegt het Journal des Débats toe: »Als de teiten welke in dit telegram vermeld worden, waar zijn, hebben zij een beteekenis welke aan niemand ontgaan kan. Een versterking van het Ëngelsche garnizoen in Egypte is in de tegenwoordige omstandigheden in geen enkel opzicht gerechtvaardigd en zou een nieuwe tegenspraak zijn van de zoo dikwijls door Engeland herhaalde verzekeringen over zijn voornemen om dit land te ontruimen." De expeditie der ranschen op het eiland Madagascar is nog niet begonnen. Tot dusver bepaalden de Franschen zich tot het bezetten van Majunga, welke plaats nu door hun troepen bezet wordt gehouden. Verder landwaarts zijn de Fransche soldaten nog niet doorgedrongen. Volgens de Ëngelsche bladen maken de Hova's zich gereed tot hardnekkigen tegenstand. Totnutoe echter hebben de Fransche troepen daar nog niets van bespeurd. Naar uit Peking wordt gemeld, zijn aldaar op dringende uitnoodiging van de Chineesche regeering aangekomen Detring en Von Ha- neken, om te spreken over de vredesonder handelingen. Volgens bericht uit Shangai aan de Times is van Peking uit bevel ge geven tot mobiliseering van eene aanzien lijke legermacht te Tingtsjou, oogenschijnlijk bestemt voor Wei-hai-wei. De Chineesche vloot voor Wei-hai-wei, het nuttelooze eener verdere tegenweer inziende, heeft zich aan de Japanners overgegeven. Vol gens Japansche berichten, viaHirosjimaof Jo- kohama en Londen, verscheen Dinsdag 42 Febr. een Chineesche kanoneerboot onder wit te vlag met een capitulatie-voorstel van admi raal Ting,waarbij deze tot overgave zich bereid verklaarde op voorwaarde van lijfsbehoud voor zich en de geheele bemanning zijner schepen en ook voor de soldaten, die nog enkele forten verdedigden. En nadat graaf Ito, de Japansche admiraal, deze voorwaar den had aangenomen, heeft, volgens dépêches uit Wei-hai-wei aan Ëngelsche bladen, de formeele overgave werkelijk plaats gehad. Eerst nu kan men dus de verovering van Wei-hai-wei met alle fortificatiën, stad en eilanden en de geheele Chineesche vloot, als een voldongen feit beschouwen, en zal het overwinnend leger van maarschalk Omaja westelijk langs de golf van Petsjili kunnen voortrukken, of wel zich weder inschepen om ergens bij Takoe te landen. Te Sjanghai komen voortdurend groote scharen Chineesche vluchtelingen aan, die, zonder de goede zorgen van het Roode Kruis, van gebrek en ellende zouden moeten omkomen. Ook de Europeanen van Tsjifoe zijn meerendeels naar Sjanghai vertrokken. Volgens berichten uit Washington heeft het Huis van afgevaardigden met 164 tegen 120 stemmen het voorstel der financieele commissie verworpen om de 4-pCts. in specie betaalbare goudobligatiën te vervan gen door 3 pCts. goud-obligatiën. Het voorstel werd verworpen met 165 tegen 120 stemmen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 15 Februari 1895. Wij vernemen, dat de aangekondigde wederopvoering van het melodrama »Néon" door de Zangvereeniging »St. Gregorius" bij onze stadgenooten blijkbaar veel bijval vindt, getuige het groot aantal kaarten dat reeds voor de uitvoering van Zondag-avond genomen is. Ten Raadhuize alhier werd gisteren- namiddag ten twee ure door Burg. en Weth. aanbesteed de levering van bouwmaterialen ten behoeve van de gemeentewerken in 1895 benoodigd, en wel in 12 perceelen. Perceel I, 33000 stuks keien perceel 2 hardsteenentrottoirbanden; perceel 3 200.000 stuks viakke waalstraatklinkersperceel 4 40.000 stuks getrokken waalstraatklinkers perceel 5, 40.000 stuks metselplaveiper ceel 6, 9 stuks beslagen eiken palen per ceel 7 meskant bezaagd Rijnsch eikenhout perceel 8 Wezelsch eiken ribhout; perceel 9, dennenhoutperceel 10, grenenhoutper ceel 11, vuren- en iepenhoutperceel 42, 25 stuks gegoten ijzeren padpalen 20 stuks gegoten ijzeren meerpalen, 20 stuks gegoten ijzeren straatsyphons met beweegbaar roos ter en 10 stuks gegoten ijzeren putranden met geslagen ijzeren deksels. Voor de verschillende perceelen waren de minste inschrijversperceel 1. M. Du- frasne te Luik 11858.28 perceel 2. L. Goffm te Luik f 344.25perceel 3. W. de Haas te Dodewaard f 12.40 per milleperceel 4. W. C. Burgers Co. te Weurt f 11.70 per milleperceel 5. R. U. Jongenburger te Waddingsveen f 6.24 per m.perceel 6. G. J. Nijweide te Winterswijk f384; per ceel 7. K. van der Torren Jr. te Waddings veen f 1393.44 (F. W. van der Eist Co. alhier f 1435)perceel 8. A. van der Sanden te Udenhout f 469(F. W. van der Eist Co. alhier f641); perceel 9. F. W. van der Eist Co. alhier f811; (H. J. Plant Co. alhier f 1078perceel 10. K. van der Torren te Waddingsveen f610.50; (F. W. van der Eist Co. alhier f673); perceel 11. F. Mol te Breda f578; (F. W. van der Eist Co. alhier f 671)perceel 12. Penn. Bauduin te Dordrecht f 778.50 (Post Co. alhier f987.65). De verschillende perceelen zijn heden aan de minste inschrijvers toegewezen. Bij de gisteren namiddag door Burg. en Wethouders gehouden inschrijving voor de verhuring van 10 H. A. 66 A. en 58 cA. plaat in de rivier de Maas, opgehoogd tot 1.30 -f- boven A. P., was ingekomen 1 in schrijvingsbiljet nl. Joost Kraay en belt te Oost- en West-Baren- drecht, voor t2 per H. A., hetwelk niet werd aangenomen. Gisteren-avond omstreeks 11 ure werd brand ontdekt in het winkelhuis van den heer B. Knoops aan den Singel, hoek Spoor straat alhier. De bewoners, die op het punt stonden zich ter ruste te begeven, verlieten in allerijl het huis en maakten alarm. Daarop gelukte het met eenige emmers water den brand spoedig te blusschen. Desondanks is er vooral in den winkel belangrijke schade aangericht. Door het inslaan van ruiten en deurpaneelen draagt het pand ook uiterlijk de sporen van de schade die hier in weinige oogenblikken werd aangericht. Het huis en de inboedel zijn tegen brandschade verzekerd. Ter Beurze lag heden een lijst ter tee- kening, waardoor de Schiedamsche Spoeling- Vereeniging aan niet-leden der Vereeniging gelegenheid geeft, bij te dragen in de kosten voor de opruiming, desnoods vernietiging, van de spoeling, en het openbreken van het ijs waar dit noodig is. Het stoomschip Teutonia, dat nabij den Watertoren alhier in de Maas aan den grond is geraakt, is nog niet vlot gekomen. Men tracht het schip te lichten door de lading in lichters te lossen. Het proces van den Nordd. Lloyd, contra de eigenaars van het ss. Crathie, in zake de bekende aanvaring met de Elbe, zal te Rotterdam worden gevoerd. Als advocaat voor den Nordd. Lloyd treedt op mr. E. E. van Raalte, terwijl de door deze maatschappij benoemde experts, zjjnde de heeren A. de Bruijne, inspecteur van het loodswezen, D. Croll, directeur der Nederlandsche Stoom bootmaatschappij en E. Deddes, reeds door de rechtbank zijn beëedigd. Voor de eigenaars der Crathie zal pleiten mr. W. M. Reep maker. De politie te Rotterdam waarschuwt, dat er waarschijnlijk daar ter stede zal worden aangeboden een wissel no. 1128 op de bank van Montreal Halifax, ter waarde van 1000 dollar, ten name van den valschelijk aan genomen naam Karl Storkenbaum. Bij aan bieding verzoekt de hoofdcommissaris ter stond bericht. Op het ijs van den Kralingschen Plas werd gisteren ochtend eene juffrouw, die zich met schaatsenrijden vermaakte, door een bulhond aangevallen en deerlijk gewond. In bewusteloozen toestand werd zij opge nomen en naar hare woning vervoerd, waar onmiddellijk geneeskundige hulp werd in geroepen. Burg. en Weth. van Delft hebben van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een schrijven ontvangen, waarin hun bericht wordt, dat binnen acht dagen door den Minister van Binnenlandsche Zaken de ver ordening tot heffing van havengeld van welke verordening de goedkeuring steunt op eene berekening van de inkomsten van f 12 14.000 zal worden ingetrokken. De Gemeenteraad is nu bijeengeroepen tegen aanstaauden Maandag, tot behande ling van deze zoo gewichtige aangelegen heid. BINNENLAND. De Koninginnen met gevolg woonden gisteren den schaatsenwedstrijd in hard- en schoonrijden bij, door manschappen van het reg. grenadiers en jagers gehouden op het ijs van het ververschingskanaal. De Konin ginnen waren in een fraaie arreslede. Ve r- schillende officieren werden aan haar voor gesteld. Koningin Wilhelmina had zelf zilveren horloges als geschenken megebracht, welke zij persoonlijk aan de overwinnaars uitreikte. De Koninklijke Kapel luisterde het feest op. De jeugdige Koningin laat geen dag voor bijgaan zonder van het ijsvermaak genoten te hebben, terwijl toertjes met de arreslede voor H. M. ook een groot genot zijn. Bijna eiken middag 12 uur, onmiddellijk na afloop der morgenlessen van Haar gouverneur, den heer Salverda de Grave en miss Saxton Winter, komt een rijtuig met twee paarden bespannen voor het paleis. Dit rijtuig brengt de beide Koninginnen naar het tolhuis, waar de arreslede, die vorstelijk getooid is, Haar op staat te wachten. Na een paar uurtjes te hebben geard, keeren Hare Majesteiten op dezelfde manier naar het paleis terug, om 's middags per rijtuig met de schaatsen voorzien naar de vijvers achter het huis Ten Bosch te rijden. Gister-namiddag reed de jeugdige Koningin met een slier van 10 dames en heeren der hofhouding. Somtijds komt H. M. wel eens onzacht op het ijs te vallen. Hoewel dadelijk bereidwillige han den Haar toegestoken; worden, wijst Zij deze af, springt fluks overeind en zet Haar tocht voort. Even handig en vlug is Koningin Wilhelmina ook met het aan- en afbinden van Hare keurige geheel blank gepolijste schaatsjes, waarbij Zij ook niet geholpen wil worden. Men meldt uit 's Gravenhage Nieuwe bevorderingen in het Nederlandsch consulaire korps zijn in het verschiet. De oud-majoor van het Indisch leger, de heer Haver Droeze, laatstelijk consul te Djeddah, thans met verlof hier te lande aanwezig, wordt als consul-generaal op een anderen post geplaatst en jhr. mr. De Sturler, adjunct commies bij het departement van oorlog met verlof, die thans tijdelijk het consulaat te Djeddah waarneemt, zal daar ter plaatse tot consul benoemd worden en alzoo in consulairen dienst overgaan. De haven-commissie uit de vereeniging voor gemeentebelangen te 's-Gravenhage is thans voltallig, nu daarin op voordracht van het Koninklijk instituut van Ingenieurs en van de vereeniging van burgerlijke inge nieurs hebben zitting genomen de heeren J. Scholtens, hoofd-ingenieurs van den Pro vincialen Waterstaat te Haarlem, W. de Man en H. de Mol van Otterloo, ingenieurs te 's-Gravenhage. De economische afdeeling is met haar onderzoek gereed gekomen en heeft haar rapport aan het bureau der commissie inge zonden. Omtrent de oorzaak van den brand in De twee Steden verkeert men nog steeds in onzekerheid. Dat de electrische geleid- draden de aanleiding zouden geweest zijn, zooals vermoed werd, is gebleken onmogelijk te zijn, daar deze draden, trouwens uitste kend geïsoleerd, volkomen gaaf zijn gebleken. Bij de eergisteren te Abcoude gehouden hardraverij op het Abcoudermeer,, heeft de bekende harddraver Tabor II, bestuurd door ded eigenaar A. De Ridder uit den IJpolder, den le prijs behaald, bestaande uit 'n mar meren pendule met coupes de le premie, een milieu met zilver gemonteerd, won. J. J* Kapteijn, van Amstelveen en de 2e premie, f 10 D. v. Eek uit Weespercarspel. Aan het spoorwegstation te Haarlem is eergistermiddag de dertigjarige spoorweg arbeider Wiebe Mezer, die de onvoorzich tigheid beging tijdens het naderen van een rangeerenden goederentrein de rails over te steken, doordien trein aangereden en daarbij zoodanig gekneusd, dat hij aan de gevolgen is overleden. Hij laat eene weduwe en kin deren achter. Uit Haarlem schrijft men aan het N. v. d. D- »Te Vogelenzang, is Maandagavond een brutale aanranding gepleegd. »Toen Jhr. A. E. Barnaert zich van het station aldaar naar zijne woning begaf, pas seerde hij drie mannen. Bij het voorbijgaan kreeg de neer B. onverwachts een schop in den rug, waardoor hij viel. Hij stond op en wendde zich, hoewel geheel ongewapend en reeds 60 jaar oud, tot zijn aanvaller, die echter dadelijk werd bijgestaan door een zijner makkers, die den heer B. drie slagen op het hoofd toebracht met zijn schaatsen, welke slagen bloedende wonden veroor zaakten, een zelfs van 8 cM. lengte. nDe heer B. wist den man met de schaat sen op den grond te krijgen, zette hem de knie op de borst en rekende even met hem af. Tegelijkertijd gaf een der anderen hem een schop tegen het achterhoofd. Ook deze aanrander werd onschadelijk gemaakt, waar op de derde afdroop en de heer B., door de twee nagejouwd, zijn weg kon vervolgen. »Het gebeurt tegenwoordig niet zelden, dat in de omstreken van Haarlem zulke aanrandingen voorvallen, en te Vogelen zang is het zelfs zóo, dat daar in de her bergen vooruit reeds wordt besproken den eersten den besten, dien men buiten tegen komt eens, af te ranselen. »Van het Maandag gebeurde is proces verbaal opgemaakt, zoodat de aanranders hun straf niet zullen ontkomen." Burgemeester en Wethouders van Amster dam, die voor sneeuwopruiming dezen win' ter over f 10.000 uit de gemeentekas moch ten beschikken, kwarr.en niet toe en vroeg®11 er nog f 10.000 bij, Na den sneeuwval echter van Dinsdag jl. vragen zij er nog eens f 5000 bij. De gemeenteraad ston^ zonder stemming de gevraagde meerder® f15000 toe. De gedragen lakensche militaire kleeding' stukken, die voor verder gebruik ongeschik4 zijn geacht en derhalve tot verkoop woi"' den bestemd, zullen voortaan op inventari® worden ingeleverd in het centraal magazij0 van militaire kleeding en uitrusting te Am' sterdam. Uit Amsterdam wordt aan de N. R- gemeld: De commissie voor »Oud-Holland" hee'' tot burgemeesters en secretarissen <4el

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2