lang op de vijvers van het Bois de Boulogne het Bois de Vincennes en die van Eughein schaatsen. Op de voornaamste pleinen bran den groote vuren en de boulevards en straten zijn in het oog loopend verlaten. Men is hier niet voor een langdurende koude van 10 a 14 centigraden onder nul ingericht, en een ieder, en niet het minst de armen en hulp behoevenden, zien snakkend naar wat ge matigder en milder temperatuur uit. Fidélius. Parijs, 1/15 Februari 1895. Bekeeringen De Russische pope graaf Tolstoi, een ver want van den beroemden schrijver, aldus meldt de Pol. Corr., is tot het Katholicisme bekeerd en doet zich kennen als een ijverig voorstander van de door den Paus beoogde aansluiting der Russische Kerk bij het Ka tholicisme. Dientengevolge heeft de schis matieke Synode hem in de ban gedaan. De heer Tolstoi vertrok naar Rome, waar hij in het Vaticaan een hartelijk onthaal vond. Dit echter zou aanleiding hebben ge geven tot een vertoog van den Russischen gezant bij het Vaticaan aan kardinaal Ram- polla, met het gevolg dat de bekeerling, teneinde het Vaticaan moeilijkheden te be sparen, Rome verlaten heeft en naar Parijs is vertrokken. Gelukkig mag de Katholieke Kerk zich rekenen dat zij op dergelijke bekeeringen wijzen kan. Tegenover de enkele afvalligen die zij te betreuren heeft, kan zij wijzen op eene geheele reeks geleerde en deugdzame mannen die zij heeft gewonnen. In Enge land is het reeds een gewoon verschijnsel dat predikanten der Engelsche Staatskerk katholiek priester worden, en in Rusland begint blijkbaar ook reeds het Katholicisme onder de schismatieke geestelijkheid veld te winnen. Letten wij daarbij op de beweegredenen die tot de bekeeringen leidden, dan valt eene vergelijking zeker niet ten ongunste der Katholieke Kerk uit. Terwijl het al meer en meer blijkt, dat in de enkele ge vallen dat katholieke geestelijken afvallen, het voldoen aan een onbedwingbaren harts tocht het eenig motief is geweest, en net his torisch woord van Erasmus met betrekking tot de eerste hervormersshet eindigt altijd met een bruiloft" op deze ongelukki- gen immer van toepassing blijkt; zien wij de bekeerlingen tot de Katholieke Kerk de vreugde van het huwelijksleven ten offer brengen, opdat zij onverdeeld zouden be- hooren aan hen aan wier zieleheil zij hun leven gaan wijden. Hoevele predikanten der grootmachtige Staatskerk in Engeland hebben niet hunne rijk bezoldigde vicariën prijs gegeven, om eene arme katholieke parochie te gaan bedienen Waar de Katholieke Kerk op zulke onver dachte bekeeringen en op het opofferend leven van zoovele duizenden priesters en religieuzen wijzen kan, kunnen die enkele dwaallichtjes hare glorie niet doen tanen; zij dienen slechts om het schitterend licht dat zij, de toortsdraagster der waarheid, voor heel de wereld doet schijnen, des te heerlijker te doen uitkomen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 16 Februari 1895. De behandeling van het proces-Beffers voor het Haagsche gerechtshof, heeft geene nieuwe lichtpunten gebracht in deze hoogst treurige zaak de beklaagde heeft het von nis der Rotterdamsche rechtbank hooren bevestigen en zich verwijzen tot dezelfde straf die hem daar is opgelegd. Over het geheel onderscheidde zich deze behandeling in tweede instantie door eene zekere matheid, die velen niet hadden ver wacht het scheen wel dat de stof van deze geruchtmakende zaak, nadat zij reeds zoo veel verwerkt is, was uitgeput. Treurig was de houding van den beklaagde, die zich op geweldige wijze tegen het Schiedamsche bestuur uitliet, en zich niet ontzag de ruwe uitdrukkingen te herhalen door hem in zijne heftige scènes met den vroegeren burge meester gebezigd. Welsprekend was het pleidooi van beklaagdes verdediger, mr. Jos. Van Raalte, hoewel hij slechts dezelfde argumenten aanvoerde door hem voor de Rotterdamsche rechtbank ontvouwd. Mat, minder om den inhoud dan wel om de wijze waarop ze werd voorgedragen, was de rede van den procureur-generaal mr. Bijieveldt. Er had geen getuigenverhoor plaats; in ieder geval zou ons echter het stuitend schouwspel zijn bespaard gebleven, dat de Rotterdamsche procedure ons te zien gafde voornaamste getuige, hoofd eener be duidende gemeente, herinnerd aan de straf tegen het misdrijf van meineed bedreigd. De verklaringen zoowel door de getuigen als door den beklaagde in eerste instantie afgelegd, gaven trouwens mèt hetgeen bij de behandeling dezer appèlzaak werd ver klaard, tot stuitende tooneelen reeds al te veel aanleiding. Zij schetsten ons het beeld der gemeente-administratie, zooals het zich sedert eenige tientallen jaren voordeed, op zoo weerzinwekkende en terugstootende wijze, dat wij er ons met walging van af wenden. En nu, wanneer de veroordeelde in het over hem bij herhaling uitgesproken vonnis berust, ook dan, vertrouwen wij, zal het laatste woord in deze hoogst treurige zaak nog niet zijn gesproken. De beleedigde en in haar rechtsgevoel gekrenkte burgerij is niet voldaan met de veroordeeling van den schuldige. Zij vraagt met volle recht dat zij die op eenigerlei wijze voor zijn onver antwoordelijk gedrag aansprakelijk zijn, ter verantwoording zullen geroepen worden zij eischt dat het enorm tekort in de kas van den ontslagen ontvanger ontdekt, niet door de gemeente zal worden geleden, maar zal worden verhaald ook op hen die geroepen waren den ontvanger in zijne ambtsver richtingen te controleeren. Dan eerst, wan neer alihans zal beproefd zijn haar op dit punt recht te doen, zal de verontwaardigde in hare zwaarwichtige stoffelijke belangen ernstig bedreigde burgerij zich voldaan achten. Het enorm tekort van ruim een halven ton (na aftrek van den borgtocht) kan allerminst in de tegenwoordige omstan digheden door de gemeente worden geleden het moet geboet worden door hen die door hunne onverantwoordelijke verregaande na latigheid dit tekort hebben mogelijk gemaaakt. De hoogste belangen zijn hierbij in het spel. Het vertrouwen der burgerij in hen die voor hare zwaarwichtige stoffelijke be langen hebben te waken, door de treurige gebeurtenissen van het vorige jaar ernstig geschokt, moet worden hersteld. Het beeld der gerechtheid op den gevel van ons raad huis geplaatst, moet volle waarheid worden in deze schandelijke zaak. Dan, maar ook dan alleen, zal er hier recht zijn gedaan. Vooral het goederenvervoer ondervond opont houd. De Duitsche en Engelsche verbinding had geen vertraging. Onmiddellijk na het bekend worden van het ongeval begaven zich de inspecteur, de heer Van Lokhorst, de onder-inspecteur, de heer Sariemijn, en de chef van den locomotiet- en treindienst, de heer Kramer, naar de plaats der ont sporing. Omstreeks 9 ure was het ver keer hersteld en konden de treinen weder tot voor het station komen. Even na het afdrukken onzer courant ontvingen wij gisteren-avond bericht, dat de trein die te 6.20 van Vlaardingen was vertrokken, op het kruispunt even voorbij de Spoorbrug over de Schie was ontspoord. De locomotiet en de daarop volgende bagage wagen kwamen dwars over het dubbel spoor te staan, zoodat beide lijnen versperd waren. Ongelukken hadden niet plaats en de reizigers kwamen met den schrik vrij. Alleen werd eenige schade aan het mate riaal toegebracht. De oorzaak wordt toe geschreven aan een defecten wissel, waar door de trein op dubbel spoor liep. De aan sluiting van Den Haag met Belgie omstreeks 7 ure werd gemist, en de treinen tusschen Rotterdam, Den Haag en Amsterdam kon den gedurende de versperring niet loopen. Om 9 ure vertrok een extra trein van Den Haag naar Amsterdam. De reizigers van Den Haag naar Rotter dam moesten bij de plaats van ontsporing overstappen en loopen naar een gereed- staanden trein nabij het station Schiedam. Een trein van Rotterdam, welke ongeveer half acht in Den Haag moest arriveeren, kwam aldaar ongeveer ten 10 ure aan. Bij den heer S. J. Zoetmulder, consulair- agent van het Duitsche rijk alhier, is namens den Rijkskanselier het verzoek ingekomen, om ingeval van vinding van briefpaketten als anderszins van het verongelukte stoom schip Elbe daarvan onmiddellijk kennis te willen geven en voor de overzending aan het Keizerlijk hoofdpostkantoor in Bremen zorg te dragen. Het stoomschip Teutonia dat in de rivier de Maas nabij den Watertoren van Schiedam, aan den grond was geraakt, is gisteren avond vlot gekomen. Het uit sneeuw vervaardigd borstbeeld van onze Koningin, in dé Diergaardelaan te Rotterdam geplaatst, is gisteren ochtend vernieuwd, omdat van het vorige beeld de sneeuw zoo smoesig was geworden. Nacht en dag wordt dit sneeuw-monument door een politie-agent bewaakt. De aanhoudende strenge vorst is zeer nadeelig voor de schipperij. Vele schippers lijden groot gebrek. Om in hunne eerste levensbehoefte te voorzien, hebben velen hunner huisraad en andere goederen ten gelde moeten maken. Een collecte welke gehouden is geworden voor enkele in de Nieuwehaven teRotterdam liggende schippers, bracht niet veel op. Een hunner verloor deze week nog zijne vrouw kort na de geboorte van zijn elfde kind. In de vergadering van den gemeenteraad van Maassluis eergisterenavond gehouden was ingekomen een adres van de raads leden v. d. Doll en Dirkzwager, verzoekende den Raad op het laatstgenomen besluit terug te komen en alsnog aan de Westlandsche stoomtram-maatschappij voor de uitbreiding harer lijn tot Maassluis eene subsidie van f 300 gedurende 20 jaren te verleenen. Met 7 tegen 5 stemmen werd besloten deze zaak tot eene volgende vergadering te ver dagen. drinkers zijn. Ook onder de vrouwen, helaas» neemt de dronkenschap hand over hand toe, meer en meer krijgt men ook te doen met erft' lijke dronkenschap. En de werkman drink' hoe langer hoe moerin de jaren '66—'6^ bedroeg het alcohol-verbruik 37£ mm. frs, i® 73—93 reeds bijna 72 millioen, en in he' tijdvak 73—76 de schrikwekkende som van 2600 millioen frank, terwijl de geheele nationale schuld nog geen twee milliard bedraagt 1 O, welk een schat van koffie» brood en suiker ware daarvoor in die twin* tig jaar aan den werkman te verstrekken geweest Maar juist het gemis aan gezonde voeding bevordert den jenevertrek, en het paupe* risme is zoowel de voorlooper als het ge' volg van drankmisbruik. En de vervalsching leidt bovendien tot een snelle vergiftiging- terwijl de beste alcohol 20 trs de flesch kost, kan men den slechten krijgen voor 25 centimes 1 Maar hoe wordt die verkre- gen! Uit Turksche tarwe, uit aardappelen» uit vette lompen, uit fabrieksroet! Terwij' van den zuiveren alcohol 15,92 gram pei" KG. lichaamsgewicht noodig zijn om een mensch te dooden, is daartoe 2 gram van den slechten reeds voldoende. En met dat afschuwelijk vergif wordt de dronkaard in korten tijd tot een misdadiger en weldr® een krankzinnige, zoodat de rechters nie' meer weten in hoe ver zijn misdaden hem nog toerekenbaar zijn. Alle landen zien in dat de jeneverduivel moet bestreden wor den, zoo men niet in de afschuwelijkste barbaarschheid wil verzinken; maar Belg'® staat in bestrijdingsmaatregelen nog bij alle andere landen ten achter. Daarom drong de spreker op nieuwe maatregelen aan- (Tijd). BINNENLAND. Bij Kon. besluit is lo. bevorderd tot ridder derde kl. der Militaire Willemsorde de generaal majoor van het leger in Neder- landsch Indie J. A. Vetter en 2o. bevor derd tot commandeur der Militaire Willems orde de generaal majoor J. A. Vetter voornoemd. lot commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw is bevorderd dn luitenant-generaal A. B. W. Geij van Pittius, adjudant in buitengewonen dienst der Konin' gin, commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Nederlandscb Indie. Het Drankmisbruik in België. In den Belgischen Senaat is door den oud-minister van Justitie Lejeune een aller merkwaardigste rede gehouden tot bestrij ding van het hedendaagsche misbruik van sterken drank, hetwelk juist in België al lengs tot een nationale ramp geworden is en zóó veel ellende kweekt, dat men het nauwelijks zou kunnen gelooven, als de statistiek en verder door den spreker aan gehaalde cijfers het niet allerduidelijkst aantoonden. In 1851 bracht de accijns op gedistilleerd in België 4 millioen frs. op thans 33 millioen En dat niettegenstaande de vervalsching op groote schaal gedreven wordt. In Frankrijk komt het gebruik op 3 liter per inwoner, in België op 12. In 1850 waren in België 53,000 drankhuizen, in 1892 niet minder dan 175.000, en vóór de invoering van de drankwet met verplicht vergunningsrecht zelfs 189.000 1 Eén drank huis op 36 inwoners, met inbegrip ran grijsaards, vrouwen en kinderen 1 En laat men deze buiten rekening, dan mag men aannemen dat ieder jeneverdrinker gemid deld 48 liter per jaar gebruikt 1 De genees heer Lefebre klaagt niet zonder reden over de moderne barbaarschheid van den alcohol de criminaliteit is sedert 1851 toegenomen met 200 pCt., de landlooperij met290pCt., de krankzinnigheid met 139 pCt., de zelf moorden met 140 pCt., en in de Brusselsche gasthuizen constateerde dr. Crocq dat 80 pCt. van degenen, die er sterven, jenever- Op 14 dezer heeft te Brussel de onder- teekening plaats gehad eener additioneel overeenkomst, houdende uitbreiding tot de Nederlandsche koloniën van het tusschen Nederland en Belië op 31 Mei 1889 ges'"' ten uitleveringsverdrag. (St. Ct.) De Tweede Kamer der Staten-Genera»1 is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 26 dezer, de» namiddags ten 3 ure. De Memorie van Antwoord van den m'" nister van oorlog op het verslag over d® geweren-wet heeft de Tweede Kamer be reikt. Volgens mededeeling van den heer B Tydens telt de Tweede Kamer onder l'9®1 leden 44 voorstanders van graanrechten' (Pr. Dr. en Mss. Ct.) Rijkspostspaarbank. Door de Regeering is ingediend een we'3' ontwerp tot wijziging der wet betreffend® de instelling eener Rijkspostspaarbaak. Het wetsontwerp stemt, ten aanzien kwestie der belegging van gelden en Va° andere wijzigingen van meer ondergesch'k4 belang overeen met het vroeger bereids de afdeelingen onderzochte ontwerp d®r vorige regeering. Ten aanzien der bep^ lingen betreffende het maximum-rentegev®® tegoed en het openstellen der gelegenh®'1 tot het bekomen van inschrijvingen op b® Grootboek, wijkt het nieuwe ontwerp e langrijk af van het vorige.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2