tog Albrecht is de zoon van aartshertog Karei, den bekenden veldheer, die de Oos- tenrijksche troepen tijdens de oorlogen tegen keizer Napoleon I ten strijde voerde, én in 1809 bij Asperen de zegevierende Franschen tot staan bracht. Ook aartshertog Albrecht heeft een belangrijke rol in de krijgsge schiedenis van zijn land gespeeld. Nadat hem verweten was, dat hij in den opstand van 1848 als bevelhebber zonder noodzaak op de troepen had doen schieten, legde hij zijn commando neder en begaf zich als vrijwilliger naar Italië, teneinde deel te nemen aan den veldtocht in Lom- bardije, onder bevel van den ouden Radetsky. Daar onderscheidde hij zich in den slag van Santé Lucia, waar de oproerige Lombarden werden geslagen en spoedig daarna werd hij benoemd tot commandant van een leger korps, dat onder opperbevel van generaal d'Aspre den veldtocht in Italië voortzette. In den oorlog van 1866 tusschen Oostenrijk en Pruisen werd aartshertog Albrecht be noemd tot opperbevelhebber van het Oos- tenrijksche leger, dat de Italianen, die zich bij Pruisen aansloten, in bedwang moest houden. De overwinning bij Custozza was hoofdzakelijk aan zijn beleid te danken. Na de nederlaag bij Sadowa werd de aartsher. tog tot opperbevelhebber van het Oosten- rijksche leger in Bohemen benoemd. De aartshertog geraakte toen echter niet meer met de Pruisen slaags, want in middels werd een aanvang gemaakt met de vredesonderhandelingen, die weldra tot den vrede van Praag leidden. Na den oorlog werd de aartshertog benoemd tot inspecteur der artillerie en tevens voorzitter der com missie, welke belast werd met de taak het Oostenrijksche leger te reorganiseeren. De verbeteringen die na den oorlog in de Oostenrijksch - Hongaarsche strijdkrachten werden gebracht zijn hoofdzakelijk aan zijn krachtig initiatief te danken. Aartshertog Albrecht behoort tot de groot ste grondbezitters en industrieele in Oosten rijk. De omvang der landgoederen, welke hij bezat, bedraagt meer dan 2000 vierk. mijlen. Deze goederen bevinden zich in Galicië, Silezië en Moravië. Niet alleen was aartshertog Albrecht veldheer en econoom, maar ook stond hij bekend als een groot kunstkenner. De vermaarde verzameling etsen en teekeningen, bekend onder den naam van de Albertina, bevindt zich in het fraaie paleis, dat de aartshertog, wan neer hij te Weenen vertoefde, bewoonde. Aartshertog Albrecht was gehuwd met prinses Hildegarde, de dochter van koning Lodewijk I van Beieren, die in 1864 overleed. Zijne oudste dochter, Maria Theresia, is gehuwd met hertog Philip van Wurtemherg, de jongste, Mathilde, kwam in 1867 om het leven, toen haar kleed bij een hofbal vlam vatte. De overleden aartshertog bekleedde tot zijn dood den post van generaal-inspecteur der artillerie. Indien Oostenrijk andermaal in oorlog ware gekomen, zou hij zonder twijfel als opperbevelhebber met de leiding der krijgsverrichtingen belast zijn gewor den. Met hem verliest het Oostenrijksche leger een zijner bekwaamste generaals en keizer Frans Jozef een zijner beste raad gevers, die den Keizer bij de groote moei lijkheden, waarmede deze tijdens zijne re geering te kampen had, met raad en daad steeds wakker ter zijde stond. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 19 Februari 1895. De Burgemeester, de heer H. J. Versteeg, heeft heden-ochtend met zijn gezin het huis aan den Singel, dat hij onlangs heeft gehuurd, betrokken. Uit Rotterdam wordt aan het D. v. Z.-H. in dato 18 dezer gemeld Hoewel de dooi thans een aanvang heeft genomen en het monument van sneeuw van H. M. de Koningin aan de Diergaardelaan ook de vergankelijkheid van het weder on dervindt, blijft evenwel de herinnering aan de fraaie, voor sommigen barre winterdagen der laatste week. Zaterdag-avond was een vaderlandsche betooging ter eere van H. M. de Koningin op touw gezet. Het beeld was omgeven door een fluweelen baldaquin met vlaggen en andermaal was een illuminatie ontstoken. Honderden waren op de been en de geest drift steeg ten top toen Ooijkaas met zijn kranige muzikanten op het terrein verscheen en vaderlandsche liederen ten gehoore bracht. Tot laat in den avond duurde deze ovatie aan H. M. de Koningin. Gisteren was het bijzonder druk op de verschillende ijsbanen. Half Rotterdam reed schaatsen of was op het ijs en menigeen deed een tocht naar Gouda of Dordrecht, welke plaatsen druk bezocht werden. Menig een haalde uit Gouda de sprits en den Gouwenaar, maar de echte vaderlandsche, de lange pijp, zag men weinig in handen der rijders of rijdsters. Tot in den laten avond weerklonk muziek op de Rralingsche Plassen en thans hopen vele schippers en anderen dat de pret voor goed uit is, want de winter heeft al lang genoeg geduurd. Den heer Willem van Zuijlen, den be kenden acteur, is ter gelegenheid zijner 40-jarige tooneelloopbaan door zijne talrijke vrienden en vereerders eene rijke feestgave overhandigd, welke besloten was in een antiek gedreven zilveren koffertje, vervaar digd in de magazijnen van den heer H. W. van Loon te Rotterdam. Te Charlois is een knaapje van vijfjaren in de Sluisvliet, bij de woning zijner ouders verdronken. Maandag-avond tusschen 6 en 7 uur, ter wijl de bewoners afwezig waren, is te Vlaardingen een brutale inbraak gepleegd in een woonhuis, in een bevolkte straat gelegen. Uit een kast, die blijkbaar met een pook is opengebroken, is f170 aan geld ontvreemd benevens eenig goud en zilver ter gezamenlijke waarde van f300nog een kistje met geld, in de kast aanwezig, is onaangeroerd gebleven. In de gisteren-middag gehouden gemeen teraadszitting van Delft werd door den voorzitter o. m. meegedeeld, dat dr. Grund- helmer had meegedeeld, zijn ontslag te nemen als Regent van het Meisjeshuis voorts was ingekomen een voorstel van B. en W. tot toewijziging van het verzoek van de Directie der Ned. Gist en Spiritusfabriek tot aanleg van bestrating en overdracht van grond nabij die fabriek, benevens een voorstel van B. en W. tot inrichting van een bureau voor de gemeentewerken. In deze zitting kwam in behandeling de Missive van Gedeputeerde Staten, houdende uitnoodiging van den minister van Binnen- landsche Zaken, tot intrekking der verorde ning op het havengeld. B. en W. adviseeren den Raad aan Gedeputeerden te berichten, dat de Raad niet de overtuiging heeft dat de wet de intrekking der verordening eischt en dat het gemeentebelang niet toelaat, de inkomsten uit deze heffing te vermin deren. Zonder hoofdelijke stemming vereenigde de Raad zich met dit praeadviesvoorts werden goedgekeurd een concept-schrijven aan Gedeputeerde Staten en aan den minister van binnenlandsche zaken omtrent deze aan gelegenheid, terwijl B. en W. werden ge machtigd, c. q. aan den minister mondeling nadere inlichtingen te geven. Goedkeurend werd beschikt op het verzoek van regenten van het Meisjeshuis, die thans kwamen verzoeken, het gerezen geschil aan de uitspraak van arbiters te onderwerpen. In den aanvang der vergadering werd het nieuw benoemde lid, de heer dr. J. Thomee, geïnstalleerd. het aanleggen en onderhouden van ijsbanen, ter bevordering der communicatie voor schaatsenrijders met naburige gemeenten. Tevens wordt daarmede beoogd, arbeiders, die in een strengen winter zonder werk zijn, een daggeld te doen verdienen. Eene com missie had reeds in den loop der week ge zorgd, dat banen in- en door de gemeente waren aangelegd. Een 40tal leden lieten zich dadelijk inschrijven, terwijl verschil lende ingezetenen door geldelijke bijdragen steun verleenden. BINNENLAND. Bij Kon. Besl. is R. L. Martens, met in gang van 1 Maart 1895, benoemd tot bur gemeester der gemeente Gouda, met toeken ning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Bodegraven en is J. A. M. Pillot benoemd tot burgemeester der ge meente Halsteren. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag 21 dezer niet plaats hebben. Uit goede bron verneemt de Ilaagsche Ct., dat het ontwerp tot wijziging der wet op de Personeele belasting gereed is en dezer dagen naar den Raad van State wordt ver zonden. In eene Vrijdag-avond te Berkel en Roden rijs gehouden vergadering is besloten eene ijsvereeniging op te richten, wier doel is Het regeeringsantwoord op de in de afdee- lingen der Tweede Kamer gemaakte bemer kingen in zake het voorstel tot vestiging van een derde kantongerecht te Rotterdam is verschenen. De minister van justitie verklaart, dat de opheffing van het kanton Ridderkerk het onvermijdelijk en niet te betreuren gevolg moet zijn van de toevoeging der gemeente Charlois en van een gedeelte der gemeente Uselmonde aan de gemeente Rotterdam. Instelling van een derde kantongerecht Rotterdam, reeds vroeger gewenscht, wordt dringend noodig door de uitbreiding van de grenzen der gemeente van dien naam. De minister zal ten spoedigste overwegen, op welke wijze de meeste afdoende ver betering der huisvesting van de kanton gerechten te Rotterdam kan worden ver kregen hij zal niet nalaten daarbij tevens aandacht te schenken _aan de wenken, in het Voorloopig Verslag gegeven omtrent de ook zijns inziens gewenschte overbrenging der arrond.-rechtbank te Rotterdam naar een ander gebouw. Reeds nu meent hij te moeten opmerken, dat een aanbouw van vleugels aan het ge bouw der rechtbank te Rotterdam niet wel uitvoerbaar schijnt, omdat dit gebouw in eigendom toebehoort aan de gemeente Rot terdam en door den Staat is gehuurd voor f8000 'sjaars. Mag alzoo binnen een niet lang tijdsver loop een beroep van den minister op de Vertegenwoordiging verwacht worden tot beschikbaarstelling van de noodige gelden voor eene nieuwe huisvesting der rechter lijke macht te Rotterdam, hij verwacht, dat de Kamer alsdan bereid bevonden zal worden aan dat beroep een gunstig gehoor te verleenen. Onder de militairen, ingescheept aan boord van het stoomschip Merapi, welk stoomschip Woensdag a.s. te Rotterdam kan verwacht worden, bevindt zich de korporaal der in fanterie Cornelis Opdam. Deze militair werd bij kon. besl. van 12 April 4892 No. 13 eervol vermeld tea zake van zijn gedrag bij de krijgsverrichtingen in de Westerafdeeling van Borneo tegen de Febidah Dajaks in de maanden Augustus September en October 1891, en is verder versierd met de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst en het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven. Hij heeft als infanterist le klasse bij het 9e bat. inf. de expeditie naar Lombok me degemaakt, werd den 22en November 1894 naar Java geëvacueerd ten gevolge van een schot in den rechterkuit en een schampschot aan de linker knie, en is nu wegens tijde' lijke ongeschiktheid voor den Indischen dien3' naar Nederland gezonden, om bij de recoU' valescenten compagnie der koloniale reserv0 te Zutfen te worden opgenomen. Slechts kort vóór zijne inscheping naar Nederland is hij aangesteld tot korporaal. lJsbericht Z. H. IJ. Door den dooi al dadelijk het ijs in een treurigen toestand geraakt. De machinesloot naar Voorburg, en de banen boven Leiden zijn reeds on* herroepelijk verloren, daar zij volgestove" zijn. Het doen van tochten is beslist onraad' zaam. De afd. 's-Gravenhage staakt hed0" haar werkzaamheden. Gisteren-namiddag werd Leidschendaö1 ten tweeden male vereerd door een bezoek van H. M. de Koningin. H. M. maakte m0' gevolg een tochtje op schaatsen van de Fiw" nabij Leiden over de Vliet langs Voorschoten tot Leidschendam, waar de hofrijtuigen ge' reed stonden om H. M. op te nemen. D0 Koningin verlangde echter het ijstochtje t0 vervolgen en reed, na het dorp te voet 10 zijn gepasseerd, over de Delftschevliet langs Wijkerbrug tot Voorburg, waar de rijtuig0" werden bestegen. H. M. bond zelve har0 schaatsen af en aan. In de vergadering van den R. K. Volk3' bond, Zondag te Leiden gehouden, is besloten een adres te richten aan den gemeenteraad houdende betuiging van instemming met d0 bij dat college door Burg. en Weths. inge* diende ontwerp-verordening, betreffend0 minimum-loon en maximum-werktijd, op'0 nemen in bestekken van aannemingen voor gemeentewerken. Werd te Naarden een korporaal met ach* dagen provoost gestraft, omdat hij onge' handschoend de poort der kazerne uitging» volgens een mededeeling in het Leidsd1 Dagblad moest een tamboer van het vierd0 regiment infanterie aldus dezelfde straf ondergaan, omdat hij een worteltje opraapt0» dat hij binnen het kazerneterrein vond. H0' was namelijk een worteltje van den vorigeD dag en hij vermoedde niet dat een adjudant' onderofficier hiervan rapport zou opmaken als van »diefstal" oftewel »het bestelen der menage. In de vergadering, Zondag door de afd- Amsterdam van den Ned. R. K. Volksbond in den Parkschouwburg gehouden, trad al3 spreker op de Zeer Eerw. pater J. V. de Groot, professor aan de Universiteit aldaar» die tot onderwerp had gekozenHet ki van den Werkman. Het kind, zei spr., was de bloem in d0 woestijn des levens, de zonnestraal in he* leven van ieder en wij eeren het bovenal» omdat Christus eens zei»Laat de kind0' ren tot mij komen." En die schoone ziel van het kind zoude" we overgeven aan het ongeloof? Dat ni0t in eeuwigheid. Mannen van den R. K. Volk3' bond, ik roep u op, om te beschermen het kind den geest, het hart en het karak' ter. Het verstand van het kind moet ontwikkeld worden voor de maatschappelijke orde e" zóó, dat er harmonie besta tusschen d0 wijsheid Gods en de geleerdheid dezer aard0. Dat geschiedt door den priester, die waak' als een Engel Gods, door den vader die een soldaat van Christus toezicht houdt 0" door de moeder met teedere liefde. Doch gedeeltelijk gebeurt dit ook op scho° en daar kan en mag het alleen geschied00 onder handhaving van den katholiek01' godsdienst. Want de mensch is een geb00 en de harmonie is verbroken, als eld0,s wordt bespot of doodgezwegen, wat d0 priesters en vaders en moeders opbouw0"' In verband met een en ander behandeld0 pater de Groot op welsprekende wijze d0 plichten van de ouders, die het hart 0,1 het karakter van het kind moeten vorm0"' Het kind behoeft in den strijd des levetf, karakter en wilskracht, die verkregen wo0 in dienst der waarheid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2