onlangs verklaarde de Japansche regeering zich bereid, om de krijgsverrichtingen te staken in afwachting van de voorstellen welke de Chineesche regeering zal doen. Evenwel is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de toestand in Oost-Azië weldra eene merkelijke wijziging zal ondergaan. De Senaat te Washington heeft met 36 tegen 27 stemmen, het wetsontwerp betref fende de vrije zilver-aanmunting aangenomen. De correspondent van de Standard te New York verzekert echter uit goede bron, dat president Cleveland dit voorstel in geen geval zal bekrachtigen, zelfs niet wanneer het Huis het mocht aannemen. Trouwens, president Cleveland en zijn minister van financiën denken er niet aan, hun bekende financieele plannen te wijzigen. Het succes der 4 °/0 pCts. goudleening wordt algemeen als verzekerd beschouwd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 21 Februari 1895. Met genoegen vermelden wij, dat de herhaalde uitnoodiging aan Schiedams Katho lieken om het liefdewerk der brooden van St. Antonius aan hunne behoeftige geloofs genooten te dezer stede ten goede te doen komen, reeds het gewenschte gevolg heeft gehad. Door verschillende giften daartoe in staat gesteld, heeft het Roomsch-KatholiekParo chiaal Armbestuur heden aan ieder der ruim 250 door dat bestuur bedeelde gezinnen een brood kunnen uitreiken. Bij het overboord zetten van de visch- beug van de Pernisser sloep De Visscher bleek, dat deze moedwillig op verschillende plaatsen, was doorgesneden. De schipper heeft toen 7 der opvarenden ontslagen. Men schrijft aan het R. N. uit Pernis Door de opheffing van het kantoor der directe belastingen te Charlois zal hier, evenals vroeger, weder een ontvangkatoor komen der directe belastingen en accijnzen, 't Is voor deze gemeente een zeer groot gemak, maar ook voor de gemeenten Roon, Poortugaal en Hoogvliet, Alhier en te Roon werd maandelijks zitdag gehouden, en te Poortugaal en Hoogvliet ook maandelijks, uitgezonderd in Januari en December. Nu het kantoor echter in deze gemeente is geplaatst, is de afstand voor allen zeer veel verkort. Dit gemak en voordeel heeft dus het westelijk deel van het eiland IJselmonde reeds door de annexatie van Charlois met Rotterdam en wie weet, wat er meer zal volgen 1 De Rotterdamsche gemeenteraad ver gaderde ditmaal op Woensdaghet is de voorlaatste zitting der oude gemeente Rotter dam. In deze zitting werden de geloofs brieven der nieuw benoemde 39 leden van den nieuwen Raad goedgekeurd en tot hunne toelating besloten. Vastgesteld werden de staten der onin bare posten wegens plaatselijke directe be lastingdienst 1892 ad f70.469. De verschillende voorstellen der agenda werden alle goedgekeurd, doch niet dan na een langdurig debat, door den heer Van Staveren uitgelokt over schoolbouw en het tijdelijk in gebruik nemen van de have- looze school. Besloten werd o. a. een loods te bouwen op het Schuttersland, ten behoeve van het garnizoen, kosten f23,000; een ophaalbrug te maken over de Rotte bij het Noordplein, kosten f52,200; zeven electrische kranen aan te schaffen met andere werken te zamen geschat op f 16,000tot het tijdelijk in ge bruik nemen van de havelooze school en tot het stichten van een school nabij de Stam- pioenstraat. Aan de Nassaukade werd een terrein van 6000 M3 verkocht ad f 10 per c.A., terwijl aan Overschie f6000 zal worden betaald wegens derving van belasting door de grenswijziging. Ingekomen is o. a. een voorstel tot herstel van den dam van het bezinkingsbassin der waterleiding, welke bij den hoogen water vloed geleden had, kosten f13,000; om te bekrachtigen den aankoop voor het archief van teekeningen en schetsen uit de nalaten schap van Rochussen, terwijl van 48 inge zetenen een klacht was ingekomen betreffende de verordening op het bouwen. Ten slotte werd een zitting met gesloten deuren gehouden. Ten bewijze hoe druk het goederenver voer is op de Staatsspoorwegen, kan dienen, dat dagelijks alléén te Rotterdam Maas, D. P., Handelsterreinen, factorij en Feijen- oord omstreeks 1500 beladen wagens af-en aangevoerd worden. Tot Iaat in den nacht wordt dan ook doorgewerkt om de goederen tijdig op hun bestemming te doen komen. Bij aankomst van het stoomschip Merapi, dat gisteren namiddag van Ned.-Indië te Rotterdam arriveerde, was het muziekkorps van het korps koninklijke scherpschutters aanwezig om de kolonialen te ontvangen, die met dat stoomschip van Lombok terug keerden. Een paar dagen geleden werd een poelier, op den Visschersdijk te Rotterdam woon achtig, door een kalkoen in de hand gebe ten. Van het ontstane wondje werd weinig notitie genomen. Thans is door genees kundigen, wier hulp was ingeroepen, nadat hand en arm zeer opzwollen, bloedvergiftiging geconstateerd en verkeert de poelier in levensgevaarlijken toestand. Prof. J. A. Snijders C.Jz. te Delft, wien voor eenige weken bij het verlaten der tram een ongeluk overkwam, heeft Zaterdag als nage noeg hersteld het gesticht «Bethel" ver laten. Een Delftsch student werd gisteren och tend bewusteloos te bed gevondenin de kamer stonden de gaskranen open. Met veel moeite slaagde men er in het leven weder op te wekken. Door 17 schooljongens uit Schipluiden werd Zondag, onder geleide van een onder wijzer, op schaatsen een bezoek gebracht aan Den Haag, waar zij het een en ander bezichtigden. Zij zijn daarna weder op schaat sen teruggekeerd. VLAARDINGEN, 21 Februari. De too- neelvereeniging Varia" alhier heeft bij den tooneelwedstrijd, in de maanden Januari en Februari te Delft gehouden, 4 medailles verdiend, nl. 1 eerste voor drama, 1 eerste voor blijspel, 1 persoonlijke voor den heer P. Abshoven en 1 persoonlijke voor Mej. Fellekers. BINNENLAND. Onze H. Vader Paus Leo XIII, goedgun stig beschikkende op het verzoek van Zijne Doorl. Hoogw. Mgr. P. M. Snickers, Aarts bisschop van Utrecht, heeft tot diens hulp bisschop benoemd den hoogw. heer Henricus Van de Wetering, pastoor te Hilversum, aanwien Z. H. te dien einde heeft aange wezen een bisschoppelijken titulair-zetel van Gaza, bij Breve van den 8n Febr. 1895. De Hoogw. Electus is geboren te Hoog land den 26n November 1850 en priester gewijd te Utrecht den 15n Augustus 1874. Het Hof zal, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin-Regentes, voor den tijd van acht dagen, den lichten rouw aannemen wegens het overlijden van Z. K. en K. H. Prins Albrecht, aartshertog van Oostenrijk. Blijkens een telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië van 13 dezer wordt de gouvernements-koffioogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 347,691 pikols. Stct Door den minister van marine is bepaald, dat aan de militairen, die tijdens het ongeluk met Hr. Ms. Zeemeeuw aldaar aan boord waren en al hun plunje daarbij verloren hebben, op 's Rijks kosten een geheel nieuwe uitrusting zal gorden verstrekt, verminderd met de kleeding, die ze op dat oogenblik aanhadden. De kapitein der genie A. J. Doorman, werkzaam bij de afdeeling genie aan het Departement, wordt adjudant van den Minister van Oorlog, waardoor gebroken wordt met het nu reeds jarenlang ge volgde gebruik, om voor die functie een keuze te doen onder de oflicieren van den generalen staf. Bij de regimenten cavalerie zullen niet dan bij volstrekte noodzakelijkheid miliciens worden geplaatst die, gekleed, zwaarder wegen dan 70 kilo. De Tweede Kamer zal vermoedelijk Woens dag 27 dezer in de afdeelingen verscheidene wetsontwerpen onderzoeken, o. a. de z. g. fabriekswet; uitvoering van art. 152 der grondwetovereenkomst met de Exploitatie- Maatschappij en met de Krimpenerwaard- spoorw.-maatschappijregeling der handels betrekkingen met Portugalteruggave van een waarborgkapitaal Indische spoorweg wijziging der wet op de Rijkspostspaarban ken overeenkomst met België tot regeling der toelating van uitvoer van vee en mest. Denkelijk zullen de openbare zittingen Donderdag 28 Februari te half 2 uur hervat worden ter behandeling van de wetsont werpen tot regeling van het bakenwezen op openbare wateren tot versterking der militie en dat houdende nadere bepalingen omtrent de heffing van invoerrecht naar de waarde. Omtrent het wetsontwerp, houdende na dere bepaling omtrent de heffing van invoerrechten naar de waarde der goederen, is eindverslag uitgebracht, aan de vaststel ling waarvan de heer Bahlmann wegens verblijf in het buitenland niet kon mede werken. Door een tachtigtal landbouwers en andere belanghebbenden van Soerendonk en om streken, is dezer dagen een adres tegen de graanrechten ingezonden. Voor het meeren- deel kleine landbouwers en ambachtslieden, die het grootste gedeelte der granen, zoowel voor zich zelf als voor 't vee moeten inkoo- pen, zouden de bewoners dier streken door hoogere graanprijzen zeer geschaad worden. Dr. J. J. Salverda de Grave, belast met het geven van onderwijs aan H. M. de Koningin, is tot wederopzegging toegelaten als privaat-docent in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks-universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in oud- Fransche taal en letterkunde. De Centrale Raad van den Socialisten- bond deelt mede, dat door het referendum alle besluiten van het Congres, gedurende de Kerstdagen in Den Haag gehouden, zijn goedgekeurd. Volgens mededeeling van den Centralen Raad aan R. v. A. telt de Bond thans 99 afdeelingen. Gisteren-ochtend te 8£ uur ontstond er te Leiden een uitslaande brand ten huize van een sigarenwinkelier aan het Korte Rapenburg. De brand nam zoo snel toe dat niettegenstaande spoedig aangebrachte bluschmiddelen het geheele huis is uitge brand. De bewoners konden slechts met levensgevaar gered worden. Aan de achterzijde van het pand, uitko mende in de Kabbeljouwsteeg woedden de vlammen zoo sterk dat een tegenover ge legen huis mede vlam vatte. Dit begin van brand werd echter spoedig gebluscht. De brand is ontstaan, doordien het dienst meisje eene vulkachel met petroleum aan maakte. De Nederlandsche pelgrims naar h"' H. Land zijn volgens telegrafisch berich* eergisteren-ochtend te Jeruzalem aange* komen. Zij hadden een heerlijken overtocht- Hulde aan Prof. J. V. de Groot. Slechts bij uitzondering nemen wij gedich' ten op. Deze uitzondering is aanwezig) waar het geldt een «Hulde aan prof. D® Groot" van een katholieken dichter, die reed3 veel goeds leverde en nog meer doet ver' wachten. Het gedicht is van den heer Ed. Broi" en werd Zondag na de rede van prof. D® Groot in den Park-Schouwburg voorgedr"* gen door den heer Terloen, lid van d" rederijkerskamer Sint Werenfridus van de" Ned. R. K. Volksbond. (Tijd) In het bekende uurwerken-magazijn va" Paul Miche, Heerengracht te Amsterdam, is gisterenmiddag een brutale diefstal ge' pleegd. Gebruik makende van het oogenbl'l') dat de kantoorchef zich even verwijderd") zijn drie mannen, die blijkbaar deze gunstig® gelegenheid afwachtten, het huis binnenge' drongen, hebben een greep gedaan in vitrine der remontoirs en wisten zich bij de terugkomst van den chef met hun bui1 nog tijdig uit de voeten te maken. Eene achtervolging langs de Heerengracht der drie gauwdieven leidde tot geen gevolg- Het onderzoek in zake van diefstal te" huize van den heer J. W. Bottenheim te Amsterdam heeft tot dusver nog wein># opgeleverd. Zondag-middag is de dienstmaagd op l"st van den officier van justitie in hechten'5 genomen. Gistermiddag werd zij voor de" rechter-commissaris geleid, doch na korte" tijd weder op vrije voeten gesteld, door d® aanwijzingen, welke men tegen haar meend" te hebben, onvoldoende bleken. Onder de gestolen gelden bevond zich a. een bankbiljet van f 1000. Deze mede' deeling kan wellicht ter waarschuwing stre^' ken voor hen, die dezer dagen zulk eet> biljet ontvangen hebben. Te Amsterdam heeft zich zeer oniangs een vermeldenswaard geval van genezi"^ van diptheritis door middel van inspuiti"^ met het serum voorgedaan. Een 6-j"1'^ knaapje welks keel reeds sinds enkele dagel5 de verschijnselen van diptheritis vertoond"' werd op verzoek van den vader zelf <*®S avonds omstreeks half negen door den g®' neesheer met het serum behandeld. Reed5 enkele uren daarna week de koorts, in de® nacht trad verhoogde pijn in de keel °P een gorgeldrank werd toegediend en oni""'' dellijk raakte het knaapje losse vellen sUj®9 kwijt. Merkbaar verlicht zeide het kind toe° reeds tot zijn moeder, dat het zich komen hersteld gevoelde. Den volgenden morgen bracht de g"n®®^ heer zijn bezoek en vond een zoo goed geheel schoone keel. De overige huis#® Wij, mannen van den arbeid, groeten blijde grooten werker, hier.... de zegen Gods Kroont eiken arbeid, die Hem waar belyde Hoe kroont hij d' uwe koninklijk en trotsch Uw arbeid is een stadig God-verlangen, Beheerschend tier het worstlend zielsgetril: Een bouwwerk, rustig rijzend, bij 't vol drangen Der krachttoch rijzend al met macht van Het rijst en rijst in wondre hemelstreving Van ranken tempelvorm al hooger op. Totdat het staat, in luidend Gods herleving, Wijd stra end het ontzaglijk Kruis in top 1 Om 't reuzen-bouwwerk, 't hemelwelf doorborend. Stroomt gouden zonneglans van nieuwen Dag, Nu 't opstaat boven d' aardschen dag, flauw gloren®. In pnre schoonheid van Gods vreugdelach I En in dien bouw, zoo statig, streng van lijnen, Stijgt juichgebed van liefde, aanbidding, dank.-.- Licht wordt de tempel door 't hoog wassend scllij)11'11' Van heiige extase en gouden zieleklank I Die klank zal stille luistrenden bezielen, Ruischend naar buite' uit opene portiek, Waardoor de heilbegeergeu treen »n knielen, Menglend hun stem in 't godlijk zielsmuziek Heil U 1 Wij, mannen van den arbeid, juichen U tegen groote arbeider, in God sterk.... Doch luider zal van 't hart onz' bêe getuigen God I geef hem kracht, dat hij opbouw Uw werk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2