sterV st. zullen bedragen. Dit bedrag zal gevon den worden door het uitgeven van schatkist biljetten, delgbaar in 30 jaren. De Times verneemt uit Peking1, dat tot dë punten, waarover China zich bereid heett verklaard op de vredesconferentie te onder handelen, behoorea de onafhankelijkheid van Korea, afstand van grondgebied en het be talen van krijgsschatting. Volgens nadere berichten uit Peking verlaten vele gegoede ingezetenen de stad en trekken naar het zuiden in het geloof dat de Japanners op weg naar Peking zijn. Ook uit Tientsing en Takoe begint eene dergelijke vlucht. Geen stad gelooft zich meer voorde Japan ners veilig behalve Shangaï. Volgens bericht uit Washington is de Regeering der Vereenigde Staten voorne mens, aan de Engelsche regeering het voorstel te doen tot hernieuwde onderhan deling over de Behringzee-vergoeding. De Regeering der Vereenigde Staten erkent, dat zij 425.000 dollar heeft aangeboden om de Canadeesche robbenvangers af te betalen, maar zij deed het onder den indruk, dat alle aanvragers inderdaad Canadeezen waren. Tien eigenaren van robbenvaarders zijn nu echter Amerikanen gebleven. De vorderin gen der Amerikanen beliepen 359.854 dol lar, ongerekend nog denkbeeldige eischen en eischen van Amerikanen en andere niet- Engelschen. Engelands aanspraken zouden ten slotte niet meer dan 36288 dollar mo gen bedragen. Het Senaatslid Morgan meent, dat Amerika Engeland hoogstens 96102 dol lar schuldig is en dringt evenzeer op nieuwe onderhandelingen aan. Wat den toestand op het eiland Cuba betreft, blijft de Spaansche wereld zeer optimistisch. Men beweert te Madrid, dat de opstand reeds als bedwongen kan be schouwd worden. Deze opvatting berust echter hoofdzakelijk op hetgeen de gouver neur van het eiland ter kennis brengt van de regeering. De berichten welke de New- York Herhald uit Havana ontvangt, zijn niet zoo gunstig. Toch is het waarschijnlijk, dat het den gouverneur zal gelukken de beweging te onderdrukken, vooral daar de troepen, welke reeds onderweg zijn, ver moedelijk spoedig Cuba zullen bereiken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 13 Maart 1895. In de vergadering van den Gementeraad op gisteren waren behalve de stukken wier inkomen uit de behandeling der daarbij be trokken onderwerpen bleek nog ingekomen de volgende stukken Van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs missive ten geleide van het beredeneerd verslag omtrent den toestand van dat onderwijs in deze gemeente, gedurende het jaar 1894, aangenomen voor kennisgeving, zullende het verslag worden opgenomen in het jaarverslag van den toe stand der gemeente over 1894. Van Gede puteerde Staten dezer provincie, missive met bericht dat J. Wenneker alhier, die zich bezwaard acht met zijn aanslag in de plaatsel. dir. belasting naar het inkomen dezer gemeente, dienst '1894, door hen is opgeroepen, zijn beroep voor eene commissie uit hun midden nader mondeling toe te lichten op Maandag den lSn Maart e. k., des voormiddags ten eif ure. Op voorstel van Burg. en Weth. werd besloten (inge volge de verdere mededeeling van Ged. Sta ten) ook voor deze reclame den heer mr. H. J. Schuurman, voorzitter der commissie belast met het onderzoeken der bezwaar schriften van de aangeslagenen in die be lasting, te machtigen tot bijwoning dier toelichtingen, idem missive dat de gewij zigde vet ordening voor de commissie van de Gasfabriek en de drinkwaterleiding door hen voor kennisgeving wordt aangenomen, idem missive ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 26 Februari jl. tot het doen van at- en overschrijvingen op de gemeentebegrooting voor 1895, beide aangenomen voor kennisgeving. Verder waren ingekomen: van Burg. en Weth. eene aanbevelingslijst ter benoe ming van negen leden in de commissie van voorlichting bedoeld in art. 19 der verordening op de heffing van eene plaat selijke directe belasting naar het inko men, voor het belastingjaar 1895 6, ter visie gelegd om in eene volgende vergade ring tot eene benoeming over te gaan. Aanbevolen zijn I. F. Bijlandt en D. Hen- kemans H. J. van der Hout en A. Bosman III. C. M, Knoop en J. J. Soudan IV. G. W. Snel en G. van der Zee V. J. Hoek (1834) en D. C. Kok VI. Th. Kudders Jr. en J. de Goederen Wz.VII. T. E. J. Kramers en G. H. Tirnmerhaus VIII. H. R. M, A. van Gent en W. A. Beukersen IX. A. van Buijsen en M. Kranen beredeneerd verslag van den toestand van het lager onderwijs in deze gemeente, over het jaar 1894, zal tot de eerstvolgende vergadering voor de leden ter visie worden gelegd, en worden opgenomen in het jaarverslag van den toe stand der gemeente over dat jaar verzoek van de erfgenamen van wijlen J. G. van Dus- seldorp, wed. W. Sonneveld, om afschrijving op den aanslag van dien overledene in de plaatselijk directe belasting naar het inko men, dienst 1894/5, voor den tijd van zes maanden tot een bebrag van f 73.50, het voorstel van burgemeester en wethouders om de gevraagde ontheffing te verleenen goedgekeurd; en een bezwaarschrift van F. de Kort, tegen zijnen aanslag in de plaatselijkedirecte belastingnaar het inkomen, dienst 1894 5, om onderzoek en rapport in handen gesteld der commissie voor de plaat selijke belastingen. Door B. en W. van Rotterdam is bij den gemeenteraad ingediend een nieuwe ont- werpbegrooting, waarbij de begrootingen der gemeente Rotterdam, Kralingen en Charlois tot een gebracht zijn. Het betreft overigens slechts een administratieven maat regel. De wedden der burgemeesters, se cretarissen en ontvangers van Kralingen en Charlois zijn gebracht onder de onvoorziene uitgaven. De ontwerp-begrooting voor de nieuwe gemeente Rotterdam sluit daardoor in ont vangst en uitgaaf met f 8,428,425.24| of voor de 10 laatste maanden van 1895, over welk tijdvak eigenlijk moet gerekend wor den f 6,358,104.91. Het ontslag der ambtenaren der gemeen ten Charlois en Kralingen, heeft in de Ge meentestem tot eenige correspondentie aan leiding gegeven. Door de Regentes is aan de burgemees ters van Charlois en Kralingen eervol ontslag uit hunne betrekking verleend. Was dit wel noodig, wordt gevraagd. De gemeenten hielden op te bestaan en daarmee ook de ambtenaren. Hierop antwoordt de redactie Blijkbaar ging de Regeering van het, ook o. i. juiste beginsel uit, dat een burgemeester, ook al hebben zijne functiën als zoodanig van rechtswege opgehouden, niet als ontslagen kan worden beschouwd, zoolang hij van het daartoe bevoegd gezag zijn ontslag niet heeft bekomen. Met de tweede kwestie schijnt het niet geheel in den haak te zijn. Door den Raad van Rotterdam is aan de secretarissen en ontvangers van Charlois en Kralingen eveneens eervol ontslag uit hunne betrekking verleend. Hoe kon nu hier de Raad der gemeente Rotterdam ontslag ver leenen aan ambtenaren, die door hem niet waren aangesteld en dus niet tot Rotterdam behoorden De Gemeentestem is het er mee eens, dat de gemeenteraad van Rotterdam niet het bevoegd gezag was tot het verleenen van ontslag aan personen, die als ambte naren van andere gemeenten werkzaam waren geweest. Het ontslag had, naar haar voorkomt, moeten verleend zijn door de gemeenteraden van Charlois en Kralingen met ingang van het tijdstip, waarop de vereeniging der gemeenten tot stand zou komen. In een te Klaaswaal gehouden vergade ring der vereeniging Hoekschewaards Be lang" kwam o. a. de tramverbinding met Roterdam aan de orde, waarbij de wensche- lijkheid werd uitgesproken in het belang van ongeveer 10000 inwoners van de Hoek- schewaard dat de ontworpen tramlijn in plaats van langs den dijk der Zomerlanden, langs den Reedijk naar den Blaakschendijk werd gelegd. Ten nadeele van een landbouwer te voor malig Charlois zijn door middel van braak en inklimming een aantal gouden en zil veren voorwerpen ontvreemd, o. a. een gouden locomotiefje, een aantal ringen, hals kettingen, horloge enz. In onze Vroedschap. De vergadering gisteren door den Raad dezer gemeente gehouden, leverde menig be langwekkend moment op, dat eene nadere vermelding alleszins verdient. De benoeming van zes leden in de Com missie voor de Gasfabriek en de Waterlei ding gaf al aanstonds aanleiding tot eenige discussie over de wettigheid van het benoe men van wethouders in die commissie. De neer Van Erpecum meende, dat wethouders geen lid van die commissie kunnen zijn, omdat er dan personen voor bijstand worden gekozen die zelf bijstand behoeven. Hoewel zeker velen met onzen burge meester zich hier niet op het apodictisch standpunt zouden willen plaatsen door den heer Van Erpecum ingenomen, staat het toch o. i. vast, dat de Raad de commissie meer aan haar doel zou hebben doen be antwoorden, wanneer zij er de wethouders had buiten gehouden. Het gewichtigst pur.t op de agenda was zeker wel het voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van de voorwaarden, waarop aan de firma Van Deventer Zn. alhier grond aan de Maas was verkocht. De omstandigheid dat hier de directe en indi recte belangen der gemeente zoozeer met het particulier belang van den kooper door- heenloopen, gaf grond tot eene wijdloopige discussie, waarbij het zaak was die belangen zooveel mogelijk uit elkaar te houden. De ruiterlijke verklaring van onzen wet houder van fabricage, dat onze vorige gemeente-architect, die voor den primus inter pares doorging, sbokken" heeft ge maakt, was zeker voor velen slechts eene bevestiging van de loopende geruchten. Te betreuren zou het zeker zijn, wanneer die sbokken" der gemeente weer geld zouden kosten. De vraag waarom het geheele debat zich bewoog was wel of de door de firma Van Deventer aan de gemeente te verleenen ontheffing van het maken van een der landhoofden, opweegt tegen de concessie, die de gemeente ten aanzien van de ont worpen haven reeds aanstonds aan die firma moet doen, en de aanzienlijke kosten die de gemeente waarschijnlijk later nog zal hebben te maken. Zeer terecht werd reeds door den heer Hoogendam in het licht ge steld, dat het maken van een derde land- hoofd toch wellicht in de toekomst noodig zal zijn. De wethouder Maas trachtte de vrees voor meerdere aanzienlijke kosten, door het maken van breedere en zwaardere brug enz te verdrijven, door de opmerking, dat wij ten allen tijde het recht behouden de ont worpen haven te versmallen door haar met kaden te omgeven, op kosten der ge meente, waardoor de door de gemeente aan te leggen werken dus op de oor spronkelijke afmetingen kunnen gehouden worden. Verder stelde onze wethouder van financiën nog in het licht, dat ook de ge meente er belang bij heeft de ontworpen haven op grooter afmetingen wordt aange legd immers dan alleen zouden er de stoom schepen in kunnen binnenvallen, waarvan de gemeente havengeld zal genieten. Door den Voorzitter werd vooral het indi rect belang der gemeente op den voorgrond gesteld. Wordt het terrein zoo ingericht, dat het voor de firma Van Deventer g°e te gebruiken is, dan zullen we niet abe eene belangrijke industrie hier hebben, ma waar er een schaap over de brug is, zu' vef' de( de de tef' tf- er wellicht meer volgen. Wij willen hopen, dat deze blijde wachting van onzen nieuwen burgerva zal bewaarheid worden. Blijke het m toekomst dat de aanzienlijke offers die gemeente zich gaat getroosten om het rein aan de Maas voor industriën brui te maken, werkelijk in het belang dei' meente zijn besteed 1 Na wijdloopige discussie heeft de eindelijk tot de opheffing der handelsafde® ling aan de Hoogere Burgerschool beslote Hoewel de heer Poortman nog uit alle ki'aC voor het behoud dier onnutte instel'1 pleitte zoo zelfs Jat de heer De zich beleedigd gevoelde door de wijze waar hij tegen de commissie ad hoe te ve- en ook de Voorzitter uitstel v ple»1 de het gemaakt, te meer daar de vakken die onderwezen worden, zeer goed in den trok executie verzocht, was blijkbaar het beslist. Mei den heer Schuurman meende groote meerderheid van den Raad dat niet aangaat eene instelling in het leven houden, waarvan toch geen gebruik w<" a»3' ge' wonen schoolcursus kunnen behandeld worde'' Dat de Raad punt 2 der voordracht 0 de jaarwedden der leeraaren, die indeD1^ met het oog op den handelscursus verh°0^ werden, nu weer te verminderen v0^. wierp, getuigt wel van loyaliteit tegenop die leeraren, maar de vraag is of het een oogpunt van recht en billijkheid opzichte der belastingschuldigen te v dedigen is. Onder de voorstemmers der jaarwed vermindering noemden wij gisteren abm'e den heer Van Buijsen; hij stemde teg' eü' terwijl daarentegen de heer Klein voor ste111 Terecht begreep de heer Hoogendam aan het eind dezer vermoeiende vergader' zijn ingrijpend voorstel in zake het f3 fonds niet moest behandeld worden. O to vergevorderd uur werd het tot de ee' volgende vergadering uitgesteld. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 42 Maart. De zitting moest desochtends tot 4 verdaagd worden, wegens onvoltallig"^,,, Toen kwam de heer Schepel op te®9g de samenkomst op den eersten vergadei der week om kwartier over elven megft oog op de leden uit de buitenprovin"'^ die alsdan niet aanwezig kunnen zijn- ,^e zag daarin een bevoorrechting van degI) Hollanden boven de andere provincie11 meende dat de Kamer niet in Den Haag»1 midden in het land moest vergaderen. De Voorzitter interrumpeerde hem g, een derde kantongerec'1^. haaldelijk, daar de zaak niet aan de orde Daarna werd behandeld het ontweip instelling van Rotterdam en tot opheffing van het kan gerecht te Riddeikerk. De heer A. Smit bestreed opheffing van het kantongerecht te R' kerk, waardoor het platte land opnieuw -e benadeeld zal worden. Vandaar zijn ^ef om uit te spreken dat de Kamer nie1 0 0p tuigd is van de wenschelijkheid dei heffing van het kantongerecht te R' e kerk. Zijns inziens kan Ridderk. bes houden worden. g0' De heer De Kanter deelde in j,el voelen, en meende dat als het deel v3,0pd' kanton Ridderkerk, dat Rotterdamsch g' rjt gehied is geworden, bij Rotterdam zjji> ingedeeld, het Ridderkerksche kantm' recht van bestaan ten volle blijft behoj Ook bestreed hij sterk om uitsluiten' j,«t het 3e kantongerecht te Rotterda"1 v9ii recht toe te kennen tot afnenninf» scheepsverklaringen, wat in strijd 12 jjij de wet het gebruik en de localiteit®0' maakte hiervan zijn stem afhankelijk- ja' De minister van Justitie constated dit ontwerp door zijn voorganger opge'5 alF de goedkeuring heett ontvangen v3 )jni? gehoorde autoriteiten en bij de alleen het langder justitiabelen heeft gestaan. Hij bestreed de motie. (fle De motieSmit werd aangenome 44 tegen 27 stemmen. - ilefl Uuf d- i - j k ie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2