Baron Schorlemer—Alst. Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. Wereldtentoonstelling te Amsterdam- tfcf te» aangelegenheid met Venezuela langs vriend- schappelijken weg. Crispi publiceerde zeer onbescheiden, het ontwerp-protest in een Groenboek, dat in handen gekomen der Venezuelaansche regeering, haar aanleiding gaf de gezanten weg te zenden. Maar de Europeesche mogendheden laten zich die wegzending zoo maar niet welge vallen. Reeds zijn twee Duitsche oorlogs schepen naar La Guayra vertrokken, om de betaling te eischen van de 7 percents Staatsgarantie voor de 80 millioen mark Duitsch geld. En Engeland herinnert zich zeer wel, de eigenaardige wijze waarop het reeds vroeger bij een dergelijk conflict Venezuela tot rede heeft gebracht. Nu 22 jaren geleden zette de toenmalige president, Guzman Blanco, den Engelschen gezant, mr. Jones (thans te Bern) over de grens. Mr. Jones voer zeer kalm r.aar de nabij gelegen kolonie Trinidad, ging aan boord van een daar liggend Britsch oorlogsschip en keerde aldus voor La Guayra terug. Al zijne eischen werden onmiddellijk ingewil ligd. Zoo zal het nu ook wel gaan, want de groote stukken geschut, die in de haven forten liggen, zijn onbruikbaarreeds bij de proefneming zijn er twee gesprongen. Baron Schorlemer Alst, een der welbe kende leiders van het Duitsche Centrum, is Zondag-namiddag te Munster overleden. Burghartt, freiherr von Schorlemer Alst, werd den 21n October 1825 op zijn kasteel Herringhauseu bij Lippstadt geboren. In 1845 trad hij in dienst bij een regiment ulaneri, maar twaalf jaren later nam hij als eerste luitenant zijn ontslag en wijdde zich geheel aan het beheer van zijn land goed Alst bij Burgsteinfurt. In 1863 werd de baron benoemd tot lid van het Landes- oeconomie- Collegium en richtte hij de West- faalsche landbouw-maatschappij op. Tot belooning voor dezen verdienstelijken arbeid werd hij tot lid van den Staatsraad benoemd. De heer Von Schorlemer-Alst behoorde, met Windthorst, tot de toongevende Cen trumleiders. In 1870 werd hij gekozen tot lid van het Pruisische Huis van Afgevaar digden en in 1875 tót lid van den Rijksdag. In beide staatslichamen trad Von Schor lemer onder de woordvoerders van het Centrum steeds op den voorgrond. Ter wijl Windthorst de algemeene politiek leidde, voerde von Schorlemer steeds het woord, wanneer er oeconomische kwesties aan de orde waren. Hij verstond in het bijzonder de kunst, om op humoristische wijze zijne meening toe te lichten en slechts zelden was hij om een antwoord verlegen, wanneer zijne tegenstanders hem aanvielen. Von Schorlemer—Alst behoorde dan ook tot de beste sprekers, welke het Centrum ter beschikking had. In 1885, toen het Centrum, in zake de agrarische kwestie een anderen weg insloeg dan hij wenschte, legde Von Schorlemer zijn mandaat als lid van den Rijksdag en den Fransche spionnen hebben ons genoeg benadeeld, maar toch zou ik niet graag willen, dat een onschuldige voor hen boette." De oude generaal protesteerde. Hij balde de vuisten, stampte op den grond, keek den verdachte aan en herhaalde hoofdschud dend »'t Is een doortrapte kerel, door trapt." Daarna nam hij tersluiks een pistool en schoot het achter den rug van den idioot af. Deze scheen niets te merken. De koning begon te lachen." »Nu ditmaal zult gij, hoop ik, wel overtuigd zijn, dat we met een doove te doen hebben 1 »Ik kan het niet gelooven, ik ben haast zeker, dat de kerel ons bedriegt." Het pijnlijke onderzoek vermoeide den koning. »Ik geloof, dat we met een on- schuldigen landlooper te doen hebben. Wie heeft hem gevangen genomen ïLuitenant X, van de gele huzaren, een uitmuntend en schrander officier." (Slot volgt.) Landdag neder. Windthorst bleef toen alleen de leider van het Centrum en zijn mede strijder begaf zich naar Westfalen, waar hij zich "verder geheel aan het beheer zijner landgoederen wijdde. De redevoeringen, door baron Von Schorlemer in den Rijksdag en den Landdag gehouden, werden in 1879 tot één bundel vereenigd, te Osnabrück uitgegeven. Schiedam, 18 Maart 1895. Zaterdag-ochtend is het ijs in de Lek en de Merwede afgebroken, zoodat reeds des namiddags de Arnhemsche, Bossche en Zwolsche stoombooten alhier arriveerden, een groot aantal ledige fusten aanbrengende. Zondag-middag arriveerde de schroefboot Salland, direct van Deventer langs de rivieren komende. Heden-ochtend omstreeks half twaalf ure is het tienjarig zoontje van Rooijen, wonende aan den Singel alhier, in de Branderssteeg aangereden door eeri sleeperswagen, waarbij zijn linkerbeen zoo werd getroffen, dat de klomp verbrijzeld werd en hij boven den enkel een kleine kwetsuur bekwam. Nadat hij in het brugwachtershuisje aan de Appel markt eenigszins van den schrik was hersteld, kon hij met eenige makkers naar huis gaan, zoodat het ongeluk betrekkelijk goed afliep. De Schiedamsche afdeeling van den Nederlandschen Protestantenbond heeft tot ds. F. W. N. Hugenholtz, thans te Grand Rapids (Noord-Amerika) de uitnoodiging gericht, zich met de leiding van het mo derne godsdienstig leven te Schiedam te belasten. VI. Ct.) Volgens de kiezerslijst voor 1895 bedraagt het aantal kiezers te Vlaardingen voor den Gemeenteraad 736, voor de Provinciale Staten 739 en voor de Tweede Kamer 740. In de Vrijdag-avond te Maassluis gehou den zitting van den gemeenteraad, waar de tramkwestie opnieuw aan de orde kwam, werd een voorstel te dier zake van B. en W. in handen gesteld van eene commissie van 3 raadsleden. Een voorstel van de plaatselijke commis sie van toezicht op het lager onderwijs tot uitbreiding van het getal harer leden met 3, onder welke 2 vrouwelijke, voor het toe zicht op de nuttige handwerken, werd ver worpen, maar daarentegen aangenomen het voorstel van Burg. en Weth. om het ledental uit te breiden met een mannelijk lid. Als onderwijzeres werd benoemd mej. M. G. van der Dollals zwemmeester van de stedelijke zwem- en badinrichting V. Ja cobs, terwijl de Raad verder besloot de bank van leening opnieuw voor een jaar te ver pachten, en na koninklijke goedkeuring deze onderhands te verpachten aan P. de Groot, onder goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Uit Rotterdam meldt men ons van Zondag Het ijs in het Melkerak wat nog vast zat, is den afgeloopen nacht los geraakt en weggedreven, daardoor zijn de rivieren Het Spui en Oude Maas heden met zwaar ijs overdekt. De marktschippers uit de aan die rivieren gelegen plaatsen waren ge dwongen in de havens te blijven. Het Melke rak is een trechtervormig water, loopende van de haven van Heerjansdam tot beneden Puttershoek. Het ijs stopt daar altijd op en kan dan geen uitweg vindenvandaar, dat het altijd langer zit dan op andere rivieren. Voor Rotterdam dreef den geheelen dag nog ijs langs den rechteroever. Voor de vaart leverde hetgeen hinder op. Zoowel boven als beneden de brug heeft de rivier haar gewoon aanzien weer terug. Als ge woonlijk zijn een groot aantal stoombooten en schepen ten anker gekomen en lossen de zeescheepen weer aan de boeien. Alle passagiersbooten zijn in de vaart, en is reeds een stoomboot van Nijmegen aange komen. (Tel.) Het totaal der kinderen, tusschen den leeftijd van 6 en 12 jaar, dat zich op 1 Januari 1895. in de gemeente Delft be vond, bedroeg 4264. Ruim 509 kinderen genoten nog geen lager onderwijs of be zochten eender openbare of bijzondere scholen. Blijkens een telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlands-Indië van 16 dezer wordt de gouvernements koffieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 336,970 pikols. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag den 21sten Maart eerstkomende niet plaats hebben. In antwoord op een adres van vele pach ters van oestergronden in de Ooster-Schelde is door den Minister aan ieder die er ge bruik van wil maken, uitstel van pacht- betaling verleend tot 31 Mei, mits bijbe taling van 4 pCt. rente 'sjaars. Bij de reorganisatie van het korps mari niers, die 1 April a. s. zal worden ingevoerd, zal Rotterdam de standplaats worden voor de 3e afdeeling, van welke de tweede com pagnie den naam draagt van instructie-com pagnie en dient tot oefening der nauwaan- gekomen recruten. De tot luitenant-kolonel bevorderde kapitein J. B. Verhey komt daar in garnizoen. Als een bewijs hoe sterk de bevolking van 's-Gravenhage, in de meer gegoede klasse, vooruitgaat, dient, dat het getal kiezers voor de Tweede Kamer op de voor- loopige kiezerlijsten voor 1895 zal bedragen pl. m. 8830. Volgens de in 1894 vastgestelde lijsten was het getal kiezers 8484. Twee deskundigen zullen een onderzoek instellen naar de zeeweringen in de Bel gische badplaatsen, in de eerste plaats Os- tende en Blankenbergh. Vanwege het hoog heemraadschap Delfland is aangewezen de heer J. Groenendaal Jz., ingenieur, en door de gemeente 's Gravenhage de directeur der gemeentewerken, de heer J. A. Lindo. De geriiewerken in Haarlemmermeer zijn te Hoofddorp weer in vollen gang. Nauwe lijks was de felle vorst geëindigd, of het reeds begonnen werk, het graven der furi- deering voor den bouw van een ammunitie- magazijn werd met kracht voortgezet, zoodat men spoedig tot den bouw kan overgaan. Mocht na het einde dier werkzaamheden met het pantseren der aardenforten begonnen worden, dan is voor den werkman in Haar lemmermeer weer veel werk in 't verschiet. Door Burg. en Weth. van Haarlem is aan den Raad dier gemeente voorgesteld om van de »Haarlemsche Bankvereeniging tegen den prijs van f 33.30 per M.2, aan te koopen een strook grond aan de Zijlstraat, ter op pervlakte van 17 M.2, ter verbreeding der straat naast het postkantoorde kosten van overdracht, benevens het aan weerszijden bestaande trottoir zal op kosten der ge meente worden doorgetrokken. Verder stellen B. en W. voor, om het noordelijk gedeelte van den Hertenkamp en het tot afsluiting daarvan voorhanden materiaal in gebruik af te staan op verzoek van het bestuur der afdeeling Haarlem van de ïNederl. Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde" voor de door die afdeeling te houden tentoonstelling van bloeiende en nietbloeiende gewassen, afgesneden bloemen bouquetten, enz., van 15 19 Augustus a.s. De influenza neemt toe onder het rijdend personeel van de Amsterdamsche Omnibus- Maatschappij. De extra vrije dagen, die on geveer om de 12 dagen gegeven werden, zijn reeds geheel vervallen. Op sommige lijnen is men zelfs genoodzaakt geweest het aantal wagens te verminderen door ge brek aan personeel. De schepen met materiaal zijn than® onderweg en intusschen is men niet al'e aan Oud-Holland en aan het hoofdgeb0"^ goed gevorderd, maar is ook het dek iee in de mailboot geplaatst. Ter voorziening in maatregelen brandgevaar zal op het terrein een vollef? brandweerpost worden geplaatst. Aan V® zal geen gebrek zijn, want behalve duinwaterleiding komt er ook eene van Vechtwater. Er is reeds eene voorloopige verdeel"1'; van het hoofdgebouw opgemaakt. Vol£e'. deze zal de Nederlandsche afdeeling bij den hoofdingang komen, dns in het m1,., den, rechts daarvan Frankrijk, links Bel?1, en tegen de achterzijde Engeland, I1»'"' Duitschland, Rusland, enz. ,.k Op het terrein komt nog waarschijn'1-' een groot Fransch Casino van 2000 vi»r Meter. Sterke drank op zee 1 Naar aanleiding van de jongste aanvang gen door Engelsche schepen, ontving Stand, een schrijven, waarin de vri geopperd wordt, »of die zeerampen ook gevolg kunnen zijn van den ellendigen dran handel P" Een vraag, die de schrijven volgt toelicht: »Van Schiedam uit schijnen geregeld paar smokkelkotters de Noordzee >n stevenen, om daar in ruil voor ar.kerSJ kettingen, netten en wat niet al, jene vei „eer'' ei1' I te leveren. Een mijner kennissen bewe' dat, werd dien handel de kop ingenep de aanvaringen op de Noordzee weimg geene zouden zijn." Het huidige stelsel evenwel, om door of meer stoomvaartuigen op de Noor»2 te laten kruisen, komt den schrijver ze ondoeltreffend voor. Het ruime sop, 1 hij, is te »ruim," dan dat op die wijze kwaad te keeren zou zijn. Hij meent, dat de smokkelhandel de' te bestrijden zou zijn, door b.v. bij het b'" nenkomen der smokkelkotters door an)bte naren aan de kapiteins, de plaats van be^ komst te laten afvragen (natuurlijk 111 v»p o'i verder onderzoek naar de waarheid) alle ankers, kettingen, touwwerk enz- hen te laten constateeren, waar zij de ie"e ver verkochten, die zij bij de atreize metlfi namen. it»1 d e» Naar gemeld wordt, is namens een werkliedenvereenigingen te Uirecht bij Raad aldaar een adres ingediend, met v®^ zoek om de conclusie van de meerderl,e' der Raadscommissie in zake de opnen®" in bestekken van gemeentewerken van palingen omtrent minimum-loon en maxun arbeidsduur niet goed te keuren en min®'6 b»- ui"' voor een jaar proef te nemen met invoeren van de bedoelde bepalingen. Men meldt, dat de geneesheeren te 's Vs be' togenbosch niet minder dan 1100 patie11 bezoeken, die lijdende zijn aan influenZ» de gevolgen daarvan. De heer Tideman, die, voor zijn wijnh»^^ reizende, zich bevond in den op 1 Mei f te Barendrecht in brand geraakten trein, heeft de Maatschappij tot exp'01'^. van Staatsspoorwegen gedagvaard tot be ming van ruim f 36.000 schadeloosstel'"^ De heer Tideman wist destijds zijn te redden door uit het coupé-raampje g(1) het in brand staande rijtuig te klin1"1^,, doch bekwam daarbij ernstige brand^o" j aan gelaat en handen, waaraan hy moet hebben geleden. Het is nu 14 dagen geleden, schrijf aan de N. R. Ct., dat de eerste xerll0°ge- in zake de onregelmatigheden in ^e^tS meente-administratie te Sliedrecbt hadden. Sedert is bijna geen dag v°° $e( ot ](5 zei gegaan, of de justitie heeft |één personen gehoord, waarvan sommigen een zeer langdurig verhoor hebben gaan. Gisteren waren weer zeven, ef Maandag en Dinsdag nog een :«ufr

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2